Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#201 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 May 2010 - 11:08 AM

Sa se declare in insolventa.



#202 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2010 - 08:59 PM

Prin balanta nu mai este mare lucru.
Doar clienti de incasat , un ct bancar si niste salariati care vor pleca...




#203 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 June 2010 - 11:55 AM

Asociatul unic a luat decizia de lichidare a firmei. Societatea in cauza, nu are datorii la stat sau furnizori, ci doar la asociat (sumele reprezentand creditare firma din contul 455).
Firma nu are banii necesari pt restituirea creditarii, insa are un autoturism (neamortizat integral) si cateva obiecte de inventar. Exista posibilitatea ca asociatul sa primeasca aceste bunuri in schimbul banilor imprumutati?
Si daca da, cum se procedeaza.
Multumesc



#204 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 04 June 2010 - 05:39 PM

Da, poate, dar este vanzare.
Oricum este necesara sa fie facuta lichidarea firmei de catre cineva specializat, pentru ca trebuie publicata hotararea, dupa trecerea termenului legal de la publicare este necesar sa fie intocmit un raport si bilantul de lichidare(ti-am spus in mare pasii).



#205 anelis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 30 June 2010 - 07:39 PM

Asociatul unic a luat decizia de dizolvare si lichidare simultana a firmei. Societatea in cauza, nu a desfasurat activitate de la infiintare.
Astazi a depus cererea la ONRC, dupa 30 de zile va trebui sa depuna bilant de lichidare, certificat atestare fiscala, hotarare de repartizare a activului net, actele societatii in original, dosar sina si aproximativ 250 - 300 lei :laugh: :ohmy: .

Desigur ca nu a fost intomita hotararea asa cum o doreau si a trebuit sa achite 81,75 lei :ohmy: :ohmy: pentru:
- dare de data certa pt actele redactate 9,08+1,72
- indrumare completare cereri inreg/form. tipizat 2,77+0,53
- indrumare prealabila pentru constit/modif 2,77+0,53
- red. act. adit/hot/dec diz/lichi/patrim.AF 41,6+7,90
- Urg. red. act adit. dizolv./lich/patrim 30% 12,48+2,37
si totul pentru o decizie a asociatului unic :angry: desigur scrisa de mana si apoi redactata de Comp. Asistenta
o redau mai jos, poate ajuta

S.C. ..............
oras/com...... str. ... bl. ... sc. ...., et. ..., ap. ....
J ??/???/???? CUI ???????????
Capital social ......

DECIZIA ASOCIATULUI UNIC al S.C. .................. S.R.L.
din data de ..............

Subsemnata/ul ....... domiciliat/a ..... in oras/com...... str. ... bl. ... sc. ...., et. ..., ap. .... CNP ................., identificat/a cu CI/BI seria ... nr. ........... emisa de pol. oras .................. la data de ..........., detinand un numar de 20 parti sociale reprezentand 100% din capitalul social al socitatii.

HOTARASTE:

Art. 1. Dizolvarea si lichidarea simultana a S.C. ...................... S.R.L., in temeiul art. 235 si art. 227 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 31/1990 privind sociectatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art. 2. Societatea nu are datorii. Activul net va reveni asociatului unic la data radierii societatii.
Art. 3. Celelalte prevederi ale actului constitutiv raman neschimbate pana la data radierii societatii.

Asociat unic,
...................

Factura - chitanta 30.06.2010 - 102 lei
- Fond buletin Legea nr. 277/2009 (10%) 3 lei
- Fond lichidare Legea nr. 277/2009 (10%) 9 lei
- Mentiune director/persoana. desemnata 30 lei
- Monitor Oficial P. IV 50 lei
- Transmitere acte pt. publicare in MO 10 lei

In afara de capiatlul social sunt cheltuielile cu constituirea societatii, depunerea declaratiei pe proprie raspundere la 31.12.2009 si cheltuielile de astazi

Acum partea care ii produce fiori ce se va intampla la finante, ei fiind cei care interpreteaza toate legile :lnr (1):
la 31 martie 2010 a depus cu 0 impozitul pe profit, la 30 iunie 2010 va fi la fel 0

cum interpretati ?, partea de drept zice O, partea economica ?

in ORDIN inca ne publicat in MO
pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2010 a operatorilor economici
Anexă
"Operatorii economici care nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2010 nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2010, urmând să depună o declaraţie pe propria răspundere a persoanei care are obligaţia gestionării entităţii, la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice ..."

Aceasta postare a fost editata de anelis: 30 June 2010 - 07:41 PM




#206 carmen.carmen2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 July 2010 - 01:52 PM

Stie cineva cat poate sa dureze lichidarea unei societati care este in curs de lichidare din oficiu de Reg. Com. ( societatea la care fac referire este in curs de lichidare din 2007)?
Va multumesc!



#207 andora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 July 2010 - 08:13 PM

ce parere aveti? o societate pt.care s-a parcurs prima etapa in vederea lichidarii si care are de recuperat 1680 lei la TVA, 31 lei platiti in plus la impozit profit, 5 lei platiti in plus la impozit pe veniturile din dividende si 48 lei la bugetele asig.si restul , a primit prim posta opozitie de la anaf ca are datorii de 15 lei majorari de intarziere la impozitul pe veniturile microintreprinderilor pt.un debit de 85 lei din 2003 si 2004 care a fost achitat din 2009, si termen de judecata 11.03.2011...



#208 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 02:43 AM

o parere proasta bineinteles.
Faceti urgent adresa de compensare a sumelor si restituire a diferentelor (cu exceptia tva care nu are cuantum min de 5000lei si pe care il pierdeti-poate s-a mai schimbat legea, sa verificati)



#209 mirelahuzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 08 July 2010 - 03:02 PM

Rog putin ajutor!!!! Un asociat unic face cerere de dizolvare urmata de lichidare la Registrul Comertului in luna iunie si merge totodata si la un lichidator. Conform codului fiscal actual perioada impozabila inceteaza la data depunerii situatiilor financiare la registrul comertului. Acest asociat, pe care nu l-am mai vazut din martie, vine acum si imi spune ca i s-a spus ca nu trebuie sa mai plateasca impozitul minim daca a depus cererea de dizolvare. Intrebarea mea este pe ce perioada calculez acest impozit si ce acte imi sunt necesare pentru sistarea lui?



#210 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2010 - 03:06 PM

Cod fiscal art 18 alin:
(7) Nu sunt obligaţi la plata impozitului minim potrivit prevederilor alin. (2) — (4) contribuabilii care se află în următoarele situaţii:

a) se află în procedura insolvenţei, de la data deschiderii acestei proceduri, potrivit legii;

b) se află în dizolvare, de la data înregistrării acestei menţiuni în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii. Pentru contribuabilii care se dizolvă de plin drept ca urmare a expirării duratei de existenţă prevăzute în actul constitutiv sau, după caz, în actul modificator, scutirea de la plata impozitului minim operează de la data dizolvării prevăzute în aceste acte. Nu intră sub incidenţa acestor prevederi contribuabilii care se află în dizolvare fără lichidare.



Notă: extras din L 76/2010:

Prevederile art. 18 alin. (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, astfel cum au fost completate prin prezenta lege, se aplică şi contribuabililor care se află în procedurile menţionate la alin. (7) lit. a) şi b) la data intrării în vigoare a prezentei legi.



#211 mirelahuzu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 08 July 2010 - 05:08 PM

Iti urmaresc raspunsurile si stiu ca ai mereu dreptate, dar ma intriga art.16 alin.2 -norme metodologice /cod fiscal



#212 axente

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 August 2010 - 08:50 PM

Am o firma care este in dizolvare la initiativa asociatilor. Pe site-ul ONRC apare la stare firma: "dizolvare cf. art.235 din Legea nr.31/1990" cu data mentiunii de 02.07.2010.
Pana la data de 30.06.2010 am calculat si s-a achitat impozitul minim. Mai este nevoie sa se calculeze si dupa aceasta data? Singurele operatiuni care s-au mai facut in luna iulie si august sunt niste incasari de creante de la clienti si lichidarea contului din banca.
In momentul de fata am urmatoarea situatie:

1012 CAPITAL SUBSCRIS VARSAT: SOLD CREDITOR 500
1061 REZERVE LEGALE: SOLD CREDITOR 100
1171 REZULTATUL REPORTAT DIN 2009- PROFIT: SOLD CREDITOR 8480,50
121 PIERDERE AN 2010: SOLD DEBITOR 30668
4551 ASOCIATI-CONTURI CURENTE: SOLD CREDITOR 21587,50

Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecte urmatoarele inregistrari:
4551 = 758 21587,50 - anularea datoriei fata de asociati( in OMFP 3055/2009 apare aceasta inregistrare)
758 =121 21587,50 - inchidere cont venituri
% =121 9080,50 - acoperirea pierderii curente din profit an 2009, rezerve legale si cap soc
1012 500
1061 100
1171 8480,50
Cu aceste inreg toate soldurile conturilor din balanta sunt zero.
Este corect asa sau trebuie facute alte inregistrari contabile?
La bilantul de lichidare trec in prima coloana datele din bilantul de la sfarsit de an, iar la coloana 2 peste tot zero?
Declaratia 101 privind impozitul pe profit pe anul 2010 trebuie facuta cu datele de la 30.06.2010?

Multumesc



#213 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2010 - 09:54 AM

exista un topic despre dizolvare firma deschis deja, cateva pozitii mai jos, tot la acest capitol !! de ce mai deschizi inca unul ??? :lnr (1):

ai avertisment public si te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, altfel iti blocam accesul pe forum.

topic unit !



#214 cons.star

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 September 2010 - 12:46 PM

Buna ziua,
As dori sa stiu care este procedura de inchidere (sa nu mai existe) a unei SRL cu urmatoarele date:
- asociat unic strain
- nu are datorii la stat
- are datorii catre asociatul unic (la care am inteles ca asociatul poate renunta)
- are datorii catre un furnizor extern in valoare de circa 200.000 ron (pe care furnizorul este dispus sa nu le mai revendice).
Se poate cere lichidarea firmei avand in vedere ca are datorii catre furnizori? Cum se poate anula aceasta datorie (daca furnizorul poate renunta la datorie)
Multumesc si astept pareri.



#215 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 11 October 2010 - 01:12 PM

Buna ziua,

Am o firma suspendata de cca 1 an. Asociatul unic doreste sa o inchida de tot. Eu as vrea sa fac aceasta procedura printr-un singur document la ONRC. Firma are si un sediu secundar. Stiti ce document trebuie sa completez la registru pentru
-activare firma
-inchidere sediu secundar
-dizolvare-lichidare voluntara?

O sa fac o AGA cu toate punctele. Este corect?
Multumesc



#216 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 11 October 2010 - 01:26 PM

Vezi postareapatipatason, la Oct 11 2010, 02:12 PM, a spus:

Buna ziua,

Am o firma suspendata de cca 1 an. Asociatul unic doreste sa o inchida de tot. Eu as vrea sa fac aceasta procedura printr-un singur document la ONRC. Firma are si un sediu secundar. Stiti ce document trebuie sa completez la registru pentru
-activare firma
-inchidere sediu secundar
-dizolvare-lichidare voluntara?

O sa fac o AGA cu toate punctele. Este corect?
Multumesc
Eu am inceput demersurile de lichidare voluntara si pot sa te directionez astfel:
Procedura de desfiintare, potrivit noilor modificari ce au intrat in vigoare la sfarsitul lunii iunie, presupune depunerea la registrul comertului de catre reprezentantii societatii a doua dosare ce reprezinta cele doua etape ce trebuie parcurse: cea de lichidare si apoi cea de radiere si o scurtare a duratei pana la aproximativ 15-20 de zile.

Actele necesare pentru inregistrarea desfiintarii societatii sunt:
Etapa 1 – lichidarea si dizolvarea
• Cerere de inregistrare a mentiunii
• Hotararea AGA sau decizia asociatului unic prin care se dispune dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, prin acordul unanim de impartire a activelor ramase dupa plata creditorilor
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru - 39 lei; timbru judiciar – 0.15 lei, comisionul de transmitere a documentului la monitorul oficial – 10 lei (tariful de publicare la monitorul official se stabileste in functie de numarul de caractere publicate)

Etapa 2 – de radiere
• Cerere de radiere
• Certificatul de inregistrare si anexele
• Situatia financiara de lichidare
• Hotararea de repartizare a activelor
• Certificat de la Fisc din care rezulta ca societatea nu are datorii la bugetul de stat si la contributiile sociale
• Imputernicirea persoanei care depune mentiunea, daca este cazul
• Dovada achitarii taxelor: taxa judiciara de timbru - 39 lei; timbru judiciar – 0.15 lei, taxa de registru – 30 lei.
Nu stiu daca termenul va fi asa scurt caci dupa cum am inceput cred ca dureaza 60 zile, iar taxele nu sunt acelea cred ca o sa coste in jur de 500 lei



#217 Kumiko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2010 - 10:47 PM

Va rog daca ma poate cineva ajuta cu un sfat.

Am un caz cu o firma care are activitatea suspendata de anul trecut, cu asociat unic, nu are datorii la finante si nici un fel de alte datorii ( doar catre asociat, aceasta nefiind o problema ), nu detine bunuri de nici un fel, toate declaratiile si bilanturile depuse la zi, iar acum asociatul doreste dizolvarea/radierea ei.
A fost la Registrul Comertului si a trecut de prima faza a dizolvarii/radierii ( Monitorul Oficial ). A luat Certificatul constatator, cum ca nu are datorii, de la Finante, iar la Registrul Comertului i s-a zis ca urmeaza ultima faza, respectiv depunerea actelor pentru radiere.
Problema este ca la intocmirea bilantului de lichidare, toate conturile sunt ok mai putin contul 371 care apare pe debit cu valoarea de 1522.63 lei. Marfa care ar fi trebuit sa fie in inventar pe aceasta valoare, NU este. Toata marfa ce o mai are "fizic" in stoc, este in jur de 600 lei.
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce pot face cu acest cont ? Ce sa fac cu suma respectiva ?

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Kumiko: 11 November 2010 - 10:52 PM




#218 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2010 - 12:12 AM

marfa existenta i-o dati asociatului (simplu ar fi in baza fact de vanzare) iar diferenta este lipsa inventar neimputabila. Platiti tva la vanzarea marfii (daca societ e platitoare de tva) si prezentati probabil un alt certificat. Notele contabile le stiti (cred)



#219 Kumiko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 November 2010 - 12:33 AM

Am inteles si va multumesc pt raspuns.
Stiam de aceasta modalitate. Problema e ca firma are suspendata activitatea si nu pot vinde cu factura "marfa", asociatului. Nu poate avea nici un fel de venit in perioada suspendarii.
Aici m-am blocat :thumbup:



#220 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2010 - 12:51 AM

atunci tratati ca lipsa inventar neimputabila, colectati si platiti tva






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL