Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxare inversa: servicii externe de training - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxare inversa: servicii externe de training

4 replies to this topic

#1 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 November 2007 - 09:33 PM

Pot considera serviciile de training (scolarizare, participare la conferinte, seminarii) ca fiind incluse in cele enumerate la art. 133 lit. 5. "serviciile consultanților, inginerilor, juriștilor și avocaților, contabililor și experților contabili, ale birourilor de studii și alte servicii similare"; acestea au locul operatiunii si implicit taxarea la beneficiar(la mine), daca se pot include aici ar trebui sa fac taxare inversa. Avem adesea situatii cand managerii firmei noastre participa la diferite cursuri organizate de firme din strainatate (unele se tin in Ro, altele in tara respectiva). Va rog un raspuns, sa stiu daca interpretez corect codul fiscal.



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2007 - 12:46 AM

eu zic ca le poti incadra la alte servicii .... dar eu nu inteleg altceva. Daca tu (Romania) esti beneficiarul si firmele din strainatate sunt prestatoarele, cf art 133 lit 5 ar trebui sa se impoziteze la beneficiar, adica in Romania ... si atunci nu se face taxare inversa.
Deci, trebui sa lamurim o treaba : cine este clientul, cine emite factura ? Alin 5 se refera la situatia in care firma romaneasca emite factura unui client impozabil din/inafara UE.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:38 AM




#3 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 December 2007 - 10:07 AM

Vezi postareamihavesa, la Dec 1 2007, 12:46 AM, a spus:

Daca tu (Romania) esti beneficiarul si firmele din strainatate sunt prestatoarele, cf art 133 lit 5 ar trebui sa se impoziteze la beneficiar, adica in Romania ... si atunci nu se face taxare inversa.

Tocmai ca daca se impoziteaza la beneficiar, adica in Romania, se face taxare inversa!



#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 01:03 PM

da, asa este, ai dreptate

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 02:38 AM




#5 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 29 January 2008 - 12:42 PM

eu am asa: servicii training din germania catre romania
baza 1000 eur
tva 190 eur
total fact 1.190 eur

ce note contabile fac eu in contabilitate?
multumesc,






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL