Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CEVA INTERESANT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CEVA INTERESANT

6 replies to this topic

#1 viv

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 July 2004 - 11:28 AM

Am un SRL care se ocupa de comert endetail si asi vrea ca sa-mi vanda marfa nu angajatii ci persoane fizice autorizate asa zisele pf-uri....si eu sa-mi decontez acest serviciu printr-o factura de prestari servficii ..eventual daca nu pf-uri cel mult af-uri
este posibil?
eventual poate firma sa ramana intr-un singur angajat....soferul
Va rog dati-va cu parerea dar mai ales asi vrea un raspuns precis



#2 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 30 July 2004 - 12:37 PM

de ce nu, dar daca colaborezi cu pfa trebuie sa inchei un contract civil de prestari de servicii, iar veniturile lor sunt impozitate la sursa. deci trebuie sa calculezi si sa platesti acel impozit.




#3 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2004 - 02:49 PM

Nu cred ca este contract civil, eu cred ca este contract comercial - ca si pfa-ul se inregistreaza la Registrul Comertului si nu se retine impozit la sursa.
Asa ca PFA-ul isi plateste singur impozitul.



#4 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 31 August 2004 - 09:28 AM

citeste art 53 lit. d din Legea 571/2003 privind Codul fiscal (inclusiv norme)



#5 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2004 - 03:26 PM

Nu stiu ce sa zic, nu sunt convinsa ca e asa. Am citit in CF, dar nu m-am convins.
Poti sa ma ajuti si sa-mi spui daca pot gasi undeva ce inseamna contract cf Codului Civil?
Multumesc



#6 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 01 September 2004 - 07:29 AM

vreau o adresa de e-mail si iti trimit un atasament.



#7

  • Guests

Postat 02 September 2004 - 11:45 AM

Se poate. Trebuie incheiat un contract de comision etc care trebuie inregistrat la Adm.Financiara, impreuna cu Declaratia 020 in cazul in care opteaza pentru impozitarea in sistem real - 10% platit de societate (art.53 CF).
A doua varianta , cu plati anticipate - se depune Declaratia 205, iar PFa-ul isi achita singur impozitul (care e destul de mare).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL