Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
utilizarea POS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


utilizarea POS

1 reply to this topic

#1 Andrea Shogunabirs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 October 2007 - 04:39 PM

Am avut o vanzare achitata cu card bancar, care era pe persoana fizica. Clientul a cerut factura pe firma , am facut factura si am atasat si chitanta de la POS. Insa ne-a cerut si bonul de casa sau chitanta . Daca i-am da inca o chitanta sau bon fiscal noi am avea lipsa in casa. ??? Cel putin asa mi-a spus contabilul, ca nu se poate elibera inca o chitanta sau bon de casa. Mi se pare corect afirmatia lui. Dar totusi ma intreb daca nu cumva sunt si alte situatii ex. posibilitatea eliberarii si unei chitante. Intrebarea ar fi daca am procedat corect sau daca nu care ar fi solutia acceptata de lege?
Mentionez ca POS-ul nu este legat de casa de marcat.



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 08:16 PM

Vezi postareaAndrea Shogunabirs, la Oct 14 2007, 05:39 PM, a spus:

Am avut o vanzare achitata cu card bancar, care era pe persoana fizica. Clientul a cerut factura pe firma , am facut factura si am atasat si chitanta de la POS. Insa ne-a cerut si bonul de casa sau chitanta . Daca i-am da inca o chitanta sau bon fiscal noi am avea lipsa in casa. ??? Cel putin asa mi-a spus contabilul, ca nu se poate elibera inca o chitanta sau bon de casa. Mi se pare corect afirmatia lui. Dar totusi ma intreb daca nu cumva sunt si alte situatii ex. posibilitatea eliberarii si unei chitante. Intrebarea ar fi daca am procedat corect sau daca nu care ar fi solutia acceptata de lege?
Mentionez ca POS-ul nu este legat de casa de marcat.
pe viitor sa stiti ca cei care platesc cu cardul nu trebuie sa obtina si bonul fiscal .... am vazut ca hypermarketurile astea dau totusi bon fiscal ca sa poti verifica totusi preturile produselor, dar casele de marcat au aceasta optiune ....
Deci, pt a evita astfel de situatii, aveti 2 variante : sau modificati optiunile casei de marcat sa se poata emite bonul, dar cu mentiunea ca plata s-a facut prin card sau nu emiteti bonul ..... suma platita se va regasi in extrasul de cont (diminuata eventual de un comision), deci ea NU trebuie sa se regaseasca in reg de casa.....
daca ea s-a inreg deja in Z zilei respective trebuie anulata .... se face un proces verbal, se ataseaza bonul gresit si se storneaza din casa de marcat.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL