Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se poate lucra in timpul concediului ingrijire copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se poate lucra in timpul concediului ingrijire copil

26 replies to this topic

#1 gabi79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 04 January 2008 - 10:03 AM

am inteles ca in timpul concediului de ingrijire copil perioada in care sunt suspendata cf.art.55 pot lucra cu 2 ore la o societate.
ma poate ajuta si pe mine cineva
va multumesc!!!!!!



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 January 2008 - 12:39 PM

Exista aici 2 aspecte:
1) In perioada acestor 2 ani pentru cresterea copilului puteti renunta la indemnizatia pt.cresterea copilului si munciti la firma la care primeati indemnizatia, primind in schimb lunar o indemnizatie de sprijin de 100 lei de la primarie, conform OUG 148 din 3.11.2005 privind sustinerea familiei in vederea crest.copil. - act.la 20.01.2007
2) Am cautat in Legea 95 din 2006 (cu actualizari) daca exista conditii si limitari privind munca la alta firma in paralel cu suspendarea contractului la prima firma din motive medicale si nu am gasit nimic. Poate nu am cautat corect (legea fiind foarte mare) sau poate e mentionat in alta lege. Deci nu pot spune nimic sigur despre acest aspect, decat ca nu am gasit restrictii privind munca la alta firma (2 ore sau oricate).

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 12 January 2008 - 12:12 PM

Vezi postareagabi79, la Jan 4 2008, 10:03 AM, a spus:

am inteles ca in timpul concediului de ingrijire copil perioada in care sunt suspendata cf.art.55 pot lucra cu 2 ore la o societate.
ma poate ajuta si pe mine cineva
va multumesc!!!!!!
ai mai aflat ceva nou?Ca eu stiu ca nu ai voie sa mai lucrezi daca beneficiezi de indemnizatie.



#4 axell

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 April 2008 - 04:57 PM

Vezi postareagabi79, la Jan 4 2008, 11:03 AM, a spus:

am inteles ca in timpul concediului de ingrijire copil perioada in care sunt suspendata cf.art.55 pot lucra cu 2 ore la o societate.
ma poate ajuta si pe mine cineva
va multumesc!!!!!!

legea spune ca in momentul in care, ca beneficiar al indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, incepi sa realizezi venituri supuse impozitului pe venit, inceteaza plata acestei indemnizatii si ti se acorda un stimulent lunar pt cresterea copilului. Parearea mea e ca nu conteaza daca lucrezi 2 ore sau 8 ore. Realizezi cu aceasta ocazie venituri impozabile si deci .......
si pana la urma care este ideea acordarii acestei indemnizatii?
sa stai acasa si sa cresti copilul, adica 24 din 24 sa fii langa el si sa te ocupi in permanenta de el.



#5 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 05:05 PM

Nu, categoric nu este voie, in momentul in care realizezi venituri de orice fel se depune declaratia la casa de sanatate care deja are inregistrat pe acelasi CNP concediul de crestere al copilului, de ci se poate verifica foarte usor;
exact, acesta este si rolul indemnizatiei, de a sta acasa si a avea grija de copil...bineinteles, lucratul la negru este o varianta dar poate nu cea mai buna :pullhair:



#6 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 14 April 2008 - 05:53 PM

Vezi postareaaxell, la Apr 14 2008, 05:57 PM, a spus:

Vezi postareagabi79, la Jan 4 2008, 11:03 AM, a spus:

am inteles ca in timpul concediului de ingrijire copil perioada in care sunt suspendata cf.art.55 pot lucra cu 2 ore la o societate.
ma poate ajuta si pe mine cineva
va multumesc!!!!!!

legea spune ca in momentul in care, ca beneficiar al indemnizatiei pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani, incepi sa realizezi venituri supuse impozitului pe venit, inceteaza plata acestei indemnizatii si ti se acorda un stimulent lunar pt cresterea copilului. Parearea mea e ca nu conteaza daca lucrezi 2 ore sau 8 ore. Realizezi cu aceasta ocazie venituri impozabile si deci .......
si pana la urma care este ideea acordarii acestei indemnizatii?
sa stai acasa si sa cresti copilul, adica 24 din 24 sa fii langa el si sa te ocupi in permanenta de el.

daca tu crezi ca mamicile lucreaza din placere te inseli. Si daca tu crezi ca 800 ron ajung pentru un copil, la fel, te inseli.
Poti sa lucrezi de acasa. NU stii cum e sa faci echilibristica in timp ce copilul doarme, tu sa bagi furnizorii....etc....?Si atat cat iti platesti darile catre stat nu vad unde ar fi problema. Nu fur pe nimeni si muncesc cinstit. Personal, mi le platesc de foarte mult timp....cred ca as avea dreptul la CIG....si faptul ca se interzice a avea alte venituri este un fapt idiot care incurajeaza munca la negru, necajeste mamicile care erau dispuse sa faca eforturi pentru ca veniturile familiei sa se mentina la nivel decent......



#7 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 April 2008 - 09:47 AM

Vezi postareaOlguta, la Apr 14 2008, 05:53 PM, a spus:

daca tu crezi ca mamicile lucreaza din placere te inseli. Si daca tu crezi ca 800 ron ajung pentru un copil, la fel, te inseli.
Poti sa lucrezi de acasa. NU stii cum e sa faci echilibristica in timp ce copilul doarme, tu sa bagi furnizorii....etc....?Si atat cat iti platesti darile catre stat nu vad unde ar fi problema. Nu fur pe nimeni si muncesc cinstit. Personal, mi le platesc de foarte mult timp....cred ca as avea dreptul la CIG....si faptul ca se interzice a avea alte venituri este un fapt idiot care incurajeaza munca la negru, necajeste mamicile care erau dispuse sa faca eforturi pentru ca veniturile familiei sa se mentina la nivel decent......

din cate stiu o mamica a dat in judecata statul pentru ca indemnizatia de 600 ron nu i-a ajuns sa traiasca si ei si copilului si a trebuit sa se intoarca la serviciu (privand copilul de prezenta mamei). si a castigat ! asa ca s-a creat un precedent......



#8 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 09:53 AM

Apropo de mirifica suma pt CIC, am auzit ca este un proiect de lege privind transformarea ei in procent din salariu; se va aproba oare sau va muri in Parlament?! :pullhair: da, asa e, nu ajunge sa traiesti decent iar milionul dat in scarba daca te intorci la serviciu...sa fim seriosi!!



#9 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 April 2008 - 10:49 AM

Vezi postareaioana.d, la Apr 15 2008, 09:47 AM, a spus:

din cate stiu o mamica a dat in judecata statul pentru ca indemnizatia de 600 ron nu i-a ajuns sa traiasca si ei si copilului si a trebuit sa se intoarca la serviciu (privand copilul de prezenta mamei). si a castigat ! asa ca s-a creat un precedent......
Cazul de care spui este al unei judecatoare care a dat statul in judecata. A fost judecata tot de o judecatoare, deci mi se pare subiectiva decizia data in favoarea reclamantei. Daca am fi dat noi in judecata statul pe acest motiv nu cred ca am fi castigat. Mie nu mi se pare corect ca un judecator sa hotarasca asupra drepturilor altor judecatori. Dar din cauza acestui precedent statul se poate astepta la multe alte procese pierdute. De accea el este nevoit sa introduca un procent din salariu pentru CIC (chiar daca nu ar vrea).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#10 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 11:05 AM

Vezi postareanopris, la Apr 15 2008, 10:49 AM, a spus:

Vezi postareaioana.d, la Apr 15 2008, 09:47 AM, a spus:

din cate stiu o mamica a dat in judecata statul pentru ca indemnizatia de 600 ron nu i-a ajuns sa traiasca si ei si copilului si a trebuit sa se intoarca la serviciu (privand copilul de prezenta mamei). si a castigat ! asa ca s-a creat un precedent......
Cazul de care spui este al unei judecatoare care a dat statul in judecata. A fost judecata tot de o judecatoare, deci mi se pare subiectiva decizia data in favoarea reclamantei. Daca am fi dat noi in judecata statul pe acest motiv nu cred ca am fi castigat. Mie nu mi se pare corect ca un judecator sa hotarasca asupra drepturilor altor judecatori. Dar din cauza acestui precedent statul se poate astepta la multe alte procese pierdute. De accea el este nevoit sa introduca un procent din salariu pentru CIC (chiar daca nu ar vrea).

In Romania precedentul judecatoresc nu este decat o notiune teoretica, poate fi amintit in instanta doar cu titlu informativ. Totusi am auzit zvonuri ca s-ar reveni la chestia cu 80% din salariul avut. Si cred ca oricine poate castiga un astfel de proces daca stie sa puna problema.
Dragos



#11 SUZY_DANI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 25 July 2008 - 09:52 AM

Buna ziua,

va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune pe care nu pot sa mi-o clarific singura:eu lucrez la o companie mare,care beneficiaza de contract colectiv de munca ce reglementeaza situatiile de plata pentru concediile medicale,prenatale si post natale.In plus,eu sunt si asociat unic la firma mea,unde am contract de munca 2 ore pe zi.De la compania la care am norma intreaga,voi intra in prenatal la 1 septembrie(urmeaza sa nasc in jur de 10 oct.),dar doresc sa ma ocup in continuare de contabilitatea firmei mele,in calitate de angajat,cu timp partial,ca si pana acum. Se poate acest lucru,adica sa fiu in CIC,la compania unde desfasor activitatea de baza si angajata la firma mea?Poate stiti si o baza legala,in cazul unui raspuns.Va multumesc anticipat

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 15 August 2008 - 12:14 PM




#12 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 25 July 2008 - 10:41 AM

Din cate stiu eu nu merge pentru ca nu ai voie sa ai alte venituri atunci cand esti in cresterea copilului. In cazul in care ai alte venituri iti suspenda indemnizatia pentru cresterea copilului. Vezi OUG 148/2005 art. 12 al. 2.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 July 2008 - 01:21 PM




#13 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 11:00 AM

Concediul si plata indemnizatiei de maternitate este reglementata de legislatia de specialitate(nu de contractul colectiv de munca). Poti beneficia de indemnizatia de maternitate cf OUG 158/2005(de baza) si modificata, completata si aprobata prin: Legea 399/2006; Ordin CNAS 32/2006; Ordin MS 526/2006; OUG 91/2006; Ordin MSP 830/2007.Avand doua contracte de munca, calculul indemnizatiei de maternitate se face cumuland toate veniturile brute, cu respectarea plafoanelor impuse de lege(baza maxima de calcul 12 salarii minime brute pe economie).

Concediul si plata indemnizatiei pentru cresterea copilul pana la 2 ani este reglemntata de OUG 148/2005, care a fost modificata, completata si aprobata prin:OUG 44/2005; HG 1025/2006; Legea 508/2006; Legea 7/2007. Poti beneficia la cerere (cererea se depune la primaria de domiciliu), indeplinind conditiile din legislatia amintita, iar una din multele conditii este declaratia pe propria raspundere ca nu beneficiezi de venituri profesionale cf art...., verifici oug 148. De asemenea, poti beneficia de stimulent(tot pe perioada de 2 ani), in cuantum mai mic, daca obtii venituri profesionale. TOT CE TE INTERSEAZA GASESTI IN ACTELE NORMATIVE PRECIZATE DE MINE. Am sa incerc, nu stiu daca se poate, sa gasesc o modalitate, in cazul in care nu exista pe forum, sa postez actele normative respective.
O zi buna



#14 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 11:05 AM

Art. 2. - Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul indemnizației prevăzute la art. 1 alin. (1) este de 600 lei (RON).
Art. 3. - (1) Persoanele care sunt îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului, reglementată de prezenta ordonanță de urgență, și realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(2) Stimulentul prevăzut la alin. (1) se acordă și persoanelor care au fost îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului reglementată de dispozițiile aplicabile până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, cuprinse în Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, republicată, cu modificările ulterioare, de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 221/2000 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale avocaților, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 452/2001, precum și de alte acte normative referitoare la stabilirea și acordarea acestui drept, denumite în continuare acte normative speciale.
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația pentru creșterea copilului și solicită dreptul la stimulent, plata acestei indemnizații se suspendă.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevăzut la alin. (1) este de 100 lei.
Ordonanță de urgență nr. 148 din 03/11/2005 (actualizata)
Dragos



#15 SUZY_DANI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 25 July 2008 - 11:36 AM

O sa studiez si eu legislatia,dar din cate imi scrieti,e clar ca nu voi putea tine contabilitatea contra unui salar.Ar trebui sa gasesc totusi un subterfugiu,sa ma pot ocupa de treaba asta,avand in vedere precizarile Legii contabilitatii legat de conditiile pe care trebuie sa le indeplineasaca o persoana pt a semna situatiile financiare.Deci,practic,pe perioada prenatal-postnatal-CIC,va trebui suspendat contractul meu de mca la firma,cu precizarea ca eu voi fi platita de compania de baza(care asigura si diferenta de la 600 lei la salariul meu de baza)si isi recupereaza pe urma indemnizatia data de stat?



#16 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 12:03 PM

Suzi, compania nu are treaba cu cei 600 lei crestere copil(primaria se ocupa), are treaba doar cu maternitatea, respectiv calculul si plata indemnizatiei, pe baza certificatelor medicale pe care tu le vei depune la firma in termen de max 5 zile de la incheierea lunii, si sa nu uiti sa-i informezi asupra celorlalte venituri, ca ei sigur stiu ce au de facut.



#17 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 July 2008 - 12:10 PM

Vezi postareaSUZY_DANI, la Jul 25 2008, 12:36 PM, a spus:

Deci,practic,pe perioada prenatal-postnatal-CIC,va trebui suspendat contractul meu de mca la firma,cu precizarea ca eu voi fi platita de compania de baza(care asigura si diferenta de la 600 lei la salariul meu de baza)si isi recupereaza pe urma indemnizatia data de stat?

Da, pe perioada prenatal-postnatal-cic se suspenda contactul de munca.
Indemnizatia pt pre-postnatal se plateste de angajator, care isi va recupera sumele de la stat.
Indeminizatia pt CIC se plateste de Primaria de domiciliu.Firma nu are ce recupera.



#18 SUZY_DANI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 25 July 2008 - 12:21 PM

Da, o sa vorbesc luni cu cei de la Personal,problema e ce fac cu activitatea de la firma mea,la care am tinut evidenta pana acum.Daca suspend contractul,cred ca nu-mi mai ramane decat solutia apelarii la o firma specializata sau la o persoana -expert contabil pt.semnarea situatiilor de sfarsit de an si de semestru....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 July 2008 - 09:56 PM




#19 carmela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:

Postat 05 August 2008 - 07:07 AM

Vezi postareaSUZY_DANI, la Jul 25 2008, 01:21 PM, a spus:

Da, o sa vorbesc luni cu cei de la Personal,problema e ce fac cu activitatea de la firma mea,la care am tinut evidenta pana acum.Daca suspend contractul,cred ca nu-mi mai ramane decat solutia apelarii la o firma specializata sau la o persoana -expert contabil pt.semnarea situatiilor de sfarsit de an si de semestru....

Tu poti semna situatiile financiare daca esti expert contabil si ai un SRL cu obiect de activitate de tinere a contabilitatii si intocmire a situatiilor financiare, insa nu poti obtine un salariu de la aceasta firma, ci doar dividende la sfarsitul anului. Venituri din dividende poti obtine in CIC.
camicaze



#20 anca_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 05 September 2008 - 11:31 AM

Am si eu o problema. O angajata cu 2 h, intra in maternitate. Angajata are loc de munca principal la alta firma (deci acolo depune CM). Intrebarea mea este ... ce se intampla cu contractul de munca al angajatei?
Ii fac desfacere sau suspendare ?? Mie mi se pare logic sa-i fac desfacere, deoarece nu este locul de munca principal...
La ITM m-au purtat de la o camera la alta fara nici o finalizare! :thumbup:
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL