Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilet la ordin - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

bilet la ordin

23 replies to this topic

#1 mony1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 15 October 2007 - 03:05 PM

Am si eu o intrebare:
Am urmatorul circuit la un bilet la ordin emis intr-un singur exemplar : BO emis de firma x catre firma y, si apoi firma y a girat biletul catre firma z. La cine ar trebui sa ramana biletul la ordin in original? (este vorba de o compensare)
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri



#2 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 03:32 PM

Biletul la ordin va ramane in original la firma Z, pentru ca aceasta il va depune la banca pentru incasarea datoriei pe care o are firma y fata de ea. Dupa cum se stie nu poti incasa un BO sau CEC daca nu il prezinti in original la banca insotit de borderou. Firma y isi va inchide creanta datorata de x acesteia, si datoria fata de z, in momentul in care ii da acestuia biletul la ordin.

lilly



#3 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 May 2008 - 12:04 PM

Buna,

Am primit de la un partener de al meu care imi este atat furnizor cat si client un bilet la ordin care la stipulat are mentiunea: "fara circuit bancar".Ideea e ca vor sa foloseasca aceasta modalitate pentru a face compensare in loc sa foloseasca ordine de compensare.Mentionez ca ei nu vor introduce in banca biletul.Credeti ca este posibil asa ceva?Vi se pare corect?



#4 Andreias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 May 2008 - 02:48 PM

Buna,

Am primit de la un partener de al meu care imi este atat furnizor cat si client un bilet la ordin care la stipulat are mentiunea: "fara circuit bancar".Ideea e ca vor sa foloseasca aceasta modalitate pentru a face compensare in loc sa foloseasca ordine de compensare.Mentionez ca ei nu vor introduce in banca biletul.Credeti ca este posibil asa ceva?Vi se pare corect?

Am facut si eu asa ceva
dar nu stiu cat de corect este
si cei cu care am facut o asemenea "compensare" au fost de acord



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 01:40 PM

de curand am fost intrebata de un client daca poate face minunatia asta cu o alta firma si i-am raspuns ca nu cred sa fie corect. ca doar pt asa ceva exista ordine de compensare, nu? de asemenea, mi-a mentionat ca alte 2 societati au aplicat metoda asta(fara insa a exista, in timp, vreun control care sa confirme sau infirme. am cerut o precizare legala care sa sustina operatiunea si deocamdata pauza. Pana una, alta eu judec in felul urmator: legislatia este lacunara in privinta practicii, dar in aceasta situatie - de compensare a datoriilor intre 2 parteneri - exista reglementare specifica(ordinul de compensare), iar in legislatia referitoare la efectele comerciale(respectiv biletul la ordin) nu am gasit vreo referire care sa elimine circulatia banilor prin banca - adica bilet la ordin fara circuit bancar. Practic, daca nu implica transfer de bani care mai este rostul lui?!...
este cumva o practica obisnuita?!
Madalina



#6 danniy021

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 August 2008 - 04:45 PM

Dar ca document justificativ? ce avem?
Merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 August 2008 - 12:44 PM
citare mesaj anterior




#7 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 19 August 2008 - 10:28 PM

firma y face un proces verbal cu firma z la predarea acestui bo ,pe baza caruia stinge creanta fata de firma x si datoria fata de firma z

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 August 2008 - 12:46 PM
citare mesaje anterioare




#8 Alina_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 08 January 2009 - 03:26 PM

Mie mi-a venit azi un client cu o grozavie de genul:

A are de incasat de la B o suma
B are de incasat de la C o suma
C are de incasat de la A o suma...deci A isi incaseaza practic proprii bani.

si cica se practica mai nou compensarea asta in 3,4....prin bilete la ordin fara circuit bancar, totul pe baza de note contabile.

Cat de corect este? Voi ce ziceti?



#9 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 08 January 2009 - 09:18 PM

Pentru compensari pentru linistea dvs. utilizati proces verbal de compensare :thumbup:



#10 claudia1004

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2010 - 09:57 AM

am si eu o intrebare in completarea celor de mai sus.sunt in aceeasi situatie si am primit de la firma x biletul la ordin si as vrea sa stiu cum ar trebui sa completez acest BO mai departe(firma x n-a trecut pe BO decat numele ei si respectiv contul). eu(y) trebuie sa-mi trec contul si numele pe BO sau doar firma z?si daca m-ati putea ajuta si pe mine cu un model de proces verbal.ms anticipat



#11 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2010 - 05:13 PM

In cazul partenerilor externi cum se face compensarea? Are cineva situatia asta?



#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2010 - 11:05 AM

Vezi postareaclaudia1004, la Jan 28 2010, 09:57 AM, a spus:

am si eu o intrebare in completarea celor de mai sus.sunt in aceeasi situatie si am primit de la firma x biletul la ordin si as vrea sa stiu cum ar trebui sa completez acest BO mai departe(firma x n-a trecut pe BO decat numele ei si respectiv contul). eu(y) trebuie sa-mi trec contul si numele pe BO sau doar firma z?si daca m-ati putea ajuta si pe mine cu un model de proces verbal.ms anticipat

Dumneavoastra treceti la girant catre cine il girati si semnati, apoi faceti un proces verbal sau borderou de girare a acelui B.O. pe care il semnati atat dumneavoastra cat si furnizorul dumneavoastra.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 31 January 2010 - 11:06 AM




#13 mariam

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bacau

Postat 04 February 2010 - 08:52 PM

Buna!
Am intalnit azi un caz: fila cec emisa de firma A catre beneficiar firma B. Firma B gireaza fila CEC firmei A. ( asta in cazul cand exista datorii reciproce). Si cica asta tine loc de compensare. Nu stiu ce sa mai zic, clientii intre ei vorbesc vrute si nevrute si noi contabilii trebuie sa-i convingem ca nu e ok. Voi ce ziceti de asa ceva? Vi se pare ca e legal? :smile:



#14 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 05 February 2010 - 10:20 PM

Este corect si legal.

Aceasta postare a fost editata de leu50: 05 February 2010 - 10:21 PM




#15 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2010 - 08:22 AM

amprimit un bilet la ordin intocmit la data de 16.12.2009 iar data scadentei este 1.03.2010.Cand fac inregistrarea 413=411 la data primirii biletului?



#16 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 02:18 AM

da, iar la data scontari ( daca nu il girati ) 5121.x=413 suma x ron

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 17 February 2010 - 02:19 AM




#17 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2010 - 08:48 AM

Multumesc Florin.



#18 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 17 February 2010 - 10:01 AM

Citeaza

In cazul partenerilor externi cum se face compensarea?
Se intocmeste un formular asemanator cu cel pt compensari interne in 2 exemplare, in care se trec facturile care se compenseaza, data facturilor, sumele compensate pt ambele parti si se semneaza de ambele societati. In plus pana la data de 25 a lunii urmatoare in care se face compensarea , se trimite la BNR un formular (anexa 6 de la Norma 26/12.12.2006 BNR). :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 19 February 2010 - 12:55 AM




#19 Ditro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 February 2010 - 11:03 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 17 2010, 02:18 AM, a spus:

da, iar la data scontari ( daca nu il girati ) 5121.x=413 suma x ron
si daca girez cum inregistrez plata biletului?
merci mult!



#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2010 - 07:32 PM

401.xx=413 X ron

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 23 February 2010 - 07:34 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL