Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stagiu CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Stagiu CECCAR


66 replies to this topic

#1 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 10:16 PM

Deci cine stie care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmam pentru inscriere. Am inteles ca trebuie sa primim un certificat de promovare a examenului. Cand si cum trebuie sa procedam. Stie cineva?



#2 Welcome

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:38 PM

:biggrin: completam o draguta cerere.... o depunem.... si mai citim din "sfantul ...regulament" ...
felicitari celor care vor completa cererea!

Fisiere atasate


Maria



#3 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 03 October 2007 - 07:33 AM

Cum alegem tutorele de stagiu? Trebuie sa cunoastem noi pe cineva sau ne poate indruma cineva in alegerea totorelui?



#4 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 03 October 2007 - 08:08 AM

Eu va sfatuiesc sa mergeti la stagiu colectiv, este adevarat ca sunt cateva cursuri la care trebuie prezenta, dar din propria experienta, asta vă va ajuta ffffffffoarte mult la examenul de final, cel de aptitudini. Multă baftă!!!



#5 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 03 October 2007 - 08:30 AM

Eu credeam ca e mai bine cu un tutore de stagiu ( nu din experienta). Dar daca zici ca e mai bine la colectiv, OK. MULTUMIM!
Eu am sunat la CECCAR si mi-a zis sa astept acasa scrisoarea de la ei. Am de asteptat, nu?



#6 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 03 October 2007 - 09:19 AM

Eu am inteles ca bebeficiez de reducere de stagiu la 1/2( sunt CASM), insa din cate stiu va trebui sa asteptam sa ni se dea certificatele de promovare a examenului de acces si apoi sa facem cerere de inscriere la stagiu. Stagiul colectiv este cel mai bun. Te duci la cursuri o sapt pe semestru, dai niste testari si faci niste lucrari ( cate una la fiecare materie din cele la care s-a dat examen) pe care le depui la ceccar la termenele impuse de ei. Din cate stiu, nici o perioada de stagiu nu a depasit 2 ani si jumatate....



#7 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 03 October 2007 - 09:44 AM

Este cineva din Sueava (pe forum) care a luat examenul?



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 11:16 AM

Vezi postareaWelcome, la Oct 3 2007, 12:38 AM, a spus:

:biggrin: completam o draguta cerere.... o depunem.... si mai citim din "sfantul ...regulament" ...
felicitari celor care vor completa cererea!
este publicat in MO 653/2007.
Pt derogare de la stagiu stie cineva cum se procedeaza ? Intentionez sa obtin derogare ....



#9 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 October 2007 - 12:39 PM

daca lucrasi in firma de audit sau expertza poti sa faci cerere la astia de la ceccar

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:30 PM




#10 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 03 October 2007 - 12:40 PM

Eu :)



#11 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 October 2007 - 12:41 PM

Vezi postareacrisflor, la Oct 3 2007, 01:40 PM, a spus:

Eu :)
tu ce?



#12 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 03 October 2007 - 12:49 PM

Ii raspundeam mimi_elenei ca sunt din Suceava si am luat examenul



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2007 - 01:02 PM

Vezi postareamaneadn, la Oct 3 2007, 01:39 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Oct 3 2007, 12:16 PM, a spus:

Vezi postareaWelcome, la Oct 3 2007, 12:38 AM, a spus:

:biggrin: completam o draguta cerere.... o depunem.... si mai citim din "sfantul ...regulament" ...
felicitari celor care vor completa cererea!
este publicat in MO 653/2007.
Pt derogare de la stagiu stie cineva cum se procedeaza ? Intentionez sa obtin derogare ....

daca lucrasi in firma de audit sau expertza poti sa faci cerere la astia de la ceccar
pai asta e si ideea .... eu am 3 ani vechime in firma de conta si... vreau sa scap de ceccar cat mai repede :smile:



#14 ELADI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 October 2007 - 02:38 PM

Citeaza

pai asta e si ideea .... eu am 3 ani vechime in firma de conta si... vreau sa scap de ceccar cat mai repede :smile:
Pentru mihavesa :Felicitari pentru reusita; te-am urmarit pe forum inainte de examen si eram aproape sigura ca vei reusi. Si eu sunt printre cei 280 de norocosi din Bucuresti si sper sa colaboram si in continuare cei care am reusit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:31 PM




#15 louise1980

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 October 2007 - 06:31 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 3 2007, 10:44 AM, a spus:

Este cineva din Sueava (pe forum) care a luat examenul?
Eu.



#16 dita36

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 08 October 2007 - 11:51 AM

Buna,
Si eu sunt CASM iar anul acesta am luat examenul de acces pentri EC,am efectuat 3 ani de stagiu colectiv pentru CASM perioada in care am dat o groaza de bani pentru cursuri, unele m-au ajutat, iar altele au fost doar bani dati degeaba. Anul acesta m-am gandit sa ma inscriu la un tutore de stagiu in ideea ca poate nu voi cheltui asa mult. Aveti idee cam cat se plateste la un tutore de stagiu? caci la stagiu colectiv un curs tehnic este undeva la 200-300 ron , iar cel de doctrina 150 ron, plus oranizarea stagiului colectiv tot in jur de 150 ron, deci se ajunge la vreo 600 ron pe an, daca nu mai mult.



#17 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 10 October 2007 - 06:40 PM

In concluzie cati bani trebuie sa dam pe an in cazul stagiului colectiv?



#18 GabiP2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 October 2007 - 08:31 PM

Vezi postareadita36, la Oct 8 2007, 12:51 PM, a spus:

Buna,
Si eu sunt CASM iar anul acesta am luat examenul de acces pentri EC,am efectuat 3 ani de stagiu colectiv pentru CASM perioada in care am dat o groaza de bani pentru cursuri, unele m-au ajutat, iar altele au fost doar bani dati degeaba. Anul acesta m-am gandit sa ma inscriu la un tutore de stagiu in ideea ca poate nu voi cheltui asa mult. Aveti idee cam cat se plateste la un tutore de stagiu? caci la stagiu colectiv un curs tehnic este undeva la 200-300 ron , iar cel de doctrina 150 ron, plus oranizarea stagiului colectiv tot in jur de 150 ron, deci se ajunge la vreo 600 ron pe an, daca nu mai mult.

Buna,
din cate am citit in Regulamentul de stagiu republicat se poate echivala perioada de stagiu de la CASM cu stagiul de la EC. :biggrin:
Eu am un an lucrat intrun cabinet inscris la ei si am facut stagiul la camera auditorilor......sper sa dau examenul final la anu'......cand se va organiza....ca dupa cum au tot schimbat data de desfasurare nu se stie peste ce suprapun examenul final.
Daca mai trebuie vreau sa ma inscriu la stagiu colectiv.....sau daca se poate sa ma angajez la un expert contabil....cred ca ar fi cel mai convenabil sa scap de nebunii astia.... :smile:



#19 memi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 11 October 2007 - 01:08 PM

Deci cine stie? Ne putem inscrie la stagiu fara sa fi luat "Certificatele de promovare" caci am inteles ca exista un termen limita in care trebuie sa ne facem inscrierea. Sau trebuie sa asteptam instiintarea de la CECCAR?



#20 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 11 October 2007 - 01:49 PM

Cf.art.2 din Regulamentul privind efectuarea stagiului filiala are obligatia de a anunta candidatul in termen de 10 zile ca a absolvit examenul. Cererea de inscriere la stagiu se depune in termen de maxim 2 luni de zile de la data promovarii, in caz contrar candidatul va sustine iar examen.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:31 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL