Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
capital social - diverse aspecte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

capital social - diverse aspecte

capital social asociati prima de emisiune cesionare parti sociale investitori privati business angels
79 replies to this topic

#41 Anya005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 April 2009 - 11:56 AM

Multumesc frumos pentru raspuns.
As vrea insa sa stiu si cum se operationalizeaza acest "nu se poate" :sad: , pentru ca trebuie sa transmit informatia mai departe...

Va rog, chiar nu s-a confruntat nimeni cu o situatie similara? Mi-ar fi de mare folos o explicatie cu mai multe detalii...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 April 2009 - 06:43 PM




#42 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 April 2009 - 09:04 PM

Reevaluarea capitalului social la cursul de schimb de la sfarsitul anului ,nu se face?




#43 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 28 April 2009 - 08:00 PM

Conf.OMFP 1752?2007 capitalul social se inregistreaza distinct in contabilitate, pe baza actelor de constiutuire si a documentelor justificative privind varsamintele de capital.
Capitalul nu este o obligatie care la finele anului cu ocazia intocmirii sit. fin. se reevalueaza.
In momentul depunerii cap. social in valuta conform actului constitutiv aceasta se inregistreaza prin 456 initial si varsamantul in banca, atunci se face conversia sumei. In urma depunerii capit. social acesta se utilizeaza pentru nevoile societatii si nu ramane blocat intr-un cont in banca in valuta, recunoscandu-se dif. de curs valutar ca si venit sau cheltuiala fata de cursul de la data in care se inreg. cap.soc. la registrul comertului si data depunerii precum si atunci cand acesta se schimba in lei pentru plati facute.
Nici macar daca actiunile sunt cotate la bursa si valoarea acestora scade sau creste nu se modifica capitalul social (in sensul diminuarii sau majorarii acestuia) al SC pentru ca tranzactiile sunt in legatura cu investitorii persoane fizice sau juridice care au investit in societate.



#44 Anya005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 29 April 2009 - 11:07 AM

Ok, multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna tuturor.



#45 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 13 July 2009 - 11:06 AM

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti un punct de vedere al d-vs.:
se poatea majora cap.social al unei SRL prin incorporarea unui teren care se afla deja in activele societatii?
Va multumesc.



#46 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:17 PM

Nu se poate.



#47 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2009 - 01:14 AM

Nu, din legea 31/90 Art. 210. - (1) Capitalul social se poate mări prin emisiunea de acţiuni noi sau prin majorarea valorii nominale a acţiunilor existente în schimbul unor noi aporturi în numerar şi/sau în natură.
(2) De asemenea, acţiunile noi sunt liberate prin încorporarea rezervelor, cu excepţia rezervelor legale, precum şi a beneficiilor sau a primelor de emisiune, ori prin compensarea unor creanţe lichide şi exigibile asupra societăţii cu acţiuni ale acesteia.
(3) Diferenţele favorabile din reevaluarea patrimoniului vor fi incluse în rezerve, fără a majora capitalul social.
(4) Mărirea capitalului social prin majorarea valorii nominale a acţiunilor poate fi hotărâtă numai cu votul tuturor acţionarilor, în afară de cazul când este realizată prin încorporarea rezervelor, beneficiilor sau primelor de emisiune.

Art. 215. - (1) Dacă majorarea capitalului social se face prin aporturi în natură, adunarea generală care a hotărât aceasta va propune judecătorului-delegat numirea unuia sau mai multor experţi pentru evaluarea acestor aporturi, în condiţiile art. 38 şi 39.
(2) Aporturi în creanţe nu sunt admise.
(3) După depunerea raportului de expertiză, adunarea generală extraordinară convocată din nou, având în vedere concluziile experţilor, poate hotărî majorarea capitalului social.
(4) Hotărârea adunării generale trebuie să cuprindă descrierea aporturilor în natură, numele persoanelor ce le efectuează şi numărul acţiunilor ce se vor emite în schimb.




#48 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 17 August 2009 - 08:44 AM

Multumesc pt ajutor si imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum, dar sincer, nu am mai gasit unde am postat intrebarea :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 August 2009 - 05:15 PM




#49 valentina55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 August 2009 - 07:35 PM

ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea speta: la 21.02.2009 se intocmeste decizie a asociatului unic de majorare a capitalului social cu suma X; la 22.02.2009 se vireaza in contul firmei suma x reprezentand majorare capital social, iar pe 17.04.2009 se emite de catre Registrul Comertului certificatul de mentiuni prin care se certifica actualizarea actului constitutiv cuprinzand aceasta modificare.intrebarea mea este: la ce data se inregistreaza in contabilitate majorarea capitalului social?



#50 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2009 - 09:15 PM

21.02 subscrierea majorarii si 22.02 varsarea majorarii capitalului
Cu respect,
Alinutza



#51 valentina55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 31 August 2009 - 05:39 PM

multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 September 2009 - 10:35 PM




#52 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 29 September 2009 - 09:41 AM

va rog sa ma ajutati cu parerea dvs in urmatoarea problema:
s-au adus ca aport la capitalul social niste apartamente "la rosu"
este corect sa le inregistrez ca si semifabricate, avand in vedere ca urmeaza sa fie imbunatatite si apoi revandute?
multumesc



#53 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 September 2009 - 04:25 PM

Pana vinzi apartamentele ele sunt in proprietatea firmei, la finalizarea constructiei trebuiesc declarate si platit impozitul si taxele locale, amortizate. Eu zic ca ele sunt imobilizari corporale in curs de executie, la fel si investitiile, imbunatatirile pe care le vei face de acum inainte. La finalizare, le treci pe imobilizari corporale, iar daca ai contracte de vanzare pentru aceste apartamente le poti transforma in marfa.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 October 2009 - 05:44 PM




#54 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 29 September 2009 - 08:51 PM

Pentru Alina-Parerea mea este ca trebuie sa le inregistrati in 331 "Productie in curs de executie"(OMFP2374/2007) la valoarea de aport, acestea facand parte din stocuri nu din imobilizari din ce am inteles din cele postate.



#55 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 October 2009 - 06:46 PM

Lege nr. 31/1990 privind societatile comerciale:
Art. 16. - (2) Aporturile in natura trebuie sa fie evaluabile din punct de vedere economic. Ele sunt admise la toate formele de societate si sunt varsate prin transferarea drepturilor corespunzatoare si prin predarea efectiva catre societate a bunurilor aflate in stare de utilizare

Conform Legii societatilor comerciale aporturile in natura trebuie sa fie evaluabile din punct de vedere economic si trebuie predate efectiv catre societate in stare de utilizare. Aporturile in natura care indeplinesc aceasta conditie sunt enumerate in Planul de conturi general cuprins in Anexa la Ordinul 2374/2007:
In creditul contului 456 „Decontari cu actionarii/asociatii privind capitalul” se inregistraza:
- aportul in natura al actionarilor/asociatilor la capitalul entitatii (205, 208 la 231, 233, 301, 302, 303, 361, 371, 381)



#56 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 18 November 2009 - 02:42 PM

Am mare nevoie de ajutor in urmatorul caz:
Daca o societate,micointreprindere care are asociat unic doreste sa isi majoreze capitalul social din contul 1068-alte rezerve ce trebuie facut?
Ce acte trebuie redactate si unde trebuie inregistrate?
Se mai impoziteaza ceva avand in vedere ca in contul 1068 sunt profiturile nete ale anilor 2005 si 2006?
Majorarea de capital se va face prin cresterea valorii actiunii si nu prin cresterea numarului de actiuni ale asociatului unic.

Multumesc celor care imi vor da o mana de ajutor.



#57 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 November 2009 - 03:27 PM

Hotarare AGA, nota contabila si un formular de la ONRC; si probabil ceva taxe. Nu se impoziteaza



#58 freeman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 December 2009 - 10:07 AM

Buna ziua...Tin sa le multumesc in primul rand celor care fac schimb de informatii aici...Multe dintre ele sunt foarte utile...

As avea si o problema de lamurit. Pe scurt, SRL infiintat recent de catre o persoana juridica straina, cu administrator cetatean strain. Capitalul social a fost de 2000 EUR. In prezent, se doreste un transfer bancar mai mare de bani de la persoana juridica straina catre SRL-ul infiintat de catre aceasta, bani ce urmeaza a fi folositi de catre si in interesul SRL-ului.

Care variante ar fi cele mai utile si mai rapid de implementat?

1. Majorarea capitalului social? (ce avantaje ar prezenta?)
2. S-ar putea si un contract de creditare intre cele 2 persoane juridice, avand in vedere ca una e straina?



#59 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 December 2009 - 10:54 AM

Se poate cu ambele variante.
Rapid: contract creditare (daca durata este peste 1 an, atentie sa anuntati la BNR sa fie trecut in Registrul datoriei private externe a Ro).
Util: depinde de scop, durata, posibilitatea rambursarii etc.



#60 freeman

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 December 2009 - 11:25 AM

Ideea ar fi ca banii care ar fi primiti au o destinatie clara in firma - de a fi cheltuiti in folosul si pentru dezvoltarea SRL-ului. Practic e vorba de aceeasi firma (ce straina deschizandu-si un punct de lucru in Romania). Care ar fi avantajele majorarii de capital?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL