Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mic indrumar privind declaratiile PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Mic indrumar privind declaratiile PFA


52 replies to this topic

#21 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 10:32 AM

Pentru cei cu Norme de Venit,

Iata ce am gasit pe un topic alaturat, prin bunavointa lui Carmen-Sibiu:

"Norma de venit se reduce cu 50% pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente
avand si calitatea de salariati,angajati cu contract de munca cu norma intreaga. "

Intregul topic se afla la:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...st&p=159278

Profitati de aceasta prevedere!
Dan



#22 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 25 January 2008 - 04:59 PM

Vezi postareamiha77, la Jan 22 2008, 09:32 AM, a spus:

Sa stiti ca imi place tare mult acest topic. Ma ajuta sa-mi pun ordine in ganduri :)
...
Contributia de concedii si indemnizatii - NU SE PLATSTE?????? As vrea sa stiu si parerea voastra!

Depinde de tine daca vrei-platesti, daca nu- NU !
Vezi topicul: Obligativitate plata contribuitii pt.concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
OK ?

cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#23 Piticu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 January 2008 - 01:27 PM

Declaratia 221 nu mai este valabila - din ianuarie, anul acesta, se va folosi declaratia 220 - vezi detalii pe mfinante.ro, Anaf - persoane fizice - formulare utile



#24 Piticu'

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:15 AM

E adevarat. Incepand de anul acesta declaratia pt venitul estimat este 220, iar 221 este pentru altceva.



#25 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 January 2008 - 08:18 PM

Buna seara,

Am un raspuns dat de MFP la o intrebare care ma macina... Sincer eu nu prea am inteles mare lucru. Intrebarea se referea la toate obligatiile datorate bugetului general consolidat iar raspunsul dat de MFP a fost doar cu privire ca CASS.
Am dedus si eu ca, pe langa impozit datorez numai CASS.

INTREBAREA: Care sunt obligatiile de plata datorate bugetului general consolidat (CAS, somaj, CASS, contribuia pentru concedii si indemnizatii, contributia pentru accidente de munca si boli profesionale) datorate de o persoana fizica autorizata in conditiile in care aceasta, pe langa activitatea desfasurata ca PFA, are contract de munca cu 8h/zi incheiat cu un SRL?

RASPUNSUL:
Urmare e-mail-ului dv., inregistrat sub nr. 910247/28.01.2008, va comunicam urmatoarele:

În ceea ce privește contribuțiile sociale obligatorii datorate de persoana fizică, care desfasoara o activitate independenta:
Conform prevederilor art. 257 alin. (2) lit. f) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
- veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
- veniturilor din activitati desfasurate de persoane care exercita profesii libere sau autorizate potrivit legii sa desfasoare activitati independente, dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar, daca este singurul venit asupra caruia se calculeaza contributia.
Ca urmare, pentru persoana fizica care obtine venituri din salarii, angajatorul are obligatia sa calculeze, retina si sa vireze contributiile obligatorii datorate atat de aceasta, cat si de angajator.
Totodata, persoana fizica care este angajata cu contract de munca si obtine venituri din desfasurarea unei activitati independete, are obligatia achitarii, individual, lunar, la sediul Casei nationale de asigurari de sanatate, a contributiei in cota de 6,5% aplicata asupra veniturilor obtinute din activitatea independenta.

Cu stima,

Suzana CHIRIAC - Director adjunct
Intocmit: Dana Constantinescu - consilier superior
Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor




#26 TudorM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, asigurari

Postat 30 January 2008 - 04:15 PM

miha77: multumesc mult pentru postarile tale. clare si la obiect.

Din raspunsul celor de la finante inteleg ca un PFA pe pierdere in 2007 si care in 2007 a avut si carte de munca (8h) la un SRL, depune declaratie la Sanatate, dar pe 0 (zero) si tot atat si plateste, adica nimic. :lostit (13): Daca cineva considera ca am inteles gresit il rog sa ma corecteze. Multumesc.
Tudor



#27 atudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 January 2008 - 09:50 PM

Buna seara tuturor si multumiri anticipate pentru raspunsurile ulterioare.
Fiind total pe dinafara legilor fiscale, dar dorind sa devin PFA, va rog mult daca se poate sa-mi spuneti ce demersuri va trebui sa fac in aceasta privinta: unde trebuie sa ma duc si cu ce documente. Am explorat diverse site-uri, am citit legea 300, dar as dori detalii. Si inca o intrebare: cam ce buget trebuie sa pregatesc si cam cat timp va fi necesar?
Va multumesc mult.



#28 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 01 February 2008 - 09:51 AM

S-a depus si o declaratie privind cifra de afaceri a anului 2007, a fost termen 25 ian.2008.



#29 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 01 February 2008 - 06:49 PM

Da claudiaionela, s-a depus. Dar poate ar trebui sa spui si cine trebuia sa o depuna. Toate persoanele fizice autorizate, platitoare de TVA, care au realizat in anul 2007 o CA mai mica de 100.000 EUR. Si nu a fost primul an cand s-a depes!



#30 cristianna_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 01 February 2008 - 08:47 PM

Ajutor!
Ce trebuie sa fac sa devin pfa sau sa fac o asociatie familiala si cat dureaza!
Va rog mult de tot un raspuns urgent. Pana luni trebuie sa iau o hotarare de care depinde viitorul meu.
Heeeeelp!
Cristianna



#31 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 01 February 2008 - 09:55 PM

Nu e foarte complicat dar trebuie sa ai nervi de fier pt. ca in general esti trimis de la un ghiseu la altul de te saturi.
Primul pas: te duci la primarie la informatii pentru cetateni, iti da niste formulare, platesti niste taxe:
- 1.96 ron - Taxa de transmitere
- 12.5 ron - Taxa de verificare si rezervare + fd. lichidare
- 20 ron - taxa cazier fiscal
Platesti taxele la caserie, faci copie in 3 exemplare dupa chitantele obtinute si dupa buletin (parca) si te intorci la inf. pt. cetateni.
si iti mai da doamna de acolo o lista cu ce acte trebuie sa mai aduci si niste formulare (la mine a cerut CI+copie in 3 exemplare, acte de studii - asta numai pt anumite cazuri ca sa dovedesti ca esti caliicat pentru activitatea pe care vrei sa o desf, certificat medical - asta e de fapt o simpla adeverinta medicala de la doctorul de familie dar te costa si asta parca 5 ron).
Peste o saptamana revii cu actele cerute si mai platesti:
- 10 ron taxa obtinere CU de inregistrare
- 37.5 ron taxa de inregistrare RC + fond lichidare
- 68 ron - taxa emitere autorizatie
Dupa 3 saptamani revii si daca ai noroc (eu am avut, dar spunea ca sunt f. aglomerati si nu toti au fost la fel de norocosi, deci poate dura mai mult de 3 saptamani) vei primi autorizatia si certificatul de inregistrare la Registrul comertului.

Rasufli usurat si dupa ce iti revii te duci la finante. Aici te plimbi si mai mult. Eu am fost intr-o zi sa ma interesez cam ce am nevoie si m-am plimbat pe la 3 ghisee dupa care nu am mai avut pitere si am plecat, dar am luat macar formularele si informatiile necesare. Astazi am mers din nou: la camera 113 am dus copii dupa autorizatie, certificatul de inregistrare la registrul comertului si CI si formularul 070 completat in 3 exemplare. Au verificat actele si formularele, dupa care am mers la registratura sa le stampileze si sa le dea un nr. de inregistrare. Am revenit la 113 si am primit pe loc certificatul de inregistrare fiscala.

Cum astazi este vineri si e program scurt nu am reusit sa finalizez la finante... Luni voi merge la camera 409 sa cumpar registru unic de control (asta nu stiu cat costa). La xeroxul din incinta cumpar registru de incasari si plati si registru de inventar (6.7 ron fiecare). Cu registrele astea, cu autorizatia, certif. de inregistrare fiscala si cel de la RC si cu copii dupa acestea si dupa CI ma voi duce apoi la camera 411 (parca nici nu mai stiu exact numarul, dar stiu usa :tongue: ). Acolo mi se vor viza aceste registre.

Mai departe stiu ca trebuie sa merg la Casa de Asigurari de Sanatate sa depun si acolo o declaratie... in rest nu stiu daca mai am de facut ceva.

M-am mai lamurit tot astazi ca nu am nevoie de stampila (vezi art. 155 din codul fiscal), asa ca scutesc aproximativ 90 ron.

Cam asta e.

Daca mai e ceva poate ma completeaza cineva...

Bafta!

Sper ca raspunsul meu ii va fi de folos si lui atudor si cristianna_c

Aceasta postare a fost editata de Carmen - Sibiu: 01 February 2008 - 09:56 PM




#32 cristianna_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 01 February 2008 - 10:35 PM

Multumesc mult mult de tot!
Cristianna



#33 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2008 - 11:28 PM

Vezi postareamiha77, la Jan 29 2008, 08:18 PM, a spus:

Buna seara,

Am un raspuns dat de MFP la o intrebare care ma macina... Sincer eu nu prea am inteles mare lucru. Intrebarea se referea la toate obligatiile datorate bugetului general consolidat iar raspunsul dat de MFP a fost doar cu privire ca CASS.
Am dedus si eu ca, pe langa impozit datorez numai CASS.


posteaza si tu aici adresa de mail la care ai transmis intrebarea
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#34 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 18 February 2008 - 12:08 PM

daca la un cabinet medical am un angajat , ii depun fisa fiscala la Administratia Financiara din bld.Mamaia sau pe Badea Cartan (pentru constateni daca se uita cineva )? multumesc mult



#35 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 18 February 2008 - 12:36 PM

fisa fiscala este obligatia angajatorului si se depune la adm fin unde este inregistrat pfa.ul,adica tot in locul unde se depun declaratiile estimative,etc
elma



#36 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2008 - 03:21 PM

Vezi postareaelmam, la Feb 18 2008, 12:36 PM, a spus:

fisa fiscala este obligatia angajatorului si se depune la adm fin unde este inregistrat pfa.ul,adica tot in locul unde se depun declaratiile estimative,etc

Nu inteleg, ce ANGAJATOR intervine in cazul colaborarii FIRMA-PFA.... ????
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#37 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 February 2008 - 03:22 PM

Vezi postareaad, la Feb 18 2008, 12:08 PM, a spus:

daca la un cabinet medical am un angajat , ii depun fisa fiscala la Administratia Financiara din bld.Mamaia sau pe Badea Cartan (pentru constateni daca se uita cineva )? multumesc mult

Pe Badea Cartan, raspunde un constantean :)



#38 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 February 2008 - 03:31 PM

Vezi postareaunPFA, la Feb 17 2008, 11:28 PM, a spus:

posteaza si tu aici adresa de mail la care ai transmis intrebarea

Bine v-am regasit!
Adresa: Asistenta@mfinante.ro

Uite si episodul 2 cu mfinante...

Multumesc foarte mult pentru raspunsul primit!

Sa inteleg ca, pe langa impozitul pe venit si CASS datorat in cota de 6,5% la venitul net, platibil trimestrial (conform Ordin 617/2007), persoana fizica autorizata care desfasoara si activitate salariala (are contract de munca incheiat cu un SRL cu 8h/zi) nu mai are si alte obligatii ?
Ma refer la:
1. contributia de asigurari sociale;
2. contributia la fondul de somaj;
3. contributia pentru concedii si indemnizatii;
4. contributia pentru accidente de munca si boli profesionale.

Cu depsebita consideratie,
Mihaela Gradinaru

Urmare e-mail-ului dv., conexat cu cel inregistrat sub nr. 910247/28.01.2008, precizam, inca o data ca, persoana fizica care obtine si venituri din desfasurarea unei activitati independete, are obligatia achitarii, individual, lunar, la sediul Casei nationale de asigurari de sanatate, numai a contributiei in cota de 6,5% aplicata asupra veniturilor obtinute din activitatea independenta.

Cu stima,

Suzana CHIRIAC - Director adjunct
Intocmit: Dana Constantinescu - consilier superior
Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor




#39 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2008 - 03:41 PM

Felicitari pentru operativitate si perseverenta!
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#40 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 18 February 2008 - 10:23 PM

:tongue: multumesc tare mult , mi se parea si mie normal asa , dar cineva cu PF mai vechi mi-a spus ca pe Mamaia






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL