Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#21 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 March 2007 - 10:42 PM

Sa mai facem si putin haz de necaz ...... o sa lucram "sub acoperire" :pullhair:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#22 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 16 March 2007 - 08:24 AM

un interviu cu un avocat realizat de catre site-ul hot-news.ro referitor la modificarile aduse legii contabilitatii
http://www.revistapresei.ro/articol_67519-...utea-majora.htm

Aceasta postare a fost editata de ovidiu_adrian79: 16 March 2007 - 08:25 AM




#23 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 16 March 2007 - 09:08 AM

ce atributii concrete intra in sintagma "conducerea si organizarea contabilitatii"?



#24 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 16 March 2007 - 09:19 AM

Dreptate au ambele tabere.Si eu sunt in anul 3 la finate-banci, am 15 ani vechime ca si contabil si am avut sefi cu studii superioare care nu stiau cum se fac inregistrarile in 471, au recomadat si nc 7xx=922;avea studii superioare economice, iar balanta" cum drcau or functiona conturile astea?"
In alta ordine sunt persoane cu studii superioare (si medii) jos plaria!
Super documentati! Pacat ca pilosii cu tupeu ii umbresc.
Despre ceea ce a hotarat guvernul: vedeti ce reglemetari au adoptat in ultimul timp si numai de profesionalism nu poate fi vorba-cel putin in domeniul nostru-totul e cu susul in jos!



#25 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 16 March 2007 - 11:02 AM

Vezi postareaBIBI, la Mar 16 2007, 11:19 AM, a spus:

Dreptate au ambele tabere.Si eu sunt in anul 3 la finate-banci, am 15 ani vechime ca si contabil si am avut sefi cu studii superioare care nu stiau cum se fac inregistrarile in 471, au recomadat si nc 7xx=922;avea studii superioare economice, iar balanta" cum drcau or functiona conturile astea?"
In alta ordine sunt persoane cu studii superioare (si medii) jos plaria!
Super documentati! Pacat ca pilosii cu tupeu ii umbresc.
Despre ceea ce a hotarat guvernul: vedeti ce reglemetari au adoptat in ultimul timp si numai de profesionalism nu poate fi vorba-cel putin in domeniul nostru-totul e cu susul in jos!


Cat de adevarat e ceea ce spui! Nu spun pe ce ma bazez ca poate mai intra cate "unii" pe forum si-mi vad opiniile, dar sunt de acord ca nu conteaza intotdeauna ce stii ca sa devii mare sef. :pullhair:



#26 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 March 2007 - 11:10 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 15 2007, 05:05 PM, a spus:

Pe mine altceva ma ingrijoreaza...... Responsabilitatea! Sa inteleg ca administratorul, patronul care hotaraste cu drept de viata si de moarte va arunca totul in spatele angajatului care va fi dir. ec? E tare frumos! De fapt, daca ma gandesc bine, mai stim noi cazuri de directori dupa gratii si patroni in libertate!
referitor la ceea ce te ingrijoreaza pe tine, pe mine ma face sa adopt urmatoarea atitudine (nu recomand sa faceti si voi asta acasa :biggrin: ; eu o fac pe riscul meu si voi pe al vostru) :
- in primul rand ma gandesc la urmatoarea ipostaza, si anume: ce-i diferentieaza (in acest moment) pe expertii contabili de contabilii cu studii superioare si angajati cu CIM pe respectivele posturi? nimic.
- acum, mai mult ca niciodata, trebuie aplicata contabilitatea cu respectarea normelor aferente (cel putin acum ne obliga SI NEGRU PE ALB si raspundem cu totul, deci nu se mai pot invoca "scuzele").
- in acest sens, nu vad de ce as mai face rabat de la respectarea in totalitate (aici se presupune sa ai solide cunostiinte -profesionale, sa nu se inteleaga si altceva- in domeniu) a acestor reglementari?
- incep prin a ma repozitiona in fata patronului argumentand temeinic (chiar daca el nu intelege :pullhair: ) ca am dreptul de a nu-i opera acele actiuni neconforme si ca acum pot semna sub rezerve (se putea si pana acum dar .....); e clar ca e in sensul organizarii si conducerii departamantului contabilitate
- riscurile mi le asum chiar daca acestea ar insemna incetarea colaborarii
- si ca....trebuie lucrat mult la asta;
- si inca ceva: nu patronul hotaraste cu drept de viata si de moarte asupra noastra. Noi insine suntem cei care ne hotaram cum vrem sa fim sau sa devenim. Sta in puterea noastra sa alegem. FRATILOR, NU SE MAI POATE SA FIM INCUIATI !!! ACUM PUTEM FACE CEVA IN FAVOAREA NOASTRA, CHIAR DACA VOM AVEA DE CASTIGAT POATE MAI TARZIU :pullhair:

Cu respect!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 16 March 2007 - 11:11 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#27 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 16 March 2007 - 11:53 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 15 2007, 02:12 PM, a spus:

SUNT DE ACORD CU TINE, DIANA, CUNOSC O PERSOANA CU STUDII SUPERIOARE, CARE NU STIE NICI CONTABILITATE PRIMARA! CUM AR PUTEA SA CONUCA UN DEPARTAMENT ASTFEL DE SPECIMENE? :pullhair:

fratilor, nu am nimic cu cei care au studii superioare, dar ma agaseaza faptul ca vine o persoana care are facultate, nu stie nimic in afara de teorie si contabilitate generala si-mi semneaza mie actele, ca deh, legea nu-mi da voie ca sunt contabil autorizat cu studii medii. Cred ca legea asta trebuie sa se modifice! :pullhair: Da, jos palaria pentru cel care e documetat si stie contabilitate.

Aceasta postare a fost editata de claudiaionela: 16 March 2007 - 11:54 AM




#28 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 March 2007 - 12:08 PM

Asteptam noua lege a contabilitatii!



#29 elena neculai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:mangalia

Postat 16 March 2007 - 02:13 PM

are cineva materialul de pe site-ul guvernului referitor la modificarile aduse legii contabilitatii ??????
il postati va rog sa-l vedem si noi ca sunt prea multe discutii pe marginea acestor propuneri de modificare
multumim



#30 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 March 2007 - 02:21 PM

o gasesti la inceputul topicului sau pur si simplu ii dai cautare pe www.guv.ro (greeeeeeuuu!!!) :pullhair:

sau ...http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#31 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2007 - 02:22 PM

vai, si eu care am doar liceul economic terminat, si vechime de ontabil de un an jumate, plus o firma la care sunt administrator unic ... ce mai pot sa fac acum ? pe firma nu am nici un angajat, mai am voie sa semnez actele sub numele de administrator ?, mai am si alte 2 mici firme la fel, mici, ca sa funcioneze pe micro, am facut pe numele meu contract de munca, cate 2 ore, trebuie acum sa faca contract si cu expert contabil ? la fel si asociatiile non-profit? trebuie sa aibe contract cu expert?



#32 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 16 March 2007 - 02:28 PM

Vezi postareafirjinia, la Mar 16 2007, 02:22 PM, a spus:

vai, si eu care am doar liceul economic terminat, si vechime de ontabil de un an jumate, plus o firma la care sunt administrator unic ... ce mai pot sa fac acum ? pe firma nu am nici un angajat, mai am voie sa semnez actele sub numele de administrator ?, mai am si alte 2 mici firme la fel, mici, ca sa funcioneze pe micro, am facut pe numele meu contract de munca, cate 2 ore, trebuie acum sa faca contract si cu expert contabil ? la fel si asociatiile non-profit? trebuie sa aibe contract cu expert?


Toata lumea e nedumerita :pullhair: o sa stim mai multe cand o sa apara legea in Monitorul Oficial ....... dar cert este ca nu poti sa mai semnezi tu actele ...... nici ca administrator ..... si nici ca si contabil ...... :pullhair:
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#33 marix2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 16 March 2007 - 03:32 PM

In lege se spune ca societatile pot avea si un contract de prestari-servicii cu o firma autorizata de CECCAR cum este a mea, dar nu am studii superioare si sunt administrator. In cazul asta ce lege se aplica?



#34 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 March 2007 - 11:04 AM

Contabilii autorizati cu studii medii nu par a fi afectati de noua lege a contabilitati (ar fi chiar culmea) :)...oricum, sunt afectati destul de Ordonanta 17 din 31 ianuarie 2007!



#35 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 17 March 2007 - 07:14 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 15 2007, 05:18 PM, a spus:

nu stiu altii cum sunt da' si pana acum in legea 82 scrie ca trebuiesc studii superioare

Asa scria......de fapt parca scria " de regula " ......."de regula'' asta este si in legea privind Codul Fiscal si se foloseste atunci cand se precizeza cum se modifica CF -ul ....cica de regula cu sase luni inaninte de aplicare parca scria.... .." de regula" ...ce vrea sa insemne asta ? ...e asa o chestie care lasa loc la exceptii....care devin reguli iar regula e o exceptie .....cel putin asa s-a intamplat in cazul Codului fiscal........asa si cu legea contabilitatii ..."de regula" :good:



#36 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 19 March 2007 - 01:35 PM

dar daca in anul 2007 ma inscriu la facultate economica de ce nu asi avea voie sa nu mai am functie de conducere? Asa cum au dat ei modificari legislative dupa ce ne-au lasat sa dam milioane de lei la CECCAR de ce nu ne-ar lasa si noua timp sa facem facultatea?
Unde asi putea face propunerea legislativa?



#37 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 19 March 2007 - 02:25 PM

Din fericire pentru mine am reusit sa-mi termin facultatea, iar din nefericire o sa fac varsta pentru examen CECAR anul acesta si daca am noroc poate iau examenul si mai "stagiez" trei ani pana devin membru; in momentul de fata tin contabilitate la doua firmulite, va trebuie sa ma angajez contabil cu norma partiala pentru a lucra in continuare?
(Si asa patronii mei sunt foc si para ca au trebuit sa mareasca salariile ...................daramite sa-si angajeze contabil...........)
:pullhair:



#38 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 19 March 2007 - 03:12 PM

Vezi postareasubsemnatul, la Mar 17 2007, 11:04 AM, a spus:

Contabilii autorizati cu studii medii nu par a fi afectati de noua lege a contabilitati (ar fi chiar culmea) :)...oricum, sunt afectati destul de Ordonanta 17 din 31 ianuarie 2007!

Scuze, esti contabil autorizat cu studii medii? Eu una sunt si sunt afectata de aceasta lege! :pullhair:



#39 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 March 2007 - 09:57 PM

Asteptam legea! Pe site-ul guvernului se precizeaza asa:

"contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superiore. Contabilitatea poate să fie organizată și condusă pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România."

De aici nu rezulta ca sunt necesare studii superioare pt. contabilii autorizati pt. a organiza si conduce contabilitatea!
Asteptam legea!



#40 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 19 March 2007 - 11:24 PM

"persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România."
Autorizate potrivit legii,adica potrivit Ordonantei 17,deci- cu studii superioare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL