Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cesionarea unor auto aflate in leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cesionarea unor auto aflate in leasing

8 replies to this topic

#1 tereza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 14 March 2005 - 01:47 PM

cum trebuie procedat cand se cesioneaza un contract de leasing financiar?
tereza



#2 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2005 - 07:13 PM

1. Trebuie ca societatea de leasing sa fie de acord cu cesionarea




#3 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2005 - 08:37 PM

si dupa ce este de acord ce se intampla?

si eu sunt interesata de subiect, poate ma lamuresti.
in codul fiscal 2005 scria ca, societatile care au leasing financiar, sunt considerate, din punct de vedere fiscal, proprietari.

eu vreau sa cedez cateva din contractele de leasing ale firmei.
problema mea este: am cheltuieli nedeductibile cu amortizarea ramasa
(ca in cazul vanzarii obisnuite)?
trebuie sa apelez la o firma de licitatie?



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 17 March 2005 - 03:37 AM

In general, cedarea unui contract de leasing se face printr-un contract de novatie. Asta inseamna ca un tert (nu soc.de leasing) va substitui firma titulara a contractului de leasing in toate drepturile si obligatiile acesteia fata de soc.de leasing. Trebuie, evident, ca soc.de leasing sa fie de acord.

Inregistrari:
% (281-val.amortizata, 167-val.ramasa de rambursat, 6583-val."x") = 212
"x" e dat de diferenta (nu cred sa fie pe venituri...) si nu e ded.
1687 = 471 cu val.ramasa a dobanzii
Tertului i se comunica val.de inventar si val.amortizata a bunului pt.a le prelua in ctb.proprie (bun folosit).

Nu e nevoie de licitatie pt.ca nu e vanzare, ci cedare. Nu se primeste o contrapartida in schimb. Tot din acelasi motiv suma din 6583 e neded., pt.ca nu exista nici-un venit care sa o acopere.



#5 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 March 2005 - 05:27 PM

multumesc ptr. raspuns.



#6 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2005 - 08:46 PM

Din pacate teoria corect descrisa de lorenzo nu-si are aplicatibilitate in practica decat intr-o foatre mica proportie. De obicei, "cedarea" contractului de leasing este insotita si de o "bonificatie" calculata la valoarea de piata (asimilata intr-un fel vanzarii produsului). Desi in opinia mea, cedentul contractului , care este titularul economic al bunului respectiv poate dispune, cu acordul societatii de leasing, la incheierea contractului de novatie de venituri din cedarea activelor ( 7583 analogic 6583 va fi deductibil) totusi juristul care ma ajuta in astfel de contracte ne-a sfatuit ca sumele cerute sa fie cosiderate "prestari servicii aferente cedarii contractului" chiar daca sumele se pot ridica si la sute de mii de dolari!! (un utilaj tehnologic scump ...de ex) . In cazul acesta 708 este impozabil si 6583 nedeductibil. :?
Astept si alte pareri
HoratiuHagiudotro



#7 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 08 July 2006 - 08:51 AM

Am preluat un leasing financiar de la o persoana fizica.Am platit doar taxa de cesiune.Spuneti-mi va rog care sunt inregistrarile generate de prluarea leasingului.Merci. :?:



#8 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 27 July 2006 - 08:54 PM

Vezi postarealorenzo, la Mar 17 2005, 04:37 AM, a spus:

In general, cedarea unui contract de leasing se face printr-un contract de novatie. Asta inseamna ca un tert (nu soc.de leasing) va substitui firma titulara a contractului de leasing in toate drepturile si obligatiile acesteia fata de soc.de leasing. Trebuie, evident, ca soc.de leasing sa fie de acord.
Inregistrari:
% (281-val.amortizata, 167-val.ramasa de rambursat, 6583-val."x") = 212
"x" e dat de diferenta (nu cred sa fie pe venituri...) si nu e ded.
1687 = 471 cu val.ramasa a dobanzii
Tertului i se comunica val.de inventar si val.amortizata a bunului pt.a le prelua in ctb.proprie (bun folosit).
Nu e nevoie de licitatie pt.ca nu e vanzare, ci cedare. Nu se primeste o contrapartida in schimb. Tot din acelasi motiv suma din 6583 e neded., pt.ca nu exista nici-un venit care sa o acopere.


Care ar fi inregistrarile in contabilitatea celui care preia leasing-ul, pentru a evidentia valoarea bunului si amortizarea, preluate de la vechiul utilizator?

213 = 281 (valoarea amortizata)
dar diferenta de valoare cum o evidentiez, avand in vedere faptul ca aceasta este mult mai mare decat valoarea preluata din contractul de leasing, iar eu nu o voi achita vechiului utilizator (era usor asa, caci imi facea o factura)
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#9 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 07 August 2006 - 10:42 PM

Scuze de modul cum am postat, dar sunt derutata de noul format!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de adina hatcau: 07 August 2006 - 10:49 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL