Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilet la ordin - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

bilet la ordin

23 replies to this topic

#21 isisan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 October 2010 - 12:02 PM

Eu am avut frecvent aceasta situatie. Dar, atentie!!! Biletele trebuie introduse in banca de catre ultimul posesor. Banca va incasa banii de la emitent si ii va pune in contul posesorului, chiar daca e una si aceeasi firma. Desigur, va retine comisioanele de plata si incasare aferente :) Daca nu este introdus in banca, biletul sau cecul va aparea ca neutilizat, ceea ce d.p.d.v. legal ar putea crea ceva probleme in viitor.



#22 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 11 October 2010 - 04:50 PM

View PostAlina_h, on Jan 8 2009, 04:26 PM, said:

Mie mi-a venit azi un client cu o grozavie de genul:

A are de incasat de la B o suma
B are de incasat de la C o suma
C are de incasat de la A o suma...deci A isi incaseaza practic proprii bani.

si cica se practica mai nou compensarea asta in 3,4....prin bilete la ordin fara circuit bancar, totul pe baza de note contabile.

Cat de corect este? Voi ce ziceti?
Pentru circuitul si folosirea CEC-urilor, CAMBIILOR si a BILETELOR LA ORDIN exista legi specifice si foaret clare.

-Legea nr. 58 din 01/05/1934 - asupra cambiei și biletului la ordin*) - Publicatã in MOF nr. 100 - 01/05/1934*Versiune consolidata in 17/05/2009
-Legea nr. 59 din 01/05/1934 - asupra cecului*) - Publicatã in MOF nr. 100 - 01/05/1934*Versiune consolidata in 09/05/2009

-Banca Națională a României - Normă tehnică nr. 5 din 05/06/2008 - privind cambia și biletul la ordin - Publicatã in MOF nr. 500 - 03/07/2008* Versiune consolidata in 25/02/2009

-Banca Națională a României - Normă nr. 6 din 05/06/2008 - pentru modificarea și completarea Normelor-cadru ale Băncii Naționale a României nr. 7/1994 privind comerțul făcut de societățile bancare și celelalte societăți de credit, cu cecuri, pe baza Legii nr. 59/1934 asupra cecului, modificată prin Ordonanța Guvernului nr. 11/1993, aprobată și modificată prin Legea nr. 83/1994 - Publicatã in MOF nr. 509 07/07/2008*Versiune consolidata in 15/01/2009

In consecinta «bilet la ordin fara circuit bancar» este o INEPTIE SPECIFIC românească a CULTURII MANAGERIALE SI "CONTABILE".

Corect este a se utiliza PROCES VERBAL DE COMPENSARE BILATERALA (MULTILATERALA) prin utilizarea formatului si a specificatiilor din preacunoscutul ORDIN DE COMPENSARE ori chiar formularistica in cauza.
Introducerea ORDINULUI DE COMPENSARE LA CENTRALA DE COMPENSARE este obligatorie numai pentru ENERGIE (după stiinta mea)

Oricum a se revedea
- Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici din industrie din 18/03/1998 - Publicat in MOF nr. 163 - 23/04/1998
si link-ul

http://www.pgexpert....oview.php?id=13




#23 Alina_Maria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 May 2011 - 01:22 PM

buna...am si eu o intrebare in legatura cu bilete la ordin...am primit de la un client un bilet la ordin, valoarea reprezentand cv. f emise de noi..l-am completat ..e cu 1 luna scadenta ..ce mai trebuie sa fac eu ,copie dupa bilet pt ce?daca imi puteti spune sa stiu si eu pe viitor va multumesc



#24 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2011 - 07:17 PM

Eu personal le fac copie, mai ales daca vin si girate, deoarece mie mai simplu la o confruntare de situatii, in cazul in care clientul a inregistrat aiurea la alt furnizor un bilet care de fapt mi la dat mie ( ca mai mi s-a intamplat asa ceva ) , ii pun frumos copia B.O. pe mail ca sa ii arat ca e la mine dat, ( si la cele emise catre furnizor le fac copie, din aceleasi motive ca la client.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 25 May 2011 - 07:18 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL