Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 18

Salt la continut


noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

359 replies to this topic

#341 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 05 December 2007 - 01:45 PM

Vezi postareaGAMA, la Dec 3 2007, 07:26 PM, a spus:

Vezi postareaLiliNeagoe, la Dec 3 2007, 12:18 PM, a spus:

Adica eu economist, nu pot sa-mi fac singura contabilitatea, trebuie sa angajez pe cineva strain sa-mi semneze bilantul? Mi se pare absurd :smile: Si nu ma refer in nici un caz la raspuns, ci la lege in sine.
De ce ti se pare absurd? Nu toti economistii stiu contabilitate,ai ramane mirata sa vezi evidente contabile "conduse" de economisit care nu au nici o tangenta cu contabilitatea. Acel cineva "strain",daca te vei adresa unei persoane bine pregatite,te poate ajuta sa ai o contabilitate corect condusa si,mai ales,sa poti dormi linistita noaptea,ca nu vei scoate banii aiurea din buzunar,la un eventual control.
Daca totusi ai pregatirea necesara si experienta in ale contabilitatii,atunci imi cer scuze pt.interventie si te sfatuiesc sa te prezinti la examenul de acces,vei deveni expert contabil si atunci nu mai trebuie sa apelezi la straini.
Nu sunt mirata pentru ca deja cunosc economisti care nu au nici o legatura cu contabilitatea :thumbup: si cu atat mai mult mi se pare absurd cu cat conform legii ei au voie sa intocmeasca bilanturi la firmele la care au contract :thumbup: Am pregatirea necesara si doi ani in care am fost angajata contabila cu liceu economic, nu economist, pentru ca nu terminasem facultatea. Acum am inceput o cariera in alt domeniu, dar citesc mult despre conta si inca nu am uitat cu ce se mananca. Nu ma intereseaza, cel putin deocamdata, sa acced la expert contabil, iar pentru firma mea mica, ce se ocupa cu vanzari pe net, chiar nu e nevoie de un expert. Eu imi cunosc mai bine firma si n-as putea sa dorm mai bine noaptea decat dorm deja stiind ca eu inregistrez totul asa cum trebuie. Eu sunt de acord sa las pe cineva sa imi tina contabilitatea, in cazul in care eu nu ma pricep s-o tin, dar daca eu stiu de ce sa nu am voie sa-mi asum responsabilitatea si pentru organizare, ca administrator, si pentru intocmire, ca economist, dar doar din postura de administrator, fara sa ma angajez eu pe mine la firma mea, adica sa scot banii din buzunarul stang si sa-i pun in buzunarul drept.



#342 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 05 December 2007 - 02:29 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 29 2007, 07:28 PM, a spus:

calitatea in care se semneaza bilantul trebuie atestata, d.p.v. al firmei, prin contract de munca (pt. un economist) sau ctr. cu o pfa/firma de conta. cum relatia ta cu firma proprie e doar ca administrator, numai in aceasta calitate (si singura pe care o ai in acest caz) vei putea semna bilantul.
Nu am gasit nici o lege care sa te oblige sa atesti calitatea in care se semneaza bilantul.
De voluntariat nu ai auzit?Pomeni,etc?




#343 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 December 2007 - 02:35 PM

Otilia are dreptate. Ce parere ai de cineva care vrea sa faca voluntariat si sa-ti faca tie o operatie pe creier??? Poate, nu-i asa? ...ca doar vrea omul sa faca voluntariat :smile:



#344 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 05:44 PM

:smile: , EXCELENT RASPUNS, MIRELA !!

i-as raspunde si eu de ce calitatea in care se semneaza bilantul trebuie atestata printr-o relatie contractuala, cu baza legala bineinteles, dar nu merita s-o fac tinand cont de felul cam obraznic in care mi s-a adresat tocmai aici, pe forum, unde - de peste 3 ani - fac zilnic voluntariat si pomeni cu munca organizatorica si cu informatii profesionale specifice. prin urmare, sunt cam deplasate "glumite" de genul :

Vezi postareaeurodeal, la Dec 5 2007, 02:29 PM, a spus:

De voluntariat nu ai auzit?Pomeni,etc?


revenind la problema pusa de LiliNeagoe art. 10 al L82/1991 s-a modificat astfel incat nu mai tine faza cu voluntariatul si pomana asumata de administrator la "intocmit". culmea, asta e chiar tema in discutie la acest topic, ca sa vezi... asa ca, din pacate, eurodeal nu a cautat prea bine :biggrin: desi avea o parte din baza legala chiar sub nas !
asta una !
si 2 :
nu e singurul act normativ pe care ma bazez, dar il las pe eurodeal sa caute singur (macar vreo 2-3 zile) si restul de baza legala ... pana o gaseste, daca o gaseste... eu ii urez mult succes, mai cu seama ca de citit a citit-o cu siguranta, macar de cateva ori pana acum ! :thumbup:

chiar sunt curioasa sa vad daca isi da seama despre ce vorbesc :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 December 2007 - 07:36 PM




#345 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 07:42 PM

pt. ca au trecut cele "2-3" zile si pt. ca eurodeal are sanctiune de 30 zile pt. reclama comerciala si nu va putea posta in acest interval de timp, va spun si celalalt act normativ pe care m-am bazat (unul din multele de acelasi tip ...... si anume ..... NORME METODOLOGICE PRIVIND INTOCMIREA SI VERIFICAREA RAPORTARILOR CONTABILE ALE AGENTILOR ECONOMICI

de ex., cele la 30.06.2007 zic asa :

Formularele de raportare contabila la 30 iunie 2007 se semneaza de administratorul unitatii si conducatorul compartimentului financiar-contabil, iar in lipsa acestora, de catre inlocuitorii de drept.
Administratorul unitatii si conducatorul compartimentului financiar-contabil poarta raspunderea, potrivit legii, asupra realitatii informatiilor cu privire la pozitia financiara, performanta financiara, precum si asupra celorlalti indicatori cuprinsi in formularele de raportare.
Conducatorul compartimentului financiar-contabil are obligatia sa respecte prevederile din prezentele norme metodologice, corelatiile dintre indicatorii din formulare, urmarind realitatea datelor ce se raporteaza, precum si incadrarea in termenul de depunere la organele in drept.

cum "inlocuitorii de drept" nu mai poate fi administratorul, va trebui sa existe un conducator al compartimentului financiar-contabil care sa poarte rasp. potrivit legii, ori ca sa-l aveti trebuie sa existe o relatie contractuala privind aceasta activitate prestata, intre el si firma careia i se intocmeste bilantul, relatie de tipul celor aratate la art. 10 al legii conta.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 December 2007 - 07:43 PM




#346 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 11 December 2007 - 04:37 PM

Am citit eu bine? Pot sa-mi fac singura contract de munca cu timp partial 1 ora pe zi in conditiile in care sunt asociat unic si administrator in firma? Adica eu o sa semnez si la angajator si la angajat? Ca altfel vad ca nu pot sa-mi intocmesc bilantul.



#347 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 04:58 PM

bazata pe legislatia enuntata, eu asa as face ! :biggrin: strict la tema semnarii bilantului, eu zic ca e unica solutie.

mai e doar o sg problema, cea a conflictului de interese, insa aici chiar nu stiu ce sa zic deocamdata. poate ca nici nu se aplica, iti marturisesc ca nu stiu bine legislatia aplicabila, zic doar la nivel de logica. oare sa fie corect asa : "eu centrez, eu dau cu capul" ?? :thumbup: nu m-ar mira !

poate altcineva dintre noi e mai informat priv. aceasta tema a conflictului de interese si ne spune documentat daca avem de ce sa ne facem probleme in acest caz. :smile:

desigur ca aceasta problema nu se punea cand exista pragul de 50.000, semnatura la "intocmit" nu era chiar pt intocmit ci pt. asumarea rasp. si pe acel segment, de fapt era o asumare dubla, dupa parerea mea



#348 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 11 December 2007 - 05:51 PM

m-am interesat la ceccar pt,cazul in care singurul asociat este administrator si economist cu contract de munca si mi-au spus ca nu se poate sa-si semneze singur bilantul .
ar fi doua variante: -sa mai fie un asociat pe firma (care semneaza la administrator) sau sa-i certifice altcineva bilantul(un expert sau societate)
baza legala: legea contab.modificata si legea soc.comerciale, in concluzie, un expert contabil care are societate de contabilitate nu-si poate semna singur bilantul.....



#349 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 06:19 PM

uuufff ... de asta mi-era frica !

fir-ar sa fie ! :thumbup:

multumesc frumos, cosmia !! :smile:



#350 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 December 2007 - 06:42 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 11 2007, 08:19 PM, a spus:

uuufff ... de asta mi-era frica !


si mie, :smile:

insa cum se face ca la 30 iunie daca selectam raspunderea administratorului se completau automat cu numele acestuia ambele pozitii.

daca legile erau date de ceccar as fi gasit imediat motivele dar fiind date de cei din finante eu inca mai cred ca scopul ar fi sa poata fi semnate pe raspunderea administratorului si pentru cei cu CA peste 50.000 euro. :wink:

va rog sa-mi scuzati stilul "teoria conspiratiei", cu siguranta voi tine cont de parerile voastre sustinute legal si nu voi da curs imaginatiei mele ... dar inca mai astept o portita.



#351 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 09:23 PM

Vezi postareacontasoft, la Dec 11 2007, 06:42 PM, a spus:

insa cum se face ca la 30 iunie daca selectam raspunderea administratorului se completau automat cu numele acestuia ambele pozitii.
modif. art. 10 s-a facut dupa aia (prin august)

Vezi postareacontasoft, la Dec 11 2007, 06:42 PM, a spus:

eu inca mai cred ca scopul ar fi sa poata fi semnate pe raspunderea administratorului si pentru cei cu CA peste 50.000 euro. :wink:
asta ar fi cea mai tare...
din pacate, lucrurile nu par a fi deloc asa :thumbup:

si eu inca mai astept o portita de scapare :smile:



#352 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2007 - 05:06 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 11 2007, 11:23 PM, a spus:

Vezi postareacontasoft, la Dec 11 2007, 06:42 PM, a spus:

insa cum se face ca la 30 iunie daca selectam raspunderea administratorului se completau automat cu numele acestuia ambele pozitii.
modif. art. 10 s-a facut dupa aia (prin august)

asa e! doar citisem tot pe aici, pe site, de modificare dar am ramas cu ideea ca a aparut inainte de depunerea situatiilor la iunie, dar si asa nu se putea aplica retroactiv pentru primul semestru.
totusi speranta moare ultima :smile:



#353 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 05:18 PM

Vezi postareacontasoft, la Dec 12 2007, 05:06 PM, a spus:

asa e! doar citisem tot pe aici, pe site, de modificare dar am ramas cu ideea ca a aparut inainte de depunerea situatiilor la iunie, dar si asa nu se putea aplica retroactiv pentru primul semestru.

nu-i nimic, se intampla oricui ... :smile: nu te supara pt. asta !
uite, si eu am fost intr-o situatie similara la topicul cu depunerea trimestriala (am citit - apoi am uitat) si am zis acolo o "gogoasa" cat capul meu de mare ... mi-e si rusine ... dar, sincer acum, astia ne-au capiat cu atatea modificari legislative date la intervale de timp asa mici, sa dea naiba !



#354 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2007 - 05:46 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 12 2007, 07:18 PM, a spus:

nu-i nimic, se intampla oricui ... :smile: nu te supara pt. asta !

mie cam des :thumbup:



#355 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2008 - 12:35 PM

Daca o societate nu a avut activitate in ultimul an, fiind obligata sa-si depuna bilantul pe 0,...nu poate semna administratorul la intocmit?
Trebuie angajat un expert pt a semna un bilant la o firma fara activitate; iar daca este asa...societatea respectiva cum isi va recupera cheltuiala...cand se relanseaza activitatea ei ? :lostit (13):



#356 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 06 January 2008 - 06:42 PM

Vezi postareaMary, la Jan 6 2008, 02:35 PM, a spus:

Daca o societate nu a avut activitate in ultimul an, fiind obligata sa-si depuna bilantul pe 0,...nu poate semna administratorul la intocmit?
Trebuie angajat un expert pt a semna un bilant la o firma fara activitate; iar daca este asa...societatea respectiva cum isi va recupera cheltuiala...cand se relanseaza activitatea ei ? :lostit (13):

Cred ca tb asteptat programul de bilant daca la semnatura apare si responsabilitatea administratorului atunci semneaza administratorul.Daca nu apare nu stiu sa-ti spun cum e mai bine sa procedezi.Dar cred ca va putea semna administratorul.



#357 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 11 February 2008 - 01:29 PM

Si in cazul in care am infiintat o firma, dar nu intentionez sa desfasor activitate anul acesta trebuie sa mai angajez contabil sau expert?
Dupa logica mea nu ar trebui......dar mai vreau si o alta parere.....



#358 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2008 - 02:00 PM

In cazul in care societatea nu inregistreaza nici un document in contabilitate (deci nu are activitate)se depune o declaratie ca s.c. nu a avut activitate de la infiintare si pana la data bilantului.Deci nu se face bilant



#359 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2008 - 08:36 PM

Bilantul/sau declaratia de lipsa activitate, se depun/e doar daca firma a fost infiintata in 2007. Daca ai deschis-o abia acum, in 2008, nu ai treaba cu bilantul de la 2007.
Cat despre nevoia unui contabil, chiar daca nu intentionezi sa desfasori activitate, este necesar sa ai (contabil), deoarece, chiar daca nu ai activitate, delaratiile tot se depun (100, 300, 394, 392 etc) pe zero.
Si cum declaratii noi, apar precum ghioceii primavara, exista posibilitatea sa nu depui vreo declaratie pt ca nu stii de ea. Iar amenda, este mai mare decat costul unui contabil pe 2 ani la o firma fara activitate.
Cauta-ti un "particular"... e mai ieftin. :tongue:



#360 auranec

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 18 February 2008 - 07:46 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 15 2007, 02:12 PM, a spus:

SUNT DE ACORD CU TINE, DIANA, CUNOSC O PERSOANA CU STUDII SUPERIOARE, CARE NU STIE NICI CONTABILITATE PRIMARA! CUM AR PUTEA SA CONUCA UN DEPARTAMENT ASTFEL DE SPECIMENE? :tongue:

Totusi asta nu inseamna ca nu ar fi necesar sa fi absolvit niste studii superioare ca sa poti sa conduci chiar si acea persoana cu studii superioare care nu stie nici contabilitate primara. Hai sa nu generalizam, nu crezi ca o diploma iti da un drept in plus fata de alte persoane? Nu crezi ca cei care au "irosit" cativa ani din viata pe bancile scolii merita ceva mai mult, merita un statut? Si aici nu ma refer la cei care au cam "ocolit" scoala. Asa cum este ea.....Pentru ca stiu ca practica e cea care te face expert, nu teoria din scoli, dar.....putin respect va rog!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL