Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


in ce consta contabilitatea pt o firma recent deschisa?


100 replies to this topic

#41 kobudera

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 February 2008 - 12:08 AM

Buna seara,
As avea o intrebare:
Am o firma nou infiintata pe data de 19 februarie.Nu am inregistrat nici un venit si nici o cheltuiala...trebuie depuse la sf acestei luni vre-un act?
Astept raspuns!
Multumesc anticipat!



#42 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 12:25 AM

In primul rand trebuie sa-ti declari vectorul fiscal, asta inseamna declaratia 010. Cum s-a specificat mai sus, unele dosare ajung de la camera de comert si industrie si informeaza administratia finantelor. Dar trebuie sa verifici si in caz ca nu a ajuns nici o informatie, trebuie depusa declaratia. In rest, cred ca pana la 25 aprilie nu e nimic de depus decat daca iti angajezi personal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 November 2008 - 11:28 PM
citare mesaj anterior




#43 Imre F.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 March 2008 - 10:26 PM

Trebuie sa revin la acest raspuns:

Vezi postareafboji, la Nov 13 2007, 02:27 PM, a spus:

Cheltuielile de infiintare a firmei era normal sa le inregistrezi in anul infiintarii. Dar pe semne ai vrut sa nu depui bilant si ai preferat sa scrii ca nu ai activitate :frusty: . Daca le-ai inregistra acum ar fi cheltuieli din alte exercitii financiare, trecute. Pentru ca, dat fiind independenta exercitiilor financiare, ele au fost facute pentru obtinerea venitului, din anul respectiv. Sau a pierderii :pullhair: . Acum e cam tarziu sa le contabilizezi. Prin declaratii ai recunoscut ca n-ai avut activitate in anii respectivi (cam alambicata argumentatia dar sper ca ai inteles :biggrin: ).
Dar facturile de telefoane din sem 2 2007 nu e tarziu sa le inreg. Ai sunat sa prospectezi piata :biggrin: pentru a incepe activitatea...
Si eu folosesc facturile vechi :)

Nelamurirea este ca contabila zice: cheltuielile de infiintare (infiintare 2004) a firmei trebuie contabilizate, pentru ca firma nu a aparut numai asa din senin, ci s-au adunat acolo la infiintare niste cheltuieli care de fapt dovedesc ca firma a fost infiintata. Si nu conteaza ca acele facturi intrate sunt din alt exercitiu financiar. Si acele costuri trebuie amortizate...

Ce parere ai/aveti?

Pe mine personal nu ma convinge argumentarea contabilei cu introducerea acelor cheltuieli din anul 2004!...



#44 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2008 - 11:21 PM

Argumentarea adusa de catre contabila este ok, dar hai sa vedem exact ce implicatii contabile si fiscale ar avea omiterea acestor inregistrari: conf omf 1752/2005 chelt de constituire se pot imobiliza pe o perioada de maxim 5 ani(deci valoarea lor se amortizeaza conform unui plan de amortizare stabilit de catre conducerea societatii si prevederilor cod fiscal) sau se pot trece direct pe cheltuieli: 71. - Cheltuielile de constituire sunt cheltuielile ocazionate de înființarea sau dezvoltarea unei entități (taxe și alte cheltuieli de înscriere și înmatriculare, cheltuieli privind emisiunea și vânzarea de acțiuni și obligațiuni, precum și alte cheltuieli de această natură, legate de înființarea și extinderea activității entității). 72. - ( 1) entitate poate include cheltuielile de constituire la "Active", caz în care poate imobiliza cheltuielile de constituire. În această situație, cheltuielile de constituire trebuie amortizate în cadrul unei perioade de maximum cinci ani.
Avand in vedere ca aceste chelt nu s-au inreg in ctb, la timpul potrivit, exista 2 probleme: s-a omis inregistrarea unor acte si nu a fost evidentiata o cheltuiala, fapt ce a denaturat rezultatul contabil si fiscal pentru perioada la care se refereau, deci nu prea s-au respectat cateva prevederi legale.
Daca se inreg acum aceste chelt trebuie avut in vedere faptul ca ele nu pot afecta rezultatul exercitiului curent. tot omf 1752 spune asa: 63. - ( 1) orectarea erorilor constatate în contabilitate se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(2) Erorile din perioadele anterioare sunt omisiuni și declarații eronate cuprinse în situațiile financiare ale entității pentru una sau mai multe perioade anterioare rezultând din greșeala de a utiliza, sau de a nu utiliza, informații credibile care:
a) erau disponibile la momentul la care situațiile financiare pentru acele perioade au fost aprobate spre a fi emise;
b) ar fi putut fi obținute în mod rezonabil și luate în considerare la întocmirea și prezentarea acelor situații financiare.
Astfel de erori includ efectele greșelilor matematice, greșelilor de aplicare a politicilor contabile, ignorării sau interpretării greșite a evenimentelor și fraudelor.
(3) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit.
În notele la situațiile financiare trebuie prezentate informații suplimentare cu privire la erorile constatate.
(4) Corectarea erorilor aferente exercițiilor financiare precedente nu determină modificarea situațiilor financiare ale acelor exerciții.
(5) În cazul erorilor aferente exercițiilor financiare precedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informațiilor comparative prezentate în situațiile financiare. Informații comparative referitoare la poziția financiară și performanța financiară, respectiv modificarea poziției financiare, sunt prezentate în notele explicative.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2008 - 11:22 PM

Madalina



#45 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2008 - 08:48 AM

poate gresesc dar personal inteleg din expresia : persoanele juridice care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la sfarsitul anului ca sunt acele societati care au doar cheltuieli de constituire. Altfel nu s-ar incadra nimeni la acest punct. :pullhair:



#46 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2008 - 11:55 AM

Mi se pare corect asa cum a punctat contasoft. Practic cheltuielile de constituire sunt evident necesare si reale dar ele au ca explicatie autorizarea societatii de a-si incepe activitatea si nu aceea ca a desfasurat deja activitate.
Madalina



#47 Imre F.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 March 2008 - 11:57 AM

mersi



#48 sawyer

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 April 2008 - 12:27 AM

Am si eu o intrebare de incepator. Ce documente(de genul balantei de verificare lunara sau registrul de casa) ar trebuie sa contina dosarul lunar al unei firme pentru a fi corecta din punct de vedere legislativ. Multumesc!



#49 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 02 April 2008 - 12:52 AM

Dosarul lunar ar trebui sa contina urmatoarele:
1. Banca (documente justificative, extrase, centralizator lunar). Daca sunt mai multe conturi bancare, pentru fiecare in parte se va face acest lucru.
2. Casa (documente justificative, registrul de casa, centralizator casa lunar).
3. Intrari (facturi furnizori, receptii, centralizator lunar intrari).
4. Iesiri (facturi clienti, centralizator Raport Fiscal Zilnic sau Raport fiscal Periodic, in caz ca ai case de marcat, Centralizator iesiri lunar).
5. Diverse (bonuri de consum, rate , leasing, chirii, asigurari, amortizari, deconturi, foi de parcurs, etc.)
6. Salarii (state de salarii lunare, liste de avans chenzinal, fise de evidenta a muncii).
7. Inchidere luna (descarcare gestiune, calcul tva, inchidere conturi de venituri si cheltuieli, calcul impozit pe profit, stabilire cheltuieli nedeductibile fiscal, venituri neimpozabile, profit /pierdere fiscala si contabila).
Apoi separat in alte dosare de data aceasta anuale se vor anexa urmatoarele:
1. Balantele de verificare lunare
2. Declaratii fiscale
3. Declaratii contributii sociale
4. Situatia (balanta) furnizorilor si clientilor (care de regula se realizeza in fiecare luna din an)!
5. Copie de pe notele contabile
6. Registrul jurnal (in caz ca este realizat prin mijloace electronice, se listeaza si se pune in dosar listat pe fiecare luna).
7. Jurnal de cumparari - idem
8. Jurnal de vanzari - idem
9. Situatia stocurilor - in caz ca evidenta este cantitiativ-valorica
10. Raportul de gestiune - in caz ca evidenta este global-valorica
11. Modificari in Revisal (angajari, modificari contracte, desfaceri contracte de munca)
Cam astea ar fi in mare! Si cu mare grija cum le ordonezi astfel incat la un eventual control sa stii exact unde le-ai pus, ca sa stii unde anume sa cauti!
:pullhair:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 02 April 2008 - 12:52 AM




#50 Adrian111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 June 2008 - 04:36 PM

Buna ziua,
Poate sa ma ajute cineva cu pasii care trebuie parcusi pentru a incepe vanzarile cu un magazin online?

Ce am facut pana acum:
-am infiintat firma
-am cumparat numele de domeniu
-se lucreaza la designul siteul
-am contactat 2 furnizori in strainatate
-am gasit un loc de depozitare a produselor

Ce mai trebuie sa fac? Ma gandesc ca nu e destul sa comand produsele de la furnizori si sa incep sa le trimit la clienti prin curier.
Exista un 'ghid al micului comerciant'? :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Adrian111: 04 June 2008 - 04:39 PM




#51 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2008 - 05:25 PM

UITE UN GHID...cam vechi, de prin 2005, dar poate ajuta.

Fisiere atasate


Madalina



#52 Adrian111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 June 2008 - 05:49 PM

Vezi postareamadalinab, la Jun 4 2008, 05:25 PM, a spus:

UITE UN GHID...cam vechi, de prin 2005, dar poate ajuta.
Multumesc, Madalina. Am sa-l citesc

Tocmai am descoperit un depozit care comercializeaza exact produsele care doresc eu sa le vand. Problema e ca pretul de la depozitul din Romania e ceva mai mare decat pretul din Franta si Olanda cu cheltuieli de transport prin TNT incluse. Ce avantaje/dezavantaje as avea daca m-as aproviziona din Romania. Daca iau din Franta si Olanda ar fi ceva formalitati de import care mi-ar mari costurile?



#53 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 10:08 AM

Ambele tari mentionate sunt membre U.E. Termenul folosit pt cumparari din U.E. este achizitie intracomunitara si nu import. Costurile societatii in cazul achizitiei intracomunitare sunt: costul bunurilor, costul transportului bunurilor. daca societatea din Romania nu este platitoare de tva, veti plati si TVA-ul tarii de unde cumparati.
Madalina



#54 Adrian111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 05 June 2008 - 05:52 PM

Madalina, am citit ghidul ce mi l-ai atasat la mesaj. Foarte mult nu ma ajuta pentru ca acolo scrie despre de ce as vrea sa devin intreprinzator, cum sa fac un plan de afaceri, cum sa elaborezi o strategie de marketing...
La mine stategia de marketing e simpla si consta in pozitionearea cat mai buna in motoarele de cautare pentru anumite cuvinte cheie. Stiu cum sa fac asta si fiind niste produse de nisa nu va fi nici greu.
Planul de afaceri l-am simplificat la ceva de genul:
-in cursul zilei raspund prin email la posibilele intrebari ale clientilor
-dupa-masa, cand ies de la birou, trec pe la depozit si ambalez cele 4-5 comenzi (cam atat estimez pe zi)
-duc coletele la curier
-seara raspund prin email la posibilele intrebari ale clientilor
Nu pare sa fie complicat.
Pe mine ma intereseaza mai mult sa stiu ce fel de acte trebuie sa completez cand ajunge marfa la mine?... daca trebuie sa fac factura si sa o pun in colete?...sau imi trebuie casa de marcat si pun in colete bonul fiscal? si altele de genul acesta...

Stiu ca va trebui sa apelez la serviciile unui contabil. Lucrurile de mai sus intra in atributiile unui contabi?



#55 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 07:36 PM

Mda, un contabil ti-ar mai clarifica niste lucruri, mai mult chiar...din cate stiu este obligatoriu sa tii contabilitatea, iar daca tu nu o poti face e logic sa apelezi la cineva.
Deci, cand primesti marfa faci nir pentru receptie, fisa de magazie pt fiecare produs/marfa iar produsul resp. intra in gestiune. Cand vinzi, produsul iese din gestiune in baza unei dispozitii de livrare si faci factura. Pentru casa de marcat gasesti pe forum discutii, ai la dispozitie si legislatia...
Cat despre atributiile unui contabil: practic, nu ti se pare normal sa faca nir si factura de vz cel care se ocupa efectiv cu asa ceva? Binenteles ca in momentul in care contabilul primeste factura de marfa fara nir-ul atasat ii va face nir, dar daca ne gandim la raspundere si alte treburi...
Madalina



#56 adie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 June 2008 - 08:15 PM

salut
cer ajutor pt declaratia "fiscala" pe care trebuie sa o depun la registrul comertului la constituirea srl-ului.
platitor de tva sau nu???impozit pe profit??? sau pe venit??samd
ca obiect principal vor fi serviciile dar nu exclud oportunitatile: vanzari, productie.
vreau sa fac ceva investitii.



#57 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2008 - 08:52 AM

cauta pe forum, te rog, s-a discutat mult despre asta.

http://www.conta.ro/...topic=30393&hl=

Aceasta postare a fost editata de Bea: 18 June 2008 - 08:57 AM

Bea



#58 zan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 June 2008 - 06:53 PM

Vezi postareaadie, la Jun 17 2008, 09:15 PM, a spus:

salut
cer ajutor pt declaratia "fiscala" pe care trebuie sa o depun la registrul comertului la constituirea srl-ului.
platitor de tva sau nu???impozit pe profit??? sau pe venit??samd
ca obiect principal vor fi serviciile dar nu exclud oportunitatile: vanzari, productie.
vreau sa fac ceva investitii.




#59 bubu2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 June 2008 - 07:48 PM

Salutare tuturor!

Am urmatoarea situatie, sunt convins ca numai voi ma puteti sfatui: acum imi infiintez o firma (avocatul se ocupa aum cu asta) si probabil ca intr-o saptamana sau doua voi avea certificatul de inregistrare. Ce trebuie sa fac imediat dupa infiintare? ce declaratii trebuie sa depun si in cat timp? (voi fi asociat unic si administrator iar la inceput nu cred ca o sa am angajati). Ma intereseaza ce o sa fac si dpdv al contabilitatii...am auzit ca nu se mai poate tine contabilitatea pe raspunderea administratorului..conf modif legii contab (desi mai sunt zvonuri ca da...) si cica trebuie neaparat sa angajez contabil cu studii superioare, macar 2 ore ... asa este? pentru ca in cazul asta poate e mai bine sa fac contract cu o firma de contab, care poate sa certifice si bilantul...Oricum, eu am studii ec sup, dar nu ma bazez pe mine in tinerea contabilitatii, teoretic stiu, dar n-am exp pe contabilitate .. si vreau un mester , care se pricepe ... Voi ce stiti, trebuie sa angajez neaparat contabil?

Multumesc mult in avans!



#60 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 June 2008 - 08:32 PM

da; trebuie sa ai pe cineva care sa se ocupe de contabilitate; dupa ce ai actele cumpara-ti registrele necesare (tot un contabil iti va spune care), dupa cum ma complimenteaza si unul din colaboratorii mei, sunt un rau necesar... :frusty: .da fuguta la administratie si verifica-ti vectorul fiscal.....deci tot un contabil iti va spune; eu zic sa iti angajezi un contabil; firmele de conta sunt devoratoare de bani; incep sa practice politica supermarket-urilor, doar ei, si atat; asa ca ia-ti un contabil si ingrijeste-ti afacerea; spor

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 April 2009 - 09:21 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL