Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva vanzare mijloc fix (auto) si autofacturarea - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva vanzare mijloc fix (auto) si autofacturarea

2 replies to this topic

#1 bobby

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2007 - 10:07 AM

Va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor:

- vand un mijloc fix (auto) , din vanzarea lui obtin pierdere (valoarea ramasa de amortizat este mai mare decat valoarea cu care l-am vandut).Aceasta pierdere este cheltuiala nedeductibila cf. art 24 alin 15 din Codul fiscal?Fiind vorba de o cheltuiala nedeductibila trebuie colectat tva-ul aferent?

- firma initial achizitioneaza marfa (ex. vata, spirt, etc ) , ulterior foloseste anumite produse (vata , spirt etc ) la o demonstratie (ca monstre ) sau pentru consum in cadrul firmei, pentru aceste produse trebui sa se autofactureze, conform Codului Fiscal?

Va multumesc anticipat,



#2 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2007 - 12:40 AM

Vezi postareabobby, la Nov 30 2007, 10:07 AM, a spus:

- firma initial achizitioneaza marfa (ex. vata, spirt, etc ) , ulterior foloseste anumite produse (vata , spirt etc ) la o demonstratie (ca monstre ) sau pentru consum in cadrul firmei, pentru aceste produse trebui sa se autofactureze, conform Codului Fiscal?

Va multumesc anticipat,
art 128, alin 8 CF : nu constituie livrare de bunuri : e) acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre .... deci nu se colecteaza tva pt acestea, la fel pt cele consumate in interiorul firmei pt intretinere si functionare. E clar ca nu se pot incadra vata si spirtul la protocol .... daca se utilizeaza de catre salariati pt uzul lor personal se incadreaza la lit f) actiuni de mecenat, sponsorizare ... si trebuie sa aiba valoare mica pt a nu constitui livrare de bunuri.




#3 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 February 2008 - 08:31 AM

- vand un mijloc fix (auto) , din vanzarea lui obtin pierdere (valoarea ramasa de amortizat este mai mare decat valoarea cu care l-am vandut).Aceasta pierdere este cheltuiala nedeductibila cf. art 24 alin 15 din Codul fiscal?Fiind vorba de o cheltuiala nedeductibila trebuie colectat tva-ul aferent?

La intrebarea asta nu are nimeni raspuns?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL