Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva-ul fisa pe platitor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva-ul fisa pe platitor

4 replies to this topic

#1 milena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 November 2007 - 04:29 PM

am preluat de curand o sc careia nu-i prea vine sa plateasca impozitele si taxele la scadenta.asa se face ca cei de la administratie erau cat pe ce sa ii blocheze contul pe motiv de neplata, basca majorarile si penalizarile acumulate.problema mea este faptul ca la tva de plata in fisa apare cu o suma mai mare cu vreo 1 400 ron.vreau sa stiu daca exista vreo modalitate prin care pot sa reglez din punct de vedere contabil acest lucru astfel incat ce am in declaratie sa am si in situatia contabila (sa citesti o fisa pe platitor la rubrica tva este destul de dificil pentru ca ei baga acolo si majorarile si penalizarile).



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 04:51 PM

Din cate stiu, in fisa de platitor, la rubrica TVA se inscriu doar sumele declarate prin decontul de taxa si, pentru dobanzi si penalitati de intarziere, exista rubrica separata.
Iti recomand sa verifici corespondenta sumelor inscrise in decont cu cele din jurnale vz/cump si balanta pentru toata perioada in care ai constatat diferentele.

Madalina



#3 milena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 November 2007 - 05:40 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 15 2007, 06:51 PM, a spus:

Din cate stiu, in fisa de platitor, la rubrica TVA se inscriu doar sumele declarate prin decontul de taxa si, pentru dobanzi si penalitati de intarziere, exista rubrica separata.
Iti recomand sa verifici corespondenta sumelor inscrise in decont cu cele din jurnale vz/cump si balanta pentru toata perioada in care ai constatat diferentele.
in fisa acum eu sunt pe 0 si in situatiile mele apare ca am platit in plus. sa presupunem ca fisa este ok, ce fac eu cu suma platita in plus?se poate stinge cumva sau ramane pur si simplu agatata in soldul 4423.stiu ca e o eroare, dar ea nu poate fi indreptata decat prin declaratii rectificative in cazul de fata prin regularizari?
:smile:



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 06:04 PM

daca problema este doar in ctb se fac corecturile de rigoare, cu note ctb. Nu vad ce declaratii rectificative ar fi de facut in situatia aceasta. Dar, repet: verifica sumele inscrise in ctb si declaratii si abia atunci vei vedea unde este eroarea, ce corectii trebuie sa faci.
Madalina



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 November 2007 - 10:19 PM

Iar daca ai platit penalitati, trebuie sa ai si deciziile de la finante pe care le inregistrezi in contabilitate(asa poate nu o sa mai ai sume platite in plus).
%%%




***






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL