Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Noile coduri CAEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Noile coduri CAEN

23 replies to this topic

#1 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 03 January 2008 - 03:11 PM

Din cate vad, am inceput "beton" anul cu o schimbare a codurilor CAEN:

http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm

Intrucat 7222 nu mai exista iar acesta era singurul meu cod de activitate, ce trebuie sa fac acum? Cum trebuie sa procedez pentru ca nu am idee daca noile coduri se pot integra la normele fixe de venit?



#2 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 04 January 2008 - 11:28 AM

Vezi postareak0b3, la Jan 3 2008, 04:11 PM, a spus:

Din cate vad, am inceput "beton" anul cu o schimbare a codurilor CAEN:

http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...08_11221907.htm

Intrucat 7222 nu mai exista iar acesta era singurul meu cod de activitate, ce trebuie sa fac acum? Cum trebuie sa procedez pentru ca nu am idee daca noile coduri se pot integra la normele fixe de venit?

Daca afli ceva sa pui si tu aici te rog.
Sincer, daca nu citeam de la tine ca s-a facut modificarea asta nu as fi stiut. Si eu tot 7222 am :)




#3 ANA MARIA MIHAI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 January 2008 - 01:46 PM

exista vreun termen pana cand putem sa schimbam certificatul de inmatriculare? (cu noile coduri CAEN)



#4 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 04 January 2008 - 03:08 PM

Am vorbit la Registru. Nu exista un termen pentru modificarile codurilor CAEN. Dar daca nu se modifica cat mai repede oare se mai poate factura serviciul? Obiectul de activitate devine nul incepand cu 01.01.2008. Normal trebuia aceasta modificare sa se faca din oficiu si nu mai trebuia sa platim alte taxe .
Pentru firme trebuie facuta o hotarare a AGA pentru recodificare obiecte de activitate conform INS 337/20.04.2007, apoi se completeaza formularul si se schita taxele de preschimbare.
Pentru persoane fizice cred ca este suficient sa se intocmesca formularul de la ONRC si se achita taxele.
Sper ca asta e tot !!!



#5 ANA MARIA MIHAI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 January 2008 - 03:56 PM

Multumesc mult



#6 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 04 January 2008 - 04:26 PM

Fisierul cu noile coduri CAEN le gasiti la adresa:

www.insse.ro/cms/rw/resource/chestionare/cfm/s3_2007_caen rev2.doc

Veti putea vedea acolo ca in locul codului 7222 acum exista 3 coduri diferite:

6201 - Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6202 - Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
6209 - Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei

dar s-ar putea sa va intereseze si codul:

5829 - Activităţi de editare a altor produse software



#7 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 04 January 2008 - 11:50 PM

Vezi postareaCarmen - Sibiu, la Jan 4 2008, 04:26 PM, a spus:

Fisierul cu noile coduri CAEN le gasiti la adresa:

www.insse.ro/cms/rw/resource/chestionare/cfm/s3_2007_caen rev2.doc

Veti putea vedea acolo ca in locul codului 7222 acum exista 3 coduri diferite:

6201 - Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
6202 - Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
6209 - Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei

dar s-ar putea sa va intereseze si codul:

5829 - Activităţi de editare a altor produse software

Sunt mai multe coduri, caci din ramura fostului 7222 s-a desprins si partea legata de proiectarea si mentenanta paginilor web.



#8 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 05 January 2008 - 02:56 PM

nu ma mira totusi faptul ca desi prin presa se vorbea de asceasta schimbare inca din luna mai, cum se face exact nu s-a hotarat nicaieri
cert este ca tot in presa se spune ca va fi necesara inlocuirea certificatelor fiscale.

Aceasta postare a fost editata de egroeg: 05 January 2008 - 02:57 PM

george, cel scris invers



#9 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 January 2008 - 01:33 PM

Well ... eu tocmai am vorbit cu un jurist de la o firma care mi-a spus ca si ei s-au interesat si nu trebuie sa schimbe nimeni codul CAEN doar daca vrea sa-si schimbe activitatea sau vrea sa-si adauge, modifice etc. Acum eu nu stiu daca e la fel si pt. PFA-uri ... Prefer sa aud din mai multe locuri cum e exact cu schimbarea codului ... e sau nu obligatoriu pt toata lumea. Pana la urma la cate firme si PFA-uri sunt in Romania si toti s-ar apuca acum la schimbat certificate ar muri sistemul.
Ce ziceti?



#10 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 08 January 2008 - 01:47 PM

Vezi postareabogec, la Jan 8 2008, 01:33 PM, a spus:

Well ... eu tocmai am vorbit cu un jurist de la o firma care mi-a spus ca si ei s-au interesat si nu trebuie sa schimbe nimeni codul CAEN doar daca vrea sa-si schimbe activitatea sau vrea sa-si adauge, modifice etc. Acum eu nu stiu daca e la fel si pt. PFA-uri ... Prefer sa aud din mai multe locuri cum e exact cu schimbarea codului ... e sau nu obligatoriu pt toata lumea. Pana la urma la cate firme si PFA-uri sunt in Romania si toti s-ar apuca acum la schimbat certificate ar muri sistemul.
Ce ziceti?
vedeti ca mai e un topic asemanator, nu mai trebuia sa deschideti altul.



#11 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 January 2008 - 03:25 PM

Olguta ... nu era mai simplu daca puneai si link-ul ... ufff ... caut de 10 minute si nu gasesc topicul de care vorbesti.



#12 Alexandru H.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 January 2008 - 03:39 PM

Eu am aceeasi problema cu codul 7021, Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii. Am incercat sa ma uit pe documentul al carui link a fost pus pe acest thread, insa nu pare cel bun :(.



#13 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 08 January 2008 - 04:02 PM

http://www.conta.ro/...topic=23202&hl=
ada



#14 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 January 2008 - 05:47 PM

Citeaza

Eu am aceeasi problema cu codul 7021, Activitati de consultanta in domeniul relatiilor publice si al comunicarii. Am incercat sa ma uit pe documentul al carui link a fost pus pe acest thread, insa nu pare cel bun :(.

Linkul pe care l-am postat eu este bun (Coduri CAEN revizia 2) iar sursa este Institutul National de Statistica, institut care realizeaza aceste clasificari, si actualizarea acestora.

Codul 7021 este bun si apare in noua clasificare...



#15 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 08 January 2008 - 09:04 PM

Mersi ciobanu pt link, dar tot nu m-am lamurit. In primul rand cei care discutau acolo erau la fel de nedumeriti, pe de alta parte aparent ei sunt firme nu persoane fizice.
As zice sa ramanem cu oile noastre si sa vedem cine ne da un raspuns 100% exact si clar referitor la aceasta tema, este sau nu obligatoriu sa schimbam codurile CAEN cu cele noi. (Eh daca as fi in Romania de mult as fi aflat, frumos ma duceam la sectorista si-mi explica ea tot frumos, cum ii place ei. Si daca cineva se intreaba de ce nu o sun.. Motivul: In Bv nimeni nu raspunde, te tine robotul la telefon 10 minute dupa care te deconecteaza.)



#16 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 09 January 2008 - 09:48 PM

http://www.numeris.com.ro/cod_CAEN_2008.htm

au raspuns la toate intrebarile

Aceasta postare a fost editata de chitanr: 09 January 2008 - 09:49 PM




#17 ycka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2008 - 11:40 AM

a incercat cineva sa faca pana acum chimbarea de caen??pentru ca as vrea sa stiu cat este taxa pentru mentiunea solicitata si taxa de preschimbare a certificatului de inregistrare.se va mai plati o taxa pentru publicarea in MO insa nu am inteles sigur ce se publica...oare hotararea AGA/decizia CA???taxa pentru publicare e in fct de cuvinte asa ca asta nu s epoate sti exact.
daca are cineva raspuns va rog sa postati..ca sa imi fac si eu calculele.merci



#18 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 10 January 2008 - 02:21 PM

Deci am fost azi la primarie sa platescu autorizatia de functionare PF cu norma de venit.
Am intrebat de schimbarea codurilor CAEN si raspunsul a fost ca pot sa stau linistita si sa mai astept ca este posibil ca schimbarea sa se faca automat, nu este limita de timp pentru schimbare iar la PF -urile nou infiintate se foloseste noul cod CAEN.
Am fost la finante sa vad cat e norma de venit pentru anul acesta pentru cadul meu, s-a schimbat respectiv s-a marit, si la fel am intrebat si de schimbarea codului CAEN. La noi la finante am lat cod decat cel dat de primarie si mi-a spus functionarul respectiv ca se asteapta ceva instructiunii pentru unificarea codurilor si folosirea celor din noul nomenclator.
Cam atat, asa ca o sa stau sa astept o vreme si apoi o sa mai vedem.



#19 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 10 January 2008 - 04:17 PM

Exact aceeasi aspect l-am aflat si eu azi: la finante suntem inregistrati cu alte coduri decat CAENul, asociate normelor fixe de venit! Adica acum sunt si mai confuz ca inainte :lostit (13):



#20 egroeg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:Exilat in marea "metropola".

Postat 14 January 2008 - 11:21 AM

i-am dat tema si eu mamei sa se duca la primarie sa imi vizeze autorizatia de pfa pe anul asta
de acolo mi s-a zis (si am vb la tel cu tipa respectiva) ca trebuie duc certificatul de inregistrarea fiscala (eu fiind inregistrat inainte de 2007 am unul cu CNP ) si copie dupa certificatul luat anul trecut dupa completarea fiseri 070 (cel cu CIF-ul de sub 10 cifre din UE) plus o taxa de 20 de lei
schimbarea se va face automat, asa cum s-a mai zis pe aici, adica nu va trebui sa zic eu ce coduri caen sa mi se considere
george, cel scris invers






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL