Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 010 sau 060 - vector fiscal pana la data de 15 ianuarie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 010 sau 060 - vector fiscal pana la data de 15 ianuarie

37 replies to this topic

#1 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 04 January 2008 - 10:20 PM

pana la data de 15 ianuarie declaratia 010 sau 060
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2008 - 05:40 PM

15 ianuarie ???? :thumbup:

te rog frumos, se poate si baza legala, cu art. citat ??

pt. D-zeu ... ce le mai vine in minte ?? bine ca nu le cere pana pe 3 ian. :lostit (13):




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2008 - 07:00 PM

Termenul este 31 IANUARIE 2008 sau mai exact 30 de zile de la data modificarii vectorului fiscal.

Actul normativ care reglementeaza declaratiile 010 si 060 este OMFP.262/2007 modificat prin OMFP.2296/2007.
El nu prevede o data anume pentru depunerea formularelor. Daca ne uitam insa in antetul lor, vedem temeiul legal in baza caruia au fost emise: Codul de Procedura Fiscala.

Iar la art. 77 din CPF, "Modificări ulterioare înregistrării fiscale" gasim termenele:
"Modificările ulterioare ale datelor din declarația de înregistrare fiscală trebuie aduse la cunoștință organului fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni."



#4 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2008 - 10:46 AM

Este adevarat, dar cu doua precizari, ca la radio erevan :)

1. Se depune dar ... nu de toata lumea, ci doar cei care au modificari in vector si
2. Nu este pina in 15-ian. ... ci pana in 31-ian, adica 30 de zile de la modificare.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2008 - 04:38 PM

uuufff :thumbup:

multumesc mult, marian :lostit (13):



#6 sebip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 January 2008 - 02:26 PM

trebuie depusa de platitorii de impozit pe profit cu mai putin de 10 salariariati si CA<2 mil euro care revin la plata lunara a contributiilor salariale conf ordonantei 47/2007



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2008 - 03:21 PM

dragilor, va rog frumos sa aveti rabdare sa va fac vizibile mesajele la acest capitol fiindca aici e setat "moderator preview" automat

nu mai trimiteti mesajele de 2-3 ori, nu e vina voastra ca nu apar imediat, dragilor :lostit (13):



#8 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 09 January 2008 - 02:40 PM

Vezi postareasebip, la Jan 7 2008, 02:26 PM, a spus:

trebuie depusa de platitorii de impozit pe profit cu mai putin de 10 salariariati si CA<2 mil euro care revin la plata lunara a contributiilor salariale conf ordonantei 47/2007
Eu nu gasesc in ordonanta respectiva nimic despre CA<2 mil. eur. care e articolul?



#9 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2008 - 10:42 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Jan 6 2008, 10:46 AM, a spus:

Este adevarat, dar cu doua precizari, ca la radio erevan :)

1. Se depune dar ... nu de toata lumea, ci doar cei care au modificari in vector si
2. Nu este pina in 15-ian. ... ci pana in 31-ian, adica 30 de zile de la modificare.

Dar nu cumva cam toate societatile au suferit modificari, datorita schimbarii condurilor CAEN?



#10 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 08:22 AM

Codul de procedura fiscala art 111

(6) Contribuțiile sociale administrate de Ministerul Economiei și Finanțelor, după calcularea și reținerea acestora conform reglementărilor legale în materie, se virează până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se efectuează plata drepturilor salariale.
(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii, precum și impozitul reținut la sursă potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, se plătesc astfel:
a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice plătitoare de impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, asocierile fără personalitate juridică constituite între persoane fizice, precum și de către persoanele fizice care desfășoară activități independente;
b) semestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare semestrului, de către asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice.
(8) Contribuabilii prevăzuți la alin. (7) au obligația să declare impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii până la termenul de plată.

Deci cu exceptia microintreprinderilor si a celorlalte persoane juridice prevazute mai sus, restul declara si platesc lunar.



#11 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 10 January 2008 - 09:36 AM

Ce e amuzant e ca doamnele de la finante nu au inca formularul nou (l-am dus cel atasat pe forum si au spus ca nu e asta cel nou, numai D-zeu mai stie ce vor) si ca nu il vor primi dupa 15 ianuarie. Partea proasta e ca eu pana in 17 tre sa depun 010 pt o firma infiintata in 17 decembrie. Ca in Romania...
Sau asa e doar in Maramures? :))



#12 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 02:37 PM

Formularul nou se gaseste pe site-ul ministerului la "Toate declaratiile, cu explicatii". Eu nu l-am depus inca, dar avand in vedere ca este cel publicat in M.Of....

Aceasta postare a fost editata de MariucaLuca: 11 January 2008 - 02:37 PM




#13 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 12 January 2008 - 02:03 PM

Va rog mult ajutati-ma in urmatoarele probleme:
1.stiu ca declaratia 010 se depune in 30 de zile de la data infiintarii; ce inseamna "data infiintarii": data CIF-ului, a J-ului sau a CAEN-ului unei societati nou infiintate?
2.la completarea declaratiei 010 pt societatile care nu-si actualizeaza CAEN-ul pana la data depunerii ei, la cod CAEN treceti noul cod valabil din 01.01.08 sau cel vechi ?
3.noul cod CAEN conform Ordinului 337/2007 este cel mentionat in Anexa la "Clasa" sau la "ISIC Rev.4" ?

Multumesc



#14 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 January 2008 - 10:28 AM

Vezi postareatix, la Jan 12 2008, 03:03 PM, a spus:

Va rog mult ajutati-ma in urmatoarele probleme:
1.stiu ca declaratia 010 se depune in 30 de zile de la data infiintarii; ce inseamna "data infiintarii": data CIF-ului, a J-ului sau a CAEN-ului unei societati nou infiintate?
2.la completarea declaratiei 010 pt societatile care nu-si actualizeaza CAEN-ul pana la data depunerii ei, la cod CAEN treceti noul cod valabil din 01.01.08 sau cel vechi ?
3.noul cod CAEN conform Ordinului 337/2007 este cel mentionat in Anexa la "Clasa" sau la "ISIC Rev.4" ?

Multumesc
Data infiintarii am luato de pe certif.de inmatric. unde e j.Atata timp cat inca nu am schimbat certificatul cu noul caen am scris pe D010 ala vechi.Mai asteptam pareri. Luni merg la adm si o sa vad daca primesc asa.



#15 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 05:10 PM

Mie nu mi-au primit 010 (Adm Sect 6), ca n-am avut modificari. Firma e infiintata in decembrie... Oricum, e bine sa verificati!
preda



#16 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 05:15 PM

010 de pe mfinante.ro,nu are optiunea "lunar" la impozit profit.Asta-i declaratia pentru 2008??



#17 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 05:18 PM

Eu am fost cu varianta Cod M.F.P. 14.13.01.10.11/1 si nu mi s-a spus ca nu e buna. Am luat-o de pe acest site.
preda



#18 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 January 2008 - 07:54 PM

Vezi postarealupoaica, la Jan 15 2008, 05:18 PM, a spus:

Eu am fost cu varianta Cod M.F.P. 14.13.01.10.11/1 si nu mi s-a spus ca nu e buna. Am luat-o de pe acest site.
Nu imi mai dati batai de inima! E pana la sf lunii 010, dar vad ca trebuie sa ma grabesc, sa nu patesc ca lupoaica.... :lostit (13):



#19 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 16 January 2008 - 10:22 AM

Are cineva 010 varianata 2008?? Cea postata aici este cea veche:(



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 03:37 PM

la sectiunea de "declaratii" te-ai uitat ??

oricum, am si eu o var. de decl. 010 / 2008, mi-a trimis-o pe mail un prieten in care am mare incredere. iat-o :

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL