Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depasire plafon tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


depasire plafon tva


115 replies to this topic

#41 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2009 - 06:44 PM

nu , cabinetele medicale sant scutite de tva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#42 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2009 - 08:49 PM

Atentie daca e cabinet medical sau de tehnica dentara adica produce si proteze dentare. Stiu ca era o deosebire in anii anteriori. Nu stiu daca mai este tot asa dar e bine sa verifici.




#43 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 28 January 2009 - 08:14 PM

Vezi postareaprimavera, la Jan 17 2009, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareambgheban, la Jan 15 2009, 02:55 PM, a spus:

Vezi postareakeesha1978, la Dec 23 2008, 09:33 PM, a spus:

AnaB are dreptate, pt depasirea celor 35.000 euro se foloseste cursul comunicat de BNR la sfarsitul anului precedent. [...]conform pct 80 din Norme CF se foloseste cursul de la sfarsitul anului precedent.
Se foloseste cursul la data aderarii: 3.3817 si se rontunjeste la urmatoarea mie, respectiv 119.000 ron. In privinta cursului e foarte clar: cursul de la data aderarii.
da cred ca aceasta e variata corecta :frusty:
Nu stiu de ce se bate campii atata pe cursul de schimb ce se foloseste pentru determinarea plafonului cifrei de afaceri de 35000 EUR,fata de care o persoana juridica devine platitor de TVA.
Uite ce spun ultimele modificari aduse la HG 44/2004-Normele de aplicare a Codului Fiscal:

[ Norme metodologice:
80. (1) În sensul art. 1561 alin. (1) din Codul fiscal, în orice situație, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 de euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Națională a României valabil pentru 31 decembrie al anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului.
Ce prevede art.153 (1):
Art. 153. - (1) Persoana impozabilă care este stabilită în România, conform art. 1251 alin. (2) lit. b), și realizează sau intenționează să realizeze o activitate economică ce implică operațiuni taxabile și/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA la organul fiscal competent, după cum urmează:
a) înainte de realizarea unor astfel de operațiuni, în următoarele cazuri:
1. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri care atinge sau depășește plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), cu privire la regimul special de scutire pentru întreprinderile mici;
2. dacă declară că urmează să realizeze o cifră de afaceri inferioară plafonului de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), dar optează pentru aplicarea regimului normal de taxă;
b) dacă în cursul unui an calendaristic atinge sau depășește plafonul de scutire prevăzut la art. 152 alin. (1), în termen de 10 zile de la sfârșitul lunii în care a atins sau depășit acest plafon;

Deci, domnilor cred ca este fff clar ce curs se foloseste,nu?
Se foloseste cursul de schimb din anul precedent.
OK???????????

Ma surprinde incompetenta unor organe fiscale ce dau raspunsuri de genul celor de la Satu Mare.Maaaaaare rusine!!!!!!!!!!!!!Unde e Min.de Finante sa auda astfel de persoane ce raspunsuri evazive dau la contribuabili si lipsite de documentare!!!???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 February 2009 - 06:19 PM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#44 ClaudiuB21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 February 2009 - 11:16 AM

daca am depasit plafonul de 35.000 Euro, sunt obligat sa deduc Tva, adica sa inregistrez sfd 371 *19/119 in 4428. Dar 50% din stoc este achizitionat de la persoane j. neplatitoare de tva. Stiu ca acest din urma aspect nu-l afecteaza pe 4428 dar pe 4426(cum calculez cata taxa este ductibila aferenta stocului la cost de achizitie daca am achizionat si de la neplatitori de Tva?) ? CUm se inregistreaza trecerea aceasta in cazul comertului cu amanuntul?



#45 ClaudiuB21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 10 February 2009 - 09:09 PM

Eu am facut pt partea de marfuri pt care nu s-a dedus tva prin factura de intrare(identificate pe baza inventarului) , operatiunea 371=4428 cu 19% din valoarea lor de inventar. Iar pt partea de marfuri achizitionata de la platitori am urmat mecanismul cu cele 4 inregistrari de la inceputul topicului. Vreau niste opinii cu privire la acest aspect. Ca document justificativ pun inventarul, dar nu cred ca-l mai duc la finante :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 10:29 AM
citare mesaj anterior




#46 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 11 February 2009 - 11:30 AM

Am citit in ianuarie intr-un topic (pe care acum nu-l mai gasesc) pe acest forum referitor la plafonul de 35000 euro ceva interesant. Eu zic ca nu dormeam cand citeam ca sa visez dar daca oi fi visat ma scuzati. Am citit ca cineva spunea ca acest plafon de 35000 euro il calculezi ca si cum ai fi platitor de tva adica dai jos 19% din el ca sa afli adevarata cifra de afaceri si mai tin minte ca cineva dintr-un judet a spus ca a fost ok. Sunt f curioasa daca amintirile mele sunt amintiri sau vise, daca stie cineva rog sa-mi dea lamuriri.



#47 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 February 2009 - 01:13 PM

Eu nu stiu ce ai citit si nici nu am un raspuns la intrebarile pe care ti le pui vis a vis de amintiri sau vise, dar postez aici art.din CF care face referire la regimul special de scutire:
" Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
ART. 152
(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de o mică întreprindere, efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, incluzând și operațiunile scutite cu drept de deducere și pe cele scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) și f), dacă acestea nu sunt accesorii activității principale, cu excepția următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 125 1 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b)."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 10:30 AM
citare mesaj anterior

Dana




#48 orchis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:resita

Postat 24 March 2009 - 07:50 PM

Buna seara,
Am o problema daca puteti sa-mi dati un sfat: Am o firma de servicii medicale care include si un magazin cu vanzari de produse care nu este platitoare de tva, dar in luna decembrie am depasit plafonul de 35.000 de euro calculat euro in luna decembrie 2008.
Cei de la finante au spus ca se ia in calcul cursul valutar de la aderarea Romaniei la UE.
Va rog daca puteti sa imi dati un sfat sau paragraful din lege care stipuleaza acest fapt.
Multumesc anticipat.



#49 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 24 March 2009 - 08:05 PM

Asa este , cursul euro de la data aderarii Romaniei la UE.
Pt a te lamuri, vezi Codul Fiscal , art 152 si normele metodologice.



#50 lacrislx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 March 2009 - 10:36 AM

Echivalentul in lei a CA de 35.000 Euro se stabileste la cursul de la data aderarii, adica 3,3817 lei/euro.
E sigur asa. Am avut si eu acest caz.



#51 orchis

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:resita

Postat 25 March 2009 - 10:53 AM

Multumesc pentru raspunsuri.



#52 manu_diaconu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 April 2009 - 09:07 PM

Am o firma nou infiintata care este neplatitoare de tva.

Am primit o comanda de la un client care valoreaza 70.000 de euro, care este chiar prima comanda pe care o primesc pe aceasta firma. Din cate stiu eu plafonul este de 30.000 de euro. S-a schimbat cumva acest plafon? Cum se procedeaza in acest caz? Facturez aceasta suma fara tva pt ca initial eu sunt neplatitor dupa care o sa trec la platitor? Sunt obligat sa facturez doar 30.000 de euro fara tva si restul cu tva?

Multumesc anticipat pt sfaturi!



#53 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 22 April 2009 - 09:27 PM

Plafonul este de 35.000 euro la cursul de la data aderarii, dar prima factura indiferent de valoare daca nu te-ai declarat platitor de tva de la infintare o faci fara tva si te declari din luna urmatoare platitor de TVA.



#54 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 25 April 2009 - 12:29 PM

atentie, declararea ca platitor de tva prin depasire plafon o faci pana cel mai tarziu data de 10 a lunii urmatoare in care ai depasit plafonul, cu balanta si declaratie 010; toate actele, (inclusiv vanzari) le contabilizezi fara tva, deducerea si colectarea tva-ului o faci de la data trecuta pe certificatul de platitor de tva pe care il ridici de la finante ( vei fi probabil platitor de tva cu 01 a lunii urmatoare depunerii declaratiei 010)
ex.
in aprilie faci factura cu 70.000 euro deci depasesti plafonul de 119.000 lei (35000 la cursul aderarii) ca si neplatitor de tva
in 10 mai cel tarziu depui 010+balanta; esti in continuare neplatitor de tva
certificatul de platitor va fi cu 01.06.09, deci din unie esti platitor de tva



#55 manu_diaconu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 April 2009 - 11:30 AM

In primul rand multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

In al doilea rand adaug urmatoarea intrebare: acceasi firma vreau sa o fac micro, cu 3% impozit pe cifra de afaceri. Pt impozitul de 3% exista vreun plafon pe care daca il depasesc trec pe 16% din profit? Daca da, cum se procedeaza atunci cand depasesc plafonul?



#56 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 07 October 2009 - 02:54 PM

Un srl care are caen 8622-activitati de asistenta medicala specializata daca a depasit 35000 euro devine platitor de tva?Eu stiu ca activitatile medicale indiferent de cifra de afaceri nu platesc tva, dar vreau sa mai aflu si alte pareri.
SRL-ul respectiv are contracte incheiate cu alte cabinete medicale private carora le factureaza servicii medicale(consultatii pacienti,consultatii pt.fise auto,etc.).
Daca s-a depasit 35000 euro trebuie sa se inregistreze ca platitor si sa factureze fara tva sau cum?
Mentionez ca cifara de afaceri a fost depasita datorita facturarii unui studiu in domeniul medical facturat unui cabinet medical privat.
Va multumesc,este ff.urgent! :lostit (13):



#57 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 October 2009 - 03:40 PM

Nu trebuie sa se inregistreze atata timp cat desfasoara doar operațiuni scutite fara drept de deducere.



#58 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 October 2009 - 08:16 PM

Dar nu realizeaza numai operatiuni scutite fara drept de deducere, studiul in domeniul medical de exemplu nu se incadreaza in prevederile art. 141 lit.(1) alin. a), factura pe care ar trebui sa o intocmeasca cu TVA daca se inregistreaza platitor.
Codul fiscal:
Scutiri pentru operatiuni din interiorul tarii
Art. 141. - (1) Urmatoarele operatiuni de interes general sunt scutite de taxa:
a) spitalizarea, ingrijirile medicale si operatiunile strans legate de acestea, desfasurate de unitati autorizate pentru astfel de activitati, indiferent de forma de organizare, precum: spitale, sanatorii, centre de sanatate rurale sau urbane, dispensare, cabinete si laboratoare medicale, centre de ingrijire medicala si de diagnostic, baze de tratament si recuperare, statii de salvare si alte unitati autorizate sa desfasoare astfel de activitati;
Norme metodologice:
24. Scutirea prevazuta la art. 141 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal:
a) se aplica pentru operatiunile care sunt strans legate de spitalizare, ingrijirile medicale, incluzand livrarea de medicamente, bandaje, proteze si accesorii ale acestora, produse ortopedice si alte bunuri similare catre pacienti in perioada tratamentului, precum si furnizarea de hrana si cazare catre pacienti in timpul spitalizarii si ingrijirii medicale;
b) nu se aplica pentru furnizarea de medicamente, bandaje, proteze medicale si accesorii ale acestora, produse ortopedice si alte bunuri similare, care nu este efectuata in cadrul tratamentului medical sau spitalizarii, cum ar fi cele efectuate de farmacii, chiar si in situatia in care acestea sunt situate in incinta unui spital sau a unei clinici si/sau sunt conduse de catre acestea.

Asadar atentie la calculul Cifrei de afaceri pentru calcularea plafonului de 35.000 euro conform art. 152 alin. (2).
Art. 152. - (2) Cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru aplicarea alin. (1) este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere, efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic.............




#59 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 October 2009 - 07:39 AM

Problema sta in felul urmator:
Facturile emise pt.acel studiu conform contractului au fost in lunile martie,aprilie si iuile 2009(total facturi 50000 lei).In luna iulie cand s-a emis ultima factura nu se depasise plafonul de 35000 euro.Acesta a fost depasit in luna august 2009-luna in care s-au facturat doar servicii medicale ce se incadreaza la scutiri.
Asadar atentie la calculul Cifrei de afaceri pentru calcularea plafonului de 35.000 euro conform art. 152 alin. (2).

Nu inteleg ce trebuie facut-trebuie sa ma declar ca platitor de tva si sa platesc tva la facturile cu studiu(desi ele au fost intocmite fara tva) sau nu?
V-as ruga mult de tot acum ca v-am expus problema mai detaliata sa ma ajutati si va multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 08 October 2009 - 08:30 AM




#60 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 October 2009 - 08:03 AM

Nu trebuie sa te inregistrezi.
Inregistrarea se va face doar atunci cand operatiuni taxabile vor depasii 119.000 lei.
Si oricum taxarea incepe doar dupa inregistrare si nu retroactiv.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL