Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#301 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 20 September 2007 - 02:29 PM

Vezi postareamadiil, la Sep 20 2007, 07:25 AM, a spus:

:notworthy: Ne învârtim în jurul cozii! Care este baza legală pentru a mă obliga ca patron să-mi angajez economist sau expert contabil,din moment ce îmi lasă obţiunea de a răspunde pentru ceea ce fac?Sunt tot felul de interpretări. :pullhair:


Legea 259/2007.
ADITA



#302 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 September 2007 - 02:52 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Sep 20 2007, 02:05 PM, a spus:

ai dreptate, marian, nu exista sanctiune expresa pt. asta, am vazut si eu si de asta am si ezitat vreo saptamana cu contractul ala, dar m-am gandit sa nu cumva sa se asimileze art. cu incalcarea disp. MF privind actele contabile, depunerea decl., a sit. financiare anuale ....
sau sa fie vreun art. pe la codul de procedura fiscala, poate... sau prin alta parte, la naiba ! chiar asa sa le fi scapat asta ?? mira-m-as ! :notworthy:

Otilia, personal cred ca nu le-a scapat nici pe departe. Cu siguranta exista "o logica" pt ca altele sunt interesele. Totusi, mai cred ca era oarecum normal sa scoata acea limitare a responsabilitatii, pt ca intr-un fel e un soi de a scoate "castanele din foc cu mana lor", adica te orientai dupa cum indicau ei si scapai, de cele mai multe ori "basma curata". Acum e altceva; "care-pe-care". Ei nu te mai limiteaza la o anumita raspundere ci toata raspunderea devine a ta in modul cum iti organizezi afacerea plecand de la organizarea si conducerea contabilitatii. E si nefiresc sa te amendeze pt ceva ce tu alegi. Plecand de la aceasta premisa, importanta se concentreaza in totalitate la "hai sa vedem cum functionezi tu acum". Prin asta, cred ca se justifica amenzile mari pe care statul le percepe acum. Uitati-va la europa. Am intrat in ea (fapt nesperat de multi)? Ok. Insa si exigentele in modul nostru de comportare sunt altele si de asemeni, cu consecinte foarte mari si apasatoare pe umerii nostrii.
Cred ca totul face parte dintr-o "campanie" a guvernantilor nostrii in care dictonul "divide et impera" a capatat o alta fata, aceea de genul: "daca ne facem ca le oferim libertate fara limite, se vor frige mult mai multi si atunci ii putem stapanii mult mai bine. Si daca tot sunt atat de prosti, marim si amenzile, ca nu strica un ban in plus la buzunar, ca doar suntem spagarii europei mult-unite si ravnite".
Imi pare rau, dar asta e realitatea pe care o traim. Ma puteti contrazice? Cine stie ce se ascunde exact in spatele tuturor modificarilor? Doar sunt curios...cine?

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 20 September 2007 - 02:55 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#303 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2007 - 03:53 PM

Vezi postarearobertantal, la Sep 20 2007, 03:52 PM, a spus:

Otilia, personal cred ca nu le-a scapat nici pe departe. Cu siguranta exista "o logica" pt ca altele sunt interesele.
posibil sa ai dreptate :biggrin:

eu cred ca administratorul e deplin responsabil pt. organizarea firmei, oamenii pe care si-i angajeaza, pt. felul in care ii conduce, le pune la disp. mijloacele de munca - oricare ar fi ele. in aceste conditii e firesc sa poarte raspunderea si pt. infiintarea / organizarea departamentului de conta. asta in primul rand. apoi, cred ca si pt. acceptarea modului in care este oglindita in conta activitatea / rezultatele financiare ale firmei, administratorul trebuie sa fie raspunzator, evident NU SOLITAR !!

sincera sa fiu, nu m-am apucat sa iau la mana legislatia in care s-ar putea sa fie vreun art. la sanctiuni, care sa se poata folosi la amenda pt. lipsa unui economist pe conta in firma, la modul de documente contabile care sa fie "justificative" sau conditii de intocmire si semnare a decl. fiscale si nu numai, a altor raportari contabile, insa, din pacate, experienta mi-a aratat ca e aproape imposibil sa nu gaseasca ei ceva la care sa ne lipeasca. fie si colateral.

am mai vazut pe forum niste mesaje legate de un proces al unui contabil autorizat cu MF privind dreptul de semnatura pe bilant. in unul din ele era un interviu cu cineva de la CECCAR care spunea ca daca un contabil autorizat a semnat bilantul pana acum, aceasta este o eroare (sau ceva la modul asta). ma gandesc ca faza cu semnatura pe documentele contabile poate fi asimilata incalcarii prevederilor MF priv. doc. si raportarile contabile. n-ai birou de conta in firma cu macar un economist in el, cine are dreptul sa le semneze la "intocmit" macar ?? nu cred ca administratorul mai poate face asta singurel !

parerea mea...

poate sunt excesiv de prudenta, dar am experiente care m-au facut sa fiu asa, pe principiul "better safe than sorry"



#304 vhd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 21 September 2007 - 12:02 PM

Sintagma "de regula" are caracter de recomandare, nu de obligativitate.
Nu mai vorbesc de "pot sa"...

Am gasit referire la aceasta chiar pe site la Ministerul Finantelor

http://www.mfinante.ro/presa/comunicate/fi...004_28iunie.htm

Ca sens juridic asta e, doar recomandare. Daca ar fi fost obligatoriu, ar fi existat sanctiuni.
Recomandare care nu are sens pentru o firmulita cu cativa angajati.



#305 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2007 - 12:37 PM

bine ar fi ...



#306 geanni

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 21 September 2007 - 06:22 PM

Vezi postarearobertantal, la Mar 31 2007, 01:24 PM, a spus:

va propun sa raspundem la o altfel de intrebare. care este sanctiunea si care sunt urmarile pentru depasirea nr maxim admisibil de ore de munca pe luna (cu toate contractele de 2ore/zi*N-spe firme)? aduceti si baza legala in fata.

exista si CIM partiale cu o ora/zi, nu neaparat cu 2 ore ...



#307 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 21 September 2007 - 08:12 PM

Vezi postareageanni, la Sep 21 2007, 07:22 PM, a spus:

Vezi postarearobertantal, la Mar 31 2007, 01:24 PM, a spus:

va propun sa raspundem la o altfel de intrebare. care este sanctiunea si care sunt urmarile pentru depasirea nr maxim admisibil de ore de munca pe luna (cu toate contractele de 2ore/zi*N-spe firme)? aduceti si baza legala in fata.

exista si CIM partiale cu o ora/zi, nu neaparat cu 2 ore ...


:pullhair:
crede-ma ca intre timp am aflat ca pot face CIM partial si pe ....1 SECUNDA /LUNA !!! si nu glumesc deloc :good:
scuze pt off-topic :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 21 September 2007 - 08:14 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#308 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2007 - 12:32 PM

:smile: eheeeiii, cata apa a curs pe Dambovita din martie pana acum ...

ma lasati sa sterg mesajele alea, va rog ?? :biggrin: sunt si off topic... dar nu neaparat de asta ... :pullhair:

de curiozitate, geanni, de unde i-ai luat mesajul lui robert ?? de alt topic, evident, dar de la care ? si de ce i-ai rasp. aici si nu acolo ?? :notworthy:



#309 blugoku

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2007 - 09:30 AM

Vezi postareaDiana_, la Mar 15 2007, 10:42 PM, a spus:

Sa mai facem si putin haz de necaz ...... o sa lucram "sub acoperire" :notworthy:

intrebare :

Am terminat in 1999 un Colegiu Universitar de Contabilitate (3 ani ) specializarea Contabilitate Financiara si de Gestiune, considerat ca studii superioare economice de scurta durata.
La noua Lege a Conatbilitatii se face diferenta intre studii superioare de scurta durata si studii superioare de lunga durata ?
Pot ocupa functia de Contabil Sef ?
Pot semna Bilatul ?



#310 mitsecret

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:08 AM

Am citit 16 pagini si credeti-ma ca sunt mai nelamurita decat la inceput (fara suparare). Prefer sa ma leg de acel DE REGULA si sa-mi vad mai departe linistita de treaba.



#311 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 06 October 2007 - 06:37 AM

Va rog sa-mi spuneti ce mai stiti despre obligativitatea tuturor firmelor de-a angaja contabil cu studii superioare sau de-a incheia contracte cu firme specializate ? este obligatoriu numai pentru bilant sau pentru toata activitatea ? :smile:
TM



#312 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 06 October 2007 - 08:46 PM

Vezi postareaTM, la Oct 6 2007, 07:37 AM, a spus:

Va rog sa-mi spuneti ce mai stiti despre obligativitatea tuturor firmelor de-a angaja contabil cu studii superioare sau de-a incheia contracte cu firme specializate ? este obligatoriu numai pentru bilant sau pentru toata activitatea ? :smile:
Extras din legea contabilitatii:
Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea şi conducerea contabilităţii la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligaţia gestionării unităţii respective.
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată şi condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilităţii, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-şef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcţie, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România, răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestora, potrivit legii şi prevederilor contractuale.
%%%




***



#313 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 October 2007 - 10:14 AM

Extras din:
LEGEA Nr. 82
*** Republicata
Legea contabilitatii
EMITENT: PARLAMENTUL

*) Republicata in temeiul art. IV din Ordonanta Guvernului nr. 70/2004 pentru modificarea si completarea Legii contabilitatii nr. 82/1991, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 773 din 24 august 2004, aprobata cu modificari prin Legea nr. 420/2004, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 993 din 28 octombrie 2004, dandu-se textelor o noua numerotare.
Legea contabilitatii nr. 82/1991 a mai fost republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 629 din 26 august 2002.
Actualizata cu legea 259 din 2007





CAP. 2
Organizarea si conducerea contabilitatii

ART. 10
(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund impreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, in conditiile legii.
"(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati, cu modificarile si completarile ulterioare, care raspund, potrivit legii.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte, care nu au personal calificat incadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au inregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul in lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii, revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
(4) Raspunderea pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile revine directorului economic, contabilului-sef sau altei persoane imputernicite sa indeplineasca aceasta functie, impreuna cu personalul din subordine. In cazul in care contabilitatea este condusa pe baza de contract de prestari de servicii, incheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestora, potrivit legii si prevederilor contractuale."



#314 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 07 October 2007 - 11:12 AM

conf legii 259/19.07.2007 art 4 nu mai e valabil, s-a modificat.
adica dispare ca=50000 E.



#315 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 07 October 2007 - 01:07 PM

Vezi postareacamistu, la Oct 7 2007, 12:12 PM, a spus:

conf legii 259/19.07.2007 art 4 nu mai e valabil, s-a modificat.
adica dispare ca=50000 E.
Asta citisem si eu ! si ma intrebam daca si chioscul de paine si taraba din coltul strazii trebuie sa-si angajeze contabil cu studii superioare sau sa incheie contracte cu firme specializate?Nu e cam prea de tot?
TM



#316 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 07 October 2007 - 01:07 PM

Vezi postareacamistu, la Oct 7 2007, 12:12 PM, a spus:

conf legii 259/19.07.2007 art 4 nu mai e valabil, s-a modificat.
adica dispare ca=50000 E.


in concluzie trebuie sa avem ctr de angajare macar cu timp partial ( cei cu studii sup ); problema este de cand trebuie sa figuram ca angajati ca sa putem inchide anul 2007: dec 2007 sau mart-april 2008 , inainte de depunerea bilantului ?????

daca stie cineva chestia asta .... as fi foarte multumit , pt ca m-am mai agitat pe tema asta dar....degeaba



#317 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 08 October 2007 - 02:32 PM

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu Legea contabilitatii republicata si Regulamentul de aplicare a legii. :smile:
Si daca s-ar putea si un plan de conturi a institutiilor publice v-as fi vesnic recunoscatoare!
Adresa mea de mail este nicoletazagan@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Nicoleta_Z: 08 October 2007 - 02:33 PM




#318 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2007 - 01:30 PM

art. din bloombiz mi se pare demn de remarcat !

fratilor, pana la urma e vb de situatiile financiare anuale, nu de actele contabile curente ... adica balante, declaratii ... :smile:

eu asa inteleg din acel punct de vedere exprimat in articol !



#319 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 November 2007 - 01:58 PM

acest lucru il stiam din legea contabilitatii , ori avem angajat un economist chiar cu o ora pe zi cu contract de munca sau facem un contract cu o soc de contabilitate care sa intocmeasca bilantul
(de fapt noi contabilii il fcem iar ei il semneaza si ne iau bani pt asta)
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#320 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 18 November 2007 - 04:56 PM

Dar articolul din bloombiz a aparut in luna nov. anul trecut;intre timp s-au mai clarificat lucrurile ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL