Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 010 sau 060 - vector fiscal pana la data de 15 ianuarie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratia 010 sau 060 - vector fiscal pana la data de 15 ianuarie

37 replies to this topic

#21 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 16 January 2008 - 05:16 PM

Adica dc eu am o firma platitoare de impozit pe profit si cu o CA<2 mil euro trebuie sa depun formularul 100 lunar si sa platesc contributiile lunar???



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2008 - 07:33 PM

CATEVA POSTURI MAI INAINTE E ACEST RASPUNS :

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 10 2008, 08:22 AM, a spus:

Codul de procedura fiscala art 111

(6) Contribuțiile sociale administrate de Ministerul Economiei și Finanțelor, după calcularea și reținerea acestora conform reglementărilor legale în materie, se virează până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se efectuează plata drepturilor salariale.
(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii, precum și impozitul reținut la sursă potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, se plătesc astfel:
a) trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului, de către contribuabilii persoane juridice plătitoare de impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, asocierile fără personalitate juridică constituite între persoane fizice, precum și de către persoanele fizice care desfășoară activități independente;
b) semestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare semestrului, de către asociații, fundații sau alte entități fără scop patrimonial, cu excepția instituțiilor publice.
(8) Contribuabilii prevăzuți la alin. (7) au obligația să declare impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii până la termenul de plată.

Deci cu exceptia microintreprinderilor si a celorlalte persoane juridice prevazute mai sus, restul declara si platesc lunar.

DACA-L CITEAI, NU MAI INTREBAI ASTA :

Vezi postareahb_ralu, la Jan 16 2008, 05:16 PM, a spus:

Adica dc eu am o firma platitoare de impozit pe profit si cu o CA<2 mil euro trebuie sa depun formularul 100 lunar si sa platesc contributiile lunar???

mai fratilor, unii dintre voi nu citesc nici macar topicul la care posteaza...
zau asa, am vazut aceeasi intrebare ca cea pusa de bb_ralu si tot atatea raspunsuri la ea, de nu mai stiu cate ori...
ce tot aveti cu CA < 2 mil. euro, mai dragilor ?? asta a fost anul trecut !! anul asta s-au schimbat criteriile de incadrare, asa cum s-a explicat de atatea ori pana acum, in mai multe topicuri chiar !

asadar : daca ai o firma platitoare de impozit pe profit, indiferent de cifra de afaceri, poate sa fie oricat, declari si platesti contributiile lunar !!

daca mai pune cineva aceeasi intrebare a (n+1)-a oara, sa stiti ca il alerg !! :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 16 January 2008 - 07:33 PM




#23 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 10:36 AM

Vezi postareaRainablue, la Jan 15 2008, 05:15 PM, a spus:

010 de pe mfinante.ro,nu are optiunea "lunar" la impozit profit.Asta-i declaratia pentru 2008??

Impozitul pe profit se plateste trimestrial sau anual, conform Codului Fiscal. De aia nu exista optiunea "lunar"



#24 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2008 - 09:50 PM

Intrebarea mea este in declaratia 010 completam perioada fiscala LUNAR dar incepand cu ce data?01.01.2008?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#25 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 17 January 2008 - 10:57 PM

da incepand cu 01.01.2008

Aceasta postare a fost editata de ciobanu: 17 January 2008 - 10:57 PM

ada



#26 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 18 January 2008 - 10:23 AM

Eu am depus 010 ieri. si nu am trecut data luarii in evidenta. Am bifat doar perioada - lunar si atat. Ca nu am de ce sa mentionez data luarii in evidenta din moment ce eu am salariati demul, nu doar de la 01.01.08. Si au fost ok declaratiile asa.



#27 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 January 2008 - 08:13 PM

La ce sector ai depus?
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#28 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 19 January 2008 - 09:50 AM

Eu am depus la sector 1 si m a pus sa scriu 01.01.2008 si lunar pt contrib la salarii si pt a trece de la tva lunar la trim sau de la trim la lunar nu a vrut sa primeasca 010 a zis ca ajunge decl cifra de afaceri



#29 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 19 January 2008 - 08:48 PM

Cu riscul de a ma alerga Otilia :biggrin: puteti sa imi dati si mie o parere: firma miiiiiiiiica, platitoare de impozit pe profit si fara angajati (nici nu am avut vreodata), si fara TVA. Sunt obligat sa depun lunar declaratia 100? Multumesc :)



#30 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 11:47 PM

Da, lunar D100, cu valoarea zero pentru contributiile salariale si la fiecare trimestru si cu impozitul pe profit, in cazul ca firma nu are angajati! In acea notificare nu se precizeaza decat ca cei care platesc impozit pe profit trebuie sa depuna lunar D100!
Pentru cei care sunt platitori de impozit pe profit si care pana in prezent depuneau trimestrial D100, se depune D010 la Fisc cu mentinarea perioadei de la care se trece de la plata trimestriala la plata lunara a contributiilor salariale. La rubrica "Incepand cu data de..." se trece 01.01.2008. D010 in acest caz se numeste Declaratie de mentiuni si se depune de fiecare data cand au loc modificari in structura impozitelor si taxelor care trebuiesc declarate si a perioadelor de declarare si de plata! Scrie in explicatiile la D010!
Pentru ei care sunt platitori de impozit pe profit si care si pana acum depuneau D100 in fiecare luna, nu se mai depune D010 la Fisc, deoarece nu are sens, fiindca nu se modifica nimic. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 19 January 2008 - 11:51 PM




#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 04:12 PM

Vezi postareaIaro, la Jan 19 2008, 11:47 PM, a spus:

Da, lunar D100, cu valoarea zero pentru contributiile salariale si la fiecare trimestru si cu impozitul pe profit, in cazul ca firma nu are angajati! In acea notificare nu se precizeaza decat ca cei care platesc impozit pe profit trebuie sa depuna lunar D100!
daca nu are in vectorul fiscal contributii salariale, la ce sa declare zero ?? zero se declara cand ai IN VECTORUL FISCAL o contributie la care nu ai de plata nimic. cum el nu are declarata contributia, adica ea nu exista deloc, n-are la ce declara zero.

apoi, ca sa facem aceasta precizare importanta si definitorie in ce priveste decl. 100, depunerea ei lunara sau trimestriala se refera strict la contributiile salariale si nu la imp. pe profit sau pe venit. microintrep., adica la acele firme care au salariati indiferent deca sunt platitoare de imp. pe venit. micro sau de imp. pe profit. nu ai salariati, nu ai ce declara la contributii - nici macar zero.

eu cred ca faceti o confuzie fiindca art. spune clar :
"(7) Prin derogare de la dispozițiile legale în vigoare privind termenele de plată, impozitele și contribuțiile aferente veniturilor din salarii, precum și impozitul reținut la sursă potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, se plătesc astfel: " .......... deci AFERENTE VENITURILOR DIN SALARII !!
NU AI SALARII, N-AI CE DECLARA nici lunar, nici trimestrial, nici anual ... nicicum !

parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 January 2008 - 08:28 PM




#32 roxana nico

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 January 2008 - 04:13 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 16 2008, 05:37 PM, a spus:

la sectiunea de "declaratii" te-ai uitat ??

oricum, am si eu o var. de decl. 010 / 2008, mi-a trimis-o pe mail un prieten in care am mare incredere. iat-o :


Draga Otilia, esti de zahar! Ce ne-am face noi fara tine!!!!!! :lostit (13):



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 08:30 PM

ma bucur ca va foloseste; si pe mine m-a scos din ... si anume ... daca ma intelegeti ... :thumbup:

se listeaza frumos, dar nu sunt editabile - din pacate (sau nu m-am priceput eu )

o seara frumoasa sa aveti.:lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 21 January 2008 - 08:59 PM




#34 cvmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 January 2008 - 09:56 PM

Firma mea nu are angajati, iar de la finante mi s-a spus sa depun numai declaratia 100 (nu am TVA), pentru impozitul pe profit trimestrial.
Daca nu am angajati nu trebuie sa depun 010.



#35 ana gabriela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:50 AM

Vezi postareacvmi, la Jan 23 2008, 09:56 PM, a spus:

Firma mea nu are angajati, iar de la finante mi s-a spus sa depun numai declaratia 100 (nu am TVA), pentru impozitul pe profit trimestrial.
Daca nu am angajati nu trebuie sa depun 010.
ce documente insotesc decl. 010



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:11 AM

nici un alt document :lostit (13):

te sfatuiesc, insa, sa ai la tine decl. 010 precedenta fiindca pot aparea neconcordante intre vectorul fiscal existent in calc. adm. fin. si cel declarat de tine anterior. in astfel de cazuri e bine sa ai decl. 010 anterioara ca sa poti dovedi pe loc ca ai decl. vectorul fiscal corect si inainte.

eu am o firma la care, spre uimirea mea, sapt. trecuta mi s-a spus ca nu figurez cu salariati desi eu am decl. chiar si anul trecut "salariatii" trimestrial... anul asta a trebuit sa depun 010 din nou fiindca e platitoare de imp. pe profit si a trecut cu vector lunar la salarii.
d-na de la ghiseu a fost draguta si mi-a explicat ca f. probabil e de la ei, se mai intampla si din cauza ca trimit vectorul la reg. si reg. com. inapoiaza vectorul cu greseli (asa mi-a zis - o fi adevarat sau nu... asta nu mai stiu, sincer), insa mi-a luat decl. 010 asta noua, dar m-a rugat sa vin si cu cea dinainte ca sa reglam situatia. daca o avem la mine nu mai faceam inca un drum ... de asta zic sa fiti pregatiti, in caz de ... :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 31 January 2008 - 11:15 AM




#37 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:34 AM

Si daca mie nu mi-au primit-o niciodata, ce ma fac?!
preda



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2008 - 11:38 AM

nu inteleg care e situatia ta, te rog sa-mi explici putin ca sa te pot ajuta cu un sfat, da ? :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL