Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imp. profit, declarare si plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


imp. profit, declarare si plata

104 replies to this topic

#41 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:41 AM

Nu ai cum sa "platesti mi mult decat la septembrie", ci platesti tot "cat ai platit la septembrie". :lostit (13): Prin "septembrie" la tine se intelege trim. III, nu?

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 19 January 2008 - 12:42 AM




#42 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 19 January 2008 - 12:16 PM

Pentru Iaro

Citeste instructiunile de la declaratia 101; acolo scrie f clar ca daca depui D101 pana la 15.02, nu se depune D100 pentru decembrie. Daca citesti doar Coduk Fiscal, intr-adevar se poate crea confuzie.


O zi buna tuturor! :lostit (13):




#43 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 10:38 PM

Pana acum, eu am declarat astfel: impozitul pe profit aferent trim IV, in declaratia 100. In declaratia 101 (depusa pana pe 15.02.), la rubrica "impozitul pe profit datorat final" treceam impozitul cumulat pe tot anul, iar la rubrica "impozit pe profit declarat prin (scriu pe scurt) declaratia 100", treceam cat am declarat in cursul anului. Daca rezultau diferente de plata, le plateam pana pe 15.02. S-a schimbat ceva, ca pana acum nu am avut probleme cu dublari de impozit sau altele.



#44 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2008 - 11:15 PM

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 20 2008, 12:38 AM, a spus:

Pana acum, eu am declarat astfel: impozitul pe profit aferent trim IV, in declaratia 100. In declaratia 101 (depusa pana pe 15.02.), la rubrica "impozitul pe profit datorat final" treceam impozitul cumulat pe tot anul, iar la rubrica "impozit pe profit declarat prin (scriu pe scurt) declaratia 100", treceam cat am declarat in cursul anului. Daca rezultau diferente de plata, le plateam pana pe 15.02. S-a schimbat ceva, ca pana acum nu am avut probleme cu dublari de impozit sau altele.



pai gresit........tu declarai ce plateai...si ce declarai prin declaratia 100...total gresit.......se declara impozitul la profitul realizat 16%................si la ce delarai prin 100 e ce ai platit, nu? si de aici se poate sa ai diferente.....normal ca tu nu aveai.............



#45 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 09:43 AM

Vezi postareastelicad, la Jan 20 2008, 01:15 AM, a spus:

Vezi postareaAnaStancu, la Jan 20 2008, 12:38 AM, a spus:

Pana acum, eu am declarat astfel: impozitul pe profit aferent trim IV, in declaratia 100. In declaratia 101 (depusa pana pe 15.02.), la rubrica "impozitul pe profit datorat final" treceam impozitul cumulat pe tot anul, iar la rubrica "impozit pe profit declarat prin (scriu pe scurt) declaratia 100", treceam cat am declarat in cursul anului. Daca rezultau diferente de plata, le plateam pana pe 15.02. S-a schimbat ceva, ca pana acum nu am avut probleme cu dublari de impozit sau altele.



pai gresit........tu declarai ce plateai...si ce declarai prin declaratia 100...total gresit.......se declara impozitul la profitul realizat 16%................si la ce delarai prin 100 e ce ai platit, nu? si de aici se poate sa ai diferente.....normal ca tu nu aveai.............


in 101 la impozitul datorat final, declaram impozitul cumulat, 16% aplicat la profitul impozabil. La rubrica impozit pe profit declarat, adunam ce am declarat in 100 (la trim I, II, III si IV). Nu era obligatoriu sa nu dea diferente. Puteam de exemplu sa gresesc in declaratia 100. In 100, nu este ce se plateste. Este impozitul trimestrial (rulajul trimestrial al lui 691).

Nici in 100 si nici in 101 nu se declara ce s-a platit. In 100 am declarat impozitul datorat, aferent trimestrului respectiv (rulajul trimestrial al contului 691), iar in 101 la "impozitul datorat final", declar suma rezultata din aplicarea cotei de 16% asupra profitului impozabil. La "impozit declarat in cursul anului" trec ce am declarat in cursul anului in declaratia 100. Chiar nu vad unde este greseala si nici unde trebuie sa trec impozitul pe care l-am platit efectiv.



#46 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 22 January 2008 - 09:36 AM

Eu la nivelul trim.III aveam 833 lei la decl. 100. Pe trim IV am 1600 lei impozit profit.
Am declarat in decl 100 pe trim IV 833 lei, ca in trim. III, urmand sa regularizez diferenta in 101. Am facut bine oare?
De bilant nu m-am apucat inca.Mai dureaza. Deci 101 nu o pot regulariza pina nu termin bilantul. :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 22 January 2008 - 09:38 AM

irina



#47 Ramona_nicolae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:contabilitate

Postat 22 January 2008 - 10:27 AM

si totusi daca la nivelul trim III am imp.pe profit de 10.000 ron si la nivelul trim IV am calculat 100 imp.pe profit de plata nu mi se pare corect sa declar si sa platesc impozitul aferent trim. III
in acest caz sa declar 0 in declaratia 100 si depun decl.101 pana la 15.02
atunci scadenta de ce mai este 25.01.2008, nu se considera ca definitivarea se face la 15.02.2007?



#48 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 22 January 2008 - 10:30 AM

irina...este perfect. dar decl 101 o depui la 15 aprilie, nu la data bilantului.

Aceasta postare a fost editata de ileanab: 22 January 2008 - 10:31 AM




#49 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 23 January 2008 - 09:22 AM

Vezi postareaIaro, la Jan 17 2008, 12:00 AM, a spus:

Pentru Ela_d:
Vei putea depune si plati pana la 25 ianuaire 2008, numai in caz ca apare programul nou de la Finante, cu noua D101, care este valabila pentru anul 2007, ca aceea care este acum in program este cea din 2006. Deci, s-ar putea sa te fi grabit cu inchiderea anului 2007, deoarece fizic este posibil sa nu poti depune 101 la data de 25 ianuarie 2008. :lostit (13):

Am depus ieri si declaratia 100 si 101.A fost OK.Plata o fac abia azi..



#50 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 January 2008 - 05:01 PM

decl 100 trim IV -
o societate pana la trim III are impozit inreg de 1000 ron , la trim IV se constata ca impozitul pe anul 2007 este de 500 ron . Ce fac? In dec 100 nu mai trec deloc rubrica de impozit si declar doar contributiile la salarii, si apoi pana la 15.02.2008 depun 101 unde apare de recuperat 500 ron?
gabi



#51 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 11:04 PM

Da, nu declari nimic in 100 si definitivezi pana la 15.02.08



#52 flavandrei

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:04 AM

in situatia in care la nivelul trim 3 eram platitor de impozit micro, iar in trim 4 am devenit platitor de impozit pe profit, ce se declara in 100 pt trim4 la rubrica impozit pe profit?



#53 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 24 January 2008 - 10:47 AM

Buna ziua tuturor,
Eu singur nu mai inteleg nimica! Ce si cum trebuie sa fac, aud, citesc pareri diferite, chiar si la Finante primesc diferite raspunsuri de la dferit ecompartimente....nu se poate asa....eu acuma ce sa fac?! :thumbup:

eu am mare diferenta in trimestrul IV fata de trimestrul III....majorarile vor fi enorm de mari....oare ce zic de acest lucru sefii mei??

Inca am un caz diferit, la o firma in 2006 a avut pierdere tot anul, in 2007 in primele III trimestre a inregistrat tot pierdere,dar in trrim IV a inregistrat profit, drep pt care scad din profitul curent pierderea din anul trecut....in asa fel nu mai trebuie sa plateasca impozit pe profit....dar cum declar in decl 100?! Sunt tare derutat.

Ajutor colegii mei..... :lostit (13):



#54 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 02:34 PM

Conteaza ce ai decarat in 100 la sep. Normal ar fi sa ai 0. Tu la 25 ian .2008 , fie depui decl 100 cu suma de la trim 3,adica 0 si urmeaxza sa vezi cat vei plati cand vei depune bilantul,fie nu declari nimic in 100,si atunci esti obligat sa definitivezi impozitul si sa depui direct 101 pana la 15.feb.2008 ,evident sa -l si platesti pana la 15.02.08.nu este vorba de nici o majorare,caci asa este legea.
In locul tau ,depun 100 cu 0,si asa mai amani plata impozitului pt. trim 4.



#55 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 24 January 2008 - 02:46 PM

sunt deacord cu doina nu stiu de ce majorari vorbiti?
traim intr-o lume confuza



#56 Dana Puscas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj - Napoca
  • Interests:de toate

Postat 24 January 2008 - 09:48 PM

Buna seara

Sper sa ma puteti ajuta in rezolvarea unei probleme:
- impozit pe profit declarat in D100 si virat = 7.000
- la 31.12.2007 in D101 impozit pe profit = 6.000
--------------------------------------------------------
rd.47 diferenta de impozit datorat = -1.000

CUM si CAND se inregistraza in contabilitate diferenta?

Va multumesc si astept rezolvari



#57 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 10:14 PM

In balanta la 31.12.07 faci NC 6911-4411 =-1000lei.
Suma pe care ai platit-o in plus (1000 lei) ,sa va vedea in debit la 4411



#58 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2008 - 09:43 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jan 10 2008, 02:28 PM, a spus:

Vezi postareaflorika, la Jan 9 2008, 01:23 PM, a spus:

Deci avem 2 situatii:
- ptr.trim.IV se plateste suma egala cu cea din trim.III si regularizarea imp.pe profit se face prin d 101 care se depune pana pe 15 aprilie
- ptr.cei care isi definitiveaza inchiderea exercitiului financiar pana la data de 15 februarie depun 101 pana la 15 februarie
pt. ambele cazuri, ce treci in decl. 100 la dec. 2007 ?? imp. pe trim. III 2007 ??

de ex., eu am avut imp. la trim 3, vreo 65.000 ron, firma a facut un proiect mare si asta-i impozitul. in schimb, la trim IV are doar vreo 3000 roni de plata. ce fac ?? trec in decl. 100 imp. pe profit 65.000 si ii platesc ?? tre' sa fiu nebuna sa-i fac asa ceva !!!

sau ...

Vezi postareaela d, la Jan 9 2008, 12:02 PM, a spus:

... termin tot la timp si sa depun pana pe 25 ianuarie declaratia 100 cu tot cu impozitul pe profit aferent trim 4.(si plata aferenta bineintels +plata TVA)In februarie depun declaratia 101...
E bine asa?
?? hm ??


daca la trimestrul 3 ai avut impozit mare si nu vrei sa platesti si pe trimestrul 4 acelasi impozit pt ca nu ai realizat acelasi profit, ... inchizi anul repede, nu mai depui 100 ci depui direct si repede 101, care va reflecta impozitul anual.
anul trecut se depunea 100 cu valoarea declarata la trimestrul 3 de catre cei care nu finalizau inchiderea exercitiului pana la 15 februarie. cei care finalizau inchiderea pana la 15 februarie .. se duceau direct cu 101. inca nu stiu daca s-a modificat ceva in modul de declarare pentru exercitiul 2007, dar te sfatuiesc sa intrebi la administratia financiara de care apartii.



#59 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2008 - 09:57 AM

Vezi postareamirelavasile, la Jan 15 2008, 02:13 PM, a spus:

Buna ziua,

am vazut ca e mare bataie de cap cu 100 la decembrie si 101! Si intr-adevar sunt foarte multi 'experti' fie de la finante, fie de la diverse firme, care dau tot felul de variante, ca gura nu-i doare ( fara suparare :biggrin: ). Legea e 'sfanta'( cat poate si ea): daca stii ca vei reusi sa depui pana la 15.02 declaratia 101, la decembrie nu se mai declara 100, urmand ca declaratia 101 rd 47 sa iti preia exact cat trebuie in fisa contribuabilului ( asta pentru cine spunea ca e posibil sa se dubleze suma de plata).
Daca crezi ca nu te incadrezi, depui declaratia 100 in decembrie cu impozitul declarat la trim. 3, iar declaratia 101 se depune pana la termenul de bilant.
Platile se considera in ambele cazuri scadente la 25.01.2008.
Intr-adevar, Salsa are dreptate, daca vii si declari la trim 4 suma egala cu trim 3, prin declaratia 100, iar cand faci calculul final ajungi la concluzia ca era mai putin de declarat, suma se regleaza la depunerea declaratiei 101. Daca te si apuci sa platesti o suma egala cu cea din trim. 3, ramai cu plata in plus si tii cont de ea la urmatorul termen de plata, ca apare si in fisa contribuabilului in rosu. Daca nu-l platesti, si faci plata dupa ce termini calcului final, vei plati majorarile pentru perioada dintre termen si plata efectiva.
Pe aceeasi tema, am fost anul trecut la fisc si am intrebat o ' consultanta' care si-a dat ochii peste cap si mi-a spus ca oricum ei nu vor lua in considerare declaratia mea 101 decat cu data de 15.04, si ca la trim 4 se declara oct+2*nov ( asta ca sa vedeti ce bine pusi la punct sunt cei de la metodologie-asta era cand eram eu tanara). Am plecat acasa, am facut cum am inteles eu, adica n-am depus 100 la decembrie, am pus 101 la 15.02. Mi-au trimis in feb hartie ca ma someaza sa depun 100 la decembrie, ca daca nu se calculeaza din oficiu. Am dat scris ca conform CF am depus 101 pana la 15.02, au zi ok, scuze, n-am vazut, fisa contribuabilului e corecta, totul bine.

O zi buna tuturor,

:lostit (13):

calculul sumelor accesorii incepe din ziua depunerii declaratiei 101. anii precedenti am depus mereu declaratia pe trimestrul 4 cu suma echivalenta trimestrului 3, si ulterior (in martie sau aprilie) am depus declaratia 101, achitand in aceeasi zi impozitul, si nu am avut parte de nici o penalizare. parca exista si niste norme .. daca o sa le gasesc o sa le postez aici ...



#60 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2008 - 11:33 AM

Vezi postareacristibotze, la Jan 25 2008, 07:57 AM, a spus:

Vezi postareamirelavasile, la Jan 15 2008, 02:13 PM, a spus:

Buna ziua,

am vazut ca e mare bataie de cap cu 100 la decembrie si 101! Si intr-adevar sunt foarte multi 'experti' fie de la finante, fie de la diverse firme, care dau tot felul de variante, ca gura nu-i doare ( fara suparare :biggrin: ). Legea e 'sfanta'( cat poate si ea): daca stii ca vei reusi sa depui pana la 15.02 declaratia 101, la decembrie nu se mai declara 100, urmand ca declaratia 101 rd 47 sa iti preia exact cat trebuie in fisa contribuabilului ( asta pentru cine spunea ca e posibil sa se dubleze suma de plata).
Daca crezi ca nu te incadrezi, depui declaratia 100 in decembrie cu impozitul declarat la trim. 3, iar declaratia 101 se depune pana la termenul de bilant.
Platile se considera in ambele cazuri scadente la 25.01.2008.
Intr-adevar, Salsa are dreptate, daca vii si declari la trim 4 suma egala cu trim 3, prin declaratia 100, iar cand faci calculul final ajungi la concluzia ca era mai putin de declarat, suma se regleaza la depunerea declaratiei 101. Daca te si apuci sa platesti o suma egala cu cea din trim. 3, ramai cu plata in plus si tii cont de ea la urmatorul termen de plata, ca apare si in fisa contribuabilului in rosu. Daca nu-l platesti, si faci plata dupa ce termini calcului final, vei plati majorarile pentru perioada dintre termen si plata efectiva.
Pe aceeasi tema, am fost anul trecut la fisc si am intrebat o ' consultanta' care si-a dat ochii peste cap si mi-a spus ca oricum ei nu vor lua in considerare declaratia mea 101 decat cu data de 15.04, si ca la trim 4 se declara oct+2*nov ( asta ca sa vedeti ce bine pusi la punct sunt cei de la metodologie-asta era cand eram eu tanara). Am plecat acasa, am facut cum am inteles eu, adica n-am depus 100 la decembrie, am pus 101 la 15.02. Mi-au trimis in feb hartie ca ma someaza sa depun 100 la decembrie, ca daca nu se calculeaza din oficiu. Am dat scris ca conform CF am depus 101 pana la 15.02, au zi ok, scuze, n-am vazut, fisa contribuabilului e corecta, totul bine.

O zi buna tuturor,

:lostit (13):

calculul sumelor accesorii incepe din ziua depunerii declaratiei 101. anii precedenti am depus mereu declaratia pe trimestrul 4 cu suma echivalenta trimestrului 3, si ulterior (in martie sau aprilie) am depus declaratia 101, achitand in aceeasi zi impozitul, si nu am avut parte de nici o penalizare. parca exista si niste norme .. daca o sa le gasesc o sa le postez aici ...


intre timp am gasti si acel ordin . este vb de ordinul ministrului finantelor nr 264 din 2004, care in soft ul meu de legislatie nu apare ca fiind modificat sau abrogat pana in prezent. are exemplu de calcul ..nu reiese ca se platesc penalitati pentru perioada cuprinsa intre 25 ianuarie si data depunerii declaratiei 101 in cazul in care mai aveti impozit de plata fata de ce ati declarat prin decl 100 si platit in termen.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL