Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 100 microintreprinderi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 100 microintreprinderi

4 replies to this topic

#1 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 January 2008 - 06:57 PM

O firma nu mai indeplineste conditiile pt microintreprindere referitoare la declararea si plata obligatiilor la salarii la trimestru. Ce trebuie sa faca pt a depune decl 100 lunar, tipele de la ghisee unde depune declarataia nu stiu dar spun ca nici nu primesc lunar daca nu se schimba optiunea in calculator. O fi vorba de vectorul fiscal?



#2 Gloalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 January 2008 - 07:04 PM

Buna,

Sigur e vorba de vectorul fiscal.Odata schimbat vectorul nu le vor aparea celor de la ghiseu eroare de declarare pe calculator.




#3 raluca_gery

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Muzica, Dans, Cosmetica

Postat 04 January 2008 - 08:16 PM

Trebuie sa faca 010 cu luare in evidenta lunara pt contributii si impozit sal in termen de 30 zile de la data la care nu mai indeplineste conditiile.



#4 relini

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 April 2008 - 04:09 PM

Buna!
Am si eu o mica-mare probelema. De fapt este destul de importanta si se datoreaza ignorantei de care am dat dovada pana in acest moment.
In feb. 2006 am infiintat o microintreprindere. La 60 de zile nu am angajat pe nimeni si nici nu am anuntat la administratia financiara ca nu am angajat. Pana in prezent nu am depus nici un fel de declaratie nici la 3 luni nici la 6. Firma nu are activitate pana in prezent.
Astazi am fost la Adm financiara si am avut "placuta" surpriza sa aflu ca trebuie sa platesc niste sume fabuloase intre 1000 si 5000 de RON.
Intrebare:
Imi poate spune cineva ce declaratii trebuie sa depun, unde sa le depun si daca am vreo sansa sa scap de amenda.
De asemenea intentionez sa inchid aceasta firma. In cazul in care o inchid mai trebuie sa platesc si amenzile?
Va multumesc anticipat!



#5 b_m_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 April 2008 - 09:07 PM

UPS.... Chiar daca nu a avut activitate trebuiau depuse declaratiile trimestriale, respectiv 100 si 300. Nu era nici o problema daca nu a avut activitate, oricum trebuiau depuse pe " 0 ". La fel si declaratia 010, la fel si declaratia pe propria raspundere a asciatului/ lor, precum ca nu au avut activitate in loc de bilant.... Este cam nasol aceasta situatie. De amenda nu stiu cum vei scapa. Toate declaratiile le depui la Administratia Financiara de Sector. Bafta multa!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:35 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL