Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 75

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#1481 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:16 PM

la grila care a fost si in martie-iunie cum raspundeti : cat este cota de impozit (probabil, in enunt zicea doar cota ...) in cazul asocierilor fara personalitate juridica intre mai multe pers juridice, in baza de contract de asociere de participatiune : m-am contrazis cu cineva. Ea zice - conform participarii, eu am zis - conform conventiei intre parti, indiferent de cota de participare.
Eu stiu asa din facultate referitor la actele de constituire ale societatilor, asocierilor ... : obligatiile se stabilesc conform participarii. Dar daca asociatii hotarasc sa se suporte altfel obligatiile si sunt de comun acord, atunci prioritara este conventia asociatilor.
La examen NU am pus raspunsul dupa parerea mea, m-am luat dupa aceasta alta parere. Dar sunt convinsa ca era corect cum am judecat eu.



#1482 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:19 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 04:16 PM, a spus:

la grila care a fost si in martie-iunie cum raspundeti : cat este cota de impozit (probabil, in enunt zicea doar cota ...) in cazul asocierilor fara personalitate juridica intre mai multe pers juridice, in baza de contract de asociere de participatiune : m-am contrazis cu cineva. Ea zice - conform participarii, eu am zis - conform conventiei intre parti, indiferent de cota de participare.
Eu stiu asa din facultate referitor la actele de constituire ale societatilor, asocierilor ... : obligatiile se stabilesc conform participarii. Dar daca asociatii hotarasc sa se suporte altfel obligatiile si sunt de comun acord, atunci prioritara este conventia asociatilor.
La examen NU am pus raspunsul dupa parerea mea, m-am luat dupa aceasta alta parere. Dar sunt convinsa ca era corect cum am judecat eu.

e bine cum ai pus raspunsul la examen " conform cotei de participatie a fiecaruia" ( cel putin din punct de vedere fiscal, ce au convenit ei este altceva!)

Vezi postareami_ella, la Dec 8 2007, 04:15 PM, a spus:

anul trecut in nov cand ai fost a doua zi au fost alte subiecte? sau tot aceleasi?
altele




#1483 dolhascu_maia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:22 PM

Buna!
Micuta are dreptate Doctorii care au "drept de viata si de moarte" pot profesa de la bun inceput, cei care termina dreptul la fel, inginerii la fel. La noi fiecare mai inventeaza ceva!!!! De ce nu "importam" ce e bun din celelalte sisteme si luam "interpretari cu "biruri".
Examenul de la consultant fiscal imi aminteste de o contestatie care am facut.o la un examen de economie ... "imi pare rau dar nota ramane la fel deoarece nu toti parintii au bani de meditatii si din acest motiv noi corectam cu manualul" Adica trebuia sa scriu exact fraza ca in manual.
Poate daca suntem atat de uniti cand e vorba de un examen vom initia un forum in care sa putem lua atitudine fata de aceste "super meserii inventate" CECCAR-ul a aparut din alte motive Era o alta situatie la data infiintarii lui si recunosc ca de cate ori am apelat la ajutorul lor l-am primit De ce nu s-a mers pe o extindere a atibutiilor acestuia?
Raman la ideea ,,,, pana nu vom lua atitudine vom invata "poezii" gen codul fiscal si codul vamal. Multa bafta maine
Eu renunt la "toceala" si o sa incerc sa ma relaxez ,,, ca doar e weekend



#1484 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:22 PM

dreptul la actiunea de restituire a dividentelor, platote contrar legii, se prescrie in termen de



#1485 rhelga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:22 PM

Vezi postareabibilica, la Dec 8 2007, 04:14 PM, a spus:

De ce sa nu va duceti? Credeti ca rezolvati ceva daca nu va duceti?



Da: 250 lei, timp si nervi



#1486 mi_ella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:25 PM

3 ani de la data distribuirii lor



#1487 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:26 PM

Vezi postareavalypoppey, la Dec 8 2007, 04:22 PM, a spus:

dreptul la actiunea de restituire a dividentelor, platote contrar legii, se prescrie in termen de

3 ani de la distribuirea lor



#1488 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:30 PM

o caldire a fost inchiriata unei banci in proportie de 10% are obligatia de a ajusta tva-ul stiind ca este scutita de tva banca

grila 409 din iunie ref la ce contrib plat de imp pe profit au obilg de a-l plati cu plati anticipate



#1489 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:32 PM

121.Care este procentul de deținere din capitalul social al unei persoane juridice dintr-un stat membru UE pentru care, dividendele primite de o persoană juridică română, contribuabil plătitor de impozit pe profit, sunt neimpozabile la determinarea profitului impozabil:
a) minim 15% din capitalul social;
b) minim 1% din capitalul social;
c) orice procent;
d) peste 20% din capitalul social;
e) minim 5% din capitalul social;
f) 100% din capitalul social.

posibil si aceasta grila



#1490 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:33 PM

buna! Si eu sunt una dintre cei care au picat azi.
Au fost f putine intrebari din iunie... si unele chiar noi.
cea cu grupul fiscal, cu cat timp se tin situatiile fin contabile, si multe altele... adica alt tip de intrebari, fata de ce ni s-a spus... Eu am mai avut 3 prietene ... si din salile lor nu a luat nimeni...
Asta e ! Bafta la cei de maine!



#1491 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2007 - 04:33 PM

La urma urmei ce inseamna pentru o singura persoana 250 ron. Te gandesti ca nu-i ai. Daca faci calculul, gandindu-te la cat castiga camera ti se face rau; dar nu cred ca trebuie sa gandim asa.
oare unde o sa ajungem?



#1492 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:33 PM

ochiad, nu sunt convinsa ca e asa .... ce conteaza din punct de vedere fiscal ???? nu se impoziteaza asociatia ?? sau se impoziteaza membrii ei ????



#1493 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:39 PM

133.O societate comercială a achiziționat pentru gestiunea evidenței contabile un program informatic pe care îl amortizează. La determinarea profitului impozabil cheltuielile aferente achiziționării programelor informatice se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare „liniar” pe o perioadă de:
3 ani
reformulata altfel dar cu acelasi continut


168.Venitul impozabil obținut din lichidare sau dizolvare a unei persoane juridice de către acționari/asociați persoane fizice, se impozitează cu cota de:
a) 16%, impozitul fiind final;
b) 1% in timpul anului si 16% la sfarsit de an;
c) 1%, impozitul fiind final;
d) nu este venit impozabil;
e) 10% pe venitul net;

si aceasta grila

cat timp se tin situatiile fin? o alta grila


183.Tratamentul fiscal aplicabil, veniturilor din dobânzi obținute din România de persoane fizice rezidente în statele membre ale Uniunii Europene, începând cu data aderării României la Uniunea Europeană
a) scutite de impozit in Romania;
b) impozabile in Romania cu cota de 16%;
c) impozabile in Romania cu cota de 10% pe o perioada determinata de 4 ani;
d) impozabile in Romania cu cota de 10%;
e) scutite de impozit in Romania cu conditia ca beneficiarul efectiv ala cestor venituri sa aiba centrul intereselor vitale in afara statelor membre ale Uniunii Europene;
f) impozabile in Romania cu cota de 5%.



#1494 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:42 PM

Art. 28. - (1) In cazul unei asocieri fara personalitate juridica, veniturile si cheltuielile inregistrate se atribuie fiecarui asociat, corespunzator cotei de participare in asociere.

AM VRUT SA SPUN AL CODULUI FISCAL



#1495 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2007 - 04:44 PM

Incercati sa rezolvati si prin eliminari. Ex. problema de ajustare a tva:
S-a achizitionat o cladire in martie 2006 pentru care s-a dedus tva-ul. In martie 2007 inchiriaza cu 10% din cladire fara tva ( ceva de genul asta ). Cum se ajusteaza tva-ul? Erau 3 raspunsuri in care se specifica ca se face ajustarea in favoarea firmei si 3 raspunsuri in favoarea statului. Am eliminat cele in favoarea firmei. Ramaneau cele in favoarea statului astfel: 48/60 ( cu numar luni ); 4/5 ( numar ani ); 19/20 ( numar ani ). Primele doua dau acelasi rezultat, ramane cel cu 19/20 ani ( asta daca nu esti sigur de raspuns ). Bafta!
oare unde o sa ajungem?



#1496 Andra M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 125 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:45 PM

:biggrin:

Vezi postareabibilica, la Dec 8 2007, 04:44 PM, a spus:

Incercati sa rezolvati si prin eliminari. Ex. problema de ajustare a tva:
S-a achizitionat o cladire in martie 2006 pentru care s-a dedus tva-ul. In martie 2007 inchiriaza cu 10% din cladire fara tva ( ceva de genul asta ). Cum se ajusteaza tva-ul? Erau 3 raspunsuri in care se specifica ca se face ajustarea in favoarea firmei si 3 raspunsuri in favoarea statului. Am eliminat cele in favoarea firmei. Ramaneau cele in favoarea statului astfel: 48/60 ( cu numar luni ); 4/5 ( numar ani ); 19/20 ( numar ani ). Primele doua dau acelasi rezultat, ramane cel cu 19/20 ani ( asta daca nu esti sigur de raspuns ). Bafta!

Andra



#1497 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:48 PM

auziti, cica problema cu livrare de produse energetice spre un beneficiar din Ucraina nu avea raspunsul corect export cu drept de deducere, ci neimpozabil in romania. Pt ca produsele energetice sunt neimpozabile .... mi-a zis cineva care a iesit acum de la comisia de corectura ..... au fost facute la misto, sa te incurce


Vezi postareavalypoppey, la Dec 8 2007, 04:39 PM, a spus:

133.O societate comercială a achiziționat pentru gestiunea evidenței contabile un program informatic pe care îl amortizează. La determinarea profitului impozabil cheltuielile aferente achiziționării programelor informatice se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare „liniar” pe o perioadă de:
3 ani
reformulata altfel dar cu acelasi continut


168.Venitul impozabil obținut din lichidare sau dizolvare a unei persoane juridice de către acționari/asociați persoane fizice, se impozitează cu cota de:
a) 16%, impozitul fiind final;
b) 1% in timpul anului si 16% la sfarsit de an;
c) 1%, impozitul fiind final;
d) nu este venit impozabil;
e) 10% pe venitul net;

si aceasta grila

cat timp se tin situatiile fin? o alta grila 10 ani


183.Tratamentul fiscal aplicabil, veniturilor din dobânzi obținute din România de persoane fizice rezidente în statele membre ale Uniunii Europene, începând cu data aderării României la Uniunea Europeană
a) scutite de impozit in Romania;
b) impozabile in Romania cu cota de 16%;
c) impozabile in Romania cu cota de 10% pe o perioada determinata de 4 ani;
d) impozabile in Romania cu cota de 10%;
e) scutite de impozit in Romania cu conditia ca beneficiarul efectiv ala cestor venituri sa aiba centrul intereselor vitale in afara statelor membre ale Uniunii Europene;
f) impozabile in Romania cu cota de 5%.


Vezi postareabibilica, la Dec 8 2007, 04:44 PM, a spus:

Incercati sa rezolvati si prin eliminari. Ex. problema de ajustare a tva:
S-a achizitionat o cladire in martie 2006 pentru care s-a dedus tva-ul. In martie 2007 inchiriaza cu 10% din cladire fara tva ( ceva de genul asta ). Cum se ajusteaza tva-ul? Erau 3 raspunsuri in care se specifica ca se face ajustarea in favoarea firmei si 3 raspunsuri in favoarea statului. Am eliminat cele in favoarea firmei. Ramaneau cele in favoarea statului astfel: 48/60 ( cu numar luni ); 4/5 ( numar ani ); 19/20 ( numar ani ). Primele doua dau acelasi rezultat, ramane cel cu 19/20 ani ( asta daca nu esti sigur de raspuns ). Bafta!
nu are importanta rezultatul zi eu .... era vorba de 5 ani de ajustare, imobil luat inainte de aderare .... eu am spus 48/60 in fav statului, 48 de la 4*12 luni ramase din 5*12 luni posibile



#1498 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 08 December 2007 - 04:49 PM

si aceasta grila

cat timp se tin situatiile fin? o alta grila


Ce variante de rsapuns era la aceata intrebare ? Cat timp se pastreaza sit. financ ?



#1499 Examinator

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 December 2007 - 04:53 PM

Citi au fost astazi? 2000 de oameni?
2000 x 5milioane = 10 miliarde

Ia dati un telefon acolo si intrebati ceva, sa vedeti cum va trateaza de banii astia :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Examinator: 08 December 2007 - 04:53 PM




#1500 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 04:53 PM

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL