Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Masina achizitionata pe firma?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Masina achizitionata pe firma?!

4 replies to this topic

#1 xds

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 October 2007 - 01:20 PM

Buna ziua!
De la inceput mentionez ca nu ma pricep in contabilitate-fiscalitate.
Am un srl cu impozit pe venit de 1 an.
Acum vreau sa iau o masina cu banii jos din sponsorizari parinti.
Cum este mai bine sa procedez:
1. Sa platesc si sa o iau pe firma, in ideea ca imi voi recupera costul masinii, asigurari, reparatii etc (pe firma)
2. Sa o iau pe persoana fizica, sa fac cotract de comodat cu firma mea si sa scad de acolo cheltuielile de intretinere, carburant.
Voi cum credeti ca e mai bine?
Multumesc anticipat!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 10:25 PM

Daca o iei pe firma iti vei recupera creditarea atunci cand firma va avea incasari, dar masina va fi a firmei, nu a ta - persoana fizica.
Daca o cumperi tu, ca si persoana fizica, faci comodat si scazi cheltuielile, asa cum ai spus si tu, dar pentru reparatii, alte chelt. de intretinere va trebui sa ceri factura pe firma. E adevarat ca fiind vorba de impozitarea venitului, te gandesti ca nu se pune problema deductibilitatii chelt., dar sunt mai multe aspecte de luat in seama si e bine sa se evite pe cat posibil inregistrarea chelt nedeductibile.

Madalina



#3 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 October 2007 - 11:02 PM

1. Daca achizitionezi masina pe firma trebuie sa faci contract de creditare firma intre tine ca persoana fizica, in calitate de asociat sau administrator al firmei si persoana juridica ( firma), cu suma pe care o vei inregistra ca aport in firma pentru cumpararea masinii. Apoi sa intocmesti o declaratie de tranzactii cu numerar mai mari de 10.000 euro catre Oficiul ptr. Combaterea Spalarii Banilor, in care sa precizezi sursa (provenienta) sumei respective. Deasemenea daca e pe firma, iar aceasta e platitoare de TVA vei beneficia de deductibilitatea taxei. Daca e pe firma vei putea inregistra amortizarea mijlocului fix, lunar, incepand cu luna urmatoare achizitionarii acesteia, in termen de 4-6 ani. Vei putea sa scazi eventualele cheltuieli de intretinere si reparatii + combustibilul consumat. Vei putea sa incluzi in cheltuielile firmei primele de asigurari ( RCA si CASCO) si taxa pentru plata Rovignetei. Tot aici trebuie sa ai in vedere ca semestrial se va depune la Adm Fondului de Mediu o declaratie pentru emisie poluanti de la surse mobile in atmosfera ( in functie de carburantul consumat si categoria autovehicului: Euro 2, Euro 3, benzina, motorina, GPL).
2. Daca achizitionezi masina in nume personal, vei putea incheia un contract de comodat, intre tine ca proprietar si firma ca beneficiar. Vei putea scade numai cheltuieli de intretinere si reparatii + combustibil, pe firma.
Optiunea este a ta!!! Eu ti-am oferit cateva aspecte, in fiecare din cele doua situatii pe care tu le-ai expus aici. :smile:



#4 xds

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 October 2007 - 12:37 PM

Multumesc pentru indumarile prompte.
Ieri am fost la dealer si am dat avans. Am hotarat sa o iau pe persoana fizica, avand in vedere ca firma nu este platitoare de TVA si nici profit nu are, iar la revanzare nas vrea sa mai dau statului ceva impozit ca o vinde firma, am hotarat sa o iau pe pers fizica.
Poate ma ajutati cu un model de contract si ceva indicatii in asa fel incat sa pot scade cheltuielile intretinere, reparatii, revizii, combustibil etc (cat mai multe cheltuieli).
In plus nu se poate stipula in contractul de comodat ca firma sa restituie valoarea primelor de asigurare cat masina este folosita de firma pe perioada contractului de comodat?
Nu stiu, intreb si eu. Pt ca toata lumea doreste sa cheltuie cat mai putini bani si sa recupereze cat mai mult.
Multumesc inca odata.

Aceasta postare a fost editata de xds: 20 October 2007 - 12:43 PM




#5 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 20 October 2007 - 12:52 PM

Vezi postareaIaro, la Oct 19 2007, 09:02 PM, a spus:

1. Daca achizitionezi masina pe firma trebuie sa faci contract de creditare firma intre tine ca persoana fizica, in calitate de asociat sau administrator al firmei si persoana juridica ( firma), cu suma pe care o vei inregistra ca aport in firma pentru cumpararea masinii. Apoi sa intocmesti o declaratie de tranzactii cu numerar mai mari de 10.000 euro catre Oficiul ptr. Combaterea Spalarii Banilor, in care sa precizezi sursa (provenienta) sumei respective. Deasemenea daca e pe firma, iar aceasta e platitoare de TVA vei beneficia de deductibilitatea taxei. Daca e pe firma vei putea inregistra amortizarea mijlocului fix, lunar, incepand cu luna urmatoare achizitionarii acesteia, in termen de 4-6 ani. Vei putea sa scazi eventualele cheltuieli de intretinere si reparatii + combustibilul consumat. Vei putea sa incluzi in cheltuielile firmei primele de asigurari ( RCA si CASCO) si taxa pentru plata Rovignetei. Tot aici trebuie sa ai in vedere ca semestrial se va depune la Adm Fondului de Mediu o declaratie pentru emisie poluanti de la surse mobile in atmosfera ( in functie de carburantul consumat si categoria autovehicului: Euro 2, Euro 3, benzina, motorina, GPL).
2. Daca achizitionezi masina in nume personal, vei putea incheia un contract de comodat, intre tine ca proprietar si firma ca beneficiar. Vei putea scade numai cheltuieli de intretinere si reparatii + combustibil, pe firma.
Optiunea este a ta!!! Eu ti-am oferit cateva aspecte, in fiecare din cele doua situatii pe care tu le-ai expus aici. :smile:
Buna Iaro! Am urmatorul caz.
Patronii fara sa intrebe- au creditat firma cu 14000 euro. M-am trezit cu actele ,dar era prea tarziu sa mai intervin. Va trebui sa intocmesc o declaratie de tranzactii cu numerar mai mari de 10.000 de euro- catre Oficiul Spalarii Banilor??? Unde gasesc un model. Ce se intampla daca nu intocmesc aceasta declaratie???? Va rog un raspuns. Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL