Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariul minim in 2008 va fi de 500 de lei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salariul minim in 2008 va fi de 500 de lei


60 replies to this topic

#21 primariapui

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 January 2008 - 03:53 PM

am si eu o intrebare: contractul colectiv de munca la nivel national 2007-2011 se aplica si in cadrul instituiilor publice, in cazul nostru in primarie - la personalul contractual?
ne contrazicem cu secretarul din primarie, el spunand ca se aplica ordonanta cu salarizarea functionarilor publici.
Va multumesc!



#22 cristibelean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:consultant

Postat 14 March 2008 - 10:17 PM

Probleme care incep sa ne framante in urma discutiei cu organe de control de la ITM: salariul minim trebie sa fie cel stabilit de contractele de munca la nivel de ramura - OBLIGATORIU indiferent ca esti afiliat sau nu vre-unei asociatii patronale sau ca exista sindicat si acesta este afiliat vre-unei confederatii sindicale - pentru toate codurile CAEN pentru care se precizeaza.
Daca codul CAEN nu apare in niciun Contract Colectv la nivel de ramura atunci salariul minim este 500 lei. (pentru nerespectarea salariului minim amenda este intre 1.000 si 2.000 lei, dar se pune intrebarea care salariu minim, cel al guvernului sau celalat)

Care este salariul minim pe economie: cel stabilit de Guvern (500 lei) sau cel stabilit de contractele colective la nivel de ramura, acesta fiind in general mai mare de 500 lei?. De ex. la comert salariu minim este 540 lei. La alte ramuri, salariu coincide cu cel dat de guvern, 500 lei.

In chimie, petrochimie, petrol "(2) Castigul salarial mediu brut in societatile cuprinse in Anexa nr. 1 si in cele cu codurile CAEN 296, 297, 30, 31, 32, 33, 72, nu va fi mai mic decat castigul salarial mediu brut pe economie publicat in Buletinul Statistic al I.N.S.S.E."

Ce facem, modificam salariile minime sau nu? Pe la ITM la preluare contracte este liniste, dar cei de la control isi freaca mainile ca la un semnal de la centru sa se arunce pe bietele firme sa le jumuleasca.

consultant economic si financiar



#23 luci23

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 March 2008 - 01:17 PM

500, daca nu e stabilit pe ramura

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:32 AM




#24 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 March 2008 - 03:49 PM

Daca in contractele pe ramuir sunt stabilite valori mai mari, atunci acelea sunt salariile minime.

Daca in contractele pe ramuir sunt stabilite valori mai mari, atunci acelea sunt salariile minime.
iuliana



#25 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 March 2008 - 05:59 PM

exact. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 27 August 2008 - 10:32 AM




#26 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 17 June 2008 - 10:27 AM

stie careva daca de la 1 iulie intra in vigoare salariul minim pe economie de 540 lei?

Aceasta postare a fost editata de Viovas: 17 June 2008 - 10:27 AM




#27 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 17 June 2008 - 10:41 AM

La ITM inca nu se stie de aceea nu se primeste decat dupa 1 iulie
De asemenea nu se mai intocmeste decizie (cum se facea cand se modifica salariul minim) ci act aditional la CIM



#28 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 17 June 2008 - 10:55 AM

HOTĂRÂRE Nr. 1507 din 12 decembrie 2007
pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 877 din 20 decembrie 2007

În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 159 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ART. 1
Începând cu 1 ianuarie 2008, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 500 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore în medie pe lună în anul 2008, reprezentând 2,941 lei/oră.
ART. 2
Începând cu 1 iulie 2008, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată va fi de 540 lei lunar, reprezentând 3,176 lei/oră, în condiţiile realizării principalilor indicatori economici pe care este construit bugetul de stat pe anul 2008, respectiv creşterea produsului intern brut, ţinta de inflaţie, precum şi de nivelul productivităţii muncii.



#29 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 17 June 2008 - 11:10 AM

" în condiţiile realizării principalilor indicatori economici pe care este construit bugetul de stat pe anul 2008, respectiv creşterea produsului intern brut, ţinta de inflaţie, precum şi de nivelul productivităţii muncii."


pai si cand aflam si noi daca s-au atins indicatorii astia ca deja de a 2a jumatate a lunii iunie?



#30 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 17 June 2008 - 12:10 PM

Ai dreptate Vio! Am intrbat acum la ITM Prahova si nu stiu nici ei! Asteapta precizari!



#31 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2008 - 03:07 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Jun 17 2008, 12:10 PM, a spus:

Asteapta precizari!

Pai, sunt in stare si de alceva ? La asta se pricep cel mai bine.
Dragos



#32 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 17 June 2008 - 03:24 PM

stati asa..am sunat la Ministerul Muncii, la Inspectia Muncii, la Institutul National de Statistica...la sindicate...si nimeni nimic....nu se stie.....nu se stie... eu una nu cred

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 August 2008 - 03:29 PM




#33 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2008 - 03:35 PM

probabil vor anunta in al 13-lea ceas... cum au facut si cu ziua libera de Rusalii...



#34 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 18 June 2008 - 12:15 PM

Si tot de la 1 iulie se modifica si procentul pentru sanatate angajat.

De la 6.5% la 5.5%...Sanatate salariat...



#35 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2008 - 12:36 PM

da, si pe data de 25 august va aparea noul program de la sanatate :thumbup: sau mai bine pe 26 ... :biggrin:



#36 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2008 - 12:47 PM

Vezi postareanilufera, la Jun 18 2008, 12:36 PM, a spus:

da, si pe data de 25 august va aparea noul program de la sanatate :thumbup: sau mai bine pe 26 ... :biggrin:


de ce sa apara??? nu putem sa modificam noi in program.....?



#37 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 18 June 2008 - 01:22 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 17 2008, 03:35 PM, a spus:

probabil vor anunta in al 13-lea ceas... cum au facut si cu ziua libera de Rusalii...
Nu au cum sa anunte oficial indicatorii primului semestru pana se incheie semestrul (31.06) si raportarile statistice privind primul semestru. Daca puteti mari salariul este totusi bine sa-l mariti de la 1 iulie, fara sa mai fiti nevoiti sa faceti modificari retroactive si sa prindeti aglomeratia de la ITM din momentul declararii realizarii indicatorilor. Cred ca se va intarzia mult.
In ce priveste ziua libera de Rusalii, deocamdata sunt vorbe. Nu am vazut nici o lege in acest sens.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#38 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2008 - 11:20 AM

am citit pe un site(nu stiu daca am voie sa-i dau numele, sa nu fac reclama) ca Paul Pacuraru, ministrul muncii, a declarat ieri ca, in acest moment, nu este posibila o crestere a salariului minim, din cauza nivelului inflatiei si ca va discuta acest aspect in cadrul intrevederii de saptamana viitoare, cu sindicatele si patronatele.



#39 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 06 July 2008 - 06:50 PM

NU AM MAI VAZUT NICI UN COMENTARIU REFERITOR LA SALARIUL MINIM PE ECONOMIE APLICABIL DE LA 1 IULIE 2008. MAI STIE CINEVA CEVA SAU RAMANE CA PANA ACUM, ADICA 500 RON?

Aceasta postare a fost editata de crisstina: 06 July 2008 - 06:52 PM




#40 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 July 2008 - 10:56 PM

Eu am vrut sa le maresc, nu vrea patronul...
Ca cica nu mai trebuie... mama ce le convine!
Vai de noi si de bietii salariati. Daca e sa fie in al 13-lea ceas sa le fie de bine.
Eu fac declaratii si in 26. Ei platesc amenzile si vor zice ca de vina-i contabilul...
irina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL