Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sume clienti -furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sume clienti -furnizori

4 replies to this topic

#1 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 March 2005 - 01:31 PM

Salut! Am si eu o intrebare:
Ce se intampla cu sumele aflate in conturile de clieni si furnizori care nu mai sunt solicitate de nimeni? De ex: am un furnizor neachitat , 3.000.000 lei, din 2002 . Patronul nu se deranjeaza/ nu vrea sa plateasca. Fz. nu mai suna sa ceara banii.Exista vreun termen de prescriere a acestor sume?
Dar in cazul in care ai resturi, de genul 401Romtelecom=1500 lei?Va rog nota contabila.
Va multumesc.



#2 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 14 March 2005 - 01:50 PM

Sumele din conturile de clienti sau furnizori,creditori,debitori,etc cat si cele ce privesc drepturile de personal(salari,premii,etc)-se prescriu dupa 3 ani de la data cand acestea au devenit obligatii/creante.A se vedea prevederile Decretului privind prescriptia extinctiva-Decret 167/1958- valabil si in prezent.

Mult succes!

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#3 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 March 2005 - 03:22 PM

Multumesc!



#4 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 March 2005 - 03:45 PM

Am uitat de nota contabila. Ce fac cu sumele respective? Cele care trebuiau achitate fz-lor se inchid cu venit si cele corespuzatoare cl-lor cu cheltuieli? Mai fac si vreun proces verbal cu situatia respectiva? Am gasit decretul 167/1958 , dar e foarte vag, pe mine ma intereseaza NC si daca i-l pun pe patron =asociat unic=administrator ,in acest caz, sa semneze ceva.



#5 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 May 2007 - 03:38 PM

Atentie la prescrierea creantelor care au mai mult de 3 ani!
Am avut control la o societate unde am prescris o suma pe care nu mai aveam sanse sa o incasez. Firma respectiva exista inca desi nu are activitate, administratorul e undeva prin tarile calde, am deschis actiune in instanta, executare , dar nu am avut ce executa. Dupa ce au trecut 3 ani am prescris suma, am facut adresa societatii respective despre prescriere. Controlul mi-a scos suma din cheltuieli, mi-a facut-o nedeductibila desi le-am aratat documentele care sustineau actiunile aratate mai sus. Aceasta trecere pe cheltuieli deductibile se face doar cu hotarare judecatoresca de faliment iar acel articol din CF care spune ceva despre probleme financiare este explicat in relatie cu calamitati naturale, razboi, furturi majore demonstrate, etc.
Asa ca aveti grija, chiar daca prescrieti sume, faceti-le nedeductibile, daca, evident, administratorii pot intelege asta!
iuliana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL