Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant la 31.12.2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


bilant la 31.12.2007

339 replies to this topic

#181 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 06:27 PM

Asta e cea mai mare ineptie gasita. E strigator la cer. :tongue:



#182 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 09:57 PM

Eu am depus astazi la sect.2 si mi l-a luat fara sa-l depun mai intai la ONCR




#183 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 10:55 PM

Vezi postareaRainablue, la Feb 25 2008, 09:57 PM, a spus:

Eu am depus astazi la sect.2 si mi l-a luat fara sa-l depun mai intai la ONCR

Stie cineva cum e la Sectorul 3. Ca am si in 2 si in 4. M-am lamurit. Cum e cu Sectorul 3?



#184 petra67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 February 2008 - 11:10 PM

in legatura cu oganizarea si conducerea ctb. cnf.art.10 (4)
4) La persoanele juridice la care contabilitatea nu este organizata în compartimente distincte, care nu au personal calificat încadrat, potrivit legii, sau contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii, încheiate cu persoane fizice sau juridice autorizate în conditiile Ordonantei Guvernului nr. 65/1994 si care au înregistrat o cifra de afaceri anuala de pana la echivalentul în lei a 50.000 euro, raspunderea pentru tinerea contabilitatii, potrivit legii,revine administratorului sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
spune clar,
si art.30 - Situatiile financiare anuale vor fi însotite de o declaratie scrisa a persoanelor prevazute la art. 10 alin. (1) prin care îsi asuma raspunderea pentru întocmirea situatiilor financiare anuale si confirma ca:
a) politicile contabile utilizate la întocmirea situatiilor financiare anuale sunt în conformitate cu reglementarile contabile aplicabile;
b) situatiile financiare anuale ofera o imagine fidela a pozitiei financiare, performantei financiare si a celorlalte informatii referitoare la activitatea desfasurata;
c) persoana juridica îsi desfasoara activitatea în conditii de continuitate.

adica art.10 alin 1 - (1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.
ceea ce reprezinta calitatea din bilant : alta persoana imputernicita ,potrivit legii poate fi administratorul cat si economistul angajat al s.c.



#185 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2008 - 11:59 PM

vezi ca raspunderea administratorului pana la 50 000 de euro nu mai e in vigoare conform legi 259/2007 care modifica legea contabilitati 82/1991

extras din legea 259/2007 publicata in monitorul 506 din 27-07-2007
4. La articolul 10, alineatele (2), (3) și (4) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 November 2008 - 12:14 AM




#186 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 27 February 2008 - 12:09 PM

Vezi postareadabuf, la Feb 18 2008, 10:27 AM, a spus:

da poti, daca ai studii superioare economice finante contabilitate
Deci seful contabil poate semna situatiile financiare indiferent de cifra de afaceri?
Se urmaresc si acele criterii de marime date de O1752, care implica auditarea situatiilor financiare.
“Atentia pentru detalii face diferenta intre satisfacator si sublim.” (Dietmar Backer)



#187 +Erika+

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2008 - 02:55 PM

dar un contabil autorizat poate sa intocmeasca bilantul, si sa semneze? :tongue:



#188 mariacristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:București

Postat 27 February 2008 - 03:32 PM

Nu, contabilii autorizati nu au dreptul sa semneze bilantul in aceasta calitate



#189 roxettte

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 February 2008 - 07:38 PM

buna de unde pot face rost de bilantul unei societati comerciale(care doresc eu )?aceste date sunt publice ?adica le pot accesa pe internet ?ms mult



#190 tia-hu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 February 2008 - 08:13 PM

de la societatea care te intereseaza, daca o sa ti-l dea...bilantul nu e ceva care se da asa doar... :wink:



#191 lumina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 27 February 2008 - 08:14 PM

poti gasi doar cateva date sintetice pe www.mfinante.ro la persoane juridice, si in josul paginii cu datele firmei gasesti date sintetice din bilanturile depuse pe ani



#192 denina_consulting

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 February 2008 - 08:34 PM

si eu as vrea sa stiu ceva: daca am o firma de prelucrarea informatica a datelor trebuie sa-mi angajez expert contabil pentru semnarea bilanutlui?



#193 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 27 February 2008 - 09:02 PM

Vezi postareadenina_consulting, la Feb 27 2008, 08:34 PM, a spus:

si eu as vrea sa stiu ceva: daca am o firma de prelucrarea informatica a datelor trebuie sa-mi angajez expert contabil pentru semnarea bilanutlui?

Da. Daca nu ai contabil sef cu studii superioare angajat sau nu ai contract cu o societate de contabilitate unde sa fie un expert contabil.



#194 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2008 - 09:41 PM

"SECȚIUNEA a 2-a
Contabilul autorizat

Art. 10. - Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice și juridice următoarele lucrări:
a) ține contabilitatea operațiunilor economico-financiare prevăzute în contract;
b) pregătește lucrările în vederea elaborării situațiilor financiare.
Art. 11. - Contabilii autorizați pot să-și exercite profesia individual ori în societăți comerciale."




#195 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 27 February 2008 - 11:10 PM

Te duci la ORC!
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#196 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2008 - 05:11 PM

Codul CAEN pe care il trecem in bilantul la 31.12.2007 este ala vechiul, nu :tongue: ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#197 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2008 - 05:47 PM

Vezi postareafboji, la Feb 28 2008, 05:11 PM, a spus:

Codul CAEN pe care il trecem in bilantul la 31.12.2007 este ala vechiul, nu :tongue: ?
Da. Precizeaza si formularul.



#198 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 01 March 2008 - 08:45 AM

Eu am fost la sector 3, nici nu s-a uitat daca dosarul e complet, nici cine a semnat, l-a luat, de asemenea discheta pe care a descarcat-o, si a pus nr. de inregistrare si stampila. La sectorul 4 s-a uitat pe fiecare pag. in parte, inclusiv pe notele explicative, cred ca nu avea ce face, se plictisea, nu stiu. Fiind fara probleme, a pus nr. de inreg. si gata.



#199 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 01 March 2008 - 08:56 AM

pentru riquiqui, Mai departe la ORC a primit bilantul cu acele semnaturi?



#200 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 10:41 AM

Vezi postareariquiqui, la Mar 1 2008, 08:45 AM, a spus:

Eu am fost la sector 3, nici nu s-a uitat daca dosarul e complet, nici cine a semnat, l-a luat, de asemenea discheta pe care a descarcat-o, si a pus nr. de inregistrare si stampila. La sectorul 4 s-a uitat pe fiecare pag. in parte, inclusiv pe notele explicative, cred ca nu avea ce face, se plictisea, nu stiu. Fiind fara probleme, a pus nr. de inreg. si gata.

Am si eu o intrebare riquiqui. Cineva a spus saptamana asta ca la sectorul 4 ar cere viza de la CCIR. Sunt curioasa daca trebuie, pentru ca stau foarte departe si n-as vrea sa fac drumul de doua ori. Multumesc frumos!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL