Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reglare stocuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

reglare stocuri

diferente inventar stoc descarcare gestiune
86 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2012 - 07:43 PM

cu drag, Maria ! :smile:

sesizeaza echipa tehnica a softului de conta !



#62 mihaielutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 08 February 2013 - 02:41 PM

Buna,
Ma poate ajuta cineva sa reglez urmatoarele probleme:
1.balanta analitica a contului 303.-obiecte de inventar este mai mare decat cea sintetica;am constatat ca obiectele de inventar au fost date in consum pe nota contabila/total valoare,fara a se fi scazut din stoc fiecare obiect de inventar;eu daca as face acum consum pentru acele ob.inv.pe care le vad in analitic,atunci balanta sintetica mi-ar da soldul cu minus,ceea ce nu este corect.Ce articole contabile se impun cf.legii pt corectie?Va rog mult,o solutie.....
2. In stocuri am cateva materii prime si materiale cu minus;eu am interpretat ca s-au dat in consum fara a exista pe stoc (nu s-a facut actualizarea stocurilor in luna precedenta si s-au preluat eronat stocurile).Cum ar trebui sa reglez stocurile,ce articole sa fac?Banuiesc ca trebuie sa le inreg.pe venit si sa colectez si TVA....Ambele erori provin din anul 2012.Astept pareri....Multumesc!




#63 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 July 2015 - 12:02 AM

la societatea la care lucrez s-au constatat diferente uriase intre stocul scriptic si cel faptic. Are cineva idei despre cum ar trebui sa abordez problema, ceva sfaturi cu ce sa incep? :(



#64 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2015 - 08:12 AM

Va recomand sa faceti un inventar pentru a stii exact care este diferenta , cereti explicatii sa vedeti care sunt motivele pentru care stocul scriptic nu corespunde cu cel faptic si dupa care, sa vedeti cui ii imputati minusul respectiv !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 01 July 2015 - 08:13 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#65 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 01 July 2015 - 09:41 AM

eu trebuie sa gasesc aceste explicatii, (sa spunem ca persoana care s-a ocupat de inregistrarile contabile nu e disponibila), iar cunostintele mele de contabilitate sunt limitate. In urma inventarului facut am descoperit diferenta exacta. Din ce am constatat pana acum, diferenta a existat din primul an, iar de la an la an sumele variaza aparent inexplicabil (2008-2015 :( :( ). Trebuie sa verific documentele contabile si corectitudinea inregistrarilor facute pe intrarile si iesirile de marfa. Stiu ca e ceva colosal ceea ce vreau sa fac (sau cel putin asa pare), dar am sa incerc. Poate cineva sa imi dea cateva sfaturi in elaborarea planului meu de batalie?
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de CORINA_BC: 01 July 2015 - 09:43 AM




#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 09:31 AM

cu toata bunavointa te sfatuiesc sa angajezi o pers. care are destule cunostinte in contabilitate pt a-ti rezolva pbl. si spun asta fiindca in asemenea sit. e f mult de lucru si-i f migalos sa reglezi o gestiune bramburita ani de zile - o stiu din proprie experienta - am reglat 2 gestiuni marfa pe catva ani de zile si crede-ma ca am muncit de mi-au iesit ochii la ele; eu n-as mai face asa ceva.
poti, cu usurinta, sa-ti "prinzi urechile" in hartii si calcule, mai ales daca nu ai experienta suficienta, trebuie vazute actele si operatiunile pas cu pas, corectate "bucata cu bucata" daca vrei sa stii exact ce s-a intamplat acolo si de unde au aparut dif.

anuntul pt colaborare (postat la capitolul de cereri indrumator/mentor) e mai mult unul de angajare fiindca, sincer vorbind, la volumul de munca implicat (per. 2008-2015) nu cred ca se baga cineva pe gratis.
asta-i motivul pt care am considerat ca mesajul tau nu e incadrat bine acolo si de aceea ti l-am dezaprobat (setat invizibil), dar am rugamintea sa il postezi la sectiunea "Director contabil" unde se afla anunturi de angajare/ colaborare.

daca, totusi, cererea ta vizeaza exclusiv servicii gratuite, te rog sa specifici aici si iti voi face postul vizibil din nou.

:smile:



#67 marco2358

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 15 July 2015 - 07:51 PM

daca stocul scriptic esteb mai mare decat cel faptic, exista un termen consacrat : se numeste evaziune fiscala!



#68 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 July 2015 - 06:59 AM

Nu este obligatoriu evaziune fiscala , diferenta poate fi de la descarcarea de gestiune eronata, de la omiterea de la inregistrare a bonului de consum etc.Ce nu ne-ai spus este ce fel de gestiune este , de marfa, materiale , materii prime?Eu am intalnit o situatie la o societate de constructii cand nu s-au facut bonurile de consum lunare si de aici stocul mare.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#69 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 16 July 2015 - 06:58 PM

este vorba de gestiune de marfuri. Pana acum am descoperit niste adaosuri calculate gresit, au fost inregistrate sume mai mari. (sunt inca la primele niruri). S ar putea sa para stupida intrebarea mea, dar repet, cunostintele mele de contabilitate sunt limitate. Exista posibilitatea ca in momentul descarcarilor de gestiune (prin vanzare) sa nu se fi descarcat corect adaosul iar asta sa influenteze stocul scriptic? de fapt, cum se crediteaza contul de adaosuri efectiv in momentul vanzarii? ( stocul scriptic < stocul faptic)

Multumesc pentru ajutor si scuzati-mi naivitatea :)



#70 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 17 July 2015 - 10:30 AM

Nu orice lipsa in gestiune este "evaziune fiscala"
Poate fi evaziune tunci cind, Administratorul societatii este aceeasi prsoana cu Gestionarul estiunii de stocuri. Si nici atunci daca cotailitatea a fost condusa de vreun "ageamiu" .....

Inceputul e cu>
1-cum se tie evidenta la gestiune? Global-Valoric ori Cantitativ-pe sorto-tipuri-dimesiuni?
2-In ce preturi se conduce contabilittea gestiunilor? Pret cu amanuntul ori Pret de achizitie?
....
si asa ai departe.

In orice caz e nevoie de cel putin asisenta/inrumarea unui cunoscator!



#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2015 - 10:37 AM

nu e nici o naivitate, Corina ! :smile: fiecare, cu meseria lui ...
nici noi (contabilii) nu ne pricepem la ... betoane (de ex. :biggrin2: ) si nu trebuie sa ne cerem scuze pt asta.

o prima corectie este aceea ca adaosul comercial se debiteaza la desc. de gest. in urma vanzarii, NU se crediteaza (cum ai spus), iar nota contabila este :
% =371
607
378
4428

la incarcarea gestiunii se crediteaza adaosul, astfel :
371 = %
..........378 (adaos)
..........4428 (tva neexigibil)

calculul adaosului comercial (ct. 378) la descarea de gestiune se face prin coeficientul K, astfel :
K = (Si 378 + Rc 378) / [ (Si 371 - Si 4428) + (Rd 371 - Rc 4428) ] x 100
Adaosul comercial = K x Rulajul lunar al contului 707
Si = sold initial
Rc = rulaj creditor
Rd = rulaj debitor



#72 fobac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2015 - 08:46 AM

buna ziua,
am o problema legata de desgarcarea unei gestiuni de doua ori in luna octombrie 2014, cum pot sa fac reglarea avand in vedere ca s-au depus doua bilanturi pana acum, s-a facut un stoc de marfa si sa constat un plus de gestiune cu aprozimativ valoare marfii descarcata dublu, va rog sa ma ajutati sa rezolv aceasta problema .

va multumesc



#73 lorysha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 May 2016 - 10:16 AM

Buna ziua. As dori sa ma ajutati,va rog intr-o problema: am o Interprindere
Individ. platitoare de tva pe care vreau sa o radiez. Daca am toate declaratiile depuse,toate platile catre fisc sunt la zi ce se intampla cu stocul de marfa? Trebuie sa mai platesc ceva la el? Sau pot sa fac ce vreau eu cu el? Multumesc. O zi frumoasa!



#74 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 12:31 PM

la lichidarea I.I., daca nu vinzi stocul de marfa unor terte persoane/firme, bunurile (ca şi toate drepturile din patrimoniul afacerii) trec în patrimoniul tau personal .
din punct de vedere fiscal se considera o instrainare a marfii, iar c/v acesteia se include în venitul brut al activitatii economice desfasurate, insa poti micsora acest venit impozabil daca, printr-un PV, reduci valoarea de vanzare a marfii cu cuantumul adaosului comercial.



#75 lorysha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 May 2016 - 12:48 PM

Multumesc mult pt raspuns. Dar nu reusesc sa inteleg de ce.
Aud in stanga si in dreapta..ca la o I.I nu intereseaza pe nimeni ce bani "bagi" ce bani "iei"...pt ca sunt banii tai. Mai mult decat atat, marfa de pe stoc este achitata..dupa ce ca am platit'o si raman cu ea..trebuie sa mai platesc si impozit. Si inca o intrebare:cum stiu cei de la fisc stocul de marfa la o I.I? Multumesc(sunt tare nelamurita)



#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 12:59 PM

cand ai platit marfa, val. ei ti s-a scazut din venitul impozabil (a fost chelt. deductibila, deci ai avut o baza impozabila mai mica, adica statul te-a "amanat" cu acea parte de impozit asteptand sa vinzi pt a-si recupera impozitul din afacerea ta (din venitul obtinut la vanzarea marfii).
fiscul iti stie stocul de marfa fiindca ti-l poate vedea din evidenta ta de gestiune (obligatorie) sau pe baza evidentei de gestiune pe care ti-o poate intocmi inspectorul fiscal cu ocazia vreunui control.

ce auzi in legatura cu "sunt banii tai" se refera la libertatea completa de a dispune/ de a decide destinatia sumelor obtinute din activitatea economica - mai precis, a profitului - spre deosebire de societatile comerciale unde profitul se poate ridica prin dividende numai in anul urmator celui in care s-a realizat si numai dupa aprobarea situatiilor financiare anuale - ceea ce la PFA/ II/ IF ... nu e cazul, voi puteti sa va folositi profitul imediat ce il obtineti. :smile:



#77 lorysha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 May 2016 - 01:58 PM

Multumesc frumos! :*



#78 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2016 - 02:30 PM

cu drag si alta data ! :smile:



#79 p_orsyka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 July 2017 - 08:43 AM

Buna ziua,
in cazul in care in timpul anului, se constata diferenta de stoc la anumite produse, se poate face un proces verbal pentru reglarea stocului, si tratat fiscal ca si plus/minus inventar, fara sa fie nevoie de inventarierea totala a marfii? Stocul de marfa este foarte mare, si pentru anumite diferente contsatate nu am face inventarierea totala, si nici nu am astepta pana la sf. de an pt. inventarierea totala.
Daca da..ce documente ar trebui sa intocmesc?
Multumesc!



#80 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2017 - 11:17 AM

Dupa parerea mea, poti face inventarul pt un anumit produs/grupa de produse pt a efectua reglajele de stoc in cursul anului.
Eu cred ca procedura ar fi similara celei de inventariere, cu mici dif.

As intocmi un dosar care sa cuprinda :
- referat priv. posibila existenta a unor dif la stoc care sa aiba concluzia ca este necesara reglarea acestora, inclusiv prin inventariere partiala / limitata la produs/ grupa de produse, aprobat de catre conducere
- decizie de efectuare a operatiunilor necesare reglarii stocului (cu pers. responsabile)
- efectuarea inventarierii efective si aici conditiile pot fi mai lejere decat la inventarierea anuala, adica nu se va aplica procedura stricta de la inventarul anual (cu sigilare, program de inventariere... etc ...), dar se va /vor intocmi lista/ listele
- Pv de inventariere semnat si de gestionar si aprobat de catre conducere
- efectuarea reglarilor contabile si atasarea la dosar a notelor contabile

Nu se va considera inventariere de tip anual si de aceea nu o veti trece in Registul inventar, urmand sa efectuati inventarierea anuala completa si riguroasa la sf anului si abia atunci veti trece rezultatele in reg. inventar.

Gestionarul va trebui sa-si efectueze modif in fisele de magazie, daca este cazul.

Eu asa as proceda. :smile:
Voi ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL