Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#41 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 20 March 2007 - 09:35 PM

Dar ce aveti impotriva contabililor cu studii superioare? Ca unii nu cunosc cat fac "2+2", asta nu justifica comportamentul unor utilizatori de pe forum sa generalizeze. Poate ca "unii s-au straduit din rasputeri sa faca facultate, doar de dragul de a face o facultate cu mult ajutor din partea parintilor", insa sunt si oameni care au invatat si imediat ce s-au vazut ca trebuie sa aplice practic ceea ce au studiat 4 ani pe bancile facultatilor, se lovesc de "bariera" impusa de catre cei care nu au studii insa au experienta, uneori existand situatii in care anumite persoane sunt in functii de contabili de pe vremea de dinainte de '89, chiar daca nu au avut studii in domeniul contabilitatii. Eu unul nu sunt impotriva nici unei categorii de contabili, fie ei cu studii superioare sau nu, dar practic, in acest moment exista pe "piatza de profil din Romania" multe persoane care nu au nici o legatura cu contabilitatea. Faptul ca ai studii economice, dar nu de contabilitate, ci de cu totul alte specializari, nu confera dreptul unor astfel de persoane de a ocupa functii care implica decizii la nivelul compartimentului financiar contabil din cdrul oricarei unitati economice, si asta din cauza ca la alte specializari in facultatile economice din Romania, contabiliateta este o disciplina trecuta uneori la materii facultative sau "la altele". :pullhair:
Sincer sunt intru totul de acord ca in conducerea unui compartiment financiar-contabil, sa se afle un economist cu studii superioare in domeniul contabilitatii, chiar daca in firma exista "profesionisti" cu o vasta experienta profesionala in spate, deoarece de multe ori in practica se pot intalni cazuri si situatii care sunt privite in mod diferit, de doua persoane diferite, iar faptul ca ai studii superioare te poate face sa ai o viziune mai ampla asupra fenomenului ecomonic de la nivelul enitatii economice si chiar se presupune ca esti "la curent" cu ultimele informatii in domeniul legislativ.
E o opinie personala si ma astept deja la "contre" din partea celor care pun experientza in contrapartida cu studiile efectuate.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 20 March 2007 - 09:43 PM




#42 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 21 March 2007 - 04:38 PM

Eu singur nu inteleg un lucru: eu sunt in anul III la contabilitate si informatica de gestiune, am practica de 3 ani.....nu mai pot sa fac contabilitate pana nu termin facultatea? Mi se pare un lucru incorect chestia asta! Au dreptate si contabilii care zic ca nu au studii dar au experienta.....au dreptate si partea cealalta....dar ce ma fac eu!?!? Contabilitatea pot sa zic e viata mea! Imi place de tot...!dar daca nu pot sa mai prestez in domeniu ce ma fac cu diploma de la liceu?! Ca tot de contabilitate am terminat! Ma duc la un magazin sa fiu vanzatoare sau gestionar??? Nu mai inteleg nimic! :pullhair:




#43 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 05:36 PM

Vezi postareaGAMA, la Mar 19 2007, 11:24 PM, a spus:

"persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România."
Autorizate potrivit legii,adica potrivit Ordonantei 17,deci- cu studii superioare.

Interesanta interpretarea, dar "ma tem" ca nu e cea buna! Asteptam legea!



#44 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 05:45 PM

In OG 17/2007 se precizeaza astfel: "Contabilul autorizat este persoana care a dobândit această calitate în condițiile prezentei ordonanțe și are competența de a ține contabilitatea și de a pregăti lucrările în vederea întocmirii situațiilor financiare."

Nu scrie nicaieri ca este nevoie de studii superioare pt. a tine contabilitatea!



#45 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 22 March 2007 - 01:17 AM

Da,ai dreptate,nu este nevoie de studii superioare pt.a tine contabilitatea,ci pentru a conduce activitatea unui compartiment:"contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superiore. " Iar din punct de vedere al profesionistului contabil care-si exercita profesia ca PFA,sau ca administrator de firma,aici este problema- ca poate tine 100 de contabilitati,dar nu mai poate intocmi si semna situatiile financiare,decat daca este expert contabil. Si atunci,nu ti se pare normal ca aceste situatii nu pot fi intocmite si semnate de un contabil angajat cu CIM la o firma,fie el membru CECCAR,sau nu,decat daca are studii superioare? Eu cam asta am vrut sa subliniez,imi pare rau daca s-a inteles altfel



#46 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 March 2007 - 01:47 AM

Acum ai intors-o! E bine!



#47 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 22 March 2007 - 07:44 AM

Vezi postareaics21, la Mar 21 2007, 04:38 PM, a spus:

Eu singur nu inteleg un lucru: eu sunt in anul III la contabilitate si informatica de gestiune, am practica de 3 ani.....nu mai pot sa fac contabilitate pana nu termin facultatea? Mi se pare un lucru incorect chestia asta! Au dreptate si contabilii care zic ca nu au studii dar au experienta.....au dreptate si partea cealalta....dar ce ma fac eu!?!? Contabilitatea pot sa zic e viata mea! Imi place de tot...!dar daca nu pot sa mai prestez in domeniu ce ma fac cu diploma de la liceu?! Ca tot de contabilitate am terminat! Ma duc la un magazin sa fiu vanzatoare sau gestionar??? Nu mai inteleg nimic! :pullhair:
In Legea contabilitatii se prevede faptul ca "compartimentele de contabilitate, trebuiesc conduse de persoane cu studii superioare", deci poti sa faci contabilitate, insa trebuie sa ai un sef, pana ce termini facultatea. Un sef care la randul sau a terminat facultatea de contabilitate.



#48 korinutaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 22 March 2007 - 12:06 PM

ca sa inteleg si eu... ca am auzit idei si idei pe la toate colturile; economistul angajat cu CIM la o societate poate semna toate situatiile si raportarile contabile, etc? inclusiv bilantul???
ca am auzit pe cineva ca numai expertii vor putea certifica bilanturile?! mie mi se pare ca din sedinta asta de guvern, se intelege ca cei cu studii superioare vor putea conduce contabilitatea, ceea ce zic eu presupune si intocmirea si semnarea situatiilor anuale nu???
astept alte idei! :pullhair:

a! daca bine am inteles, s-a "termenat" cu experienta necesara la accesul in stagiu pentru profesiile contabile???
parca era vorba de cativa ani buni de meserie; acuma eu stiam ca la anul mi se implinesc 5 ani si intru la expert contabil, deoarece nu am terminat "fix" sectia de contabilitate, desi am facut materii obligatorii contabilitatea financiara si de gestiune in sectie, si pot sa spun ca nu am trecut ca prin apa. profesez de 4 ani, si acuma inteleg ca nu mai e nevoie de nici o experienta sa dai accesul la profesia de expert?



#49 cameliamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:de a comunica cu alti contabili

Postat 23 March 2007 - 12:28 AM

Oare noua lege a contab. va intra in vigoare de anul acesta sau doar din 2008?Ce parere aveti?
camelia maria



#50 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 March 2007 - 04:09 PM

Korinuta ai inteles bine, un economist angajat cu CIM conduce, raspunde de conducerea contabiltatii si intocmeste toate situatiile.
Expertii cu firme incearca sa traga spuza pe turta lor;Doar firmele care au contracte de prestati servicii contabile cu o persoana fizica trebuie(acea persoana) sa fie expert;la firmele de conta e clar ca cel ce semneaza este expert.



#51 liliana stanciu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Braila

Postat 23 March 2007 - 07:11 PM

Mi se pare corecta reglementarea "studii superioare" , deoarece patronii vor fi nevoiti sa ne salarizeze conform studiilor; vreau sa spun ca in orasul meu contabilii lucrau pentru salarii care erau mult sub nivelul impus de noul Contract colectiv de munca pt 2007 {880 ron brut + sporuri}.



#52 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 26 March 2007 - 07:45 AM

va rog frumos lamuriti-ma si pe mine daca o persoama are studii superioare economice sectia CIG si este angajat la o societate cu CIM in functia de contabil sa contabil sef poate semna bilantul indiferent de CA a firmei?
traim intr-o lume confuza



#53 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 March 2007 - 08:21 AM

Deocamdata da. Nu stim ce va fi in noua lege, dar probabil angajatul cu studii superioare ec va putea face acest lucru si pe noua lege.
iuliana



#54 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 26 March 2007 - 08:25 AM

Si eu am o nelamurire...nu gasesc nicaieri precizat daca un contabil care are studii superioare in domeniu si experienta de 2 ani si atat (adik nu are examene date de autorizat sau altele de genul...) poate tine contabilitateala firme mici pana in 50.000 euro pe contract prestari servicii sau merge in continuare pe raspunderea administratorului? Din cate am inteles a doua varianta este inca valabila daca firma este pana in 50.000 euro. Va rog, daca v-ati lamurit voi, sa ma lamuriti si pe mine...
ramy



#55 daniela.cioaba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 March 2007 - 04:20 PM

Ati putea sa-mi raspundeti in ce fel voi putea tine pe viitor, contabilitatea pentru medicii de familie.
Mentionez ca am studii superioare economice si vechime 4 ani ca economist, dar nu sunt autorizata.



#56 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 March 2007 - 05:16 PM

Stie cineva cat dureaza pana apare in Monitor? Proiectul a fost aprobat de doua saptamani.......... pe mine personal ma omoara asteptarea asta...... :pullhair: macar sa stiuy ce am de facut de acum inainte.
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#57 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2007 - 06:51 PM

de fapt, legea spune ca contab este condusa de pers cu studii sup ..... etc
dar oare e obligatoriu sa existe un sef ?



#58 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 March 2007 - 08:13 PM

Eu cred ca nu. Pot fi doua situatii: ori un economist (studii superiaore) fara sef ori un sef fara economist( Ce sef e ala fara subalterni? Mai are el vreo satisfactie?) Asa ca noi centram noi dam cu capul!



#59 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 March 2007 - 12:34 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 26 2007, 09:21 AM, a spus:

Deocamdata da. Nu stim ce va fi in noua lege, dar probabil angajatul cu studii superioare ec va putea face acest lucru si pe noua lege.
OK. Dar poti sa fii angajat in 2 locuri, cu aceeasi functie, in sensul de conducere a compartimentului financiar contabil, intr-unul cu norma intreaga si intr-unul cu norma partiala si sa semnezi bilantul la ambele firme? Sau numai acolo unde esti cu norma intrega poti?



#60 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 March 2007 - 12:55 PM

Scrie contract de munca. Deci, valabil si pentru part-time.
iuliana






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL