Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 61

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#1201 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 December 2007 - 11:33 PM

30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
R: Da, in suma de 5.700 lei (30.000 * 19%)

Eu nu inteleg de ce ?



#1202 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 06 December 2007 - 11:45 PM

Dar nu sunt totuna, bunurile imobile cu bunurile de capital?Care altele?
Ia uitati ce lucru interesant am gasind, tot scotocind prin ghidul de tva. Imi vine sa zic...."stiati ca".....cum se incepea de regula in "almanahe" rubrica de curiozitati

Un bun de capital poate fi casat prin distrugere intentionata de catre persoana impozabila
intrucat acest bun este uzat din punct de vedere moral si nu mai poate fi vandut (a se vedea
de asemenea Capitolul 9 privind ajustarea dreptului de deducere). In aceasta situatie,
persoana impozabila trebuie sa comunice organelor fiscale competente intentia de distrugere
a bunului indicand locul, data si ora la care are loc procesul de distrugere, precum si numele
si adresa oricarui tert implicat in procesul de distrugere. Daca nu are lo o asemenea
instiintare se considera ca a avut loc o livrare de bunuri cu plata, supusa TVA.
O consideram deci rezolvata, problema de mai sus.
Punctul a




#1203 lianab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 December 2007 - 11:59 PM

Vezi postareacarolina3, la Dec 6 2007, 11:33 PM, a spus:

30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
R: Da, in suma de 5.700 lei (30.000 * 19%)

Eu nu inteleg de ce ?


I se returneaza TVA-ul pentru ca este considerat mijloc de transp nou( in codul fiscal se precizeaza ca este mijl.de transp.nou daca a fost achizitionat in mai putin de 6 luni SAU are mai putin de 6000km) ; dar nu poate sa i se ramburseze mai mult decat ar fi incasat



#1204 Andra71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 12:09 AM

bafta oameni buni



#1205 amaliairina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 07 December 2007 - 12:15 AM

Vezi postareacarolina3, la Dec 6 2007, 11:33 PM, a spus:

30.O persoană fizică cu domiciliul în România, vinde în 15 iunie 2007 un autoturism în valoare de 30000 lei unei persoane fizice din Ungaria. Autoturismul este transportat din România în Ungaria de către cumpărător. Autoturismul a fost achiziționat de vânzător în urmă cu 4 luni și a efectuat 10.000 km. Valoarea inițială de cumpărare a fost 47600 lei, din care 7600 lei TVA aferent. I se poate rambursa TVA persoanei fizice care vinde autoturismul?
R: Da, in suma de 5.700 lei (30.000 * 19%)

Eu nu inteleg de ce ?

deoarece valoarea cu care se vinde masina este de 30000



#1206 cristina popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 07 December 2007 - 01:33 AM

Fratilor care mai rezistati SPOR LA CITIT! Mai e si maine o zi.
De asteptat de la camera ceva nu cred ca mai are rost!
Sau poate maine...................... :smile:



#1207 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 01:34 AM

Vezi postareaamaliairina, la Dec 7 2007, 12:15 AM, a spus:

deoarece valoarea cu care se vinde masina este de 30000
nu este adevarat, am gasit baza legala. Daca mijlocul auto este considerat nou (pt ca nu reiese f clar ca e nou, ne lipsesc unele date), avem asa : pt LIC de mijloace de transport noi, cf art 127(7) efectuate de pers neimpozabile - devine impozabila pt LIC de auto noi si are drept de rambursare a TVA.
Limite in rambursare TVA - cf art 147.2 alin (1), pct c : limita minima dintre tva care s-ar fi aplicat la livrare (in cazul nostru, 5700) si tva achitat la achizitie (in cazul nostru 7600). Limita minima e 5700, deci atat i se ramburseaza.



#1208 demi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 07 December 2007 - 08:32 AM

initiativa voastra este laudabila. va doresc multa bafta tuturor. v-am urmarit , imi pare rau ca nu m-am inscris, acum cand am vazut cum v-ati mobilizat imi pare rau. poate data viitoare



#1209 Ana79

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 December 2007 - 08:40 AM

Vezi postareamihaady80, la Dec 6 2007, 04:38 PM, a spus:

[daca vrei subiectele din martie si iunie intra pe www.mfinante.ro
parcurgi urm. pasi
Legislatie
-legislatie(dai click)
-Legislatie (dai click)
-consultanta fiscala (dai click)
aici gasesti toate grilel din iunie -martie ,subiecte,etc. :good:





Vezi postareamihaady80, la Dec 6 2007, 04:38 PM, a spus:

[daca vrei subiectele din martie si iunie intra pe www.mfinante.ro
parcurgi urm. pasi
Legislatie
-legislatie(dai click)
-Legislatie (dai click)
-consultanta fiscala (dai click)
aici gasesti toate grilel din iunie -martie ,subiecte,etc. :good:




Buna!

Am rugamintea de a-mi trimite la adresa ana_7903@yahoo.com grilele NEREZOLVATE din lunile martie si iunie la exam de CF, intrucat pe siteul Ministerului Finantelor nu am gasit nimic, in ciuda faptului ca am urmat pasii indicati de tine.

Multumesc anticipat



#1210 camelot

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2007 - 08:56 AM

Cine da simbata examenul de consultant si este in cladirea Mecanica in sala CB 212?



#1211 lianab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 December 2007 - 08:58 AM

Vezi postareaAna79, la Dec 7 2007, 08:40 AM, a spus:

Vezi postareamihaady80, la Dec 6 2007, 04:38 PM, a spus:

[daca vrei subiectele din martie si iunie intra pe www.mfinante.ro
parcurgi urm. pasi
Legislatie
-legislatie(dai click)
-Legislatie (dai click)
-consultanta fiscala (dai click)
aici gasesti toate grilel din iunie -martie ,subiecte,etc. :good:





Vezi postareamihaady80, la Dec 6 2007, 04:38 PM, a spus:

[daca vrei subiectele din martie si iunie intra pe www.mfinante.ro
parcurgi urm. pasi
Legislatie
-legislatie(dai click)
-Legislatie (dai click)
-consultanta fiscala (dai click)
aici gasesti toate grilel din iunie -martie ,subiecte,etc. :good:




Buna!

Am rugamintea de a-mi trimite la adresa ana_7903@yahoo.com grilele NEREZOLVATE din lunile martie si iunie la exam de CF, intrucat pe siteul Ministerului Finantelor nu am gasit nimic, in ciuda faptului ca am urmat pasii indicati de tine.

Multumesc anticipat


vezi ca ti le-am trimis eu.



#1212 valypoppey

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 December 2007 - 09:02 AM

pt ana
ti-am trimis pe email cum poti gasi subiectele



#1213 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2007 - 10:10 AM

stiri..., noutati...,grile proaspete are careva?



#1214 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2007 - 10:28 AM

Daca nu au afisat nici un fel de grile pana acuma este foarte posibil sa tina cont atat de intrebarile din martie cat si de cele din iunie.

Spor la invatat!!!



#1215 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2007 - 10:30 AM

Vezi postareaalmcomp, la Dec 7 2007, 12:28 PM, a spus:

Daca nu au afisat nici un fel de grile pana acuma este foarte posibil sa tina cont atat de intrebarile din martie cat si de cele din iunie.

Spor la invatat!!!
sau nu :smile:
spor si tie



#1216 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 07 December 2007 - 10:32 AM

Vezi postareaalmcomp, la Dec 7 2007, 10:28 AM, a spus:

Daca nu au afisat nici un fel de grile pana acuma este foarte posibil sa tina cont atat de intrebarile din martie cat si de cele din iunie.

Spor la invatat!!!
Daca stam na judecam putin la rece, ce s-a dat in martie se regasesc in iunie in masura in care nu au fost abrogate, deci exista si subiecte comune iunie-martie. Spor la treaba..



#1217 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 07 December 2007 - 11:00 AM

am plecat spre bucuresti
gata... nu mai invat nimic ca deja nici ce am invatat nu mai stiu
ce o sa fie.. om vedea. Doamne ajuta!

o sa transmit informatii dupa examen (ce imi aduc aminte)
succes la toata lumea si bafta!



#1218 domnica_l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 December 2007 - 11:22 AM

e cineva duminica in cladirea IMST ca nu stiu pe unde e in sala cd016????????



#1219 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 December 2007 - 12:23 PM

Daca stam na judecam putin la rece, ce s-a dat in martie se regasesc in iunie in masura in care nu au fost abrogate, deci exista si subiecte comune iunie-martie. Spor la treaba..
[/quote]

Cu siguranta vor fi si intrebari noi,bazate pe modificarile legislative din iunie pana acum,precum si ceea ce intra in vigoare cu 1 ian.2008.Uitati-va si peste ele,ca sigur vor fi intrebari si de acolo.
Bafta la toata lumea
Si Dumnezeu sa-i dea sanatate si viata lunga celui care a initiat acest forum,pentru ca aici am vazut concret,cu totii,ce inseamna mobilizare,spirit de echipa si,mai presus de toate solidaritate de breasla.
Multumiri tuturor colegilor care participa aici cu tot ceea ce stiu.
Este singurul forum unde se intampla astfel de lucruri si este minunat
Bafta la examen tuturor si sa auzim de bine saptamana viitoare.
Ca de subiecte publicate pe site,nu cred sa mai avem parte.
Mult noroc



#1220 maneadn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2007 - 12:43 PM

am sunat la ccf si a spus ca intrebarile vor fi asemanatoare cu cele din iunie . am insistat sa spuna daca vor aparea pe site intrebarile. mi-a zis "nu cred, urmariti totusi site-ul". mai suna careva poate mai scapa vreo 2 cuvinte?

Aceasta postare a fost editata de maneadn: 07 December 2007 - 12:48 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL