Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalizare salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

penalizare salariat


31 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 November 2007 - 12:42 PM

Am si eu urmatoarea problema:

Un salariat a plecat prin demisie ( art 79 tot si 55 lit c) si nu si-a respectat preavizul. Conducerea a decis penalizarea cu 100 ron, salariatul este de acord.
Intrebarea este :
a)conducerea are dreptul sa faca asta si conform carei legi?
b) cum se inregistreaza in contabilitate ( statul este intocmit corect, cu suma intreaga)?


multumesc
georgi30



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 12 November 2007 - 04:19 PM

Nerespectarea preavizului schimba modul de desfacere a CIM. Salariatul care in perioada de preaviz lipseste este nemotivat si in consecinta se vor face demersuri pentru desfacerea CIM pt. absente nemotivate. Nimic din actuala legislatie a muncii nu permite sanctiuni materiale de acest tip. Daca unitatea se considera prejudiciata are dreptul la solutionare in instanta de judecata. Opinia mea este ca aceasta penalizare depaseste cadrul legal fiind abuziva.

iuliana



#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2007 - 09:36 PM

Amenda e ilegala , daca firma vrea daune trebuie sa il dea in judecata.
Poti schimba desfacerea contractului din demisie in concediere.



#4 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 November 2007 - 09:04 AM

Am si eu aceiasi problema.Salariatul nu s-a prezentat in perioadade preaviz la servici.
Pe langa asta a mai adus diverse prejudicii firmei in perioada in care a lucrat. Pentru aceste prejudicii va fi actionat in instanta.
Problema este ca in perioada de preaviz a adus un concediu medical dar care nu a fost completat in totalitate si nu mi-l iau in considerare la casa de sanatate pana nu este corect. Am sunat salariatul, i-am trimis adresa acasa sa se prezinte la firma dar nu a venit. Mentionez ca i-am trimis si certificatul sa se duca cu el la medic sa-l completeze dar nu am primit nici un raspuns.
Ce pot face? Din ce moment ii consider preavizul din data demisiei sau din data terminarii concediului medical? (concediu pe care i l-am trimis si nu l-am mai primit)
Poate fi desfacut contractul de munca disciplinar?



#5 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 13 November 2007 - 01:45 PM

pentru stefy

Nu stiu daca se poate desface disciplinar, stiu insa ca dupa noile modificari aduse legislatiei, nici concediul de boala si nici cel de odihna nu mai intrerup preavizul. Deci pravizul tau incepe din adta la care s-a anuntat intentia de plecare

pentru georgi30
daca salariatul a fost de acord sa i se retina suma, de ce nu-i calculezi fata de pontajul existent X ore invoite, la nivelul a 100 ron (net). astfel ca el va primi din start cu 100 lei mai putin, considerandu-se ca a lipsit. Stiu ca nu e solutia cea mai corecta, dar te scoate din incurcatura.



#6 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 November 2007 - 08:00 AM

Multumesc de raspuns sisgog. Poti sa-mi spui exact baza legala in legatura cu data de la care se ia in considerare preavizul?

Multumesc de raspuns sisgog. Poti sa-mi spui exact baza legala referitoare la data de la care se ia in considerare preavizul?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2007 - 11:51 AM

baza legala prinvind orice contract de munca este CODUL MUNCII, evident !!! lui i se adauga CCMNN, in aceasta per. fiind cel pt. anii 2007-2010 sau 2011.

codul muncii il poti lua de pe net, cred ca e postat si pe forum pe undeva. pana il cauti iata ce te intereseaza:

Demisia

Art. 79. -(1) Prin demisie se întelege actul unilateral de v ointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului încetarea contractului individual de munca, dupa împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia
prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti în contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut în contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa îsi produca toate efectele. (6) În situatia în care în perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca înceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu îsi îndeplineste obligatiile
asumate prin contractul individual de munca.

Fisiere atasate





#8 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 November 2007 - 12:24 PM

Multumesc pentru raspuns Otilia. Problema mea era ca "sisgog" a spus ca dupa noua legislatie concediul medical nu intrerupe preavizul. Vreau o baza legala referitor la aceasta afirmatie.
Dupa Codul Muncii si dupa cei de la ITM perioada de preaviz se ia in calcul dupa efectuarea concediului medical.
Poate gresec eu.



#9 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 14 November 2007 - 02:35 PM

Vezi postareastefy, la Nov 14 2007, 12:24 PM, a spus:

Multumesc pentru raspuns Otilia. Problema mea era ca "sisgog" a spus ca dupa noua legislatie concediul medical nu intrerupe preavizul. Vreau o baza legala referitor la aceasta afirmatie.
Dupa Codul Muncii si dupa cei de la ITM perioada de preaviz se ia in calcul dupa efectuarea concediului medical.
Poate gresec eu.

Asa stiam si eu. Insa saptamana trecuta a fost pe la mine colaboratoarea noastra pe linie de ITM si mi-a zis ca nu se mai intrerupe preavizul nici cu concediul de boala nici cu cel de odihna. Pana acum toate informatiile primite de la ea au fost corecte si documentate. Azi nu am reusit sa o prind ca sa aflu exact baza legala, dar cum aflu te tin la curent.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2007 - 03:17 PM

colaboratoarea voastra poate avea dreptate DOAR daca s-a schimbat codul muncii si noi n-am aflat inca. eu am gasit ca fiind ultima varianta actualizata cea pe care am si postat-o.
in plus, cum aici -pe forum - cineva tot "tipa" daca se modifica o lege , mai ales asa importanta - ma asteptam sa fi aparut deja pe la "noutati legislatie", pe undeva ... dar nu am vazut nimic, dragilor ! :biggrin:

aaa... , lasati ca intreb eu acolo, poate ne-a scapat :smile:

o zi buna sa aveti.



#11 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 20 October 2009 - 11:29 AM

Buna ziua!
In cazul in care unui angajat i s-a incheiat contractul de munca dar ulterior s-a constatat ca nu si-a facut treaba cum trebuie si nu a predat toate registrele de care se ocupa la zi i se poate retine din salariu? si daca da sub ce aspect?
Mentionez ca postul este de contabil iar in contabilitate au fost foarte multe acte neoperate, registre necompletate etc.



#12 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 20 October 2009 - 07:57 PM

A semnat fisa postului ? A adus pagube angajatorului ?
Este vorba de registrele obligatorii ?

Art. 164 Codul muncii:

,,(1) Nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

(2) Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

........

(4) Retinerile din salariu cumulate nu pot depasi in fiecare luna jumatate din salariul net.
''

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 21 October 2009 - 05:28 PM

vioreld



#13 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 October 2009 - 12:11 PM

pagube efective nu a adus pentru ca nu a fost vreo amenda, sa zicem, pentru greseli pe care le-a facut ea.. cu atat mai putin hotarare judecatoreasca
fisa postului a semnat-o
greselile ei sunt ca nu a inregistrat extrase de banca din 2008.. nu a facut verificari pe balanta astel ca 581 nu e inchis din 2008, sunt foarte multe inregistrari gresite
de completat registrele obligatorii nu le-a completat - ramasese sa se intoarca si sa le termine dar nu a mai dat pe la firma...
si in conditiile pentru care angajatorul are sa-i dea foarte multi bani pentru concediu de odihna neluat (de 2 ani) nu mi se pare normal sa fie platita in plus daca nu si-a facut treaba
si vorbind si de asta: daca o persoana nu si-a luat concediul de odihna de 2 ani si acum i se incheie contractul de munca angajatorul trebuie sa-i plateasca din urma banii pe toate zilele de concediu neluate sau doar pe anul in curs, ce a fost inainte anulandu-se?

multumesc



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 October 2009 - 03:01 PM

In mod normal CO trebuie luat pana la sfarsitul anului. CO ramas neefectuat se plateste totusi angajatului daca acesta nu si-a luat CO din vina firmei. Firma trebuia sa-l programeze in CO si sa-i acorde acest CO obligatoriu. Eventual se poate incerca o decizie de amanare a platii pana la lamurirea daunei. Daca-si recunoaste singura vina si se angajeaza in scris sa plateasca o suma convenita, nu mai e nevoie de judecata.
Din ce spuneti e clar ca a adus daune firmei. Contabilitatea trebuie partial refacuta, unele declaratii trebuie refacute sau rectificate. Aceasta presupune timp si bani, poate si amenzi ale fiscului pentru depuneri de declaratii intarziate. Paguba e bine sa fie evaluata de un expert contabil (preferabil exterior firmei, cu contract). Eventual se poate face un contract si pentru refacerea contabilitatii. Suma din contract va reprezenta dauna firmei si fosta angajata poate fi data in judecata, daca nu o convingeti sa accepte dauna fara a mai plati si cheltuieli de judecata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 22 October 2009 - 09:08 AM

multumesc nopris :)
idea este in felul urmator: pana in aprilie in acest an persoana a lucrat part-time si pe un alt salariu, apoi a trecut pe full-time si un salariu dublu
concediu nu si-a luat din varii motive - nu stiu detaliile
dar dat fiind faptul ca, din cate stiu, CO se calculeaza ca si suma raportandu-ne la salariul din ultimele 3 luni eu ar trebui sa-i platesc 42 zile la ultimul salariu.. si credeti-ma ca avea un salariu consistent
jobul nu este foarte stresant, astfel ca desi pe contract scria 8 ore avea zile cand statea sa zicem 9 ore la servici, dar avea si zile cand statea si 2 ore - mi-a spus ea singura (firma este destul de mica si patronii pleaca frecvent din tara).. nu se tinea un pontaj...
din punctul meu de vedere eu i-as plati zilele de concediu raportat la salariul din lunile respective (ar scadea suma cu 50%), iar pentru diferenta pana la salariul din ultimele 3 luni sa-si asume raspunderea greselilor si sa obtin de la ea o declaratie in acest sens; ea mi-a spus cand a plecat ca din punctul ei de vedere sa i se plateasca zilele de CO proportional cu salariul pe care l-a avut pentru ca nu are nimic impotriva
astept pareri

multumesc



#16 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2009 - 01:11 PM

Tu poti sa-i platesti oricat pe zilele de CO neefectuat, dar in orice moment (timp de 3 ani) ea poate actiona in judecata firma si sa recupereze diferenta.
Dragos



#17 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 23 October 2009 - 01:03 PM

mai am o idee si apoi nu va mai deranjez
daca ea semneaza o notificare datata din urma prin care firma-i aduce la cunostinta ca daca nu-ti ia zilele de concediu din urma pana la data da... firma este absolvita de a i le mai plati vreodata (considerand ca nu din vina firmei ea nu si-a luat CO) se poate?

merci



#18 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2009 - 01:13 PM

Un astfel de document este null, conform Codului Muncii.
Angajatul nu poate renunta la drepturile lui, si chiar daca o face este lovita de nulitate.
Dragos



#19 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 26 October 2009 - 11:00 AM

avand in vedere toate cele cate mi le-ati spus, astept o recomandare pentru a-i plati doar jumatate din valoarea zilelor de concediu neluate.. eu zic ca este echitabil atata vreme cat a facut foarte multe greseli in contabilitate si ar costa firma de la 2000 euro in sus sa le repare.. plus inseamna ca i s-ar plati zilele de concediu la valoare salariului pe care a avut-o pe fiecare luna

multumesc



#20 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 11:27 AM

Eu spun ca CO neefectuat trebuie sa i-l platesti integral, daca se respecta legea.
Atata timp cat nu exista niciun prejudiciu material nu i se poate imputa nimic.
Pentru faptul ca este incompetent angajatul se poate desface CM pentru necorespundere profesionala.

Pe de alta parte modul de calcul al CO neefectuat nu este nicaieri clar specificat, asta inseamna ca se poate specula.
De exemplu un angajat a are 20 zile de CO pe anul in curs neefectuate (la jumatatea anului a salatiul brut s-a dublat), la sf anului pleaca; nu vad ce lege se incalca in cazul in care i se platesc 10 raportat la primul salariu si 10 la al doilea; mai ales daca angajatul nu a fost constrans in niciun fel sa stea la serviciu.
Dragos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL