Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
penalizari intarziere incasate de la client - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


penalizari intarziere incasate de la client


5 replies to this topic

#1 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2007 - 01:16 PM

salut

avem un proces in derulare cu un client care a intarziat terminarea unei lucrari. prin instanta am incasat de la client anumite sume dar procesul fiind in derulare nu se stie daca vom castiga sau nu la final. eu sumele astea pe ce sa le inregistrez? daca le-as inregistra pe venituri ar trebui sa le impozitez la calc impozitului pe profit dar banii astia s-ar putea sa fim nevoiti sa-i dam inapoi. puteti sa-mi spuneti va rog cum sa-i inregistrez. multumesc



#2 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2007 - 01:56 PM

cred ca ma gasit raspunsul. poate mai e cineva interesat.

Contabilitatea angajamentelor și altor elemente extrabilanțiere

176. – (1) Drepturile și obligațiile, precum și unele bunuri care nu pot fi integrate în activele și pasivele entității se înregistrează în contabilitate în conturi în afara bilanțului, denumite și conturi de ordine și evidență.
În această categorie se cuprind angajamente (giruri, cauțiuni, garanții) acordate sau primite în relațiile cu terții, imobilizari corporale luate cu chirie, valori materiale primite spre prelucrare sau reparare, în păstrare sau custodie, debitori scoși din activ urmăriți în continuare, redevențe, locații de gestiune, chirii și alte datorii asimilate, efecte scontate neajunse la scadență, precum și alte valori.

(2) In cadrul elementelor extrabilanțiere sunt cuprinse si activele și datoriile contingente.

(3) Un activ contingent este un activ potențial care apare ca urmare a unor eventimente anterioare datei bilantului și a căror existență va fi confirmată numai prin apariția sau neapariția unuia sau mai multor evenimente viitoare nesigure, care nu pot fi în totalitate sub controlul entității.
Un exemplu în acest sens îl reprezintă un drept de creanță ce poate rezulta dintr-un litigiu în instanță (de ex. o despagubire), în care este implicată entitatea și al cărui rezultat este incert.
Activele contingente sunt generate, de obicei, de evenimente neplanificate sau neașteptate, care pot să genereze intrări de beneficii economice în entitate. Activele contingente nu trebuie recunoscute în conturile bilanțiere. Acestea trebuie prezentate în notele explicative în cazul în care este probabilă apariția unor intrări de beneficii economice. Activele contingente nu sunt recunoscute în situațiile financiare, deoarece ele nu sunt certe iar recunoașterea ar putea determina un venit care să nu se realizeze niciodată.
În cazul în care realizarea unui venit este sigură, activul aferent nu este un activ contingent și trebuie procedat la recunoașterea lui în bilanț.
Activele contingente sunt evaluate continuu pentru a asigura reflectarea corespunzătoare în situațiile financiare a modificărilor survenite. Astfel, dacă intrarea de beneficii economice devine certă, activul și venitul corespunzător vor fi recunoscute în situațiile financiare aferente perioadei în care au survenit modificările. In schimb, dacă este doar probabilă o creștere a beneficiilor economice, entitatea va prezenta activul contingent.




#3 mamacontabil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2008 - 02:24 PM

cam pe aceeasi tema vroiam sa va intreb daca ati gasit ceva ref si aceasta problema. Am un furnizor care mi-a facturat penalizari cf contract( intarziere termen executie). Am inregistrat in 658, dar, intre timp mi s-a spus ca penalizarile de la furnizori sunt cheltuiala deductibila. Oare e corect sa le dau in 628?



#4 mamacontabil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2008 - 02:43 PM

Vezi postareamamacontabil, la Jan 23 2008, 02:24 PM, a spus:

cam pe aceeasi tema vroiam sa va intreb daca ati gasit ceva ref si aceasta problema. Am un furnizor care mi-a facturat penalizari cf contract( intarziere termen executie). Am inregistrat in 658, dar, intre timp mi s-a spus ca penalizarile de la furnizori sunt cheltuiala deductibila. Oare e corect sa le dau in 628?
intre timp am gasit un raspuns: Cristina Grigora...
Cristina Grigoras
: 0
View Member Profile
Add as Friend
Send Message
Find Member's Topics
Find Member's Posts

post Jan 15 2006, 08:40 PM
Postare #2


Membru senior
******

Grup: Members
Postări: 489
inscris: 19-April 05
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 101,833




Penalizarile ce decurg din contracte comerciale SUNT deductibile si se inregistreaza in 6581


--------------------
Cere si ti se va da!
Multumesc!



#5 adrienoic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 May 2008 - 06:23 PM

In ct 6581 se inreg. penalitatile si amenzile nedeductibile la baza impozabila;
Penalitatile din contracte comerciale merg in ct 6588 - am citit asta intr-un act oficial, dar pe atunci (in 2003) nu notam sursa.
Banuiesc ca am citit prin norme de intocmire bilant, ori D101.
Stiu doar ca au devenit deductibile potrivit HG22/16.01.2003 Art. II 3. MO 44/27.01.2003.



#6 adrienoic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 May 2008 - 06:29 PM

Eu am o alta situatie. Eu sunt transportator.
Un Client mi-a facturat el penalizari (pentru lipsa la marfa pe care i-am transportat-o)
Cum inregistrez asta?

Ma gandeam la 6588 = 462
Dar am dubii...
Va rog daca v-ati mai intalnit cu aceasta situatie sa ma ajutati sa ies din impas.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL