Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fond de mediu pentru surse mobile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fond de mediu pentru surse mobile

8 replies to this topic

#1 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 09 November 2007 - 09:30 AM

deschid un nou topic , poate nu este cea mai nimerita solutie dar vreau sa va spun ca am scapat de calculul fondului de mediu pentru surse mobile, si de delclararea acestuia. Din 11.11.2007 intra in vigoare legea 292/2007 (modifica OG 195/2005) si elimina calculul si declararea acestuia (numai pentru surse mobile).



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 November 2007 - 09:32 AM

Probabil au realizat, in sfarsit, ca erau mai mari cheltuielile de prelucrare a declaratiilor decat fondurile obtinute. Am vazut si eu legea, bine ca se mai intampla si lucruri rationale.

iuliana



#3 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 November 2007 - 10:21 AM

si pentru luna decembrie nu mai declaram?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:46 PM




#4 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 09 November 2007 - 12:26 PM

ai putea posta legea? Multumim...



#5 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 November 2007 - 01:52 PM

LEGE Nr. 292 din 2 noiembrie 2007
pentru modificarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu
EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 758 din 8 noiembrie 2007

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

ARTICOL UNIC
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.193 din 30 decembrie 2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 105/2006, se modifică după cum urmează:
1. La articolul 9 alineatul (1), litera b) va avea următorul cuprins:
"b) taxele pentru emisiile de poluanți în atmosferă, datorate de operatorii economici deținători de surse staționare a căror utilizare afectează factorii de mediu, în cuantumul prevăzut în anexa nr. 1;".
2. La articolul 11, alineatul (1) va avea următorul cuprins:
"ART. 11
(1) Sumele prevăzute la art. 9 alin. (1) lit. a), b), e) și f) se declară și se plătesc lunar de către persoanele juridice și persoanele fizice care desfășoară activitățile respective, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care s-a desfășurat activitatea."

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.

PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR
BOGDAN OLTEANU

PREȘEDINTELE SENATULUI
NICOLAE VĂCĂROIU

București, 2 noiembrie 2007.
Nr. 292.



#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 November 2007 - 11:20 AM

Minunat! :smile:
Postati va rog legea si pe Noutati Legislative sa fie mai accesibila.
Multumesc.



#7 riana784

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 December 2007 - 08:09 AM

ce parare aveti, depunem sau nu pe semestrul ii 2007?

''Din discutiile avute cu reprezentantii Administratiei Fondului pentru Mediu, pentru semestrul
II al anului 2007 exista obligatia de calcul, declarare si plata a contributiei la Fondul pentru
mediu pentru emisiile de poluanti generate de surse mobile si aferente perioadei 01 Iulie 2007
– 11 Noiembrie 2007.

Atentie!!! Noul act normativ intra în vigoare începând cu data de 11 Noiembrie 2007 si
abroga obligatia de calcul, declarare si virare a contributiei la Fondul pentru mediu pentru
emisiile de poluanti generate de surse mobile.

Deasemenea, atragem atentia asupra faptului ca potrivit prevederilor Ordinului nr. 578/2006
pentru aprobarea Metodologiei de calcul al contributiilor si taxelor datorate la Fondul pentru
mediu, surse mobile care genereaza emisii de poluanti în atmosfera reprezinta mijloace de
transport rutiere, feroviare, navale si aeriene, echipamente mobile nerutiere echipate cu
motoare cu ardere interna. În aceasta categorie nu se includ autovehiculele cu 2 sau 3 roti sau
asimilate acestora (mopede, motociclete, mototricicluri si cvadricicluri.''
mary



#8 mariacristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:București

Postat 05 December 2007 - 09:08 AM

Da,trebuie depusa declaratia pt. fond de mediu, aferanta perioadei pana la data de 10.11.2007 si totodata achitata suma declarata.



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 December 2007 - 03:03 PM

http://www.afm.ro/main/venituri_stuf/infor...urse_mobile.pdf






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL