Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen consultant fiscal decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examen consultant fiscal decembrie 2007


98 replies to this topic

#21 ATEZOR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 12 November 2007 - 07:26 PM

Vezi postareaElia Ghinescu, la Nov 6 2007, 03:44 PM, a spus:

Probleme la Camera Consultantilor Fiscali?

Sunt un simplu candidat, sunt deja expert contabil cu acte in regula. Legislatia ma baga in cetata, asa cum o face cu noi toti.
Se spune ca, dupa ce acum 4 ani am dat examen de acces la CECCAR, am facut stagiu 3 ani, am invatat pe rupte si am luat examenul final de atestare a profesiei, acum apare cineva, parca din neant, si spune ca expertul contabil nu va mai avea drepturi de semnatura pe o gramada de declaratii ale firmelor-clienti. Adica eu va trebui sa ma fac acum si consultant fiscal ca sa pot semna declaratiile pe care pina acum le semnam ca expert pentru firmele de a caror contabilitate raspund.
Si asta nu e tot. Incerc sa-mi fact timp sa umblu ba dupa cazier fiscal, ba dupa cel judiciar, ba dupa adeverinta de la medical de familie, ba dupa adeverinta cum ca am lucrat in ultimii 5 ani ca si contabil (atentie - mi se cere sa dovedesc ca am fost contabil, desi studiile superioare de specialitate mi-au atribuit calitatea de economist, adica un contabil cu scoli mai multe). Si toate astea nu ar fi nimic. Adun toate actele. Ma duc si platesc aberanta suma de 500 de ron doar ca sa particip la examenul lor. Ma gindesc ca e musai sa il iau. Daca da Domnul si iau examenul urmeaza alti 1000 ron doar ca sa ma inscriu in rindul lor. Nici asta nu e tot. O sa imi ia apoi o taxa anuala, fie ca profesez, fie ca nu. Dar o sa profesez, ca altfel mai bine dorm acum si nu stau cu ochii cit cepele pe site-ul lor sa vad cum si unde ma pot inscrie. Caci asa cer: sa ma inscriu online, ca sa evitam cozile. Ma repet, nici asta nu ar fi o problema, dar site-ul pica mereu. Incepe deja sa fie accesat peste masura. Cind apuc ‘fir intins” cu Camera Consultantilor, ma duc la inscrieri si vad un mesaj mare cit o zi de post: “Ne pare rau, această secțiune a siteului este momentan indisponibilă. Vă rugăm să reveniți.”
Culmea!!! Imi spun ca ar trebui sa fiu lamurita la telefon. Imi e deja lehamite sa mai sun pentru ca stiu ca niste voci acre mi-au tot inchis pe parcursul zilelor trecute. Dar incerc. Credeti ca am avut o sansa mai mult decit ieri? Nicidecum. O femeie care nu are a face nimic cu Camera imi spune ca nu poate sa imi dea legatura, ca suna ocupat. Ocupat a sunat toata ziua.

Si eu ma intreb ce fac acum. Am taxa de 500 ron platita, am dosarul ticsit de acte si…??? Astept. Ce? Habar nu am. Sa mearga site-ul? Sa mi se dea lamuriri la telefon? Sau sa treaca 8 decembrie si sa ma linstesc ca nu mai dau examen?

Cum poti ca expert contabil sa te cobori la bataia de joc A MF... cine ti-a zis ca nu poti semna declaratii.. ? citeste ca lumea si nu te mai lua dupa multi care n-au luat la experti sau auditori si s-au gandit sa-si faca si ei o patalama....



#22 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 13 November 2007 - 08:37 AM

Eu am trimis dosarul de inscriere la sediul CCF, m-am inscris si pe site-ul CCF dupa ce am completat toate detaliile cerute. De vreo 5 zile imi scrie ca o sa primesc mail in momentul in care soseste dosarul de inscriere la ei, dar n-am primit inca nimic. Exista cineva care deja a primit mail de la ei ca a ajuns dosarul si ca totul este in regula, fiind inscris ?

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#23 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 13 November 2007 - 09:28 AM

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, Ronaldo. Martea trecuta, chiar acum o saptamana am trimis dosarul prin Priori Post cu confirmare de primire, si pana acum nu am primit nici un email. Abea ieri a ajuns confirmarea de primire avizata de ei



#24 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 13 November 2007 - 10:07 AM

Si eu am trimis tot marti pri prioripost cu confirmare de primire, dar mie nici macar nu mi s-a intors inca confirmarea.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#25 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 05:41 PM

Buna!
Si eu sunt in aceeasi situatie. Am depus tot martea trecuta dosarul, si nu am primit nimic, nici macar cpnfirmarea de primire.
Cand, or avea de gand sa ne anunte, in ultima zi??
Daca, a primit careva mail de confirmare, sa anunte si aici....
Multumim!



#26 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 14 November 2007 - 08:24 AM

Am primit totusi ieri confirmarea de primire prin posta...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#27 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 08:39 AM

Da. Am primit si eu ieri confirmarea de primire. Pe stampila scrie insa, Ministerul Econ si Finantelor, ANAF, Dir Gen a Fin Publice Ilfov.... Asa scrie si la voi pe stampila de pe confirmare??
Stiu ca sunt in aceeasi cladire cu ADM FIN ILFOV...



#28 Cristina L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 November 2007 - 09:19 AM

Da, asa scrie si la mine, Registratura Direcia Generala a Finantelor Publice Ilfov. Sper sa fie ok.
Raspunsul pe mail, intarzie totusi!!!



#29 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 15 November 2007 - 10:37 AM

Da, si la mine scrie ceva de Finante pe confirmare... Mail-ul ala is curios totusi cand vine...
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#30 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 11:10 AM

Am fost eu acum la ADM la Ilfov, cu treburi, si am urcat si la camera consultantilor, la et 2.
Era un tip, care scotea dintr-un sac plicuri, si din plicuri dosare... Am intrebat cand aflam si noi daca e totul ok.. ca am depus prin posta dosarul.. si mi-a zis ca o sa apara pe net lista inscrisilor..
Am intrebat, cand ? ca maine este ultima zi de inscriere ... si daca ne anunta dupa ... ca sunt probl cu dosarul, cand le mai rezolvam? Mi s-a raspuns, ca maine este ultima zi de primire a dosarelor, urmeaza sa le verifice, si daca sunt probleme, ne anunta.. si le putem rezolva pana la examen... Asa ca .. nu ne ramane decat sa asteptam... Erau f multe plicuri trimise cu Cargus.. nu cu posta.. dar daca am primit confirmarile.. e ok .. deci au ajuns..



#31 roberts

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 21 November 2007 - 03:44 PM

Am inteles de la un coleg care a mers la CCF sa se inscrie pt. examenul din 8-9 dec.2007 ca a intrebat acolo cum va fi examenul si i s-a spus ca va fi in genul celui din noiembrie 2006, daca nu chiar mai dificil. Binenteles ca nu am crezut, dar am mai auzit si din partea altor surse poate mai credibile ca asa va fi. Inca nu au afisat nici macar un exemplu de grile cum au facut in martie sau iunie anul acesta. Materia e foarte vasta si sincer nu ai cum sa o parcurgi pe toata cu un grad ridicat de a retine nici daca te-ai apuca de invatat cu 5 luni inainte.



#32 busu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 21 November 2007 - 05:40 PM

Vezi postarearoberts, la Nov 21 2007, 05:44 PM, a spus:

Am inteles de la un coleg care a mers la CCF sa se inscrie pt. examenul din 8-9 dec.2007 ca a intrebat acolo cum va fi examenul si i s-a spus ca va fi in genul celui din noiembrie 2006, daca nu chiar mai dificil. Binenteles ca nu am crezut, dar am mai auzit si din partea altor surse poate mai credibile ca asa va fi. Inca nu au afisat nici macar un exemplu de grile cum au facut in martie sau iunie anul acesta. Materia e foarte vasta si sincer nu ai cum sa o parcurgi pe toata cu un grad ridicat de a retine nici daca te-ai apuca de invatat cu 5 luni inainte.



Eu am auzit ca vor da din ultimele modificari ale Codului Fiscal si al TVA-ului



#33 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 21 November 2007 - 06:57 PM

cum poate sa fie "chiar mai dificil",ca atunci ,in decembrie 2006 nu au promovat decat 24 de persoane.Acum cate or sa promoveze?20?



#34 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2007 - 03:37 PM

Vezi postareasimo simona, la Nov 21 2007, 06:57 PM, a spus:

cum poate sa fie "chiar mai dificil",ca atunci ,in decembrie 2006 nu au promovat decat 24 de persoane.Acum cate or sa promoveze?20?

nu cred ca o sa dea greu pt ca au nevoie de cotizatii si de oameni



#35 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 24 November 2007 - 06:16 PM

Vezi postareamaneadn, la Nov 22 2007, 03:37 PM, a spus:

Vezi postareasimo simona, la Nov 21 2007, 06:57 PM, a spus:

cum poate sa fie "chiar mai dificil",ca atunci ,in decembrie 2006 nu au promovat decat 24 de persoane.Acum cate or sa promoveze?20?

nu cred ca o sa dea greu pt ca au nevoie de cotizatii si de oameni


nu cred ca va fi greu
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#36 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 25 November 2007 - 11:39 PM

Ce stiti din povestile altora, cum a fost la examen? Ca asa noi ne putem inchipui muuuulte.



#37 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 26 November 2007 - 08:14 AM

Fratilor sunt disperata! Am trimis acum 2 saptamani (pe 12 nov.) plicul cu dosarul de inscriere - cu Posta Romana. Cine m-o fi pus? Nu am primit nici pana astazi confirmarea de primire (sunt din Targoviste, deci nu prea departe de Bucuresti). Am fost la Posta si mi-au spus sa mai astept...Dar cat sa mai astept, ca saptamana asta se afiseaza pe site -ul Camerei candidatii inscrisi la examen!
Ce ma sfatuiti sa fac?



#38 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 26 November 2007 - 09:01 AM

buna nu o sa primiti nici un fel de confirmare
la fel am trimis si eu in iunie prin posta am sunat la ei sa vad daca e in regula dosarul au spus ca nu dau aceste detalii prin telefon sa astept sa vad cand se publica lista daca sunt la dosare admise daca nu... data viitoare



#39 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 26 November 2007 - 09:13 AM

Parerea mea este urmatoarea: din moment ce au prelungit termenul de insctiere cu inca o saptamana, inseamna ca nu erau suficienti inscrisi (gandisndu-se la admisi) ca sa isi faca numarul de consultanti si pentru cotizatii dar si pentru a incerca sa abroge ordonanta prin care li s-a luat panea de la gura, pt ca, sa fim seriosi, aceasta ordonanta nu va avea viata lunga. Un al doilea motiv, ar fi: cele 2 sesiuni de examene, din dec. 2007 si feb.2008, vor fi fara stagiatura, de ce? Pentru ca au nevoie de un anumit numar de membrii care sa cotizeze si care sa poata face fata si sa fie indeajunsi (ca numar), in situatia in care se va abroga ordonanta cu pricina. Altfel spus, se va ajunge de unde am plecat, adica obligativitatea, ca orice persoana impozabila, sa aiba un consultant fiscal.



#40 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 26 November 2007 - 09:43 AM

Fratilor sunt disperata! Am trimis acum 2 saptamani (pe 12 nov.) plicul cu dosarul de inscriere - cu Posta Romana. Cine m-o fi pus? Nu am primit nici pana astazi confirmarea de primire (sunt din Targoviste, deci nu prea departe de Bucuresti). Am fost la Posta si mi-au spus sa mai astept...Dar cat sa mai astept, ca saptamana asta se afiseaza pe site -ul Camerei candidatii inscrisi la examen!
Ce ma sfatuiti sa fac?

Stai linistita, nu intrati in panica ! Cu ce te ajuta daca primesti confirmarea ? De ajuns ajung toate plicurile .
Pune-ti mana si cititi din bibliografie tematica pentru examen.
Sa asteptam listele si distributia acestora pentru examen.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL