Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#121 siliva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 December 2007 - 11:27 AM

vreau si eu sa ma inscriu...se mai poate sau nu??? sa-mi zica si mie cineva procedura



#122 siliva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 December 2007 - 11:32 AM

am si eu o propunere....nu ar fii mai usor sa facem un grup pe yahoo si sa se inscrie fiecare....in felul acesta se elimina trimiterea individuala a mail-urilor. pe yahoo groups fiecare membru primeste toate mesajele postate de orice membru. ma pot ocupa eu de infiintarea grupului daca sunteti de acord si ramane doar sa va inscrieti voi. evident ca putem infiinta grupul doar pentru examenul de consultant fiscal. merci frumos




#123 zsuzsmo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 December 2007 - 11:32 AM

si eu sunt de acord cu cele propuse de petro71.
mai urmeaza sa aflam si intrebarile.

spor la lucru si BAFTA !!!!



#124 siliva

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 01 December 2007 - 11:38 AM

doresc si eu sa ma inscriu pentru rezolvarea intrebarilor. mai este posibil??? siliva



#125 mihaela_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 01 December 2007 - 11:48 AM

Vezi postareaochiad, la Nov 30 2007, 05:56 PM, a spus:

[vad ca nimeni nu are raspunsuri la intrebarile mele!!
dar totusi insist cu o intrebare noua:

36.O persoană impozabilă mixtă stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează un transfer de bunuri din România în Ungaria. Din punct de vedere al TVA, se cuprinde în calculul pro rata valoarea tranferului respectiv?

art.147 ali.7 Cod Fiscal unde face precizarea ca sunt excluse din calculul pro-ratei urmatoarele:
........................................................
b)transferurilor prevazute la art.128 alin (10)



#126 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 01 December 2007 - 12:44 PM

Asadar mai precis eu ce trebuie sa fac petro71? Sa primesc de la fiecare din cei 5 sefi de grupa mailuri cu raspunsurile si sa le trimit mai departe pe toate la cei 5 sefi de grupe? Am inteles bine? Sunt de acord cu treaba asta.
In schimb ma tot gandesc la tot felul de scenarii. Ma gandesc sa nu apara ceva probleme si cutare din grupa cutare sa nu poata avea acces la net si atunci se de peste cap toata treaba, ca o sa avem lipsa la rezovari rezolvarile membrului care nu este conectat la net. Exista si posibilitatea apelarii la net-cafe-uri, la laptopuri pt cei care se cazeaza in camere cu acces la net sau stau acasa ca sunt din Bucuresti si au net. Dar in cazul in care cutare e pe drum din celalalt capat de tara... Asadar intrebarea e daca cei care sunt inscrisi au certitudinea ca in momentul in care va fi nevoie de ei vor avea net. La fel e si in cazul yahoogroups.
Ideea cu yahoogroups e buna, mai ales ca in cazul in care se vor apuca sa rezolve fiecare ce rezolva le va posta pe net acolo chiar in momentul in care le termina de rezolvat fara a mai fi nevoie sa astepte sa le trimita la cutare care sa le trimita la cutare pt a se strange toate la un loc si a fi trimise inapoi tooate rezolvate. Dar bineinteles in ideea centralizarii e foarte bine pt ca macar cand le primest sti ca le ai pe toate si te apuci sa le parcurgi pe toate, in schimb pe groups astepti pana cand fiecare din cei ce le rezolva le posteaza si le parcurgi pe masura ce apar postate pe groups. Sunt avantaje si dezavantaje. Voi ce ziceti?



#127 razvaning

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 01 December 2007 - 12:55 PM

s au afisat listele?



#128 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 01:09 PM

Eu am inteles: vineri noapte, daca apar intrebarile pe site, rezolv intrebarile 312-320 si le trimit lui Ronaldo.

Pana atunci voi verifica intrebarile 312-320 de la iunie si voi trimite lui Ronaldo rezolvarile actualizate.
In acest mod putem studia raspunsurile corecte (din versiunile de raspunsuri care circula unele sunt gresite sau "depasite"). Va fi greu vineri noaptea sa le invatam pe toate 500 !

Propun ca intregul grup sa faca aceasta activitate cat mai repede posibil: asa verificam si modul in care functioneaza sistemul de trimitere a raspunsurilor.



#129 mache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 December 2007 - 01:10 PM

S-au afisat listele cu cei aprobati, respinsi si retrasi pe site-ul camerei consultantilor fiscali!!!



#130 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 01:50 PM

m-am intors, sorry pentru lipsa ceva probleme de rezolvat. Am vazut repartizare e ok. Eu am o propunere, banuiesc ca toti suntem deja pe aici. Hai sa incercam sa punem intrebarile de la iunie fiecare, dupa repartizarea respectiva, cu raspuns cf articolului sau cu interpretare, asa ne si lamurim unde avem dubi. Dupa cum stiti multe intrebari din iunie au fost si in martie, si acum poate e la fel. Pana se afiseaza intrebarile, eu inca sper ca se vor afisa, sa fim siguri pe raspunsurile astea. Ce ziceti?
PS: acum ma uit ce intrebari s-au pus in discutie, poate am deja la ele raspunsul.



#131 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 02:15 PM

pentru petro71 Art. 413. - (1) Pentru tipurile de mărfuri și operațiunile care figurează în anexa nr. 32, condițiile economice sunt considerate a fi îndeplinite.
(2) Pentru alte tipuri de mărfuri și alte operațiuni, verificarea condițiilor economice trebuie efectuată.
(3) În cazul mărfurilor supuse măsurilor de politică agricolă a drepturilor anti-dumping provizorii sau definitive ori a drepturilor compensatorii provizorii sau definitive, verificarea condițiilor economice trebuie efectuată de Autoritatea Națională a Vămilor.
asta e din regulamentul vechi, daca nu il ai ti-l pot trimite eu pe mail. Acum e abrogat articolul asta. Si la intrebarea 36, e vorba despre un transfer, care nu e cuprins in sfera TVA. Partea mea de raspunsuri le primesti un pic mai tarziu pe mail.

Aceasta postare a fost editata de marinic: 01 December 2007 - 02:17 PM




#132 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 02:31 PM

[
36.O persoană impozabilă mixtă stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează un transfer de bunuri din România în Ungaria. Din punct de vedere al TVA, se cuprinde în calculul pro rata valoarea tranferului respectiv?
[/quote]

Mihaelab am inteles ca acest transfer nu est prins in calculul pro ratei dar de ce?
unde scrie ca este un transfer de bunuri pentru desfasurarea activitatii??
poti explica mai clar?
Multumesc



#133 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2007 - 02:52 PM

Buna! M-am regasit in grupa 4 si e ok. Deci eu trebuie sa trimit raspunsurile la intrebarile 357-365 la nr. 27- iulie012006.
Dar, cum le voi trimit? Nu am mailul... sau trebuie sa trimit aici in forum... Nu prea stiu .. si de aceea intreb.. ca sa fiu pregatita .. sa nu bantui atunci...
Multumesc. Pedro 71, poate ma ajuti, te rog... trimit pe mail? daca da.. la ce mail? am intrat pe und eam vazut ceva scris de iulie012006, dar nu am gasit ca ar fi dat mailul...



#134 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 03:01 PM

Vezi postareadimalexia, la Dec 1 2007, 02:52 PM, a spus:

Buna! M-am regasit in grupa 4 si e ok. Deci eu trebuie sa trimit raspunsurile la intrebarile 357-365 la nr. 27- iulie012006.
Dar, cum le voi trimit? Nu am mailul... sau trebuie sa trimit aici in forum... Nu prea stiu .. si de aceea intreb.. ca sa fiu pregatita .. sa nu bantui atunci...
Multumesc. Pedro 71, poate ma ajuti, te rog... trimit pe mail? daca da.. la ce mail? am intrat pe und eam vazut ceva scris de iulie012006, dar nu am gasit ca ar fi dat mailul...


dupa cate am vazut tu trebuie sa trimiti raspunsurile lui lumi78 (cris78ro@yahoo.com) si ea le va centraliza si trimite catre iulie122006



#135 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 01 December 2007 - 03:29 PM

Vezi postareaiulie012006, la Dec 1 2007, 02:44 PM, a spus:

Asadar mai precis eu ce trebuie sa fac petro71? Sa primesc de la fiecare din cei 5 sefi de grupa mailuri cu raspunsurile si sa le trimit mai departe pe toate la cei 5 sefi de grupe? Am inteles bine? Sunt de acord cu treaba asta.
In schimb ma tot gandesc la tot felul de scenarii. Ma gandesc sa nu apara ceva probleme si cutare din grupa cutare sa nu poata avea acces la net si atunci se de peste cap toata treaba, ca o sa avem lipsa la rezovari rezolvarile membrului care nu este conectat la net. Exista si posibilitatea apelarii la net-cafe-uri, la laptopuri pt cei care se cazeaza in camere cu acces la net sau stau acasa ca sunt din Bucuresti si au net. Dar in cazul in care cutare e pe drum din celalalt capat de tara... Asadar intrebarea e daca cei care sunt inscrisi au certitudinea ca in momentul in care va fi nevoie de ei vor avea net. La fel e si in cazul yahoogroups.
Ideea cu yahoogroups e buna, mai ales ca in cazul in care se vor apuca sa rezolve fiecare ce rezolva le va posta pe net acolo chiar in momentul in care le termina de rezolvat fara a mai fi nevoie sa astepte sa le trimita la cutare care sa le trimita la cutare pt a se strange toate la un loc si a fi trimise inapoi tooate rezolvate. Dar bineinteles in ideea centralizarii e foarte bine pt ca macar cand le primest sti ca le ai pe toate si te apuci sa le parcurgi pe toate, in schimb pe groups astepti pana cand fiecare din cei ce le rezolva le posteaza si le parcurgi pe masura ce apar postate pe groups. Sunt avantaje si dezavantaje. Voi ce ziceti?

Intr-adevar sunt si dezavantaje dar eu sper ca in max 3-4 ore de la aparitia subiectelor sa fim in posesia celor rezolvate astfel nu mai pierdem timpul intrand mereu pe net sa vedem ce rezolvari au mai aparut...ideea era ca tu sa faci un singur fisier din cele 5 primite si sa la trimiti la fiecare sef de grup fisierul cu toate subiectele rezolvate in ordinea numerelor....mi s-a parut mai rapida solutia...te rog trimite-mi adresa ta de mail la gruplucrudecembrie@yahoo.com....multmesc...



#136 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 03:31 PM

Sorry de incurcatura, raspunsurile de mai sus erau pt ochiad. Sper ca ati inceput cu toti sa disecati intrebarile, sa facem cat mai curand o varianta finala la astea care le avem. Cele mai multe au raspunsuri OK, fiecare daca poate sa puna raman doar cele din regulamentul vamal cu bubi. Inca nu stiu ce o sa facem. Eu una ma mai apuc odata sa citesc codul vamal. Sa aveti spor cu toti! :smile:



#137 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2007 - 03:33 PM

Da. M-am dumirit pana la urma. Am incercat sa trimit din nou un mesaj in care spuneam ca am vazut ca eu trb sa trimit lui lumi.78, dar era un mesaj dupa altul, si mi-a dat eroare.
Multumesc mult! ca nu stiam mailul lui lumi.78, unde sa trimit... Vreau sa stiu sigur ce trebuie sa fac... sa nu dau din coate atunci.. pe ultima suta de metri.
Intre timp, pana apar intrbarile noi, trimitem raspunsurile la intrebarile cu nr. respective din setul de la iulie 2006?



#138 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2007 - 03:44 PM

sefii de grupa sa intre in posesia adreselor de email ale colegilor si sa trimita un mesaj cu intrebarile care ii sunt alocate fiecaruia (poate nu au vazut prima repartizare)
eu le-am trimis pe ale mele si astept un email de confirmare si sa hotaram pasii urmatori
intre timp propun sa mai atasam intrebari doar pe acest topic, ce spune-ti? sa nu mai bantuim de ici colo
vad ca suntem destui activi dar intrebari nu prea gasesc.!
Spor la treaba



#139 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2007 - 03:56 PM

Mai am o rugaminte... Poate sa imi trimita si mie cineva, va rog cele 500 de intrb din iunie 2007. Am mai multe seturi, si nu stiu care sunt din ele... Mail: serval_grup@yahoo.com
Multumesc!



#140 zsuzsmo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 December 2007 - 04:05 PM

sefii de grupa sa intre in posesia adreselor de email ale colegilor si sa trimita un mesaj cu intrebarile care ii sunt alocate fiecaruia (poate nu au vazut prima repartizare)
eu le-am trimis pe ale mele si astept un email de confirmare si sa hotaram pasii urmatori
intre timp propun sa mai atasam intrebari doar pe acest topic, ce spune-ti? sa nu mai bantuim de ici colo
vad ca suntem destui activi dar intrebari nu prea gasesc.!
Spor la treaba

salut!

suntem in acelasi grup.... daca poti sa-mi trimiti adresa de e-mai al sefului nostru de grup.... am gasit pe site 2 adrese de e-mail, unde am si trimis e-mail-ul meu... dar nu am primir un replay..?!
... am trimis un e-mail si pe adresa gruplucrudecembrie@yahoo.com.... dar nimic...






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL