Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#181 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 March 2010 - 10:10 AM

Vezi postareaxxgeoxx, la Jan 7 2008, 10:18 PM, a spus:

Am nevoie de ajutorul dvs intr-o problema : am un SRL fara activitate de la infiintare, cu asociat unic, si as dori lichidarea ei; este adevarat ca este obligatorie angajarea unui lichidator ( am inteles ca costa foarte multi bani aceasta operatiune...) ?Cum este mai bine ( si mai ieftin...) sa procedez ? Sa fac doar suspendarea ei pe 3 ani ?
De unde pot afla pasii legali de urmat, in situatiile descrise mai sus ?
Exista vreun termen pana la care trebuie actualizat noul cod CAEN, si ce pasi sunt de urmat in acest sens ??
Cu multumiri !!!


Daca doriti lichidarea firmei,cel mai bine ar fi sa va angajati un lichidator,si in acest fel controlati d-voastra situatia.
Puteti sa astepta sa fie dizolvata si lichidata din oficiu, ca si sanctiune la initiativa ONRC sau AFP,in aceasta situatie poate dura mult timp si pot aparea probleme.

In cazul suspendarii se presupune ca d-voastra ve-ti relua activitatea firmei la sf.perioadei de suspendare.
Varianta care va scapa de orice grija privind ac.firma este dizolvarea si lichidarea voluntara,iar avand in vedere ca nu a avut activitate de la infiintare, ar trebui sa coste si mai putin.




#182 Costin Vina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 17 March 2010 - 10:17 AM

Vezi postareaInterneting, la Feb 23 2010, 02:15 PM, a spus:

Buna ziua. Am si eu urmatoarea situatie:

- detin SRL (asociat unic);
- sediul social expirat (contract de comodat expirat de 2 ani), nu are niciun punct de lucru ;
- toate declaratiile etc s-au depus "la zi" (inclusiv declaratia 100 si plata imp.forfetar / minim, pe 2009), urmeaza si bilantul pe 2009;
- firma nu mai desfasoara, practic, nicio activitate (n-a avut angajati niciodata), nicio incasare din 2008;
- se doreste dizolvarea si inchiderea firmei, in mod voluntar.

Firma nu are nicio datorie, doar ceva imprumuturi la Asociatul unic, are toate platile "la zi".

Am citit inclusiv pe aici...ca, fiind doar Asociat unic si lichidare voluntara (fara datorii), Administratia Financiara nu mai face control, elibereaza Certificatul fiscal direct. Asa e?

Cum procedez sa dizolv,lichidez firma cat mai repede? :frusty:
Care este procedura efectiva si ce acte sunt necesare in acest sens?

Va multumesc pentru orice raspuns! :good:


Daca solicitati eliberarea unui certificat de atestare fiscal conform caruia firma nu mai are datorii,daca nu sunteti inregistrat cu datorii la AFP,atunci vise elibereaza certificatul.In privinta controalelor AFP-ului,doar ei stiu cand vor controla o firma.

Pentru dizolvarea si lichidarea voluntara a unei societati comerciale aveti nevoie de urmatoarele:
1. Hotararea A.G.A. .In hotarare trebuie mentionata decizia de dizolvare si Lichidare a companiei,si Lichidatorul,ce se va ocupa de lichidarea companiei.
2. Certificatul de Inregistare,in original.
3. Anexele la Certificatul de Inregistrare,daca este cazul
4. Certificatele Constatatoare care atesta inregistrarea declaratiilor pe propria raspundere privind autorizarea functionarii.
5. Certificatul de atestare fiscala,din care rezulta ca firma nu are datorii catre stat.
6. Actul constitutiv al firmei,copie.




#183 crimoc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 30 March 2010 - 11:35 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 2 2009, 03:57 AM, a spus:

nu cred ca stie cineva sa iti dea un raspuns sigur...x zile.
Depinde si de tine. Daca:
-te duci la ONRC cu hot de lichidare /radiere, bilantul contabil etc
-iei de la finante certficat atestare fiscala ca nu ai datorii, toate decl depuse
-platesti imediata toate taxele la zi
astepti judecatorul delegat de pe langa ONRC. Si atat.


In cazul unei firme in dizolvare/lichidare cand trebuie depuse declaratiile? Eu in aprilie ar trebui sa depun 101 impozitul pe profit si 300 TVA. Le depun la termen pana pe 25.04? Sau le pot depune mai devreme? Multumesc.



#184 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2010 - 01:37 PM

Imi poate spune cineva ce trebuie facut pentru a lichida, radia un SRL cu 2 asociati? ce pasi trebuie urmati?
firma nu are datorii la stat, are de recuparat TVA, sau furnizori, este pe pierdere din 2007. Este suspendata din 05.2009.
multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 23 May 2010 - 03:21 PM




#185 kristy22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 April 2010 - 10:31 AM

Buna tuturor,
Am un srl care este dizolvat conform art 237 din L 31/90. din aprilie 2008..acum problema mea este ca am depus la administratie declaratiile 100,300 si declaratiile pe proprie raspundere pentru bilant de-a lungul timpului.Anul acesta (2010) insa, nu mai stiu ce sa fac....eu pana acum am depus trimestrial aceste declaratii si acum am inteles ca incepand din acest an trebuiau depuse lunar.Este adevarat??
Si declaratia 100 trebuie depusa pe 0 nu??
iar la declaratia 300 la randul 35 -soldul sumei negative a TVA reportata din perioada fiscala precedenta pentrua care nu s-a solicitat rambursare este trecut 29 inca de la inceput....am gresit cumva??
Multumesc...anticipat.



#186 Galasel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 April 2010 - 01:50 PM

Buna,
Va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum pot sa lichidez ieftin un srl, care de la infiintare a avut activitate comerciala 0, dar in prezent inregistreaza datorii la stat datorita impozitului forfetar. Firma are in cont capitalul social de 200 ron si nu are nici un activ.
Multumesc pentru sfaturi.



#187 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2010 - 10:53 PM

De lichidat o lichidati la onrc , " nu stiu cat de ieftin e " , dar de impozitele care le aveti de platit nu scapati usor.



#188 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2010 - 10:58 PM

nu, declaratiile 100 si 300 se depun trimestrial pana la radierea firmei de catre onrc.
Nu , nu a-ti gresit daca acea suma e reala si nu trecuta acolo aiurea.



#189 andy.m.i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 April 2010 - 12:39 PM

Am o mare rugaminte la dvs. In cazul in care asociatul unic al unui SRL a decedat pe 25 martie, copii au cumparat in continuare marfa si au comercializat-o, cum procedeaza? Firma are datorii la stat, copii ar vrea sa preia firma dar fara datorii ca nu au posibilitatea sa plateasca aceste datorii restante. Exista posibilitatea sa preia firma fara datorii? Ei pot continua activitatea firmei, ei avand o procura de cand traia parintele pentru a depune declaratiile, etc. (intrucat aceasta nu se putea deplasa)? Astept raspuns urgent. Va multumesc anticipat.



#190 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 28 April 2010 - 07:00 AM

Din pacate nici macar moartea nu te poate scapa de datorii. Cine "mosteneste firma" o primeste cu tot cu datorii. Altfel nu se poate.



#191 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 02:16 AM

Daca nu ar fi acceptat succesiunea probabil scapau de taxe si impozitele firmei, dar daca au continuat activitatea firmei, inseamna ca implicit au preluat si datoriile acesteia deci eu nu vad nici o scapare de plata a datoriilor restante ( acest aspect e mai bn sa il discutati cu un avocat, deoarece e mai in masura ca noi contabili sa va spuna ce e de facut).



#192 adminu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 May 2010 - 02:33 PM

Va salut,


Daca o firma este are activitatea suspendata si a obtinut si regim derogatori, pentru a incepe lichidarea trebuie sa depuna cerere de activare sau depune direct cererea de dizolvare si apoi lichidare.


NU prea am gasit pe forum informatii despre declaratiile care se depun in perioada procesului de dizolvare lichidare.

Adca declaratia 100, 300, 394, bilant semestrial /anual



Odata cu obtinrea certificatului de lcihidare mai trebuie depusa vreo declaratie ( ma gandesc la cele semestriale sau anuale de pe parcursul anului in care s-a obtinut dizolvarea / lichidarea)



#193 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 03:19 PM

uite aici ceva : http://conta.money.r...showtopic=33831 , la capitolul de declaratii...

mai e ceva chiar aici, la societati comerciale, topicul se cheama "bilant de lichidare"

ai citit acest topic in intregime si nu mai e nimic despre ce te intereseaza ?? atunci e recomandabil un drum la adm. fin., totusi...
in locul tau, eu as merge la "asistenta contribuabil" si as cere informatii pe care mi le-as nota.

vezi ca pe site-ul MF exista niste nr. de tel tot de la asistenta contribuabil, oamenii care raspund sunt draguti si rabdatori, iti explica sa intelegi si vb frumos, asta ti-o spun din proprie experienta repetata (adica nu am sunat doar o singura data). iata unul dintre nr. acelea : 031.4039160, iar centrala MF are nr. de tel. 021.4103400 (daca nu s-o fi schimbat de anul trecut), ceri la asistenta contribuabil.

apoi, mai e codul de procedura fiscala, acolo chiar ar trebui sa scrie. sfatul meu sa-l descarci de la capitolul de legislatie, apoi sa dai o cautare in text dupa cuvantul "lichidare", poate asa gasesti ce vrei sa afli.

si ultima var. de lucru, dar nu de neglijat, mai urmaresti si rasp. de aici, poate stie cineva si iti spune in timp util. sincera sa fiu, in primul rand eu as incerca sa ma ajut singura urmand variantele anterioare ... iar daca primesc rasp. si aici, cu atat mai bine :frusty:

bafta multa !



#194 biscuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 May 2010 - 03:30 PM

Buna ziua .Va rog frumos un raspuns daca se poate legat de urmatoarea speta.Firma mea este in lichidare de la ONRC din 2006 (a fost anuntata prin hotarare judecatoreasca si prin publicare in monitorul oficial ) . Ministerul de finante ne-a chemat in judecata pt neplata unor mici datorii pe care le-am lichidat cu aceasta ocazie.Cand am fost sa depun vectorul fiscal la circa finaciara mi s-a spus ca este pe lista firmelor in lichidare si ca nu mai primesc vectorul fiscal , si nici bilanturile si declaratiile trimestriale.Acum tot vin notificari de la ei ca nu sunt depuse declaratiile si bilanturile precum si soldurile unor datorii de care nu am habar.Lichidarea a fost initiata de camera de comert datorita faptului ca nu am preschimbat certificatul de inmatriculare.Ce am de facut in acest caz?Pe de o parte imi spun ca nu mai depun pe alta imi trimit scrisori ca nu am depus.Bine inteles ca nici bilantul nu mai este depus la camera de comert din 2006...acum pt 2009 depun ceva? Ce inseamna pe situl onrc `` firma in lichidare`` si cand imi pot lua grija ca mai exista aceasta firma?Afecteaza cu ceva daca doresc sa fac o noua firma pe aceasi adresa si tot cu mine ca unic asociat? Va multumesc pt atentie.



#195 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2010 - 10:27 PM

in locul tau, ca prima masura, m-as duce cu toate notificarile adm. fin. chiar la ei si i-as confrunta cu propria lor solutie de a nu imi mai primi resp. decl., bilantul...
cat priveste celelalte intrebari, ele tin f mult de juridic, asa ca incearca fie aici, la " discutii juridice..", fie pe avocat.net :frusty:



#196 biscuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 14 May 2010 - 12:47 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 13 2010, 11:27 PM, a spus:

in locul tau, ca prima masura, m-as duce cu toate notificarile adm. fin. chiar la ei si i-as confrunta cu propria lor solutie de a nu imi mai primi resp. decl., bilantul...
cat priveste celelalte intrebari, ele tin f mult de juridic, asa ca incearca fie aici, la " discutii juridice..", fie pe avocat.net :frusty:
Intrebarea am pus-o concomitent si aici si pe avocatnet.ro si astazi am primit cateva lamuriri. Multumesc din suflet pentru raspuns!



#197 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2010 - 02:12 PM

cu drag :frusty:



#198 lili57

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 May 2010 - 07:44 AM

Buna dimineata.
Va rog sa ma ajute cineva cu o idee, o solutie.
Patronul meu, din lipsa banilor, a fost nevoit sa opreasca activitatea societatii (productie si magazin de desfacere). Are datorii la stat si la furnizori, datorii pe care nu le mai poate plati. Ce poate face ca sa scape de aceasta societate?
Multumesc.



#199 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2010 - 07:44 PM

Ce trebuie facut in cazul in care se doreste inchiderea unei societati comerciale ?

Societatea comerciala nu are datorii la stat, la furnizori sau la salariati.



#200 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 21 May 2010 - 08:55 PM

Se intocmeste bilant de inchidere care se depune la Registrul Comertului. Activele se constituie ca venituri ale asociatului(asociatilor) persoane fizice si se impoziteaza(casa, stocurile etc). Radierea de la Registrul Comertului se comunica ulterior la Finante. De regula se face si un control fiscal, desi au fost si cazuri in care nu a fost facut, pt firme ff mici, care aveau activitatea suspendata de ceva vreme. In mare, cam asta e de facut, depinde de ce a ramas prin balanta.






Similar Topics Collapse

8 useri citesc topicul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL