Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa UCMR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxa UCMR

1 reply to this topic

#1 karautopia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2007 - 09:50 PM

incerc sa dezleg de cateva zile tainele legislatiei de pe site-ul UCMR.
daca cineva ma poate lumina, promit o invitatie la spectacol.
speta este urmatoarea:
firma din romania, organizeaza eveniment cu artist din strainatate ( firma). locul desfasurarii este romania.
de ce toata lumea imi spune ca trebuie sa platesc 8,5% catre ucmr?! ce drepturi de autor imi garanteaza mie ucmr( institutie romaneasca) pentru activitatea artistului strain? :smile:
o distinsa doamna de acolo mi-a spus ca acest procent se plateste la suma din contract, incasata de artist. ( oare chiar o fi incasat ucmr 8,5% din 2,5 mil. de euro de la rolling stones?)
as aprecia orice informatie legata de tema aceasta.



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 02:48 PM

Vezi postareakarautopia, la Oct 13 2007, 09:50 PM, a spus:

incerc sa dezleg de cateva zile tainele legislatiei de pe site-ul UCMR.
daca cineva ma poate lumina, promit o invitatie la spectacol.
speta este urmatoarea:
firma din romania, organizeaza eveniment cu artist din strainatate ( firma). locul desfasurarii este romania.
de ce toata lumea imi spune ca trebuie sa platesc 8,5% catre ucmr?! ce drepturi de autor imi garanteaza mie ucmr( institutie romaneasca) pentru activitatea artistului strain? :smile:
o distinsa doamna de acolo mi-a spus ca acest procent se plateste la suma din contract, incasata de artist. ( oare chiar o fi incasat ucmr 8,5% din 2,5 mil. de euro de la rolling stones?)
as aprecia orice informatie legata de tema aceasta.
la ce fel de artist te referi ? eu am avut acest caz, un eveniment organizat de catre o societate din romania care a invitat un dj din anglia, parca. Nu am platit asa ceva, mai ales ca dj respectiv facea parte dintr-o societate inregistrata in afara ...... am retinut si am platit catre statul roman doar impozitul pe nerezidenti, in baza contractului incheiat cu acel dj. Iar din vanzarea biletelor la eveniment am calculat impozitul pe spectacol, prevazut de codul fiscal roman. S-a platit insa si taxa de drepturi de autor ... cred .... nu sunt sigura, pt ca eu doar contabilizam actele primite .... poate mai stie cineva ....







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL