Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mai pot fi micro ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


mai pot fi micro ?

80 replies to this topic

#41 LucianCotea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 26 February 2009 - 03:37 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Feb 15 2009, 06:42 PM, a spus:

da , se pare ca vor disparea.

argumente?



#42 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 04 April 2009 - 05:02 PM

xeeber, avand in vedere ca a existat un angajat inseamna ca exista si activitate; a nu avea activitate inseamna sa nu ai cheltuiala/venit.. eu asa stiu; din punctul meu de vedere ai nevoie de bilent si nu ajunge declaratia




#43 Carmen76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 April 2009 - 11:38 AM

Buna ziua,
Am o firma cu un singur angajat si cu impozit pe venit. Daca suspend firma pe o perioada la reactivare poate sa ramana in categoria de impozit pe venit, sau trebuie sa treaca la impozit pe profit (nemaiavand angajat) ?
Multumesc



#44 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2009 - 11:45 AM

Dupa judecata mea , te- ai incadra la impozit profit .(nu stiu ce zice legea )



#45 keesha1978

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 14 April 2009 - 01:45 PM

Chiar azi am pus problema asta la Finante si mi s-a spus ca trece automat la impozit pe profit cand revine, dupa suspendare.



#46 mihai bocanc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 June 2009 - 12:29 AM

Buna.Am o microintreprindere platitoare de impozit pe venit si cu un singur angajat.Daca angajatul pleaca de comun acord iar nu angajez pe nimeni in locul lui, atunci voi trece automat la impozit pe profit?



#47 georgi333

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 14 June 2009 - 08:57 AM

Daca in cursul anului o societate ramane fara un salariat va trebui in termen de 60 zile sa angajeze un alt salariat, altfel, va ramane micro pana la sfarsitul anului, dar de anul urmator va fi platitor de impozit pe profit.



#48 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 June 2009 - 09:06 AM

Pentru persoanele juridice care au un singur angajat care demisionează în cursul unei luni, condiția prevăzută la art. 103 lit. b) din Codul fiscal se consideră îndeplinită dacă în cursul lunii următoare este angajat un alt salariat.

art.104 (4) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 103.
5. În sensul alin. (4) și (6) ale art. 104 din Codul fiscal, ieșirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează începând cu anul următor celui în care nu se mai îndeplinește una dintre condițiile prevăzute la art. 103 din Codul fiscal sau prin opțiune.
7. În înțelesul art. 104 alin. (4), dacă pe parcursul anului fiscal una dintre condițiile impuse la art. 103 din Codul fiscal nu mai este îndeplinită, contribuabilul este obligat ca începând cu anul fiscal următor să nu mai aplice impozitul pe venit chiar dacă ulterior îndeplinește criteriile prevăzute la art. 103 lit. b) și c).



#49 genegene

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 October 2009 - 09:14 AM

Pentru o societate nou infiintată la reg. com. care se declara platitoare de imp venit micro si din start suspenda activitatea ( pana la trei ani), la reluarea activitatii ramane platitor imp. venit micro ?(presupunand ca angajeaza in prima luna un salariat)



#50 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 October 2009 - 06:51 PM

din cate stiu eu nu s-a schimbat prevederea din Codul fiscal in care spune ca microintreprinderile exista pana in 2009 si atat, nu si in 2010 samd. Deci dupa suspendare vei fi obligatoriu la impozit profit.



#51 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 10 October 2009 - 08:24 AM

Intr-adevar, CF spune una, MFP spune alta:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...si-in-2010.html

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 October 2009 - 03:05 PM




#52 genegene

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 October 2009 - 08:33 AM

Vezi postareamarra_2000, la Oct 10 2009, 09:24 AM, a spus:

Intr-adevar, CF spune una, MFP spune alta:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...si-in-2010.html

In concluzie ...?



#53 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 12 October 2009 - 09:16 AM

In articol se specifica cota pentru 2010 ...referitor la 2011 si 2012 nu se face nicio precizare
In concluzie: in 3 ani se pot intampla multe.. :lostit (13):



#54 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 13 October 2009 - 11:53 AM

Oricum, chiar daca vor mai exista micro, raspunsul corect este: o SC platitoare de impozit pe VENITUL MICRO va deveni automat, la revenirea din suspendarea activitatii (max 3 ani), platitoare de impozit pe PROFIT (atentie ca trebuie sa depuna 010 obligatoriu!!!) .



#55 ralsera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 309 Postari:

Postat 13 October 2009 - 10:39 PM

Societatea devine platitoare de impozit pe profit incepand cu 2010. Pana la 30.01.2010 se va depune declaratia 010
serafimescu



#56 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 October 2009 - 10:53 PM

Vezi postareagenegene, la Oct 12 2009, 09:33 AM, a spus:

In concluzie ...?

si articolele (ziaristii) pot gresi



#57 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 14 October 2009 - 06:49 AM

Vezi postarearalsera, la Oct 13 2009, 11:39 PM, a spus:

Societatea devine platitoare de impozit pe profit incepand cu 2010.
de acord

Vezi postarearalsera, la Oct 13 2009, 11:39 PM, a spus:

Pana la 30.01.2010 se va depune declaratia 010
aici nu mai sunt de acord, spun si de ce: faptul ca a fost declarata microintreprindere la infiintare, avea obligatia in termen de 60 zile sa angajeze salariat. Chiar daca activitatea este suspendata, conditia ramane valabila si pierde calitatea de microintreprindere incepand cu 01.01.2010 dar are obligatia de a completa D010 in termen de 30 de zile de la modificare => D010 tb depusa in termen de 30 zile dupa expirarea celor 60 zile :pullhair: ( am avut aceeasi situatie la o societate, initial asa am zis si eu prima data, dar am primit adresa de la finante, sa vin sa modific D010. In cazul in care nu ma prezint, modifica ei din oficiu)
CPF
Art. 77
Modificări ulterioare înregistrării fiscale
(1) Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 14 October 2009 - 06:51 AM




#58 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 06 November 2009 - 06:25 PM

Functionez din 2006 ;la infiintare am obtat ptr.plata impozitului pe profit.
In decl.010 de la infiintare ,am bifat pt.plata TVA trimestrial;CA nu a depasit niciodata 100000 de euro.
Personal am angajat dupa 1 an.

In ce categorie ma incadrez:micro sau macrointreprindere?
Este o problema decl.TVA trimestriala?



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 November 2009 - 06:33 PM

ok: tva trimestrial si microintreprindere platitoare de impozit pe profit.



#60 eugenia popescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 06 November 2009 - 06:47 PM

Multumesc!
...asa am considerat si eu,dar intr-o discutie la Adm.Financ.,cineva s-a exprimat:"nu exista notiunea de microintreprindere platitoare de impozit pe profit;aceea este o macrointreprindere"
Nu am acordat atentie atita timp,cit am complectat decl.010 pt.micro cu decl.300 trimestrial;
As mai avea de pus o intrebare: decl.010 in sit.in care am facut angajarea de personal dupa 1 an,ar fi trebuit schimbata?...pt.ca eu nu am schimbat-o.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL