Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lichidare/dizolvare/radiere SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


- - - - -

lichidare/dizolvare/radiere SRL


279 replies to this topic

#121 adrian.f

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 June 2009 - 04:36 PM

Vezi postareadoina mester, la May 31 2009, 05:31 PM, a spus:

[b]daca soc.com are un asociat unic este obligatoriu sa angajeze un lichidator,sau situatia financiara de lichiditate poate sa o faca chiar contabilul firmei?
O poate face orice expert contabil autorizat Ceccar. Eu astazi am terminat cu desfiintarea unui srl si am avut la baza doar hoatarari aga, bilant de lichidare intocmit de EC autorizat Ceccar si certificat de atestare fiscala pe 0. Trebuie parcurse procedurile la Registrul Comertului si dupa radierea de la ORC te duci la ANAF si depui 100, 300, 101 finale. Control de la Anaf iti vine doar daca ai bani de luat de la stat si soliciti restituirea lor.

Vezi postareaCLEO, la May 31 2009, 06:21 PM, a spus:

Daca nu e inca lichidata, mai bine sa vina adtia si sa o lichideze, ca altfel se numeste lichidator de RegCom, si sunt niste tarife la acestia :sad: ....
In ce sector este firma?

Vezi postareaETIC, la May 28 2009, 12:33 PM, a spus:

Printre altele la lichidarea unei firme trebuie intocmit bilant de lichidare.
Poate sa ma ajute cineva privitor la acest bilant?[...]
nu exista soft pentru bilant de lichidare. Poti sa il faci in excell sau word sau pe formatul din softul de la anaf tai "anuala" din denumirea situatie finaciara anuala si scrii cu pixul "de lichidare"

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:58 AM




#122 tiberiu27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 July 2009 - 09:11 PM

Buna ziua.
Am o firma din anul 2005 - fara activitate de atunci si pana in prezent.
Nu am dus declaratiile la timp, am primit o amenda si un avertisment, iar firma e dizolvata prin hotarare judecatoreasca din septembrie 2008.
Mi s-a spus ca mai dureaza 1 an pana o sa fie radiata.
Am dus declaratiile si trebuie sa platesc impozit forfetar - pe cele 2 luni.
Ce pot sa fac cu firma asta dizolvata, sa nu mai platesc impozitul?
indrumati-ma ce sa caut : un lichidator, expert contabil,avocat ? Sunt salariat in alt judet decat e firma, pot rezolva aici sau numai in judetul respectiv?
Multumesc.




#123 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2009 - 02:07 AM

firma ta este in dizolvare, nu in functiune, deci nu ar trebui sa platesti impozit forfetar.
Faceti copie la H.J de dizolvare, o adresa de inaintare si duceti-o la finante.
Pentru bilantul de lichidare va trebuie semnatura unui expert. Incercati pe site ceccar.ro si gasiti unul din judetul dvs.
Asta e pararea mea, dar acum vad ca exista aceasta discutie in alt topic, si este o alta interpretare:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry206475

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 08 July 2009 - 02:09 AM




#124 ROBE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 July 2009 - 12:33 AM

Presupunand ca la o societate care se afla in cel de-al 3-lea an de suspendare a activitatii, la finele acestei perioade, administratorul, asociat unic doreste radierea acesteia. Ce are de facut? Urmeaza aceiasi procedura de lichidare in 2 etape? Am citit undeva pe forum, parerea unei persoane, cf careia daca nu materializezi intentia de a reincepe activitatea, prin depunerea unei cereri in acest sens, la ONRC, Reg.com.poate dispune, dupa o avizare prealabila, radierea societatii. Exista undeva, o reglementare in acest sens? Va multumesc anticipat pt.raspuns.



#125 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 July 2009 - 08:34 AM

Buna.

Referitor la supunerea societatilor dizolvate impozitului forfetar, ieri am fost la finante si mi-au confirmat ca acestea se supun acestui impozit pana in momentul in care sunt radiate. Am fost si la ONRC si mi s-a spus ca radierea intervine cel mai devreme in 6 luni de la data pronuntarii dizolvarii definitive.

In cazul tau Tiberiu, daca este dizolvata definitiv in septembrie 2008, ar fi bine sa mergi la Registrul Comertului sa intrebi de radierea ei, daca s-a facut sau cand s-ar face, apoi, asa cum te-a sfatuit si Mihaela, daca obtii instiintarea de radiere de la Registrul Comertului, mergi la finante si depui la registratura o declaratie in care specifici ca este radiata conform documentului de radiere si pe care il si atasezi in copie acestei declaratii. Daca mai trebuie sa depui sau nu declaratii pe viitor pentru aceasta societate, nu stiu ce sa zic, deoarece eu am intrebat lucrul acesta la finante si mi s-a raspuns ca nu mai trebuie din moment ce este radiata. Dar nu bag mana in foc. Am vazut pe forum vorbindu-se despre un bilant de lichidare... Si eu am nevoie de aceasta informatie deoarece am o societate radiata recent si vreau sa stiu ce trebuie sa mai fac in privinta declaratiilor.

Acum o mare rugaminte si in acelasi timp nevoie de un sfat: daca am aflat ca firma pe care o detin se supune pana in decembrie impozitului forfetar deoarece atunci s-ar radia, ea fiind dizolvata momentan, in ce mod as putea fi afectata daca nu as achita acest impozit? Am inteles ca penalitatile aferente datoriei fiscale nu pot fi mai mari decat datoria in sine. Este adevarat? Asta in cazul in care as fi nevoita candva sa o achit, afectandu-ma in vreun fel. Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc.



#126 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 July 2009 - 08:49 AM

Revin cu detalii folositoare intrebarii adresata de mine: societatea pe care o detin nu a desfasurat deloc activitate. Am aflat ca in cazul in care n-as plati acest impozit, societatea ar fi executata silit, daca nu au ce executa la ea, raspunderea se extinde asupra administratorului. Ce implica acesta extindere a raspunderii asupra mea? Mentionez ca momentan nici eu nu detin niciun bun pentru care m-ar putea trage la raspundere.



#127 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 July 2009 - 10:19 AM

Vezi postareaandre24, la Mar 18 2008, 12:34 PM, a spus:

daca o microintreprindere realizeaza pierdere 5 ani consecutivi aceasta va fi dizolvata automat?
Nu va fii dizolvata, dar nu mai are dreptul sa recupereze pierderea fiscala in anii urmatori.
Daca vrei sa scapi de microintreprindere mai bine mergi pe calea legala a suspendarii sau a dizolvarii-lichidarii, altfel trebuie sa platesti in continuare impozit forfetar chiar daca ai pierdere.

Vezi postareasorinela, la Jul 9 2009, 08:49 AM, a spus:

Am aflat ca in cazul in care n-as plati acest impozit, societatea ar fi executata silit, daca nu au ce executa la ea, raspunderea se extinde asupra administratorului. Ce implica acesta extindere a raspunderii asupra mea?
La unele tipuri de firme (SNC, SCS, SCA) exista o raspundere nelimitata a actionarilor. La tipul SRL actionarii nu raspund, iar firma raspunde doar in limita capitalului social, al mijloacelor fixe si al obiectelor de inventar pe care le detine. Altceva nu au ce executa. Administratorul ar raspunde si el doar in caz de ilegalitati care au dus la falimentarea intentionata a firmei si a afectat statul sau partenerii. Neplata impozitelor din lipsa veniturilor nu este o ilegalitate ci o imposibilitate.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:57 AM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#128 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 09 July 2009 - 01:26 PM

Multumesc mult pentru lamurire nopris. Sa vada si ei ce treaba buna au facut cu impozitul asta, la cat de mult or sa colecteze de la cei din situatia mea... Dar tot statul iese invingator pana la urma. Eu sper sa nu fiu nevoita mai tarziu sa-l platesc cu varf si indesat acest impozit ca sa-mi confirm banuiala ca statul nu iese niciodata in pierdere, indiferent de mijloace. Ca doar scopul scuza mijloacele...



#129 gbogdanv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2009 - 12:02 AM

Buna ziua,
O rugaminte - pt. cineva care a trecut prin procesul de lichidare a unei SC - asociat unic - din nestiinta am depus decizia asociatului unic cu 5.05.2009 in loc de 30.04 - ultima zi ("fara numire de lichidator, patrimoniul societatii revenind integral asociatului unic"), cererea pe 11.05.2009, am platit ce am avut de platit si abia ieri am ridicat certificatul de inregistrare, depunere si mentionare acte..
M-am impotmolit in 2 situatii, desi contabilul a sunat - fara sa numesc - mai peste tot unde ar trebui sa se stie; rezultate: variante de bilant, "referiri" la citire de legi, etc. Societatea pana la 30.04.2009 este pe zero (capital 200, pierderi 200). Intrebarile ar fi :
1. Ce acte urmeaza exact sa duc la registrul comertului?
2. Cu ce data/cum trebuie facut bilantul de lichidare avand in vedere data depunerii deciziei/cererei si data la care suntem acum? Mi s-a sugerat ca ar trebui 2 bilanturi: unul inainte de cerere, altul dupa; Pana pe 25 iulie declaratia 100 cum ar trebui sa apara? - la vectorul fiscal firma apare ca activa :(. Pe langa bilantul de lichidare, mai trebuie si raportul de lichidare? Bilantul ar trebui facut cu programul de a 6-a, dar pt. ce sa mai dau si discheta??! etc. Mentionez ca deja la Registratura mi s-a "refuzat" un bilant din "n" motive..
Multumesc anticipat.



#130 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 16 July 2009 - 03:36 PM

am o firma in curs de dizolvare din mai 2009


trebuie sa fac bilantul de lichidare
am in 1068 in credit 1000,profit repartizat de acum trei ani
as vrea sa stiu daca trebuie calculat impozit 16%.si repartizat pe dividente.



multumesc
LAURA JUNC



#131 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 July 2009 - 08:46 PM

Rezerva care nu a fost dedusa la calculul impozitului pe profit, nu se incadreaza in prevederile art. 22 alin.(5) al Codului fiscal. Rezerva legala, precum si rezerva din reevaluare cuprinsa in contul „alte rezerve”, care au fost anterior deduse la calcului impozitului pe profit se includ in veniturile impozabile si se impoziteaza.
Art. 22
(5) Reducerea sau anularea oricarui provizion ori a rezervei care a fost anterior dedusa se include in veniturile impozabile, indiferent daca reducerea sau anularea este datorata modificarii destinatiei provizionului sau a rezervei, distribuirii provizionului sau rezervei catre participanti sub orice forma, lichidarii, divizarii, fuziunii contribuabilului sau oricarui alt motiv.



#132 valy#

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 July 2009 - 08:13 PM

Sunt asociat-ul unic al unui SRL infiintat in anul 1992,societatea nu mai are activitate din august 2007 dar suspendare la Reg. comertului s-a facut in mai 2009.Am primit o citatie in care este specificat faptul ca firma v-a intra in procedura de dizolvare pentru nedepunere bilant 2006. Firma nu are nici un fel da datorii dar are sold marfa de 19000, datorii catre asocitul unic de 33000 si inregistreaza de cativa ani pirderi. As vrea sa stiu cine v-a plati cheltuielile de judecata si cum este mai indicat, sa las societatea sa se dizolve sau sa cesionez partile sociale? In ambele situatii ce se v-a intampla cu soldul de marfa si datoria firmei catre asociatul unic?



#133 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 July 2009 - 08:48 PM

Avand in vedere ca nu lucrati, cred ca mai bine ar fi sa lasati firma sa se dizolve, s-ar putea sa asteptati ceva timp (ani).
Stocul marfa, datoriile etc se lichideaza odata cu lichidarea societatii.



#134 manuela 1967

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 August 2009 - 10:05 PM

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema
-la data de 11-02-2005 am fost instiintati de catre Registru Comertului ca societatea a fost dizolvata .La aceea data mai aveam pe societate niste datorii la buget.Finantele au trimis in data de 14-03-2005 o somatie de plata si o cerere de recurs impotriva dizolvarii.Totalul datoriilor era de 8oo ron,dar am inchis societatea pentru ca am ramas fara spatiu.Penalitatile si dobanzile pot fi mai mari decat datoriile?
-la registru comertului firma apare ca si dizolvata ,dar nu si radiata
-de la data de 14-03-2005 nu am mai primit nici o somatie cu titlu executoriu,si am vrea sa stim care era perioada in care societatea putea fi executata silit?
-abia in data de 15 aprilie 2009 am primit alta somatie de executare silita .Daca au trecut peste 7ani de cand societatea figura cu datorii ,aceste datorii nu s-au prescris?
Societatea este inchisa (fara activitate din nov.2001).La aceea data figuram cu datoriile la buget,dar pana astazi nu am primit decat aceste doua somatii de executare silita(in martie 2005,dupa dizolvare si in aprilie 2009).As vrea sa stiu la ce sa ne asteptam in continuare si cum ne sfatuiti sa procedam?Ce pasi ar trebui urmati pentru radiere?
Va multumim!



#135 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 August 2009 - 10:50 PM

prescrierea datoriilor catre stat este prevazuta de Codul de Procedura Fiscala, 5 ani. Din 14.03.2005 pana in 15.04.2009 nu au trecut 5 ani, iar somatia intrerupe prescriptia.
Pentru radiere trebuie efectuat bilant de lichidare, ocazie cu care platiti si datoriile. La ONRC va spun ce doc va treb pt radiere (certificat fiscal ca nu aveti datorii-unul din doc necesare radierii)



#136 victor001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 August 2009 - 02:01 PM

Vezi postareaadrian.f, la Jun 9 2009, 05:36 PM, a spus:

[...] Trebuie parcurse procedurile la Registrul Comertului si dupa radierea de la ORC te duci la ANAF si depui 100, 300, 101 finale.
Sunteti sigur ca dupa radierea de la ONRC si aparitia ca firma radiata pe pagina de internet a Ministerului finantelor mai trebuie depuse formularele 100, 300 si 101 ? Va rog mult sa raspundeti. Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 August 2009 - 12:10 AM




#137 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 21 August 2009 - 05:07 PM

Incepind cu data radierii publicata pe site-ul ONRC nu mai trebuiesc depuse 100, 300 si nimic altceva. Pina la data radierii se depun toate declaratiile, inclusiv bilant sau declaratie de inactivitate pe propria raspundere.
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#138 victor001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 August 2009 - 06:01 PM

Va multumesc mult. Cea ce a scris domnul Adrian F. in legatura cu depunerea declaratiilor fiscale "dupa radiere" ar trebui sters de pe site deoarece produce confuzie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 August 2009 - 12:10 AM




#139 ROBE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 August 2009 - 07:06 PM

Mi-am scos de la Registrul Com.sit cuprinzand actele necesare radierii firmei. Sunt 2 etape. Vreau sa incep prima etapa, in calitate de asociat unic, fara datorii. Nu are nimeni sa-mi dea ( nici expertul care imi viza mie bilantul!) un model de 1) Hotarare asociat unic- cu mentionarea modalitatii de lichidare si modalitatii de stingere a pasivului. Am incropit eu un model dar mi-a zis expertul ctb. ca nu-i bun.....si nu stia nici daca pot sa incep dizolvarea ( etapa I), avand inca solduri la ct.din balanta. Pot? Adica la 31.07.2009 am sold la 421 cu salariul aferent lunii iulie pe care l-am achitat in 25.08.2009, am sold la contrib.salariale ( ct.431, 437,444) pe care le virez trimestru ( in calitate de microintreprindere), desfacerea contractului de munca pt unicul meu angajat m-am gandit sa o fac cu data de 01.09.2009. Am evident sold la casa- 5311, sold la 4551- Decontari cu asociatii. Nu pot depune cererea de mentiuni pana ce nu-mi soldez aceste conturi? Oricum voi face toate viramentele in luna septembrie fiinca in etapa II voi avea nevoie si de certificatul de atestare fiscala- Finante.
2) Situatia concreta a activului si pasivului societatii. Fiind in luna august trebuie sa contina soldurile la 31.07.2009 ? Nici cu lucrul acesta nu m-a luminat nimeni. Exista un model anume?
Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc
:lostit (13):



#140 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 August 2009 - 08:11 AM

Prima etapa presupune hotararea asociatului de a intra in lichidare. Cred ca un model pt asta e indicat sa ceri de la un avocat. E domeniul lor si stiu cel mai bine.
Poti sa treci la prima etapa si cu solduri in balanta.
Cand ies de la Registrul Comertului actele pt etapa 1 ti se da si un termen pt lichidarea propriu-zisa. Pana atunci trebuie sa ai un bilant 0 (adica fara solduri).
Indicat este sa iei legatura cu un avocat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL