Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Renuntarea la impozitarea in sistem real - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Renuntarea la impozitarea in sistem real

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 07 January 2008 - 12:21 PM

(Stiu ca acelasi topic a mai fost deschis acum un an si s-a mutat la ARHIVE insa pentru mine este o problema urgenta si va rog sa ma ajutati cu raspunsuri din experienta personala)

Astazi am fost la Finante pentru a depune o cerere pentru renuntarea la optiunea de determinare a venitului net in sistem real si trecerea la norma de venit.

Inspectorul de zona insa a facut fete fete si mi-a spus ca nu se poate, ca nu exista asa ceva, sa merg la biroul de asistenta ca ea n-a auzit de asa ceva. Am fost la asistenta - alti doi inspectori acolo - care mi-au spus ca se poate, conditia fiind sa fi trecut doi ani fiscali ( eu am autorizatia din luna a 9-a 2006 ) si au zis ca e ok, ma incadrez, pot sa depun.

Am fost inapoi la Inspectorul de zona care a refuzat inca o data sa-mi inregistreze cererea si a zis sa revin ca vrea "sa vorbeasca cu sefu sa nu o inregistreze, asa, aiurea..."

Am gasit pe site-ul ANAF (http://anaf.mfinante.ro) Calendarul obligatiilor fiscale privind impozitul pe venit pentru anul 2008. Aici, in al doilea rand din tabel se specifica:

Depunerea Cererii pentru renuntarea in anul 2007 (n.r. probabil gresit) la optiunea de determinare a venitului net in sistem real, in situatia in care au fost impusi in sistem real timp de 2 ani consecutivi.

Asadar se poate! Doamna de la ghiseu a incercat dupa insistentele mele sa ma convinga ca ok, se poate, dar nu ma incadrez ca nu am doi ani plini, desi colegii i-au spus ca se considera ani fiscali, si avand autorizatia din 2006 ma incadrez.

Din moment ce am fost impozitat in 2006 si 2007 pe baza de declaratie estimativa - sistem real - consider la randul meu ca sunt doi ani fiscali consecutivi cu impozitare in sistem real. Voi ce ziceti?


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL