Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract colectiv de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract colectiv de munca

27 replies to this topic

#1 monineg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 15 March 2006 - 10:24 PM

Buna. Firmei la care muncesc i s-a cerut sa intocmeasca un Contract colectiv de munca. Obiectul de activitate e cel de constructii, asa ca si contractul trebuie sa fie specific. Daca a mai completat cineva un asemenea contract, va rog sa imi trimiteti si mie un model... :?
Multumesc frumos.



#2 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 15 March 2006 - 10:27 PM

Inspira-te din contractul colectiv de munca la nivel national 2005-2006. Ti-l trimit prin mail daca nu il ai. Scrie-mi adresa.
Specifice cu activitatea trebuie sa fie regulamentul intern si fisele de post.




#3 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 16 March 2006 - 09:12 AM

imi trimiti si mei contractul colectiv de munca? [-o<
ovidiu_adrian79@yahoo.com
Multumesc mult!



#4 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 March 2006 - 09:36 AM

L-am trimis. Spune-mi daca l-ai primit.



#5 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 16 March 2006 - 09:54 AM

L-AM PRIMIT! :P
Multumesc mult inca o data!



#6 monineg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 16 March 2006 - 06:42 PM

Te rog frumos: monineg05@yahoo.com. Multumesc inca o data!



#7 monineg

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 16 March 2006 - 08:03 PM

lolita, multumesc frumos! :)



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2007 - 04:51 PM

multumim :lostit (13):

dragilor, eu l-am cam citit si este clar in favoarea salariatului, practic e al 2-lea cod al muncii...
va sfatuiesc sa-l (cam :biggrin: ) cititi si voi, fiindca aveti ce vedea !



#9 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 31 May 2007 - 02:46 PM

Suntem o regie autonoma, un ocol silvic,in subordinea Consiliului local, avem un contract de munca colectiv pe anii 2006- 2007 , aprobat. Intrebarea mea este daca trebuie modificat acest contract dupa noul contract colectiv de munca unic la nivel national pt. anii 2007 - 2010, in sensul de a avea minim continutul contr.unic?Daca avem ceva in plus e bine?



#10 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 02:59 PM

Vezi postareadanetta, la May 31 2007, 02:46 PM, a spus:

Suntem o regie autonoma, un ocol silvic,in subordinea Consiliului local, avem un contract de munca colectiv pe anii 2006- 2007 , aprobat. Intrebarea mea este daca trebuie modificat acest contract dupa noul contract colectiv de munca unic la nivel national pt. anii 2007 - 2010, in sensul de a avea minim continutul contr.unic?Daca avem ceva in plus e bine?

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL
PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006

ART.8. - (1) Drepturile salariatilor prevazute in prezentul contract colectiv de munca nu pot sa reprezinte cauza reducerii altor drepturi colective sau individuale care au fost stabilite prin contractele colective de munca incheiate la nivel de ramura, grupuri de unitati si unitati inaintea incheierii Contractului colectiv de munca unic la nivel national.

ART.9. - (1) In scopul salarizarii si acordarii celorlalte drepturi prevazute in prezentul contract pentru personalul institutiilor finantate de la bugetul de stat, sindicatele si ministerele vor purta negocieri cu guvernul pentru stabilirea fondurilor aferente acestei categorii de personal si pentru constituirea surselor, inainte de adoptarea bugetului de stat, precum si in vederea modificarii ulterioare a acestuia.
(2) Partile contractante vor purta negocieri in vederea includerii drepturilor respective in actele normative prin care se reglementeaza astfel de drepturi, cu incadrarea in prevederile bugetare aprobate sau cu identificarea altor resurse pentru acoperirea cheltuielilor suplimentare.
(3) Pe baza fondurilor aprobate in conditiile prevazute la alin. 1, partile vor negocia utilizarea acestora pentru stabilirea salariilor si a celorlalte drepturi de personal la institutiile publice.
radu_o



#11 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 27 June 2007 - 02:07 PM

Buna ziua!

Sunt angajata la un s.r.l si firma are 34 de angajati.
Firma este obligata sa faca contract colectiv de munca sau nu???



#12 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 27 June 2007 - 02:49 PM

la 21 de angajati deja se face contract col. de munca



#13 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 15 October 2007 - 12:22 PM

Daca firma a avut contract colectiv de munca, apoi s-a redus numarul de angajati (sub 21), trebuie refacur contactul colectiv ( dupa expirare?)



#14 camelianeic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 27 May 2008 - 09:54 PM

buna, am o firma de transport la care am depasit numarul de 21 de salariati, ceea ce inseamna ca trebuie sa intocmesc contract colectiv. ma poate ajuta cineva cu ceea ce trebuie sa fac efectiv in acest sens? am contractul colectiv la nivel de ramura, dar care sunt pasii premergatori intocmirii contractului, respectiv modalitatea de alegere a reprezentantilor, numarul lor, etc.
multumesc.



#15 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2008 - 08:32 AM

Atr 224 - 247 din Codul Muncii.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 June 2008 - 02:42 PM

Dragos



#16 alexa0515

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 25 March 2009 - 11:36 AM

buna ziua! am si eu o intrebare. in cazul in care la o firma exista contract colectiv de munca, unde este stipulat ca in cazul concedierii preavizul este de 20 zile lucratoare(fiind intocmit acum cativa ani cf legislatiei in vigoare), angajatul respectiv urmeaza sa fie concediat din motive care nu apartin de persoana sa si nu ocupa functie de conducere, iar in cm scrie ca preavizul in aceasta situatie este de 15 zile lucratoare, angajatorul cate zile este obligat sa il tina in preaviz: 20 sau 15?multumesc! :sad:



#17 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2009 - 03:45 PM

eu zic ca 20 de zile lucratoare.



#18 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 01 May 2009 - 03:55 PM

Buna ziua. Am si eu nevoie de un sfat. La firma unde lucrez (srl) sunt 20 de angajati si se preconizeaza ca o sa se mai angajeze inca 4 persoane.Este obligatoriu de intocmit contract colectiv de munca? Sau e suficient sa aiba fiecare CIM? Angajatii nu sunt si nici nu vor sa formeze vreun sindicat.
Va multumesc anticipat.



#19 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 02 May 2009 - 01:36 PM

la 21 de angajati se face contract col. de munca, salariatii nu sunt obligati sa faca sindicat dar trebuie sa desemneze reprezentanti din randul lor care sa-i reprezinte la negocieri



#20 ada_oana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 August 2009 - 09:25 AM

buna,
ma poate ajuta cineva cu un model de contract colectiv de munca pt o firma producatoare de cabluri electrice?

va multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL