Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu bonus conform CCMN 2007-2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salariu bonus conform CCMN 2007-2010


30 replies to this topic

#1 ANCA1971

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2008 - 12:23 PM

Buna dragii mei
Sunt noua pe forum si as dori sa anunt pe aceasta cale pe tinerele mame care au nascut in ultimii 2 ani urmatoarele:
"CCMN 2007-2010 specifica clar ca mamele care au nascut au dreptul (nu este optiunea societatii) la obtinerea unui salariu mediu brut pe unitate."

Termenul de depunere a cererii la societate este in max 3 ani de la nasterea copilulul. Aceasta suma este neimpozabila si face parte din categ chelt sociale. Va atasez modelul de cerere care trebuie depus si in caz ca cineva are dubii o sa ma straduiesc sa scanez undeva raspunsurile pe care le-am primit de la ITM Bucuresti si de la Inspectia Muncii.

Eu recunosc ca am fost in aceasta situatie, nu mi s-a recunoscut acest drept...dar obtinand raspuns de la ITM au trebuit sa imi respecte dreptul. Nu va asteptati ca angajatorii sa va spuna ei ca aveti dreptul asta...(sunt si angajatori care fac asta, dar putini) :biggrin:

Va mai dau un sfat: cititi bine CCMN 2007-2010... avem multe drepturi



#2 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 09 January 2008 - 12:40 PM

Servus Anca,

ai obtinut un raspuns in scris de la ITM? daca da te rog mult ataseaza-l aici. Sunt multi angjatori care iar ca optional ce scrie in acel contract la nivel national.

Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 July 2008 - 02:51 PM

Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#3 ANCA1971

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:19 PM

O sa incerc sa scanez acele 2 raspunsuri ca cei care le doresc sa le poata descarca si sa contina inclusiv semnatura celui care le-a redactat.

O sa va scriu ce mi s-a raspuns la solicitarea trimisa la ITM Bucuresti:
"Potrivit aer 1 si 8 din Lg 31/1996 privind CCM, republicata, CCM este conventis prin care se stab, in limitele prevazute de lege, clauzele privind cond de munca, salarizare, precum si alte dr si oblig decurgand din rap de munca.
In conf cu disp art 11 ALIN 1 lit d) DIN lG 31/1196, COROBORAT CU ART 238 ALIN 2 SI 3 SI ART 241 alin 1 lit d) din Codul Muncii, clauzele CCMN produc efecte pt toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara,acestea avand un caracter minimal
Prin urmare si disp prevazute la art 51 lit c) din CCMN pe anii 2007-2010 - prin care- "mama primeste la nasterea fiecarui copil un sal mediu pe unitate, pl de soc unde isi desf activitatea sau, dupa caz, daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate - sunt obligatorii si nu reprez o recomandare"

Este ceva mai mult de scris dar imi specifica ca se poate cere in 3 ani de la data nasterii colpilului



#4 ANCA1971

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 January 2008 - 01:25 PM

Am incercat sa atasez raspunsul dar nu se vede...este in format jpg :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 July 2008 - 04:43 PM




#5 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 January 2008 - 05:16 PM

te rog mult trimite-mi-le pe mail la adresa claudiapreda2003@yahoo.com

Multumesc foarte mult!
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#6 azuriu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2008 - 11:20 AM

Buna, poti te rog sa-mi trimiti atat modelul pentru cerere cat si raspunsurile de la ITM. Adresa de mail e corina_boies@yahoo.com. Urmeaza sa nasc in curand si mi s-a zis ca nu am acest drept.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 July 2008 - 02:52 PM




#7 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 25 January 2008 - 02:48 PM

Te rog trimite-mi si mie raspunsul de la ITM pe adresa ramoramo76@yahoo.com
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 July 2008 - 02:52 PM




#8 nadiutz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2008 - 02:17 PM

Te rog trimite-mi si mie pe mail: nadi_cp@yahoo.com
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 July 2008 - 04:44 PM




#9 mari75

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2008 - 12:17 PM

Buna, te rog, daca este posibil, sa imi trimiti si mie raspunsul celor de la ITM la adresa de mail mariana1975@gmail.com.

Multe multumiri anticipate!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 July 2008 - 02:53 PM




#10 Aradia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 February 2008 - 02:28 PM

Buna,
daca poti, trimite-mi si mie te rog raspunsurile acelea de la ITM pe adresa elena2ela@yahoo.com. Am trimis cerere la job si vreau sa cer si eu raspuns la itm si sa am o idee de cum ar trebui sa arate.

multumesc mult!

aaa... si inca ceva!
conform aceluiasi CCM la nivel national, pe o perioada de 6 sap din concediul pentru sarcina si lauzie angajatorul trebuie sa ne plateasca diferenta intre 85% si 100% din salariu.

succes tuturor!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 July 2008 - 02:53 PM




#11 kris-sabin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 11 March 2008 - 01:44 PM

Buna mamicilor,
Eu am intrebat telefonic la ITM Sibiu daca am dreptul si mi-au raspuns ca daca societatea are CCM si se prevede acest lucru primesc. Doar daca nu are CCM la nivel de societate se aplica prevederile CCM la nivel national.
Si cum stiu sigur ca la firma unde am lucrat nu prevede acest lucru in CCM, nu primesc.



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 March 2008 - 02:36 PM

Vezi postareakris-sabin, la Mar 11 2008, 01:44 PM, a spus:

Eu am intrebat telefonic la ITM Sibiu daca am dreptul si mi-au raspuns ca daca societatea are CCM si se prevede acest lucru primesc. Doar daca nu are CCM la nivel de societate se aplica prevederile CCM la nivel national.
Si cum stiu sigur ca la firma unde am lucrat nu prevede acest lucru in CCM, nu primesc.
Aici te inseli. Daca firma nu are CCM se aplica prevederile CCM national, deci primesti. Daca firma are CCM orice CCM trebuie sa ofere cel putin conditiile CCM la nivel national, daca nu mai bune, deci tot primesti. Daca CCM-ul firmei nu ofera conditiile cel putin ale celui national, se considera valabile clauzele celui national, deci tot primesti. CCM national nu se aplica doar institutiilor bugetare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2008 - 08:53 PM

sunt de acord cu nopris, atata vreme cat suntem obligati sa respectam anumite prevederi ale CCM, cum ar fi salariul minim sau coeficientii de ierarhizare, si restul prevederilor trebuie respectate.

Informatii suplimentare despre acest subiect se pot gasi si aici : http://www.treiursuleti.ro/forum/index.php...c=8494&st=0



#14 Onica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2008 - 12:16 PM

Dar in cazul in care te muti de la o societate la alta, unde trebuie sa faci cererea? Eu de exemplu am nascut anul trecut in martie si acum lucrez la alta firma.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 26 August 2008 - 03:34 PM




#15 bianca260

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa devin un contabil bun

Postat 18 March 2008 - 01:08 PM

Va rog mult daca puteti trimiteti-mi si mie raspunsurile de la ITM pe mail bianca260@yahoo.com; am mare nevoie deoare angajatorul meu vrea scris metodologia de acordare si de 2 luni de cate ori ii sun spun ca asteapta raspuns de la institutiile statului cu privire la modul de acordare adica mai concret daca se impoziteaza sau nu.Va multumesc mult.



#16 kris-sabin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 March 2008 - 07:18 PM

Vezi postareabianca260, la Mar 18 2008, 01:08 PM, a spus:

Va rog mult daca puteti trimiteti-mi si mie raspunsurile de la ITM pe mail bianca260@yahoo.com; am mare nevoie deoare angajatorul meu vrea scris metodologia de acordare si de 2 luni de cate ori ii sun spun ca asteapta raspuns de la institutiile statului cu privire la modul de acordare adica mai concret daca se impoziteaza sau nu.Va multumesc mult.

Salariul bonus este considerat un ajutor material si nu se impoziteaza.
Informatii suplimentare despre acest subiect se pot gasi si aici : http://www.treiursul...p...c=8494&st=0



#17 rosebud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2008 - 09:29 AM

anca1971 se poate sa imi trimiti si mie asresa si cererea pentru ITM? Multumesc mult rosebud@acasa.ro



#18 bianca260

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa devin un contabil bun

Postat 20 March 2008 - 05:05 PM

Vezi postareakris-sabin, la Mar 18 2008, 07:18 PM, a spus:

Vezi postareabianca260, la Mar 18 2008, 01:08 PM, a spus:

Va rog mult daca puteti trimiteti-mi si mie raspunsurile de la ITM pe mail bianca260@yahoo.com; am mare nevoie deoare angajatorul meu vrea scris metodologia de acordare si de 2 luni de cate ori ii sun spun ca asteapta raspuns de la institutiile statului cu privire la modul de acordare adica mai concret daca se impoziteaza sau nu.Va multumesc mult.

Salariul bonus este considerat un ajutor material si nu se impoziteaza.
Informatii suplimentare despre acest subiect se pot gasi si aici : http://www.treiursuleti.ro/forum/index.php...c=8494&st=0
Linkul nu functioneaza...iar parerile vad ca sunt impartite ...avocatul cu care am stat de vorba mi-a zis ca se creeaza confuzie ca este venit salarial si se impoziteaza ca in CF este de fapt vorba de prima de nastere...Nu mai stiu ce sa cred...



#19 aem

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 March 2008 - 08:00 PM

Va mai dau un sfat: cititi bine CCMN 2007-2010... avem multe drepturi
[/quote]

Da, intr-adevar avem multe drepturi. Eu am depus cererea de salariu bonus si mi s-a raspuns ca ei nu sunt afiliati la ccmn :pullhair: , ba chiar m-au chemat la firma si am fost incoltita de juristi cum de am curaj sa cer, ca unde am auzit eu de asta si de ce fac atata scandal pentru niste bani. Si in fond, mi-a dat de inteles avocata ca si cu plangere la ITM nu rezolv nimic. Vor veni, daca vor veni,si le va da o amenda, mare minune.
Ar vrea sa vad cum reactioneaza cand ma voi intoarce la servici si le voi spune ca am dreptul la 6 ore platite la norma intreaga :frusty: . Ca, normal au avut tupeul sa ma intrebe daca ma intorc mai devreme ca au nevoie de mine.



#20 kris-sabin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 20 March 2008 - 09:39 PM

Mai incearca este acelasi link postat mai sus de mihavesa.
Referitor la impozitare, este un ajutor material care se acorda de catre societate conform contractului colectiv de munca, la fel ca alte ajutoare( ex.de deces) si nu se impoziteaza.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL