Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai pot fi micro ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mai pot fi micro ?

80 replies to this topic

#21 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 09:58 PM

Luci, daca la ONRC - la infiintare - s-a declarat micro inseamna ca la fisc la s-a transmis acest lucru. Intra pe www.mfinante.ro si verifica starea firmei, la sectiunea Persoane Juridice. Mai sigur este sa se verifice chiar la fisc. Daca se verifica cele spuse de mine, trebuie depus 010 cu trecere la impozit pe profit.
Madalina



#22 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 28 November 2008 - 08:45 AM

In anul 2008 ramane micro, chiar daca nu a facut nicio anagajare. Incepand cu 01.01.2009 devine platitoare de impozit pe profit fara posibilitatea de a reveni la micro si abia atunci depune D010.




#23 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2008 - 01:14 PM

Cred ca Luci s-a lamurit pana la aceasta data, dar...Galboiu, nu ai dreptate. :thumbup: Nu stiu cum se face ca noi discutam numai pe tema asta, fir-ar sa fie...Citeste pct. 6 din normele metodologice - sper ca nu te-ai oprit doar la codul fiscal cu cititul. Si, ca si observatie, sunt dezbateri intregi pe forum, sunt si citate si codul fiscal dar si din norme, deci da o cautare pentru a nu mai prelungi aici topicul cu aceleasi discutii.
Numai bine.
Madalina



#24 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 28 November 2008 - 03:05 PM

Ai dreptate. Scuze.



#25 xeeber

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2009 - 06:47 PM

Vezi postareamella, la Nov 13 2008, 02:20 PM, a spus:

nu vei depune bilant decat daca vei avea activitate, si tu ai spus ca nu vei avea, deci vei depune doar o declaratie pe propria raspundere.
:frusty:
eu am infiintat srl in oct 2008 si l-am facut imm.trb sa am un angajat in 60 de zile.m-am angajat eu cu 2 ore/zi si.....n-am avut nici un fel de activitate! :sad: pot sa depun la finante o declaratie pe propria rasp sau trb sa platesc toate darile aferente angajatului?????



#26 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 January 2009 - 08:26 AM

pentru decembrie fiind angajat trebuie sa depui declaratiile de salarii (somaj, sanatate, cas, pensii, cm)si decl 100,102,300 daca soc este platitoate de tva iar apoi fise fiscale si bilant.

Vezi postareafurgim, la Nov 12 2008, 11:09 AM, a spus:

Buna ziua
Am facut un SRL nou, am primit CUI-ul dar nu l-am inregistrat la finante(nu am certificatul fiscal) pentru ca nu am avut nici o activitate. Trebuie sa il inregistrez tinind cont ca nu va avea nici o activitate prea curind? Trebuie sa depun bilantul dupa 1 ianuarie?
in ce luna ai primit CUI -ul pentru ca la finante este deja inregistrat

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 20 January 2009 - 08:24 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#27 MARIANA CH

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2009 - 01:10 PM

buna
ce se intampla daca firma este micro, infiintata in timpul lui 2008 si conform cifrei de afaceri nu depaseste 100.000 euro, dar conform cifrei de afaceri recalculata depaseste 100.000 euro?

ptr ca nu a depasit 100.000 euro ramane micro, dar dc cifra de afaceri recalculata e mai mare de 100.000 ramane micro si plateste tva lunar? :frusty:



#28 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 26 January 2009 - 02:50 PM

nu inteleg NIMIC din ce vrei sa scri ??? :frusty: ??? :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 10:35 PM
citare mesaj anterior

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#29 MIRI__B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 January 2009 - 05:16 PM

firma e infiintata in aprilie 2008 ca microintreprindere.
cifra de afaceri pana la sfarsitul anului nu este de 100000 euro.
Ptr. declaratia de cifra de afaceri care se face de firmele platitoare de tva cu impozite trimestriale, se trece cifra de afaceri recalculata.
ei bine asta depaseste 100.000 euro.
ce se face in situati asta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 February 2009 - 10:35 PM
citare mesaj anterior




#30 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2009 - 06:29 PM

Veniturile care se iau in calcul pentru a vedea daca mai ramai sau nu microintreprindere sunt cele de la art .108 din Codul fiscal si anume:

Norme metodologice:
3. Pentru încadrarea în condiţia privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleaşi venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 108 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiaşi exerciţiu financiar.
Cod fiscal :
ART. 108
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
a) veniturile din variaţia stocurilor;
b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale şi a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;
d) veniturile din provizioane;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;
f) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare, pentru pagubele produse la activele corporale proprii.

Cifra de afaceri care se ia in calcul pentru stabilirea perioadei fiscale a TVA-ului mai contine in plus fata de cea de mai sus, avansurile incasate(cont 419) si veniturile in avans (cont 472).Daca la tine aceasta "cifra de afaceri" pentru stabilirea perioadei fiscale a TVA-ului este mai mare decat veniturile care constituie baza impozabila pentru microintreprinderi, vei declara si plati TVA lunar.Sa nu uiti sa faci si D010.



#31 MIRI__B

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 January 2009 - 07:32 PM

Cristina multumesc. acum sunt mai mult in ceata.imi spui unde scrie de 419 si 472?ca s-a mai intamplat sa incerc sa ascund niste venituri in conturile astea tocmai ca sa pastrezi optiune de micro.

mai reiau o data ideea. sa zicem ca e o microintreprindere infiintata in decembrie si cifra de afaceri(veniturile din clasa 70) e de 11.000 eur.deci ramane micro.
trebuie sa declari prin declaratia de cifra de afaceri -cifra de afaceri recalculata ptr ca nu s-a lucrat an intreg.daca firma atr fi lucrat 12 luni ar fi obtinut un venit de 132.000 euro, si ar trebui sa declari, conform C.A.recalculata ca treci la tva lunar.
cum ar trebui procedat?



#32 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2009 - 07:57 PM

Imi pare rau ca te-am bagat mai mult in ceata, dar daca ai citi cu atentie sigur ai intelege.Tu vorbesti de 2 lucruri diferite.

Citeaza

sa zicem ca e o microintreprindere infiintata in decembrie si cifra de afaceri(veniturile din clasa 70) e de 11.000 eur.deci ramane micro.

Cifra de afaceri in acest caz nu o reprezinta clasa 70 ci toate veniturile mai putin cele de la art.108 cod fiscal

Citeaza

trebuie sa declari prin declaratia de cifra de afaceri -cifra de afaceri recalculata ptr ca nu s-a lucrat an intreg.daca firma atr fi lucrat 12 luni ar fi obtinut un venit de 132.000 euro, si ar trebui sa declari, conform C.A.recalculata ca treci la tva lunar.

Nu stiu cine ti-a spus sau unde ai citit ca in notificarea privind cifra de afaceri trebuie sa recalculezi cifra de afaceri ca si cum societatea ar fi avut activitate tot anul ! Se trec toate operatiunile supuse taxarii(aici intra si 419 si/sau 472) si operatiunile scutite cu drept de deducere din perioada in care firma a avut activitate (nu conteaza ca o luna, o saptamana sau cateva zile din exercitiul financiar).



#33 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2009 - 03:31 PM

Cifra de afaceri recalculata foloseste pt stabilirea perioadei in care faci decontul de TVA. Conf. CF perioada de declarare a TVA_ului este luna calendaristica; exceptie de la aceasta regula o au soc care au o cifra de afaceri mai mica de 100.000 euro. Daca o soc s-a infiintat in cursul anului ea va recalcula cifra de afaceri in functie de perioada lucrata (CA*12/nr de luni de la infiintare). Daca in urma calculului facut CA recalculata depaseste 100.000 euro vei depune decontul de TVA lunar (pot exista micro platitoare de TVA lunar).
In cazul tau in luna decembrie cand te-ai infiintat ai facut 11.000 euro : 11.000*12/1=132.000 euro - deci vei depune decontul de TVA lunar.


Art. 156'. - (1) Perioada fiscala este luna calendaristica.
(2) Prin derogare de la alin. (1), perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere care nu a depasit plafonul de 100.000 euro al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor.
(3) Persoana impozabila care se inregistreaza in cursul anului trebuie sa declare, cu ocazia inregistrarii conform art. 153, cifra de afaceri pe care preconizeaza sa o realizeze in perioada ramasa pana la sfarsitul anului calendaristic. Daca cifra de afaceri estimata nu depaseste plafonul prevazut la alin. (2), recalculat corespunzator numarului de luni ramase pana la sfarsitul anului calendaristic, persoana impozabila va depune deconturi trimestriale in anul inregistrarii.
(4) Intreprinderile mici care se inregistreaza in scopuri de TVA, conform art. 153, in cursul anului, trebuie sa declare cu ocazia inregistrarii cifra de afaceri obtinuta, recalculata in baza activitatii corespunzatoare unui an calendaristic intreg. Daca aceasta cifra depaseste plafonul prevazut la alin. (2), in anul respectiv, perioada fiscala va fi luna calendaristica, conform alin. (1). Daca aceasta cifra de afaceri recalculata nu depaseste plafonul prevazut la alin. (2), persoana impozabila va utiliza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala.
(5) Daca cifra de afaceri efectiv obtinuta in anul inregistrarii, recalculata in baza activitatii corespunzatoare unui an calendaristic intreg, depaseste plafonul prevazut la alin. (2), in anul urmator, perioada fiscala va fi luna calendaristica, conform alin. (1). Daca aceasta cifra de afaceri efectiva nu depaseste plafonul prevazut la alin. (2), persoana impozabila va utiliza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala.
(6) Persoana impozabila care, potrivit alin. (2) si (5), are obligatia depunerii deconturilor trimestriale trebuie sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 ianuarie inclusiv, o notificare in care sa mentioneze cifra de afaceri din anul precedent, obtinuta sau, dupa caz, recalculata.
(7) Prin norme se stabilesc situatiile si conditiile in care se poate folosi o alta perioada fiscala decat luna sau trimestrul calendaristic, cu conditia ca aceasta perioada sa nu depaseasca un an calendaristic.@



#34 lumi6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2009 - 09:34 AM

Buna ziua,
am preluat in luna septembrie 2007 o firma ,de la o cunostinta, suntem platittori de 16% impozit pe veni. La 31 decembrie 2007 indeplinim toate cele 4 conditii ale unei microintreprinderi.
-are inscris in obiectul de activitate productia de bunuri materiale, prestarea de servicii si/sau comertul;(prestari servicii)
-are de la 1 la 9 salariati ;(avem 4)
-veniturile nu au depasit 100 000 de euro;
-capitalul este detinut de persoane, altul de cat statul, autoritati locale sau institutii publice.

Vrem sa trecem la microintreprindere sa platim 3% impozit, nu avem nici cheltuieli mari, totusi, nu stim daca e posibil, in situatia in care firma respectiva a mai fost deja microintreprindere cu mult timp in urma. In momentul in care am preluat firma respectiva , s a schimbat statutul, are un alt administrator,alta activitate adica un alt cod CAEN, alta denumire, alt sediu, totusi are acelasi CUI, acelasi RO...
Va rog frumos daca stie cineva si poate sa mi dea un raspuns.



#35 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 09 February 2009 - 09:38 AM

Nu se mai poate,daca a mai fost odata micro si a schimbat la 16%,acum sa treaca iar micro nu se mai poate,o solutie ar fi sa faci alta firma micro,asa ai si cu 16 % si una cu micro si stiu patroni ca jongleaza cu ele si intre ele cu acte mama mama



#36 lumi6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2009 - 09:47 AM

Multumesc frumos pentru raspuns, am citit legea si intr adevar ca sa poti opta pt micro, nu trebuie sa mai fi fost platitoare de venituri pe microintreprinderi, dar, am zis ca poate cine stie mai exista vreo posibilitate de a deveni micro si nu stim.

As vrea sa stiu unde sa merg sa intreb daca o firma a mai fost sau nu microintreprindere .

Cum pot afla daca o firma a mai fost sa nu microintreprindere?
Firma a fost infintata in 1998, a functionat vreo 6 ani, dupa care din 2003 pana in 2008 nu a mai functionat, a fost preluata de noi si vreau sa stiu daca a mai fost sau nu micro.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 February 2009 - 10:59 AM




#37 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 06:03 PM

Ce parere aveti ?
Daca in codul fiscal nu mai este trecuta cota de impunere si pt 2010..., din anul 2010 nu vor mai exista microintreprinderi ?



#38 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 06:08 PM

Ce parere aveti ?
Vor exista si in 2010 microintreprinderi ?
Imi pun aceasta intrebare datorita prevederilor din codul fiscal unde se dau procentele de impozitare a veniturilor daor pana la sf lui 2009.



#39 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 10:59 AM

Mergi la Administratia Financiara si te lamuresc ei.
Dar daca vreti sa faceti trecerea si se poate...este cam tarzior acum, nu?
Madalina



#40 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 06:42 PM

da , se pare ca vor disparea.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL