Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program de salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


program de salarii


31 replies to this topic

#21 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 02:01 PM

Denumeste exact numele soft -lui .Sper ca NU vorbesti de JSAL, adica cei de la reclama...
In principiu, ca sa te hotarasti vezi cum arata un stat de plata , daca nu are toate informatiile cerute de ITM ,nu e bun .
Eu m-am pacalit de 2 ori.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:35 PM




#22 abaddonx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2009 - 02:08 PM

NU, eu vorbesc de SAL de la Nexus reclama, are si site, reclama.ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:35 PM




#23 1491

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2009 - 10:02 AM

Vezi postareaabaddonx, la Feb 9 2009, 01:23 PM, a spus:

am vazut cateva oferte de soft ...pe salarizare si administrare de personal...foloseste cineva SAL ? as dori cateva informatii despre perioada post implementare si despre program in general
SAL e foarte bun, are un raport excelent calitate -pret si servicii post-implementare prompte.
Ti-l recomand, vezi ca ai demo pe site poti sa cercetezi un pic.



#24 1491

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2009 - 10:07 AM

Vezi postareaoitza, la Oct 16 2008, 11:39 AM, a spus:

Buna ziua,am si eu o intrebare. Poate cineva sa-mi recomande un program bun pt salarii, sa faca declaratiile si in cazul modificarilor de legislatie sa faca si up-date, si sa coste 2000 EUR. Nu stiu daca e mult sau putin daca pot cumpara ceva super cu bani mai putin e si mai bine, nu ma intereseaza sa fie si conta, avem sap, doar modul de salarii. Daca nu e voie sa-mi dati nume aici, ca facem reclama, va rog sa-mi trimiteti pe mesaje personale. Compania are 3 salariati.Multumesc
iti recomand SAL de la Nexus (reclama.ro) ...dar la 3 salariati nu pricep ce-ti trebuie

Vezi postareaelmam, la Dec 11 2007, 02:02 PM, a spus:

am nevoie de sfatul vostru pentru un program de salarii,firma la care lucrez are peste 200 salariati .asa ca am nevoie de uin program din care sa pot scoate toate declaratiile.ce parere aveti de saga,merge????
reclama.ro, au si demo, cu siguranta o sa fii multumit

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:36 PM




#25 abaddonx

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 February 2009 - 11:29 AM

Vezi postarea1491, la Feb 10 2009, 10:02 AM, a spus:

Vezi postareaabaddonx, la Feb 9 2009, 01:23 PM, a spus:

am vazut cateva oferte de soft ...pe salarizare si administrare de personal...foloseste cineva SAL ? as dori cateva informatii despre perioada post implementare si despre program in general
SAL e foarte bun, are un raport excelent calitate -pret si servicii post-implementare prompte.
Ti-l recomand, vezi ca ai demo pe site poti sa cercetezi un pic.


Multumesc, am mai aflat si de la altcineva ca e foarte multumit de program, mi se pare foarte bun :frusty: am sa-l iau si eu pentru firma.



#26 1491

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 February 2009 - 11:33 AM

Daca mai ai si alte intrebari despre program etc. o sa te ajut cu placere cu tot ce pot

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:37 PM




#27 ovydyu20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:dorohoi

Postat 19 February 2009 - 07:53 AM

Vezi postareaabaddonx, la Feb 9 2009, 01:23 PM, a spus:

am vazut cateva oferte de soft ...pe salarizare si administrare de personal...foloseste cineva SAL ? as dori cateva informatii despre perioada post implementare si despre program in general
iti recomand SALNET de la ARHIMEDES.
pt. detalii da-mi un PM



#28 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 01 April 2009 - 09:40 AM

Vezi postarea1491, la Feb 10 2009, 11:02 AM, a spus:

SAL e foarte bun, are un raport excelent calitate -pret si servicii post-implementare prompte.
Ti-l recomand, vezi ca ai demo pe site poti sa cercetezi un pic.
Ne poti spune si care e pretul?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#29 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2009 - 09:38 PM

Madalira, recomand sa discutati astfel de detalii pe privat sau pe mail, altfel riscati sa va editam mesajele.

Multumesc pt intelegere.
Madalina



#30 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 03 April 2009 - 07:21 AM

Am inteles.............sa traiti! :sad:
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#31 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 22 May 2009 - 08:48 PM

un program bun de salarii : totalsal
TotalSal - un program complet de salarii!



#32 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 12 August 2009 - 09:54 AM

Sunt de gasit o multime de programe de salarii.
Mai toate stiu sa faca socotelile uzuale de la brut in jos si acareturile aferente insitutiilor deconcentrate.
Sunt insa si aici tot felul de cazuri de excpetii, putine programe stiu de exemplu sa lucreze cu retinerea pt pensia facultativa (pilonul 3), respectiv s-o deduca din impozare dar numai pana se atinge pragul de 200 euro anual.

Mult mai putine insa acopera multele (si uneori foarte incurcatele) variante posibile pt a obtine acel brut. Plata in regie, in acord global sau individual, existenta mai multor bucati de incadrari (aici invatamantul ii port-drapel), programul de lucru normal 8h sau redus, turnus, norme si manopera directa etc. La bugetari mai is sporuri peste sporuri, fiecare cu regula lui de calcul (aici tot invatamantul ii fruntas la imbarligaturi, da nici politia si justitia nu se lasa mai prejos).


Prima cerinta a unui program ii sa execute corect toate calculele in toate situatiile posibile.
Functie de nevoi si pret, la un program poate fi acceptabila lipsa unui calcul automat pt unele cazuri rare, insa musai sa existe posibilitatea de a introduce acele sume manual. De exemplu, pt un target pe firme mici de cativa salariati, nu-i mare scofala lipsa unui modul de calcul pt media zilnica la medicale, sunt cazuri rare si cand apar calculeaza manual f.usor. Insa musai sa existe toate rubricatiile care trateaza CM, zilele de medical, zilele suspendate (peste 30), sume de la bass sau suportate, maternitate etc. astfel incat sa fie corect tratete in calculul retinerilor.

O alta cerinta importanta e flexibilitatea programului. Trebuie sa faca fatza usor atat la schimbari procedurale hotarate de catre utilizator, cat si la schimbarile legislative (aici cred ca salarizarea ii cea mai batuta de soarta din toata zona economica)

In fine, dar nu in ultimul rand, conteaza ergonomia operarii in program, facilitatile oferite si mai ales respectarea regulii de baza:
introduci datele o singura data si le ai la dipozitie oriunde ii necesar.

De loc de neglijat sunt rapoartele obtinute.
Actele de baza desigur, statele de functiuni, de plata si centralizatoare, dar si diverse situatii sintetice si/sau analitie sau raportari ierarhice.
Apai toate astea, tre' sa fie complete, usor de citit, si cat de cat o tzara economie la hartie, daca nu de dragul planetei, macar sa fie de banii din buzunar.
Pe o foaie A4 poate sa incapa linistit un stat de plata normal pt 20 de persoane, inclusiv loc de semnatura si citibil fara ochelari.

Aici sa am pardon, dar Saga pomenita in acest topic e un exemplu clar de "asa nu". Face ea socotelile uzuale, dar la cat se lafaieste pe hartie consuma un copac pe an pt o firma de 3 salariati.
Ii drept, ca mai are pana atinge culmea risipei din anexa 1.1 de la decl.CAS transpusa in programul "oficial" exact dupa modelul de completat manual (care oricum de ani buni nu mai e primit la casa de pensii). Sa pui pe 7 randuri paginate landscape informatii care in toate variantele posibile incap linistit intr-un rand paginat portrait ii cam ... exagerat.
Tot la rapoarte obtinute se inscrie si facilitatea de a exporta datele intr-un alt format, de exemplu excel, pt prelucrari ulterioare.


Apopos de declaratiile salariale, e bine cand sunt facute automat de program, da multe surprize neplacute la capatul cozilor la ghiseele de depunere se pot evita daca fisierele obtinute sunt trecute si prin programele "oficiale"

Aceasta postare a fost editata de vics: 12 August 2009 - 09:57 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL