Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imi trebuie casa de marcat ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


imi trebuie casa de marcat ?


241 replies to this topic

#21 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 September 2007 - 06:16 PM

Vezi postareamiti, la Sep 29 2007, 06:36 PM, a spus:

daca am servicii de proiectare , clientii fiind atat pers fizice cat si juridice , trebuie sa achizitionez casa de marcat????; pana acum nu am avut , procedura fiind chit si fact pt fiecare client; eu zic ca NU trebuie dar as vrea sa stiu si alte pareri.....?
Andrei



Art.2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
h) activitățile desfășurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăți comerciale;
l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
r) Abrogat.
s) Abrogat.


1. daca actionezi ca independent, te incadrezi la lit.h - raspuns NU AI NEVOIE !
2. daca esti firma, te incadrezi la lit.l - raspuns DA, AI NEVOIE (VEZI SI NORMELE LA ORDONANTA)


INAINTE, ORDONANTA AVEA SI ACESTE DOUA LITERE, DAR ELE AU FOST ABROGATE PRIN OG47/2007
r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerar si/sau substitute de numerar;
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii serviciului.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 29 September 2007 - 06:18 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#22 ddorina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2007 - 08:36 PM

Vezi postareaMihaela A, la Sep 13 2007, 11:29 AM, a spus:

Eu vand ferestre din lemn cu geam termopan atat catre persoane fizice cat si catre persoane juridice. Sa inteleg ca la persoane fizice trebuie sa le eliberez bonuri fiscale?????? In momentul semnarii contractului persoanele fizice imi platesc un avans. Le dau un bon fiscal pentru avans si unul pentru plata finala? Nu avem un magazin pentru vanzarea produselor. Totul se desfasoara cam asa: vine clientul la punctul de lucru, facem contract, plateste avans apoi noi ii ducem ferestrele cu masina noastra, echipa de montaj le monteaza, clientul vine la punctul de lucru si plateste.........Imi trebuie casa de marcat fiscala de marti, 11 septembrie??? :notworthy:


Am uitat sa precizez ca eu sunt productaorul ferestrelor.......
:pullhair: buna .ter og sa imi raspunzi si mie daca sunt cel care le monteaza ( ferestre cu geam termopan) daca tb sa am casa de macat si ce fac cu avans si final
merci
daca poti ddorina1010@yahoo.com :smile:




#23 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 03 October 2007 - 05:39 PM

Lucrez la un ocol silvic.Vindem lemne catre populatie, padurarul taie bon de vanzare inseriat.Noi trebuie sa avem casa de marcat?Trebuie sa eliberam bon fiscal?



#24 ionut2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 04 October 2007 - 07:29 PM

Vezi postareamiti, la Sep 29 2007, 06:36 PM, a spus:

daca am servicii de proiectare , clientii fiind atat pers fizice cat si juridice , trebuie sa achizitionez casa de marcat????; pana acum nu am avut , procedura fiind chit si fact pt fiecare client; eu zic ca NU trebuie dar as vrea sa stiu si alte pareri.....?


Andrei
daca esti PF nu iti trebuie



#25 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 04 October 2007 - 10:15 PM

deja au fost controale pe tema registrului special in care se inregistreaza banii personali
au fost date amenzi si pentru utilizarea chitantelor in loc de bon fiscal pt bunurilor de folosinta indelungata (frigidere,masini de spalat,televizoare)
amenda standard 20.000 cu plata in aceesi zi si suspendarea activitatii

dintr-o sursa sigura : se pare ca si alte persoane mai trag cu ochiul la ce vorbim pe forum
atentie ce vorbiti!

Aceasta postare a fost editata de BANKER: 04 October 2007 - 10:16 PM

Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#26 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 05 October 2007 - 07:56 AM

Daca vand marfuri industriale pe baza de factura la persoane fizice , nu m,ai pot taia chitanta? Trebuie sa iai casa de marcat? Va rog e urgent!!!



#27 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 October 2007 - 09:48 AM

conform OUG 28/1999, modificata prin OG 47/2007, art. 2, se prevad exceptiile de a utiliza case de marcat fiscale, iar conform art.1 se prevede ca " operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale", si " au obligatia sa emita bonuri fiscale si sa le predea clientilor".
Se precizeaza undeva interzicerea emiterii chitantelor?

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 05 October 2007 - 09:52 AM




#28 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 05 October 2007 - 10:43 AM

Vindem acoperisuri din tabla pe baza de conada de la client. Marfa nu se depoziteaza la firma, se duce direct de la fabrica la client. In cazul de fata cum procedam cu casa de marcat? Factura catre client se face exact ca factura de la furnizor . Marfa are regim en-gros. Trebuie sau nu bon fiscal?



#29 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 05 October 2007 - 05:28 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 5 2007, 08:56 AM, a spus:

Daca vand marfuri industriale pe baza de factura la persoane fizice , nu m,ai pot taia chitanta? Trebuie sa iai casa de marcat? Va rog e urgent!!!
Daca le vinzi prin magazin da.

Vezi postareaSalsa, la Oct 5 2007, 10:48 AM, a spus:

conform OUG 28/1999, modificata prin OG 47/2007, art. 2, se prevad exceptiile de a utiliza case de marcat fiscale, iar conform art.1 se prevede ca " operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale", si " au obligatia sa emita bonuri fiscale si sa le predea clientilor".Se precizeaza undeva interzicerea emiterii chitantelor?
Daca te obliga sa dai bon fiscal de ce sa mai dai si chitanta.



#30 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 October 2007 - 06:57 PM

Poate eu consider necesar sa dau bon celor care cumpara cu numerar in momentul livrarii bunurilor si cu chitanta celor care solicita factura si platesc peste o zi, o saptamana sau o luna. desemenea consider sa dau chitanta celor care imi platesc in avans pentru un anumit produs. La fel fac si cu cei care solicita factura si platesc numerar in momentul livrarii, insa achizitioneaza peste 20 de articole diferite. :smile:
Daca acord discount la factura pentru plata in momentul livrarii unei cantitati de bunuri, de o valoare apreciabila, in functie de valoarea cumparata, intocmesc chitanta.

Aceasta postare a fost editata de Salsa: 05 October 2007 - 07:00 PM




#31 ionut2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 06 October 2007 - 07:33 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 5 2007, 08:56 AM, a spus:

Daca vand marfuri industriale pe baza de factura la persoane fizice , nu m,ai pot taia chitanta? Trebuie sa iai casa de marcat? Va rog e urgent!!!
obligatoriu casa .daca vrei sa tai si chitanta lasfarsit de zi treaba ta

Vezi postareamimi_elena, la Oct 5 2007, 11:43 AM, a spus:

Vindem acoperisuri din tabla pe baza de conada de la client. Marfa nu se depoziteaza la firma, se duce direct de la fabrica la client. In cazul de fata cum procedam cu casa de marcat? Factura catre client se face exact ca factura de la furnizor . Marfa are regim en-gros. Trebuie sau nu bon fiscal?
nu



#32 SUZIE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 October 2007 - 01:49 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 5 2007, 11:43 AM, a spus:

Vindem acoperisuri din tabla pe baza de conada de la client. Marfa nu se depoziteaza la firma, se duce direct de la fabrica la client. In cazul de fata cum procedam cu casa de marcat? Factura catre client se face exact ca factura de la furnizor . Marfa are regim en-gros. Trebuie sau nu bon fiscal?
Daca marfa se vinde in regim en gros nu se emit bonuri fiscale, ci factura plus chitanta. Doar in cazul vanzarii cu amanuntul direct catre populatie este obligatorie emiterea de bonuri fiscale.



#33 mimi_elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 08 October 2007 - 12:19 PM

La un magazin de mobila trebuie casa de marcat? Pana acum s-a facut factura si chitanta. Patronul nu vrea sa ia casa de marcat. Zice ca taie chitanta. E corect?



#34 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 08 October 2007 - 01:01 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 8 2007, 10:19 AM, a spus:

La un magazin de mobila trebuie casa de marcat? Pana acum s-a facut factura si chitanta. Patronul nu vrea sa ia casa de marcat. Zice ca taie chitanta. E corect?

aceeasi problema o am si eu la un magazin de mobila. Factura se emite in momentul in care clientul alege marfa si ea se incaseaza pe parcurs (uneori sunt diferente de luni ) . Eu ca si contabil de unde stiu cand sting clientul in sold, daca incasarea intra in totalui casei de marcat? Tot chitanta e mai sanatoasa pentru urmarirea clientilor.



#35 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 08 October 2007 - 01:06 PM

trebuie casa de marcat, iar pt evidenta marfurilor folositi nir-ul si raportul de gestiune zilnic. Factura e optionala. Eu recomand totusi si folosirea acesteia pt o mai buna si clara evidenta (pe factura se pot scrie elementele vanzarii)
Cat despre bonuri de avans si diferenta, trebuie vorbit cu tehnicianul casei de marcat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 10:29 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#36 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 08 October 2007 - 04:44 PM

Din cite stiu normele de aplicare a OUG28/1999 publicate in MO 348 din 25/04/2005 nu au fost modificate. Acolo, la art. 4 scrie:

"Art. 4. - În sensul ordonanței de urgență, prin livrări de bunuri cu amănuntul și prestări de servicii direct către populație se înțelege acele activități desfășurate cu caracter permanent. Nu intră în această categorie eventualele livrări de bunuri și prestări de servicii direct către persoane fizice efectuate întâmplător de către agenții economici, alții decât comercianții cu amănuntul."

Intrebarea este ce inseamna caracter permanet ? Firma la care lucrez presteaza servicii si unor clienti persoane fizice, dar e vorba in medie doar de 1-2 pe luna. Se poate considera ca sint intimplatoare ? Ce parere aveti ?

Tot acolo la rt. 15:
"Art. 15. - Intră sub incidența prevederilor art. 2 lit. h) din ordonanța de urgență:
a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implică crearea unei societăți comerciale, desfășurate de către notari, avocați, experți autorizați, medici, experți contabili, contabili autorizați, arhitecți, precum și de alte persoane fizice care prestează servicii cu caracter profesional în domeniul științific, literar, artistic și educativ;
b) activitățile economice desfășurate în mod independent, inclusiv prin practicarea unei meserii, de către persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu excepția activităților de taximetrie auto pentru mărfuri și persoane."

Una zice in ordonanta alta zice in norme... Nu inteleg de ce nu au modificat si normele... :smile:



#37 ionut2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 08 October 2007 - 08:05 PM

Vezi postareamimi_elena, la Oct 8 2007, 01:19 PM, a spus:

La un magazin de mobila trebuie casa de marcat? Pana acum s-a facut factura si chitanta. Patronul nu vrea sa ia casa de marcat. Zice ca taie chitanta. E corect?
nu



#38 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2007 - 09:43 AM

Vezi postareaL'ady, la Oct 8 2007, 05:44 PM, a spus:

Intrebarea este ce inseamna caracter permanet ? Firma la care lucrez presteaza servicii si unor clienti persoane fizice, dar e vorba in medie doar de 1-2 pe luna. Se poate considera ca sint intimplatoare ? Ce parere aveti ?

Din experienta mea, ca urmare a unui control efectuat de catre garda financiara, intamplator inseamna ceva de genul 1-2 persoane fizice o data la 6 luni...
:smile: Datorita faptului ca legea nu specifica exact un procent sau un numar de persoane fizice de la care sa se instituie obligativitatea utilizarii casei de marcat, agentii economici au tendinta sa interpreteze oarecum in avantajul lor caracterul permanent si intamplator...Parerea mea este ca aceasta situatie este ''judecata'' in cel mai subiectiv mod cu putinta de catre inspectorii fiscali, asa incat ei decid la fata locului cat de intamplatoare sau nu este prezenta persoanelor fizice in total clienti.
Daca ne gandim la faptul ca amenda este destul de mare, cred ca este de preferat achizitionarea unei case de marcat, sau...lasam pe cei ce vin in control sa decida :sad:
Madalina



#39 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2007 - 11:11 PM

Nu conteaza cate persoane fizice ai clienti. Nu numarul acestora e important, ci numai faptul ca ai si astfel de clienti te obliga conform noilor norme la achizitionarea unui aparat electronic fiscal :smile: Legea e facuta in interesul celor care comercializaeaza casele de marcat :sad:



#40 tilicusa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 October 2007 - 09:19 PM

Va rog sa-mi spuneti daca necesita casa de marcat o SC ce presteaza servicii de publicitate in baza unor contracte, numai catre persoane juridice?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL