Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma de turism - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


firma de turism

20 replies to this topic

#1 ilie constantin alexandru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2005 - 12:00 PM

salutare,

asi dori si eu sa aflu pasi ce trebuie urmati pentru deschiderea unei firme de turism ( aprobarile necesare, cat este tva-ul in turism,etc).in plus as dori sa stiu de unde pot lua toate aceste aprobari.


va multumesc



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2005 - 06:36 PM

pt TVA ul in turism: cazare 9%, masa etc 19 %, taxa hoteliera 0 %.

ca sa poti deschide tu agentie de turism trebuie sa ai brevet. brevetul il obtii dc ai facultate in domeniu si 2 ani de munca in turism pe cartea de munca te duci si depui actele la minister sau daca n-ai ..mai e varianta nr 2..faci un curs de manager in turism(iti trebuie obligatoriu facultatea terminata) si 1,5 ani de munca in turism..

daca ai brevetul infiintezi firma si apoi depui dosarul pt licentierea firmei ..in maxim 1 luna iti dau licenta de functionare

bafta!




#3 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2005 - 06:37 PM

daca te intereseaza mai multe amanunte legi etc da-mi mesaj



#4 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 March 2005 - 10:30 PM

[quote=Andreea`]daca te intereseaza mai multe amanunte legi etc da-mi mesaj[/quote]

buna, andreea
te rog sa ma ajuti cu urmatoarea problema referitoare la regimul normal si special:
daca am de facturat servicii cazare catre o persoana juridica neplatitoare de TVA (are cod fiscal dar nu are atribut R), pot factura cu TVA 9%?
sau, deoarece este neplatitor de TVA trebuie sa folosesc regimul special si sa mentionez pe factura TVA inclus?


[/quote]



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2005 - 09:47 AM

Livia,

daca tu esti platitor de TVA facturezi cu TVA 9% in cazul tau de prestari servicii de cazare si mic dejun.. tu ca persoana fizica nu primesti bon fiscal cu TVA cand faci cumparaturile? e acelasi lucru numai cota de TVA e schimbata :D

o zi buna !



#6 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 12 April 2005 - 10:01 AM

Deci agentia de turism foloseste cota de 9 % pentru seriviciile prestate?
Veniturile facturate sunt cele din prestari de servicii?
Daca are cineva o monografie ar fi perfect



#7 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 April 2005 - 09:38 PM

alin stanciu a spus:

Deci agentia de turism foloseste cota de 9 % pentru seriviciile prestate?
Veniturile facturate sunt cele din prestari de servicii?
Daca are cineva o monografie ar fi perfect

Foloseste 9% doar la cazare (pe teritoriul Romaniei) in cazul in care clientul este persoana juridica si are nevoie sa isi deduca TVA-ul.
Daca este vorba de cazare in afara Romaniei - se aplica 19% la comision, iar tva pt serv facturate de prestatori este nedeductibila pt agentie.

Daca clientul este persoana fizica sau persoana juridica neplatitoare de TVA (nu au nevoie sa isi deduca TVA) atunci la TVA apare "TVA inclus". Asta inseamna ca aplici regimul special:
- tva pt serv facturate de prestatori nu este deductibila de catre agentie
- tva colectata de agentie se calculeaza prin aplicarea procedeului sutei marite 19x100/119 asupra bazei de impozitare; cota de tva este 19%
- baza de impozitare pt agentie este beneficiul (comisionul) realizat, diminuat cu suma TVA inclusa in beneficiul respectiv.



#8 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 14 April 2005 - 12:30 PM

Sa zicem ca respectiva agentie lucreaza pe baza de comision.foloseste 19%pt comision.Dar el face facura pt intreaga valoare a serviciului.Faca factura compusa din serviciu si comision,aplica 9 % serviciului din turism si 19 %comisionului(tva pe care insa nu si-l deduce).
Dar acum am o alta intrebare.Pe baza carui document hotelul deduce cei 9 % pe care practic ii incaseaza soc de turim?!?



#9 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 April 2005 - 03:15 PM

alin stanciu a spus:

Sa zicem ca respectiva agentie lucreaza pe baza de comision.foloseste 19%pt comision.Dar el face facura pt intreaga valoare a serviciului.Faca factura compusa din serviciu si comision,aplica 9 % serviciului din turism si 19 %comisionului(tva pe care insa nu si-l deduce).
Dar acum am o alta intrebare.Pe baza carui document hotelul deduce cei 9 % pe care practic ii incaseaza soc de turim?!?

Se pare ca s-a strecurat o greseala
Toate agentiile lucreaza pe baza de comision - acesta este beneficiul ei.

Daca se opteaza pentru regimul special se face factura pe intraga valoare, iar la tva apare "tva inclus"; in contabilitate se defalca astfel:
19% la comision si nu isi deduce tva de la prestatori - prin urmare nu aplica 9% la serviciile hoteliere - scrie clar in norme ca, in cazul regimului special, nu se deduce tva de la furnizor, iar singurul tva care apare este tva de 19% la comision

Prin urmare, nu ai voie sa aplici 9% la cazare si 19% la comision; ci doar 19% la comision.
Asa cum am mai spus, poti sa aplici 9% la serv de cazare pentru Romania doar in cazul clientilor persoane juridice platitoare de tva si atunci inseamna ca aplici regim normal de tva(deoarece ei vor sa isi deduca tva, nu vor sa le apara pe factura tva inclus)



#10 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 April 2005 - 07:03 AM

[da,este vb de prestari de serv tot catre o alta societate
sa zicem ca serviciul prestat este de 20 000 000 lei iar comisionul
1 000 000 .factura va fi compusa din cele 2 sume,plus19% x 1 000 000 si 9 % x 1 000 000 lei adica total 24 990 000 lei.
Dar ce nu stiu eu acest regim special.cand opteaza pt el,sau nu stiu la ce te-ai referit.



#11 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 April 2005 - 04:58 PM

alin stanciu a spus:

[da,este vb de prestari de serv tot catre o alta societate
sa zicem ca serviciul prestat este de 20 000 000 lei iar comisionul  
1 000 000 .factura va fi compusa din cele 2 sume,plus19% x 1 000 000 si 9 % x  1 000 000 lei adica total 24 990 000 lei.
Dar ce nu stiu eu acest regim special.cand opteaza pt el,sau nu stiu la ce te-ai referit.

nu ai voie sa ai 2 sume - cu 19% si cu 9%
am tot spus - in cazul in care facturezi catre o alta societate (ce doreste sa isi deduca tva) vei avea - REGIM NORMAL
...............valoare ............ tva
net 20.000.000 1.800.000 (9%)
comision 1.000.000 90.000 (9%)
.........................................................
21.000.000 1.890.000 = 22.890.000 lei ASA VA APAREA PE FACTURA (nu defalcat pe net si comision)

daca aplici REGIM SPECIAL:

................valoare................ tva
net 21.800.000 nu se deduce
comision 1.000.000 190.000 (19%)
.........................................................
22.990.000 tva inclus ASA VA APAREA PE FACTURA (nu defalcat pe net si comision)

intre cele 2 este diferenta deoarece netul ramane 21.800.000 lei, iar comisionul se vrea a fi 1.000.000 lei in ambele cazuri (+tva aferent)



#12 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 15 April 2005 - 05:11 PM

merci mult.spune mi si mie te rog cadrul legal unde exista aceste lucruri.



#13 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 April 2005 - 03:52 PM

alin stanciu a spus:

merci mult.spune mi si mie te rog cadrul legal unde exista aceste lucruri.

pt regim special - MO 112/6.02.2004 - norme - pct 68
pt regim normal - acelasi monitor - la TVA - cota redusa de 9%



#14 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 17 April 2005 - 08:22 AM

daca poti trimite -le la alin_mihail_stanciu@yahoo.com(intre nume este liniutza de subliniere)merci



#15 livia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 April 2005 - 07:07 PM

alin stanciu a spus:

daca poti trimite -le la alin_mihail_stanciu@yahoo.com(intre nume este liniutza de subliniere)merci
sorry, dar le am pe format hartie, nu pe calculator
dar daca vei cauta in monitorul respectiv, le vei gasi; si in norme



#16 nata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 01:49 PM

Buna ziua,

In afara de TVA, agentiile de turism mai au ceva particular? Daca ma poate ajuta
cineva cu o monografie as fi recunoscatoare. Multumesc.[/url]



#17 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 22 July 2005 - 02:19 PM

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...nografie+turism



#18 nata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 05:04 PM

Multumesc pentru recomandari.

mai am o intrebare: unde gasesc reglementate notiunile de pachet de servicii turistice, componentele acestuia speciaficate in norme la pct 68.
si inca una:

exista posibilitatea facturarii serviciilor de turism in valuta si incasarea la fel, daca da care este actul normativ in care scrie?

multumesc inca o data



#19 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2005 - 06:26 PM

nata...exista un buton cautare..esti sigura ca l-ai folosit inainte sa pui aceste intrebari?
e foarte usor sa pui o intrebare si sa stai sa primesti un raspuns..munceste putin pt el ! cauta pe forum, pe google, prin programele de legislatie.. nu va plafonati gandidu-va ca primiti un raspuns daca intrebati ! :twisted:...mai ales ca de cele mai multe ori sunteti serviti prompt si concis cu toate datele necesare si baza legala.Dezbate-ti subiectele !


offtopic : offf...bilanturile sunt de vina !!! nu aruncati! :oops:



#20 nata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2005 - 04:31 PM

Despre facturarea si incasarea in valuta la o agentie de turism nu am gasit nimic si nici nu am experienta in acest sens. Speram sa ma ajutati voi.
Multumesc oricum pentru sfat si sa sti ca eu insist sa caut.

Se pare ca daca am insistat si am gasit: conform regulamentului valutar pot fi efectuate plati si incasari in valuta de catre rezidenti pentru operatiuni ce decurg din prestarea de servicii externe cum ar fi transportul interbational si turismul international.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL