Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarizare in cazul contr de munca suspendat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salarizare in cazul contr de munca suspendat


30 replies to this topic

#21 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 07:45 AM

Vezi postareaeliotys, la May 18 2008, 10:05 AM, a spus:

Eu tocmai m-am intors din CIC si am obs ca nu m=au trecut pe statul de plata defel. Ce se intampla insa cu bugetarii care au sporuri de fidelitate (pierd cei 2 ani) daca nu sunt trecuti pe stat in aceasta perioada?
eu cred ca pierd din vechime .... dar bugetari sau nu trebuiau sa te treaca pe statul de plata..... si eu sunt in cic si am primit de la societate in copie o decizie inregistrata la itm cum ca sunt in cic, scrie asa "vazand cererea pe care dna ...... solicita aprobarea cic, administratorul .... decide : incepand cu data de .... se suspenda ctr individ de munca al dnei .... in conformitate cu art 51, lit a din codul muncii. "



#22 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 11:44 AM

Vezi postarearadulescu natalia, la Oct 11 2007, 01:38 PM, a spus:

In mometul intrarii in CIC ( contract de munca suspensat ) , persoana respectiva nu mai apare in stat ! Evidenta se tine extra contabil !

Spune-mi si mie, te rog, cum se tine aceasta evidenta extracontabila sau ce legatura are o suspendare CIC cu evidenta extracontabila ? :thumbup:

Dragos



#23 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 01:53 PM

Vezi postarearadulescu natalia, la Oct 11 2007, 02:38 PM, a spus:

In mometul intrarii in CIC ( contract de munca suspensat ) , persoana respectiva nu mai apare in stat ! Evidenta se tine extra contabil !
:thumbup: :smile: :sad: :pullhair: :lnr (51): :lnr (51):



#24 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 May 2008 - 02:49 PM

Vezi postareamihavesa, la May 19 2008, 08:45 AM, a spus:

eu cred ca pierd din vechime ....


Si eu la fel cred; o sa vad cum se poate remedia problema. Multumesc de opinie.



#25 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2009 - 05:36 PM

Societatea pentru care lucrez, in perioada decembrie 2008- februarie 2009 a incetat activitatea din motive economice prin suspendarea contractelor de munca ale angajatilor. Decembrie am avut concediu fara salariu , iar din ianuarie s-a suspendat conctractul de munca. Cum procedez ? din salariul brut avut la angajare se calculeaza 75% ? si asta este salariul pe care il trec pe stat?? din acesta se mai fac retineri pentru somaj, sanatate, pensii? Cum depun declaratiile pe zero ?? se calculeaza comision ITM?
Daca stie cineva, va rog mult sa ma ajutati cu calculul salariilor atat pentru decembrie (fara salariu) cat si pentru celelalte luni
multumesc mult.



#26 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 19 January 2009 - 12:16 PM

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti, daca stie cineva, ce contributii se datoreaza la indemnizatia de 75 % din salariul de baza, in situatia intreruperii temporare a activitatii angajatorului pt. motive economice.
In art. 53, alin. 1 din Codul muncii, este specificat ca indemnizatia este platita din fondul de salarii.

Multumesc.



#27 chirana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 January 2009 - 09:05 PM

Vezi postareaeliotys, la May 19 2008, 03:49 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la May 19 2008, 08:45 AM, a spus:

eu cred ca pierd din vechime ....


Si eu la fel cred; o sa vad cum se poate remedia problema. Multumesc de opinie.

Pt.PAV: cu aceeasi problema ma confrut si eu. Am intrebat la finante si mi-au raspuns ca atata timp cat am un fond de salarii sunt obligata sa constitui si sa virez contributiile. Acelasi raspuns mi l-au dat si cei de la sanatate si de la casa de pensii, dar nu erau f.siguri. Maine o sa merg sa vorbesc personal cu ei, prin tel. raspund foarte evaziv. In cazul ITM-ului se va face o decizie prin care se precizeaza art. in baza caruia se va face suspendarea (art.52 d si 53 (2)) si se plateste comisionul aferent. Suspendarea nu trb sa aiba loc pe o perioada mai mare de 3 luni. In cazul somajului, contributia individuala la bug. asig pt. somaj nu se calculeaza - vezi Lg.76/2002 actualizata la zi art.26 si art 27 alin 2. (dupa parerea mea contrib.angajatorului la bug.asig.de somaj se va calcula). Mult succes si sfatul meu este sa intrebi si tu la institutiile respective si vezi ce raspuns iti dau. Sunt si eu curioasa.

Vezi postareapav, la Jan 6 2009, 06:36 PM, a spus:

Societatea pentru care lucrez, in perioada decembrie 2008- februarie 2009 a incetat activitatea din motive economice prin suspendarea contractelor de munca ale angajatilor. Decembrie am avut concediu fara salariu , iar din ianuarie s-a suspendat conctractul de munca. Cum procedez ? din salariul brut avut la angajare se calculeaza 75% ? si asta este salariul pe care il trec pe stat?? din acesta se mai fac retineri pentru somaj, sanatate, pensii? Cum depun declaratiile pe zero ?? se calculeaza comision ITM?
Daca stie cineva, va rog mult sa ma ajutati cu calculul salariilor atat pentru decembrie (fara salariu) cat si pentru celelalte luni
multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 23 January 2009 - 08:35 AM




#28 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2009 - 10:12 AM

Da, intre timp am rezolvat, in sensul ca am depus ( nu eu, ci o societate hr) la itm declaratii, decizii ale societatii, se face AGA, prin care se hotareste suspendarea contractului de munca pe perioada 2 luni, , instiintare catre salariati, cu tabel ca au luat la cunostinta, . statul se depune ptr. fiecare luna la ITM fara a se calcula retineri, si plata ptr salariati va fi 75% din salariul brut. vechime ptr. aceasta perioada nu exista.



#29 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 November 2009 - 10:38 AM

Am avut si eu situatia aceasta: in cazul in care unui salariat i se suspenda contractul cf.art.51 alin.1a) din Legea nr.53/2003 - Codul Muncii (Concediu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani) el ramane in statul de plata pentru ca este angajatul firmei pe toata aceasta perioada.
Eu tin statul de plata in excel, astfel ca aceasta persoana apare pe stat (de exemplu in iunie 2009) astfel:
Salar tarifar 2000 lei
Ore norma: 168
Ore lucrate: 0
Salariu realizat: 0
Iar pentru celelalte rubrici am trecut Concediu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani cf.art.51 alin.1a) din Legea nr.53/2003 - Codul Muncii.



#30 georgianne

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 February 2010 - 03:08 PM

Salariatul in crestere copil trebuie sa apara pe stat cu suma de plata 0. Asa mi s-a spus la ITM Prahova. Cotizatia 0.25% sau 0.75% nu se achita pentru acesta deoarece se calculeaza la fond brut realizat lunar si cum el/ea are 0 n-ai cum sa platesti nici o contributie pentru el. La declaratia de sanatate trebuie sa apara cu 0. La somaj e rubrica, dar nu-i nici o problema daca nu il treci. La CAS nu ai cum sa-l treci si nici nu e inclus in nr. mediu de salariati.



#31 ANDREYUTZU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia de cris

Postat 23 November 2010 - 10:17 PM

buna.
nici eu nu am in state suspendatii.
si nu am avut nicio problema pana acuma :thumbup:
Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds ... discuss people !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL