Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
trecere de la CIM/2 ore la CIM/8 ore - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


trecere de la CIM/2 ore la CIM/8 ore


7 replies to this topic

#1 iuliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:iasi

Postat 11 February 2007 - 11:56 AM

Buna ziua!
Sper sa ma puteti lamuri si pe mine ce trebuie sa fac in cazul de mai jos:
Am un contract de munca partial de 2 ore/zi. Pentru a-l mari la 8ore/zi si implicit marirea salariului dupa normele legale in vigoare, trebuie sa fac un alt contract de munca cu 8 ore/zi sau este suficienta o decizie facuta de firma si depusa la ITM?



#2 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2007 - 12:57 PM

Se face act aditional la contractul de munca. si trebuie sa iti faca o declaratie pe propria raspundere ca nu mai are un loc de munca cu 8 h in alta parte si ca functia de baza doreste sa o aiba la tine.

Cu respect,
Alinutza



#3 iuliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:iasi

Postat 11 February 2007 - 04:35 PM

Multumesc mult pentru ajutor!



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2008 - 02:22 PM

se face un alt contract de munca. pentru ca angajatul, avand un contract de 2 ore, inseamna ca avea functia de baza in alta parte. si automat si cartea de munca.iar acea perioada lucrata cu 2 ore nu se scrie in cartea de munca, ci se elibereaza o adeverinta. si tu daca ii faci doar act aditional ca trece la 8 ore,ce ii scrii in cartea de munca? sa zicem: omul angajat de la 01.10.2007 cu CIM de 2 ore. si cu 01.03.2008 trece la 8 ore. perioada in care a lucrat 2 ore(01.10.2007 - 01.03.2008), nu ai cum sa o scrii in cartea de munca, ptr ca in acea perioada el a lucrat undeva cu 8 ore. si tu cand il treci la 8 ore, iti aduce cartea de munca, si ii scrii angajare. ca nu este continuitate cu cel de 2 ore. deci, cu siguranta se face un nou contract de munca. de aceeasi parere sunt si cei de la ITM. si eu am avut astfel de cazuri.



#5 Taz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Galati

Postat 17 June 2008 - 05:44 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 17 2008, 03:22 PM, a spus:

se face un alt contract de munca. pentru ca angajatul, avand un contract de 2 ore, inseamna ca avea functia de baza in alta parte. si automat si cartea de munca.iar acea perioada lucrata cu 2 ore nu se scrie in cartea de munca, ci se elibereaza o adeverinta. si tu daca ii faci doar act aditional ca trece la 8 ore,ce ii scrii in cartea de munca? sa zicem: omul angajat de la 01.10.2007 cu CIM de 2 ore. si cu 01.03.2008 trece la 8 ore. perioada in care a lucrat 2 ore(01.10.2007 - 01.03.2008), nu ai cum sa o scrii in cartea de munca, ptr ca in acea perioada el a lucrat undeva cu 8 ore. si tu cand il treci la 8 ore, iti aduce cartea de munca, si ii scrii angajare. ca nu este continuitate cu cel de 2 ore. deci, cu siguranta se face un nou contract de munca. de aceeasi parere sunt si cei de la ITM. si eu am avut astfel de cazuri.


fatoooooo... pe ce lume traiesti??????? in ce localitate din tara asta spun asa prostii cei de la ITM? sau asta ai inteles tu?



#6 tmary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2008 - 06:21 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 17 2008, 03:22 PM, a spus:

se face un alt contract de munca. pentru ca angajatul, avand un contract de 2 ore, inseamna ca avea functia de baza in alta parte. si automat si cartea de munca.iar acea perioada lucrata cu 2 ore nu se scrie in cartea de munca, ci se elibereaza o adeverinta. si tu daca ii faci doar act aditional ca trece la 8 ore,ce ii scrii in cartea de munca? sa zicem: omul angajat de la 01.10.2007 cu CIM de 2 ore. si cu 01.03.2008 trece la 8 ore. perioada in care a lucrat 2 ore(01.10.2007 - 01.03.2008), nu ai cum sa o scrii in cartea de munca, ptr ca in acea perioada el a lucrat undeva cu 8 ore. si tu cand il treci la 8 ore, iti aduce cartea de munca, si ii scrii angajare. ca nu este continuitate cu cel de 2 ore. deci, cu siguranta se face un nou contract de munca. de aceeasi parere sunt si cei de la ITM. si eu am avut astfel de cazuri.
nu neaparat, poti sa ai loc de baza si daca lucrezi cu 2 ore, daca ai mai multe locuri de munca tu decizi care este locul de baza , iar daca vrei sa-l schimbi tot in actul aditional se trece jos la alte mentiuni



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 June 2008 - 08:09 AM

taz, traiesc exact in aceeasi lume in care traiesti si tu. iar daca asta este parerea celor de la ITM din orasul de unde sunt, nu trebuie sa faci pe desteptul cu mine. eu am dat raspunsul pentru cazul in care salariatul cu 2 ore are functia de baza la alta firma. inteleg, ai tu dreptate. atunci spune-mi te rog cum se completeaza un carnet de munca in cazul asta. angajat cu 01.10 2007 cu 2 ore(functia de baza in alta parte). iar din 01.03 2008 trece cu 8 ore la mine la firma si functie de baza si imi aduce si cartea de munca.(pentru ca in perioada 01.10.2007 - 01.03.2008 cartea de munca se afla la firma unde avea functia de baza).eu ce-i completez in cartea de munca daca ii fac doar act aditional la contract? nu am cum sa scriu"shimbat natura contractului..." ptr ca perioada in care a lucrat cu 2 ore nu e inscrisa in carnet, avand functia de baza in alta parte. si nici angajare nu pot sa scriu, ptr ca, el defapt e angajat din 01.10.2007 la mine cu 2 ore.si din moment ce contractul e cu 01.10 2007 nu pot sa-i scriu angajare cu 01.03.2008.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 June 2008 - 09:28 AM




#8 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 18 June 2008 - 01:42 PM

Am fost in situatia asta anul trecut cind am trecut cu functia de baza la o firma unde aveam pina in acel moment contract cu timp partial de 2 ore. S-a facut doar un act aditional la contract, nici macar declaratie pe propie raspundere, iar cei de la ITM au acceptat fara nici o problema... nu stiu cum s-a trecut in cartea de munca pentru ca nu se tine la firma...

Aceasta postare a fost editata de L'ady: 18 June 2008 - 01:43 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL