Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Depunere trimestriala raportari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Depunere trimestriala raportari

43 replies to this topic

#1 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 11 December 2007 - 05:17 PM

HELP ! Daca esti microintreprindere si depui raportarea 100 trimestrial, cand incepi sa o depui lunar ? Cand treci de 9 salariati ? Sau trebuie sa mai indeplinesti cumulativ si alta conditie de exemplu cifra de afaceri .



#2 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 11 December 2007 - 05:34 PM

daca la decem.2007 ai depasit 9 angajati sau depasesti c.a.100000euro (deci, una din ele) ,incepand cu 2008 vei depune decl.100 lunar si in ianuarie depui decl.010 pt.modificarea vectorului fiscal.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 09:35 PM

cosmia, ai uitat un detaliu :

Ordonanta 27/2006 pentru modificarea si completarea Legii 346/2004 privind stimularea infiintarii si dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii?

Art.4 - (1) Intreprinderile mici si mijlocii se clasifica, in functie de numarul mediu de salariati si de cifra de afaceri anuala neta sau activele totale pe care le detin, in urmatoarele categorii:
a) microintreprinderi - au pana la 9 salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 2 milioane de euro, echivalent in lei;
b) intreprinderi mici - au intre 10 si 49 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta sau detin active totale de pana la 10 milioane de euro, echivalent in lei;
c) intreprinderi mijlocii - au intre 50 si 249 de salariati si realizeaza o cifra de afaceri anuala neta de pana la 50 milioane de euro, echivalent in lei, sau detin active totale care nu depasesc echivalentul in lei a 43 milioane de euro
....................
ART. 6
(1) Datele in functie de care se calculeaza incadrarea in plafoanele referitoare la numarul mediu de salariati si la cifra de afaceri sunt cele realizate in ultimul exercitiu financiar, raportate in situatiile financiare anuale.

................................................................................
...
Art. 6 din L.346/2004
(1) Datele utilizate pentru calculul numărului mediu anual de salariați, cifra de afaceri netă anuală și activele totale sunt cele raportate în situațiile financiare aferente exercițiului financiar precedent, aprobate de adunarea generală a acționarilor sau asociaților.
(2) Dacă la data întocmirii situațiilor financiare anuale întreprinderea nu se mai încadrează în plafoanele stabilite la art. 3 și 4, aceasta nu își va pierde calitatea de întreprindere mică, mijlocie sau microîntreprindere decât dacă depășirea acestor plafoane se produce în două exerciții financiare consecutive. - asta era detaliu, cosmia :smile:

e a nu mai stiu cat-a oara cans se cere rasp. asta, de ce nu folosesti fct. de cautare, florin ?? vrei sa ramai fara mesaje ?? te rog frumos sa mai citesti o data regulamentul si sa-l respecti, da ? :thumbup: altfel dai de belea cu moderatorii.

aaa, inca ceva : cosmia, 100.000 euro nu e plafonul pt. raportarea trim. prin decl. 100 ci pt. decontul de tva ( 300)

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 December 2007 - 09:39 PM




#4 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 December 2007 - 09:51 PM

De la 01.01.2008 depun la 3 luni societatile care sunt platitore de imp. pe venit ca microintreprindere.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 10:03 PM

titi, te rog frumos, da-ne si baza legala, poate o poti cita (ca si continut) :smile:

eu am o firma platitoare de imp. pe profit, cu < 9 sal si < 2.000.000 euro ... ma intereseaza daca mai declar trimestrial.
acelasi interes si pt. o firma cu > 9 angajati doar anul asta - primul an, dar < 2.000.000 euro...

deci, niciuna nu e micro cf. cod fiscal, dar ambele sunt micro cf. L346/2004 ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 December 2007 - 10:07 PM




#6 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 11 December 2007 - 11:01 PM

Ordonanta 47/2007:

"14. Alineatul (7) al articolului 111 se modific&atilde; &ordm;i va avea urm&atilde;torul cuprins:
(7) Prin derogare de la dispozi&thorn;iile legale în vigoare privind termenele de plat&atilde;, impozitele &ordm;i contribu&thorn;iile aferente veniturilor din salarii, precum &ordm;i impozitul re&thorn;inut la surs&atilde; potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modific&atilde;rile &ordm;i complet&atilde;rile ulterioare, se pl&atilde;tesc astfel:
a) trimestrial, pân&atilde; la data de 25 inclusiv a lunii urm&atilde;toare trimestrului, de c&atilde;tre contribuabilii persoane juridice pl&atilde;titoare de impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, asocierile f&atilde;r&atilde; personalitate juridic&atilde; constituite între persoane fizice, precum &ordm;i de c&atilde;tre persoanele fizice care desf&atilde;&ordm;oar&atilde; activit&atilde;&thorn;i independente;
b) semestrial, pân&atilde; la data de 25 inclusiv a lunii urm&atilde;toare semestrului, de c&atilde;tre asocia&thorn;ii, funda&thorn;ii sau alte entit&atilde;&thorn;i f&atilde;r&atilde; scop patrimonial, cu excep&thorn;ia institu&thorn;iilor publice.&quot;
................................................................................
....
Art. II. - ................................
(4) Dispozi&thorn;iile art. I pct. 14 se aplic&atilde; începând cu data de 1 ianuarie 2008."
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#7 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 December 2007 - 11:02 PM

Ordonanta nr. 47/2007 privind reglementarea unor măsuri financiar-fiscale publicata in MO nr. 603 din data de 31.08.2007:
Alineatul (7) al articolului 111 se modifică și va avea următorul cuprins:
"(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii, precum și impozitul reținut la sursă potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, se plătesc astfel:
a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice plătitoare de impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, asocierile fără personalitate juridică constituite între persoane fizice, precum și de către persoanele fizice care desfășoară activități independente;
b) semestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare semestrului, de către asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice.
oare unde o sa ajungem?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 04:53 PM

multumesc mult de tot.

iertati-ma, zau, acum - cand am REvazut art. mi-am adus aminte, fir-ar sa fie ... ce rau imi pare !

daca imi dau singura "castana" de rigoare :smile: , ma iertati ? :thumbup:

mai fratilor, da' si astia le tot schimba si le tot freaca de nu mai stim de capul nostru ... :thumbup: , acu'-i asa, peste cateva luni-1 an nu mai e ... in fiecare luna am o strangere de inima ca iar s-a mai modificat ceva si mi-a scapat.. tre' sa stau mereu cu ochii-n 7 !

multumesc inca o data, dragilor.



#9 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 12 December 2007 - 06:16 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 12 2007, 04:53 PM, a spus:

multumesc mult de tot.

iertati-ma, zau, acum - cand am REvazut art. mi-am adus aminte, fir-ar sa fie ... ce rau imi pare !

daca imi dau singura "castana" de rigoare :smile: , ma iertati ? :thumbup:

mai fratilor, da' si astia le tot schimba si le tot freaca de nu mai stim de capul nostru ... :thumbup: , acu'-i asa, peste cateva luni-1 an nu mai e ... in fiecare luna am o strangere de inima ca iar s-a mai modificat ceva si mi-a scapat.. tre' sa stau mereu cu ochii-n 7 !

multumesc inca o data, dragilor.

Imi cer scuze ca nu am citit cu atentie intrebarea lui Florin, initial am inteles ca e platitor de impozit micro si de asta am pomenit de cifra de afaceri (stiam ca peste 100.000 e treci la imp.profit)
Acum am rugamintea sa ma ,,lamuriti'' si pe mine : daca la dec.2007 am 10 (sau peste 10angajati) depun decl.100 lunar?
Am citit art.de mai sus dar....pt.siguranta de a nu gresi.
Tot respectul pt.d-na Otilia .



#10 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2007 - 06:24 PM

Vezi postareacosmia, la Dec 12 2007, 08:16 PM, a spus:

Acum am rugamintea sa ma ,,lamuriti'' si pe mine : daca la dec.2007 am 10 (sau peste 10angajati) depun decl.100 lunar?
da, nu mai esti microintreprindere si orice firma platitoare de impozit pe profit de la 1 ian 08 va depune lunar declaratia 100.

Art. 103. - In sensul prezentului titlu, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizeaza venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 50% din veniturile totale;

b) are de la 1 pana la 9 salariati inclusiv;

c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro;

d) capitalul social al persoanei juridice este detinut de persoane, altele decat statul, autoritatile locale si institutiile publice.




#11 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 12 December 2007 - 07:08 PM

multumesc pt.raspuns, asa stiam si eu ,m-am linistit !



#12 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 December 2007 - 07:42 PM

Am o firma micro care are 11 salariati: 9 care lucreaza si 2 care au plecat ( de creo 2 luni ) fara sa se lichideze. Ei figureaza pe stat, dar fara salariu. Credeti ca firma mai ramane micro ?
oare unde o sa ajungem?



#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2007 - 10:35 PM

Micro, conform cod fiscal, cu 11 salariati?!
Madalina



#14 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 December 2007 - 10:03 AM

Poate este platitoare de impozit pe profit.



#15 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 December 2007 - 11:13 AM

-de ce figureaza pe stat daca au plecat? sa ii scoti
- faci media anuala a salariatilor si vezi daca te incadrezi
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#16 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 December 2007 - 11:29 AM

Pentru Ocsi si inca cativa:
In mesaje folositi diacritice dintr-un font care nu e pe toate Windows-urile. Textele sunt greu de citit pentru mine (care folosesc un XP cu licenta) si banuiesc ca si pentru altii. De exemplu litera "ă" apare ca "& a tilde" (dar fara spatii). În schimb la "bibilica" toate diacriticile apar corect. Va rugam sa incercam una din urmatoarele:
- renuntam la diacritice;
- folosim un font original al Windows-ului englez si nu unul instalat;
- ne spuneti ce font folositi ca sa-l instalam si noi, daca putem face rost de el;
- folositi, cum cred ca e normal, tastatura romaneasca, pe care treceti usor cu Alt+Shift, daca ati adaugat-o in Control Panel.
Banuiesc ca folositi un Windows romanesc care are niste fonturi romanesti in plus decat cele ale Windows-ului englez, care are deja versiuni romanesti la toate fonturile instalate.
Banuiesc ca literele scrise cu tastatura romaneasca apar corect pentru toti. Pentru testare am sa vi le afisez:
ă î â ș ț Ă Î Â Ș Ț
Multumesc pentru intelegere, dar chiar ma oboseste cititul unui text in care un diacritic se transforma intr-un sir de caractere.
Adica cuvantul "agățat" apare ca "ag&atilde&thornat". Ca mine banuiesc ca sunt destui. Cred ca d-voastra va apare corect si nu va dati seama cum apare la altii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#17 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 December 2007 - 11:36 AM

La inceputul anului am avut sub 9 salariati. Ulterior am facut angajari, ajungand la 9 salariati. Numai ca 2 din salariate au plecat fara sa-si ia ramas bun. A trebuit sa mai angajez 2 persoane care sa le inlocuiasca. Dar, cred ca stiti, la camera de munca trebuie un intreg ritual ca o persoana sa nu mai figureze in stat. Asa ca figurez pe stat cu 11 persoane, dintre care 2 persoane cu 0 salariu( asta pana reusesc la camera de munca )
oare unde o sa ajungem?



#18 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 December 2007 - 01:52 PM

-deci faci calculul mediei salariatilor din an si s-ar putea sa ai sub 9
- este o formula de calcul pe care o gasesti daca dai cautare
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#19 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 December 2007 - 02:33 PM

Cred ca sunt 2 lucruri diferite: micro in baza legii 346/2004 si micro in baza codului fiscal. La codul fiscal, in norme, precizeaza:
"1. Numarul de salariati reprezinta numarul de persoane angajate cu contract individual de munca, potrivit dispozitiilor Codului muncii, indiferent de durata timpului de munca, inscrise lunar in statele de plata si/sau in registrul de evidenta a salariatilor.
2. La analiza indeplinirii conditiei privind numarul de salariati nu se iau in considerare cazurile de incetare a raporturilor de munca ca urmare a pensionarii sau desfacerii contractului indvidual de munca in urma savarsirii unor acte care, potrivit legii, sunt sanctionate inclusiv prin acest mod..."
Poate prin prisma punctului 2 sa consider ca va fi micro si in 2008?! Ce ziceti?
oare unde o sa ajungem?



#20 walker

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 02 January 2008 - 08:56 PM

cred ca e foarte important ce s-a precizat mai sus: NUMARUL MEDIU DE SALARIATI si numarul salariatilor la 31-12 !!!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL